Kabalista

Okładka książki Kabalista Remigiusz Mróz
Okładka książki Kabalista
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Cykl: Gerard Edling (tom 4) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Gerard Edling (tom 4)
Mroczna strona
Filia
2023-02-08
2023-02-08
literatura polska Gerard Edling gwałt śledztwo zmowa milczenia prokuratura jasnowidz

Kabalista - czwarta (i mam nadzieję, że nie ostatnia) część słynnej serii z Gerardem Edlingiem w roli głównej. Powiem tak, od początku przyjęłam podobny tok myślenia jak główny bohater - obwiniałam kabalistę, mimo, że winny temu wszystkiemu był ktoś inny. Przeczytanie ostatniego rozdziału książki przyszło mi z wielkim trudem, dlatego, że bałam się zakończenia. Polecam, ale wcześniej warto przeczytać poprzednie trzy części

Uwielbiam książki z tej serii.

Uwielbiam książki z tej serii.

Zakończenie :-(

Zakończenie :-(

Książki Remigiusza Mroza na stałe rozgościły się w mojej biblioteczce i wciąż zapraszają do niej nowo wydane tytuły. Seria o opolskim behawioryście wiedzie oczywiście prym, a Gerard Edling stał się moim ulubionym bohaterem literackim.

Mimo, iż premiera "Kabalisty" miała miejsce kilkanaście miesięcy temu, musiałam dojrzeć do tego, by się z nią oswoić. Odciągałam jednak ten moment, tak długo, jak tylko mogłam.

Tym razem wiedza i spostrzegawczość Gerarda Edlinga zostają wystawione na próbę przez jasnowidza. Niestety walka nie jest wyrównana. Behawiorysta ma zbyt dużo do stracenia, by wyjść z prowadzonej przez siebie sprawy z twarzą. Nowy związek, konflikt z przełożoną, wyjazd syna i upór Gochy wprowadzają niemały chaos w jego życie.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich tomach, "Kabalista" przesiąknięty jest niespodziewanymi zwrotami akcji i burzą emocji. Przedstawione wydarzenia niewątpliwie budzą kontrowersję i niedowierzanie.

Mimo, iż we mnie burzyła się krew, Mróz stopniowo wprowadzał fakty i wyjaśniał zagwostki, jakby z premedytacją unikał napięcia, jakie wzbudza w czytelniku. Po przeczytaniu lektury, zrozumiałam, że miał w tym swój ukryty cel. Chociaż nie potrafię pogodzić się z zakończeniem, a w mojej głowie wciąż tli się nadzieja na znalezienia złotego środka, muszę przyznać, że autor rozegrał to po mistrzowsku. Jak zawsze, Mróz dopilnował każdego szczegółu, zadbał o najdrobniejszy detal, po czym wyszedł z pożaru w nienagannie czystym garniturze, z szyderczym uśmiechem na twarzy.

33,3/100%

33,3/100%

Bardzo przeciętna książka. Tym niemniej zaskakujące zakończenie zdecydowanie podnosi ocenę.

Ostatni tom z Gerardem :) Intryga zawiła, świetne dialogi behawiorysty z jasnowidzem, zakończenie jednoznaczne i zaskakujące. Polecam!

Postanowiłam w miarę możliwości w tym roku dokończyć serie, które mam już rozpoczęte. Idzie mi póki co całkiem nieźle, bo z tym tomem kończę kolejną serię (na tę chwilę ewentualne kolejne tomy nie są jeszcze wydane). Czy było warto?

'Czas ani okoliczności nie zmieniają ludzi. Sprawiają tylko, że inaczej wyglądają w cudzych oczach.'

Po półtora roku Gocha wraca do Opola, ponieważ ma przygotować materiał o ofierze gwałtu, która nie została prawidłowo potraktowana przez służby. Jedyną osobą, która może jej pomóc jest Gerard, z którym kobieta nie miała kontaktu od przeprowadzki do Warszawy. Jest jednak ktoś jeszcze, kto angażuje się w sprawę - jasnowidz zwany Kabalistą. Czy w takim towarzystwie uda się rozwiązać sprawę?

Udział jasnowidzów w sprawach kryminalnych jest kwestią dość kontrowersyjną. Z mojego punktu widzenia nie ma osoby, która byłaby w stanie siłami nadprzyrodzonymi odszukać zaginioną osobę. Są jednak ludzie, którzy wierzą w takie zdolności. W przypadku tej historii mamy zetknięcie profesjonalnego jasnowidza z profesjonalnym behawiorystą, którym jest Gerard. Jest to naprawdę ciekawe zestawienie i udało mi się wyciągnąć kilka naprawdę interesujących zagrywek.

Historia jest bezpośrednią kontynuacją poprzednich tomów, jednak sama zagadka jest zupełnie nowa. Niewielkie powiązania z poprzednimi nie przeszkadzają w lekturze, jeśli ktoś chciałby rozpocząć od tego tomu. Niemniej zachęcam do czytania od początku.

'Jedna zła decyzja, jedno przypadkowe znalezienie się w takim, a nie innym miejscu, w takim, a nie innym czasie…. i wszystko przepada.'

To nie jest już nic niespotykanego, że autor zaskakuje z każdą książką. W tym przypadku również tak było, nie mogłam się oderwać, a plot twisty tylko wzmagały moje zainteresowanie. Zakończenie jest bardzo jednoznaczne, chociaż mam nadzieję, że jednak nie. Autor przecież lubi wpuszczać czytelnika w maliny. W każdym razie polecam każdemu zarówno ten tytuł, jak i całą serię. Nie zawiedziecie się!

'Prze­mknę­ło mu przez głowę, że ma wobec niego po­dob­ne od­czu­cia jak wobec po­li­ty­ków. Nigdy nie mógł jed­no­znacz­nie roz­strzy­gnąć, czy ci tak świet­nie udają, czy może po pro­stu wie­rzą w to, co mówią.'

Po półtora roku Gocha wraca do Opola,...

Chyba najbardziej udana z tej serii (może na równi z pierwszą). A może po prostu dywagacje na temat śmierci i moralnych rozterek (dylemat wagonika) w jakiś sposób mnie fascynują.

W porządku. Choć przyznam zakończenie mnie zaskoczyło.

W porządku. Choć przyznam zakończenie mnie zaskoczyło.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023