Ostrożnie z marzeniami

2012-07-03
9788366719415

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Okładka (i w sumie nawet opis z jej tylnej strony) sugeruje obyczajówkę, a to bardziej komedia kryminalna.
Jakiś czas temu przeczytałam historię pt. "Starsza pani wnika" A. Fryczkowskiej i "Ostrożnie z marzeniami" to podobna półka. Złośliwa starsza pani, próbująca wytrwać jej psikusy młoda dziewczyna, które połączył nieboszczyk Tadeusz. Zaczyna się niewinnie, ale wyobraźnia Sabiny nie ma granic, zwłaszcza gdy na Monikę - a raczej jej znajomego - czają się zbiry. Historia jest lekka i wciąga, do thrillera jej daleko, ale nie o to przecież chodzi. I przyznam się, trochę spojlerując, że ostatni fragmencik mnie rozbroił totalnie. Polecam na poprawę humoru.

Biblioteka trzyma to na półce z obyczajówkami, ale moim zdaniem to rasowy kryminał chociaż bez trupa. A może komedio-thriller psychologiczny?
Dobrze napisane studium nienawiści. Niby komedia, ale gorzka. Niby ma być śmiesznie, ale jest przerażająco i wkurzająco (wkurza nie autor, tylko bohaterowie) I tak jak napisałam przy "Strusim jaju" - tu nie ma żartów. Bohaterowi naprawdę może coś się stać.
Dobre pióro, polecam.

To nie jest książka, po przeczytaniu której posiądziecie wiedzę tajemną, zrozumiecie funkcjonowanie Wszechświata, zdobędziecie Nagrodę Nobla ani nic z tych rzeczy.
Ale jako miła, niskokaloryczna i sympatyczna lektura na 1-2 wieczory się sprawdziła. Trochę radości z czytania też miałem.

Zaczęło się całkiem niewinnie, od przejęcia spadku po zmarłym wujku.

Agnieszka przez krótką chwilę uważała, że uśmiechnęła się do niej Fortuna… Zmieniła zdanie, kiedy w krótkim czasie odszedł od niej narzeczony, weszła w drogę szajce przestępców, a starsza pani, z którą dzieliła dom, wstąpiła na ścieżkę wojenną. Sabina Boszko miała swoje powody, żeby nie lubić Agnieszki i robiła wszystko, by uprzykrzyć dziewczynie życie. A pomysłów jej nie brakowało. Po kilku miesiącach nieustannej wojny podjazdowej Agnieszka była skłonna podejrzewać staruszkę nawet o spowodowanie wybuchów na Słońcu. A jakby tego było mało, nastąpiła na odcisk bandytom. Na szczęście z przeciwnościami losu nie musiała się zmagać samotnie. Nie zawiedli przyjaciele, a na horyzoncie pojawiła się nowa miłość…

Zaczęło się całkiem niewinnie, od przejęcia spadku po zmarłym wujku.

Dlaczego wcześniej nie znałam twórczości Mai Kotarskiej???! Nie wiem, ale zamierzam w najbliższym czasie to nadrobić, gdyż książkę „Ostrożnie z marzeniami” przeczytałam jednym tchem i bawiłam się przy niej rewelacyjnie.

Jest to napisany z humorem, lekki i przyjemny kryminał w stylu Joanny Chmielewskiej. Autorka stworzyła świetną atmosferę i równie fantastyczne postaci. Staruszka, choć to taki farbowany lis, podbiła moje serce i z wypiekami na twarzy przewracałam kolejne kartki, zaciekawiona co też jeszcze ona wymyśli? Jej postać bardzo przypomina mi seniorkę z filmu „Starsza pani musi zniknąć”.

Szczerze polecam.

To było ok, nie męczyłam się. Raczej taka pogodna historia.

To było ok, nie męczyłam się. Raczej taka pogodna historia.

Wiele banalnych sytuacji można było ująć w jednym zdaniu, a odczułam, że autorka sztucznie rozciągała je na 2 strony - i to mnie najbardziej zmęczyło.
Pomysł niegłupi, historia zabawna, przeczytałam do końca tylko dlatego, że komedia kryminalna to mój ulubiony gatunek :)

Słuchana w formie audiobooka, humorystyczna opowieść kryminalna, lekka i przyjemna.
Sabina wymiatała po całości 😁Moja ulubienica w lekturze.

Sabina wymiatała po całości 😁Moja ulubienica w lekturze.

Z pozoru niewinna starsza Pani może okazać się twoim największym wrogiem. Agnieszka mogła przekonać się o tym osobiście, kiedy w spadku po wujku nabyła dom w którym mieszkała już Sabina Boszko w pełni niezadowolona z pojawienia się nowej współlokatorki. Agnieszka początkowo starała się o zaskarbienie sobie sympatii starszej Pani, jednak ciągłe złośliwości staruszki skutecznie uprzykrzały jej życie. Kobiety pod wspólnym dachem rozgrywały wzajemną wojnę. Sabina co chwilę wymyślała nowe złośliwości - zapraszała koleżanki na lekcje stepowania, zasiała pod oknem Agnieszki śmierdzącą roślinę albo pod jej nieobecność przestawiała rzeczy w jej pokoju. Sabina wykorzystując swój urok osobisty nastawiła przeciwko Agnieszce sąsiadów twierdząc że ta robi wszystko, by pozbyć się staruszki z ich wspólnego domu. Kiedy te wszystkie zabiegi nie przyniosły pożądanego rezultatu Sabina wymyśliła fortel o który by jej nikt nie podejrzewał. W tym celu nawiązała nawet kontakt z niebezpiecznymi bandziorami. Niestety plan staruszki wymknął się z pod kontroli i obie z Agnieszką musiały się ukrywać przed szukającymi ich bandziorami. Grożące im niebezpieczeństwo spowodowało, że Sabina inaczej spojrzała na Agnieszkę i w końcu musiała z nią na spokojnie porozmawiać. To wywołało nagły zwrot w ich wzajemnej relacji. Książka napisana jest płynnym językiem, który zaciekawił mnie już na początku i utrzymywał w tym stanie do samego końca powieści. To jedna z tych książek które przyjemnie się czyta.

Dodaj cytat z książki Ostrożnie z marzeniami