Moja ukochana i ja

Okładka książki Moja ukochana i ja Renata Lis
Okładka książki Moja ukochana i ja
Renata Lis Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2023-05-10
2023-05-10
literatura polska

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Gorąco polecam. Wspaniała książka o życiu.

Gorąco polecam. Wspaniała książka o życiu.

Super! Przyznam, że biorąc książkę do ręki obawiałam się kolejnego pamiętnika lesbijki. A tu zaskok - codzienne życie przeplata się z literaturą. Nic nie jest czarne lub białe, nic oprócz miłosci nie jest oczywiste. Książka raczej dla bardziej wyrobionych czytelników. Obawiam się, że niewyrobieni czytelnicy mogą dać niską ocenę, tak jak jakaś czytelniczka dała jednej z książek M. Janion niską bardzo ocenę tłumacząć, że nic nie zrozumiała.

Zaczęło się świetnie - pierwsze 20, 30 stron. Potem rzucanie nazwiskami, raz przeintelektualizowane, raz infantylne (opis mieszkania i tam dom twój, gdzie serce twoje, a kanapę mamy porysowaną, a ludzie dostają zawału, bo nie mamy zestawu naczyń - wtf?),raz bardzo potrzebne (porównania praw dla obywateli LGBT w Polsce z prawami w innych krajach, w ogóle polskie absurdy w praktyce),raz nie wiadomo o czym, jakieś psychologizowanie jak z instagrama (fragment o kojocie). Nie.

Na początku czytałam jednym tchem, była lekka, przyjemna, im dalej w las tym ciemniej. Gdzieś przy ostatnich stronach, już nie miałam pewności co czytam. Pewnie gdyby początkowy zachwyt się utrzymał, zapadłaby mi w pamięć na dłużej. Mimo wszystko dużo rzetelnej wiedzy i odniesień do kultury, co cenię.

Wywołała dużo emocji. Achronologicznie – końcówkę bardziej przekartkowałam, bo z moją obsesją na punkcie śmierci i przemijania nie byłam w stanie tego czytać bez owijających mnie macek absolutnego poczucia beznadziei i płaczu. Bardzo trudny koniec, w ogóle trochę oderwany od tematyki reszty książki. Osobiście odczułam, jakby autorka chciała wydać te kartki z pamiętnika i gdzieś dopchnęła je do tego tekstu. A może był to zabieg całkiem planowany, nie wiem.
Większość książki czytało mi się bardzo dobrze, czułam się jak lesbijka czytająca lesbijke, mimo że Renata Lis pod koniec jednak odkresla sie gruva kreska od tego nazwenictwa. Bylo poruszajaco, do wielu aspektow moglam odniesc swoje osobiste doswiadczenia. Dotknal mnie opis glebi relacji Renaty z Elzbieta, bo ja x Ola tez zyje tak syjamsko.
Koncowke czytalo sie gorzej - przestalam relate'owav z doswiadczeniem lesbijskim przez rozwazania o plci, a koniec o smierci nie byl dla mnie rzecza do przetrawienia, za duzo moich osobistych strachow poruszal.
Ogolnie lektura wartosciowa, dala mi w duzej mierze poczucie reprezentacji i jednosci z doswiadczeniem kobiecej milosci.

Autorka jest starsza ode mnie, ale jej opis dzieciństwa i adolescencji trochę do mnie przemówił, bo ja też niestety miałam wątpliwą przyjemność załapać się jeszcze na czasy, kiedy o nieheteronormatywności się prawie nie mówiło, a
przeciętne dziecko wiedziało jedynie tyle, że słowo "pedał"
oznacza coś niefajnego. No i ciekawym, choć smutnym
doświadczeniem było też przyjrzenie się temu, jak w Polsce już od 20 lat trwa walka o równość małżeńską. W opowieści
autorki widać jak na dłoni widać absurdy prawne związane z brakiem równości małżeńskiej, np. kwestia dziedziczenia czy
dostępu do informacji o stanie zdrowia osoby partnerskiej (spoiler: nie, akt notarialny nie jest cudownym lekiem na
wszystko). Książkę mi się po prostu dobrze czytało, nie tylko dlatego, że interesują mnie tematy około LGBT+. Ciekawy
jest opis warszawskiej Pragi późnego PRL-u, gdzie autorka spędzała dzieciństwo - poczułam się przez chwilę, jakbym tam była. Sporo dają do myślenia też ostatnie części, poświęcone chorobie samej autorki oraz matki autorki i to, jak trudne bywa (i to nawet osobom zainteresowanym smutnymi i mrocznymi tematami w kontekście np. literatury czy nauk społecznych) uświadomienie sobie pozornie oczywistego faktu, że jesteśmy śmiertelni.

przeciętne dziecko wiedziało jedynie tyle, że słowo "pedał"
oznacza coś niefajnego. No i ciekawym, choć smutnym
doświadczeniem było też...

Siedzę od godziny, wracając do zapisanych fragmentów książki. Wyszukuję wspomniane przez autorkę tytuły. I doprawdy nie wiem, co napisać, jak zacząć? Żadnej prawdy objawionej nie było, bo orientuję się lepiej w tym wszystkim, niż myślałam. Ale żałuję bardzo, że nie napisałam opinii zaraz po przeczytaniu. Z jakimś ładunkiem emocjonalnym, uwiedziona erudycją autorki. Książka podobała mi się, chociaż ostatniego rozdziału KAMCZATKA, mogłoby nie być. Może miał na celu pokazanie pewnego rodzaju uwolnienia się autorki od strachu przed stratą, śmiercią, udowodnienia sobie, że podjęte ryzyko, tak pochopnie, z dnia na dzień związane z wyprawą, jest tym o czym zawsze marzyła. Naprawdę zastanawiam się, jakie są dalsze odczucia, bo dla mnie jest oczywistością, że człowiek przed samym sobą i swoimi lękami nie ucieknie, chociażby na koniec świata zawędrował.

Bardzo ważna i bardzo odważna książka. Czyta się dobrze.

Bardzo ważna i bardzo odważna książka. Czyta się dobrze.

Rewelacyjna, szczera książka napisana przez dojrzałą kobietę. Trochę jak "Argonauci" w polskich realiach, a moim zdaniem nawet lepsza.

Rozprawa nad życiem. I śmiercią. Renata Lis zabrała mnie w podróż dookoła świata i wgłąb mojego własnego umysłu.

• LGBT+
  • Literatura piękna