George Sand i język wolności

Anna Kierejewska

Wyróżniona opinia i

George Sand i język wolności

przeczytanych książek 2343 napisanych opinii 376

Kojarzyłam George Sand jako pewną siebie, pryncypialną brzydulę w męskim surducie z fajeczką lub cygarem, organizatorkę salonów i uczestniczkę wielu artystycznych ruchów XIX wieku. I niewiele się pomyliłam, z wyjątkiem tego, że jak widać z portretów, za młodu była wcale wcale. Książka obejmuje 8 znamiennych lat z życia GS, w czasie których rozpoczyna swą karierę literacką, rozwodzi się z mężem i namiętnie romansuje, między innymi z Alfredem de Mussetem i Fryderykiem Szopenem. A ówczesny Paryż targany jest powstaniem republikanów, epidemią cholery i konfliktami politycznymi. Młodą Aurorę dzieli „tylko” lub „aż” 60 lat do czasów kiedy inna genialna kobieta – Maria Skłodowska zaczyna studia na Sorbonie. Ale na razie czasy są takie, że samodzielna, inteligentna dama nie za bardzo może rozwinąć skrzydła i żyć na własny rachunek. Aurora jednak jest w stanie oszukać system i w męskim stroju, pod męskim pseudonimem jak taran przetacza się przez francuskie salony, pognębiając niekochanego męża, odzyskując prawo do opieki nad dziećmi i rodzinny majątek, zdobywając przy tym własną renomę jako najlepiej sprzedająca się i najpłodniejsza francuska pisarka swoich czasów. Ile z tej sławy było wynikiem pogoni za tanią sensacją („baba w spodniach!”),a ile faktycznego talentu, trudno dziś powiedzieć. Być może w rodzimej Francji jest nadal czytana. A patrząc na Jej współczesnych i siłę ich literatury dziś – Balzaka, który w 1832 zmagał się z Komedią ludzką, Stendhala już po opublikowaniu Czerwonego i Czarnego, Heinego, którego wiersze czyta do dziś cały świat, Aleksandra Dumasa – już znanego ze znakomitych dramatów, Victora Hugo i jego monumentalnych Nędzników – to jakoś bardzo mało tej George Sand w druku...Czyżby brzydko się zestarzała? Mam w swojej biblioteczce jedynie Jej „Mówiący dąb”, który nie przemówił do mnie ze szczególną siłą.
Nie zestarzała się na pewno pamięć o wszystkich damsko-męskich (i nie tylko – czy faktycznie była biseksualna?) szaleństwach pisarki, licznych romansach, toksycznej relacji z de Mussetem i tej nieco bardziej romantycznej z Szopenem, niebanalnym trybie życia, licznych przyjaźniach z malarzami i muzykami. Zdaje się, że została wydana za mąż za brutala prędzej niż zdążyła dojrzeć i dorosnąć. Za to później, wybierała mężczyzn delikatnych i młodszych od siebie, którym mogła matkować. Ciekawe, jaką miała metodę na unikanie niechcianej ciąży? W niedobranym małżeństwie zawsze można się schronić w osobnej sypialni, przy płomiennych romansach taka metoda raczej nie wchodzi w grę…
Biograficzna powieść to trudny gatunek, bo pisarz musi schować się w cieniu bohatera książki i jemu dać mówić. Za to powinien dobrze pokazać koloryt epoki, atmosferę czasów i okoliczności, ludzi bliskich bohaterowi. Przyznam szczerze, że pod tym względem powieść mnie nie ujęła. Trochę liczyłam na więcej Szopena, zwłaszcza po naszej takiej sobie beletryzowanej biografii Broszkiewicza „Kształt miłości”- przeliczyłam się; opis rozkwitu romansu pary zajął parę linijek, za to opis przyrody na Majorce – całe stronice. Sama postać pisarki wydaje się potraktowana schematycznie, nie czuję Jej prawdziwego charakteru i duszy. W miarę posuwania się akcji, jest oczywiście słusznie oburzona męską dominacją, zatroskana o stan rodzinnych finansów, zapracowana, bo pod presją wymagającego wydawcy, wszystko jednak jakoś tak papierowo i sztucznie. Odebrałam tę powieść jako zbiór wiadomości o George Sand, jednak bez George Sand.

Z przyjemnością przeczytalam biografię George Sand, a dokładnie wycinek z jej życia obejmujący 8 lat. Była to niesamowita kobieta wyprzedzająca czasy, w których przyszło jej życ. Szokująca swoim zachowaniem, odważna, niesamowicie uzdolniona. Żaden mężczyzna nie potrafił się jej oprzeć. Nieszczęśliwa w miłości aż do spotkania z Chopinem. Wspaniała pisarka, podejmująca trudne tematy dotyczące roli kobiet w tamtych czasach. Książkę czytało mi się wyśmienicie, polecam.

Osiem lat z życia pisarki, skandalistki, jednej z najbardziej znanych kobiet epoki romantyzmu. W powieści biograficznej autorstwa Beate Rygiert poznajemy chyba najbardziej burzliwy okres jej życia. Od przemiany baronowej Aurory Dudevant w literatkę o pseudonimie George Sand. Od kobiety żyjącej w nieudanym, pozbawionym miłości małżeństwie w namiętną, kochankę. Od poddanej, zależnej od męża żony w kobietę, która swoją twórczością inspirowała do ważnych społecznych zmian. Piękna, grająca na emocjach powieść. Świetnie oddany klimat epoki, literackich środowisk i namiętnych związków pisarki. Od inspirującego uczucia z młodszym od niej artystą Jules'em Sandeau, poprzez burzliwy destrukcyjny związek z Alfredem de Mussetem, aż do dojrzałego, pełnego poświęceń uczucia do Fryderyka Chopina. Doskonale napisana zbeletryzowana historia kobiety, która łamała wszelkie konwencje.

Przeniosłam się do kiedyś odwiedzanej Valldemossy i jej "alkowy" (w innym wymiarze odbierane wówczas przeze mnie to miejsce); jak i do mało znanej mi epoki paryskiej i innych zakamarków.
Jutrzenka to kobieta niezwykle silna; romantyczna; zaradna;....a przy jej boku przyjaciele, dzieci i partnerzy w tym znany nam rodak Fryderyk.
Perypetie i radości towarzyszą nam w tej podróży.

Perypetie i radości towarzyszą nam w tej...

,,Prawdziwa miłość jest wtedy, kiedy serce, rozum i ciało są w zgodzie. Zdarza się to tylko raz na tysiąc przypadków".

Aż nie wierzę, że tak urodziwa książka czekała na przeczytanie tak długo. To naprawdę piękna opowieść do tego napisana tak zwiewnie i lekko, niczym chichocząca młoda panienka na widok kawalera, który jej się podoba:-) Cała opowieść i jej przekaz są naprawdę uroczo napisane, tak dziewczęco. Nie ma tu bezpośredniego przedstawienia postaci, tylko opisy są wplecione w historię, przy czym budzą nasz zachwyt, nie nudę. Z nutką żartu sama postać zauważa, że nie jest urodziwa, ale zaraz podkreśla swoje zalety, gdzie co to, było według nią wadą, niemal natychmiast się rozmywa w cieniu niewiedzy. Na samym początku mamy wątek lekko komiczny i taki czysty jednocześnie, gdyż przedstawia młodziutką jeszcze George, która przebierała się w męskie ubranie, by doznać odrobiny wolności i móc przejść się po mieście całkowicie przez nikogo nie zauważoną. Pragnęła robić wszystkie rzeczy, które wolno było tylko chłopcom. Najbardziej chodziło jej o oglądanie najnowszych sztuk wystawionych w paryskich teatrach i to za tańszą cenę. Tym bardziej, że kobiety nie mogły studiować. Do sztuki ciągło ją bardziej niż gdziekolwiek, więc nic dziwnego, że związała się z artystą. Następnie postanowiła zmienić się i pokazać jako ktoś z klasą, gdyż choć pisarstwo sprawia jej wielką przyjemność, to jednak kobiety i tego nie mogły robić. Pisze zatem pod pseudonimem, a jej talent docenia wiele osób, choć jeszcze więcej z niewiadomych powodów ją krytykuje. Przez jej życie mężczyźni przelewają się niczym woda w butelce. Każdy zostawia po sobie ślad, który coś wnosi do jej życia. Pomimo wcześniejszej niepewności, przemienia się w kobietę pewną siebie, choć uwierzcie mi, że nie miała łatwo. Podziwiam ją za odwagę do walki o wolność. Oczywiście miała swoje pragnienia do których wciąż dążyła, lecz czy udało jej się to osiągnąć?
Wspaniała biografia, myślę, że czytelników może podnieść na duchu i przekonać do tego, że warto walczyć o swoje marzenia:-)

Ciekawa, choć pisana jakby z mniejszym zacięciem niż "Pianistka". Dobra zwłaszcza w I części, dotyczącej początków kariery George i jej związku z de Mussetem, pewnie dlatego że o relacjach Sand - Chopin wiemy więcej.
Mam jednak drobne zastrzeżenia do stylistyki tłumaczenia jak i do pewnej nieścisłości. To w końcu jak de Musset miał na imię? Alfred czy Albert? Zawsze myślałam, że Alfred.
W stylistyce tłumaczenia przeszkadzało mi stosowanie do głównych bohaterów odnośników "kobieta"/"mężczyzna" i to w miejscach gdzie spokojnie można było użyć imienia bądź zaimka osobowego.

Beate Rygiert przedstawiła postać George Sand w niezwykle interesujący sposób. Biografię czytało się bardzo przyjemnie. Muszę przyznać, iż postać George Sand ciekawiła mnie od dłuższego czasu. Trafiłam na krótką wzmiankę o niej w powieści „Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały” Małgorzaty Czapczyńskiej, już nie wspominając o tym, iż wcześniej o niej słyszałam i niesamowicie miałam ochotę zapoznać się z jej biografią. Ostatecznie dopiero teraz udało mi się tego dokonać.
George Sand (a właściwie Aurora Dudevant z domu Dupin) była niezwykle barwną postacią już sam fakt tego, iż powstało dużo jej biografii jest tego dowodem. W związku z tym również trudno ukazać całe życie tej francuskiej pisarki okresu romantyzmu. Sama autorka biografii zaznacza, iż powieść jest zaledwie urywkiem jej życia. Bardzo mi się podobał zabieg przemycenia pozycji kobiet żyjących w epoce George Sand. Autorka porusza istotną kwestię, jaką są konwenanse ograniczające swobodę kobiet, albowiem to nie jest biografia tylko jednej postaci. To również w pewnym stopniu charakterystyka epoki i zarys osób, które miały wpływ na życie pisarki. Brakowało mi tutaj jednak informacji skąd autorka czerpała informacje. Nie zamieściła żadnej bibliografii ani chociaż nie podała jakiegokolwiek źródła, z którego można byłoby się więcej dowiedzieć.
Podsumowując uważam, iż biografia została napisana bardzo dobrym językiem i przedstawia interesujące informacje z życia George Sand. Zostaje mi, więc tylko gorąco zachęcić do lektury. Zdecydowanie polecam!

George Sand, oczywiście, że o niej słyszałam, jednak moja wiedza była bardzo ograniczona. Jedna z kobiet Chopina, która bardzo dużo wniosła do jego życia. Na tym koniec i czuję, że to straszna ignorancja z mojej strony. Książkę do recenzji zaproponowała mi @zkotemczytane Dominika poleca perełki, nie czytając opisu zgodziłam się w ciemno. Myślałam, że dostanę opowieść o związku Chopina z Sand, jak bardzo się myliłam.

Ta historia to opowieść o Aurore Dudevant, kobiecie która nie chce żyć w świecie podporządkowanemu mężczyzną. Chce nosić spodnie, rozwieść się, a przede wszystkim pisać powieści. Ćwiczy swój warsztat, pisze artykuły do "Le Figaro" i razem ze swoim ówczesnym kochankiem wydaje książkę. W końcu udaje się wszystkim namówić Aurore do samodzielnego pisania, niestety każdy wie, że jako kobieta się nie wybije, wtedy postanawia przyjąć pseudonim George Sand. Nie licząc męża, jej pierwszy związek był świeży, chociaż niedojrzały, drugi prawie ją zniszczył. Z Chopinem była 8 lat, rozstali się przez pomówienie, którego nigdy sobie nie wyjaśnili.

Dostajemy w tej książce spory fragment życia George, jej karierę, związki, kontakty z dziećmi. Mimo zamieszania wokół jej osoby, starała się być dobrą matką i wynagradzać dzieciom charakter ich ojca.

Beate Rygiert pisząc tę książkę opierała się na wielu źródłach literatury, w tym na biografii samej George.
Jako ciekawostkę dodam, że był okres kiedy powieści Sand, trafiły na listę książek zakazanych. Mam ochotę skusić się na jedną z jej książek.

Niezwyła historia baronowej Aurore Dudevant, która porzuca swoje arystokratyczne środowisko, małżeństwo z baronem, aby zaistnieć jako niezależna osoba, wybitna pisarka znana pod pseudonimem George Sand.
To niesamowicie intrygująca i wyprzedzająca swój czas postać. Aby zaistnieć w literackim świecie w latach 1830tych, zakłada spodnie, włosy zaczesuje pod melonik i narażając się na areszt dumnie wkracza do zdomiowanego przez mężczyn świata.
Swoją wrażliwość przelewa na karty swoich powieści, w których poszukuje prawdziwej miłości, rozprawia się z utartymi konwenansami, wzbudzając zarówno oburzenie jak i podziw wśród swoich czytelników.
Jest to osoba kontrowersyjna i silna. Pisarka, matka i kochanka prowadząca burzliwe życie. Desperacko szuka miłości, nie znajdując jej u boku męża ani młodszych kochanków. Czy to Chopin był jej prawdziwą miłością, czy może poeta Albert de Musset lub jej dzieci? Czy w ogóle jej zaznała?
Odpowiedzi na te pytania szuka autorka.
Ta opowieść jest podróżą, zaproszeniem do Paryża, Włoch i Hiszpanii śladami George Sand.
Ta książka całkowicie przeniosła mnie w czasie, rozbudziła zainteresowanie życiem kobiety, która toczy walkę o wolność, szczęście i równouprawnienie.
Dla mnie bezapelacyjnie jest to wybitna pozycja i polecam Wam serdecznie.
Ps. Po lekturze tej książki obejrzałam film „Chopin i pragnienie miłości”, który rownież Wam polecam.

„George Sand i język wolności” Beate Rygiert.

Kobieta, o której powiedzieć: człowiek orkiestra to mało. Historyczna postać, kobieta z krwi i kości, wyprzedzała swe czasy o dobre kilka stuleci…

Aurore Dudevant w pewnym komencie ma dość życia przy boku porywczego i lubiącego zakrapiane imprezy męża.
Decyduje się wyjechać do Paryża aby spełniać skrywane marzenia.

Ta podróż zapoczątkuje ogromną przemianę jaka będzie się w niej odbywać przez lata. Wiąże się z młodym artystą, zmienia swój image, zaczyna tworzyć literackie dzieła.

Kobiecie jednak nie jest łatwo w tym czasie i w tym świecie. Rewolucja jakiej poddaje swój wygląd i styl życia bulwersuje ale i przyciąga.
Niesamowity talent i lekkość pióra sprawiają że nagle staje się popularną choć kontrowersyjną autorką.

Niestety jej droga i zdobyte osiągnięcia są okraszone utratą zdrowia, trudnymi relacjami z dziećmi czy też kolejnymi mężczyznami mającymi zapełnić lukę w jej sercu.

George Sand to kobieta ogromnie twórcza i inspirująca. Nie bojąca się mówić co myśli a później spisywać tego na papier dla szerszej publiczności.

Szukała spokoju, ukojenia i zrozumienia… Czy jej się to udało ?
Koniecznie przeczytajcie aby poznać bliżej tą pisarkę ale i „znajomą” Chopina ❤️‍🔥❤️‍🔥❤️‍🔥❤️‍🔥

„George Sand i język wolności” Beate Rygiert.

Decyduje się wyjechać do Paryża aby spełniać skrywane marzenia.

Ta...

• Biografia