Otulina

Okładka książki Otulina Klaudiusz Szymańczak
Okładka książki Otulina
Klaudiusz Szymańczak Wydawnictwo: Znak Seria: Znak Crime kryminał, sensacja, thriller
Znak Crime
Znak
2023-03-22
2023-03-22

Klaudiusz Szymańczak w swojej najnowszej powieści „Otulina” zabiera czytelnika w podróż przez tajemniczą i intrygującą Puszczę Kampinoską, gdzie spokój natury mieszka się z niepokojącymi zagadkami zbrodni. Główny wątek skupia się na tragicznej śmierci nastoletniej Hani, która rzuca cień niepewności na życie lokalnej społeczności.

Pewnej nocy czwórka licealistów decyduje się na wyprawę do puszczy, jednak tylko trójka z nich wraca do domu. Zaginięcie Hani, jednego z uczestników wyprawy, rzuca cień niepewności i strachu na całą okolicę. Kiedy ciało nastoletniej dziewczyny zostaje odnalezione na skraju lasu, tragedia dotyka nie tylko jej rodziców, którzy przenieśli się tu, by znaleźć spokój, ale także wszystkich mieszkańców, których dotyka szokująca prawda — morderca może być jednym z nich.

Już na samym początku powieści autor umiejętnie buduje atmosferę napięcia i niepokoju. Gdy czwórka licealistów wyrusza na wyprawę do puszczy, a tylko trójka z nich wraca, zaczyna się spiralę tajemnic i zawiłości, które towarzyszą czytelnikowi przez całą książkę. Komisarz Ewa Orłowska, wraz z miejscowym posterunkowym Markiem Mejsterem, podejmuje się śledztwa, próbując rozwikłać tę mroczną zagadkę.

Jednym z najmocniejszych aspektów „Otuliny” są wyraziste i wielowymiarowe postaci. Klaudiusz Szymańczak mistrzowsko rysuje psychologiczne portrety bohaterów, ukazując ich głębokie emocje, motywacje i wewnętrzne konflikty. Czytelnik ma okazję zgłębić świat każdej postaci, odkrywając ich sekrety, zmagania i lęki. Sceneria Puszczy Kampinoskiej pełni istotną rolę w tej powieści. Szymańczak wnikliwie opisuje bujną przyrodę, ale też mroczną i tajemniczą atmosferę lasu, który kryje wiele sekretów. Wraz z bohaterami wyruszamy na wyprawę przez zawiłe ścieżki, odkrywając kolejne wątki związane z zaginioną nastolatką.

Jednym z największych atutów tej książki jest umiejętność autora do budowania napięcia. Stopniowo odsłania on kolejne elementy układanki, rzucając czytelnika na trop złowrogich tajemnic. Choć akcja toczy się powoli, każdy rozdział dodaje nowe elementy do fabuły, co utrzymuje czytelnika w stałym napięciu i skłania do spekulacji na temat rozwiązania zagadki.

Szymańczak odważnie porusza trudne tematy, takie jak choroby psychiczne czy społeczne tabu związane z psychoterapią. Poprzez bohaterów, autor ukazuje różnorodność ludzkiej psychiki oraz wpływ traumy i ukrytych demonów na ludzkie życie. Język użyty tutaj język jest klarowny i przejrzysty. Autor unika zbędnych ozdobników, skupiając się na treści i emocjach bohaterów. Dzięki temu czytelnik może łatwo zanurzyć się w historii i śledzić jej rozwój. Zakończenie powieści jest zaskakujące i satysfakcjonujące, pozostawiając czytelnika z poczuciem zadowolenia, ale i refleksji nad naturą zła i losu.

Podsumowując,

„Otulina” to nie tylko kryminał, ale również głęboka opowieść o ludzkiej psychice, tajemnicach i zmaganiach ze współczesnym światem. Klaudiusz Szymańczak stworzył niezwykle wciągającą powieść, która porusza, intryguje i skłania do refleksji. Dla miłośników gatunku oraz tych, którzy szukają literackiej podróży w głąb ludzkiej duszy, „Otulina” będzie lekturą niezapomnianą. Gorąco polecam po nią sięgnąć!

Pewnej nocy czwórka licealistów decyduje...

Akcja dzieje się w magicznej Puszczy Kampinowskiej, ogromnej, pełnej tajemnic. W puszczy w dzień swoich urodzin zostaje znaleziona martwa nastolatka. Śledztwo prowadzi komsarz Orłowska, pomaga jej policjant Marek Majster. Kiedy okazuje się, że bezpośrednią przyczyną zgonu była choroba serca dziewczyny, śledczy drążą temat nadal. W czasie śledztwa wychodzą na jaw sekrety skrywane przez mieszkańców puszczy. To powieśc wielowątkowa, poruszająca problemy psychiczne wielu osób. Na jaw wychodzą czym zajmowała się zmarła Hania. "Dziewczyna była inteligentna i doskonale odczytywała nastroje innych, jednak była najwyraźniej pozbawiona empatii oraz współczucia, co czyniło ją niebywale skuteczną w załawianiu tego, co chciała załatwić, lecz jednocześnie utrzymywało ją w emocjonalnym dystansie w stosunku do krewnych i przyjaciół, przez co nikt nie był do końca pwny tego, czy wiedział, kim Hania tak naprawdę była."

Świetna fabuła, z pozoru wyjasniina smierć nastolatki to dopiero poczatek przygody kryminalnej, ktora wciagnela,. Naprawde dobrze sie czytało.

Puszcza Kampinoska otuliła mnie swoim płaszczem i trzymała dopóty dopóki nie skończyłam czytać, wygramoliłam się z jej objęć ledwo zipiąc.
Świetna historia pełna sekretów, mroku, niedomówień, sprytu i manipulacji. Historia wciąga od pierwszego rozdziału a potem jest tylko ciekawiej. Zakończenie zupełnie mnie zaskoczyło, przyznam szczerze miałam w głowie inny jego finał.

Kolejna książka spod wydawnictwa Znak Crime, która była bardzo miłą odskocznią literacką. Ciekawie zbudowana historia z kilkoma przeplatającymi się niczym tytułowa Otulina wątkami. Jednak dosyć przewidywalna - co bardziej wyczulony czytelnik rozpozna zakończenie gdzieś na etapie połowy książki. Natomiast jest godna polecenia i warto po nią sięgnąć szukając interesującej odskoczni od codzienności (chyba, że mieszkasz w Puszczy Kampinoskiej, która jest głównym tłem tej powieści).

FE-NO-ME-NAL-NY kryminał! 💪

Ciało nastoletniej Hani zostaje znalezione na skraju lasu w Puszczy Kampinoskiej.

Wszystko mi w tej powieści zagrało. Od ciekawej zagadki kryminalnej, poprzez wyrazistych bohaterów i klimatyczne miejsce akcji, aż po doskonałe tło społeczne i poruszanych niby mimochodem rozważań na temat kondycji psychicznej naszego społeczeństwa. Zwłaszcza młodzieży.

"Dzieciaki teraz szybciej dorastają. Świat je do tego zmusza, rodzice też. Rozmowa z nimi ma coraz mniejszy sens. To już nie są nieletni. To są jeszcze niedojrzali, a już zblazowani dorośli ".

Brak kiczowatych i nierealnych pościgów oraz ponadprzeciętnie utalentowanych śledczych. Przede wszystkim dużo rozmów, jeszcze więcej sekretów i kupa syfu i smrodu z tych sekretów wynikająca. Świetne zakończenie (bez zbędnych "bondowych" suspensów przez które mam po kokardę kryminałów).

"Otulina" przypomniała mi, jak dobrze potrafiłam się kiedyś bawić przy lekturze dobrego, świetnie napisanego i bardzo wiarygodnego kryminału. Właśnie takie kryminały chcę czytać 👌 Chyba oszalałam ale daję 9/10! 😁

FE-NO-ME-NAL-NY kryminał! 💪

Spodobała mi się ładna okładka oraz intrygujący opis, który sugerował być może coś z pogranicza horroru i kryminału. Książka zapowiadała się fantastycznie, mroczny klimat, umiejscowienie akcji w Puszczy Kampinoskiej, opisy przyrody, nieprzeciętni bohaterowie, do tego bardzo interesujący wątek rodzimowierczy.

Tajemnicza śmierć nastolatki rodzi domino wydarzeń, które prowadzą do odkrycia niejednej tajemnicy mieszkańców tych Kampinoskich okolic. Po odkryciu przyczyny śmierci Hani jednak historia straciła dla mnie trochę uroku, przez co nie było mi wcale łatwo skończyć ten wcale nie tak długi tytuł.

Autor zadbał o wielowątkowość i to akurat sprawiło mi ogrom przyjemności. Jednak większość zostawił, nie ciągnął tematu, pospiesznie je zamknął i dla mnie to było niewystarczające.
Przez to książka w pewnym momencie nieco mi się dłużyła. Rozwiązanie akcji też zupełnie niesatysfakcjonujące.

Szkoda, bo pomysł i osadzenie fabuły oraz kreacja bohaterów zapowiadały świetną pozycję!
[ᴍɪᴌᴇɢᴏ ᴄᴢʏᴛᴀɴɪᴀ]

Tajemnicza śmierć nastolatki rodzi domino wydarzeń, które...

Chyba śmiało mogę powiedzieć że książką się rozczarowałam i definitywnie nie jest to pozycja po którą bym komukolwiek poleciła. Czytając miałam wrażenie że autor chce poruszyć zbyt wiele problemów na raz i na żdanym porządnie się nie skupia. Na czele z główną bohaterką, u której rzekomo podejrzewano socjopatię, chociaż wszystkie opisane wzorce zachowań wskazywały raczej na psychopatię. Postacie niejakie, fabuła przeciąga się i potrafi być dość nużąca i chociaż osobiście uważam że "Otulina" ma spory potencjał, nie został on do końca wykorzystany, a jedyne co podniosło odrobinę moją ocenę to ciekawe miejsce akcji

Bardzo dobrze się czyta

Bardzo dobrze się czyta

Polasilem sie na ladna okladke oraz intrygujacy opis, ktory sugerowal byc moze cos z pogranicza horroru i kryminalu. Dostalem bardzo srednia sensacje z watkiem kryminalnym, niewykorzystany potencjal ciekawie umiejscowionej akcji, nijakich bohaterow, multum niepotrzebnych watkow, a takze dretwe dialogi.
Szkoda papieru na takie ksiazki.

Szkoda papieru na takie ksiazki.

• Egzemplarz recenzencki
  • Przeczytane 2023