Daleko od Babiej Góry

Okładka książki Daleko od Babiej Góry Irena Małysa
Okładka książki Daleko od Babiej Góry
Irena Małysa Wydawnictwo: Mova Cykl: Baśka Zajda (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Baśka Zajda (tom 3)
Mova
2023-04-26
2023-04-26

Baśka nawet na urlopie się nie nudzi.
Przeszłość przeplata się tutaj z teraźniejszością. Czasami dobrzy ludzie, skrywają ciemne tajemnice.
Czytało się bardzo dobrze.

Baśka nawet na urlopie się nie nudzi.
Czytało się bardzo dobrze.

Stanowczo za dużo gwary.

Stanowczo za dużo gwary.

komisarz Barbara Zajda w kolejnej akcji . Historia dwutorowo prowadzona ale do takiej formy autorka mnie już przyzwyczaiła - jedna część toczy się w 1912 roku druga 100 lat później . Obie łączy kryminalna historia związana z handlem żywym towarem. Fajnie pokazane środowisko Mysłowic - a ja lubię czytać historie łączące się z miejscami które znam. Bardzo polecam, wciągnęła mnie . Mocna rzecz.

Książka mnie nie zachwyciła. Gdyby była kolejna części na pewno przez długi czas do niej nie zajrzę. Dobrze się czyta, ale mimo wszystko jestem zmęczona przeskokami w historii, które na koniec się wiążą. Tylko w tym powiązaniu jakby czegoś brakowało.

15/52/2024

15/52/2024

Pierwszą częścią serii byłam zachwycona. Kolejne dwie przeczytałam ciągiem - nie mogąc się dosłownie od nich oderwać! Uwielbiam pióro autorki. Niesamowicie tworzy klimat miejscowości, w których toczy się akcja i kreuje wiarygodnych i bardzo charakterystycznych bohaterów. Począwszy od języka z gwarą jakim się posługują, aż po ciekawe życiorysy, zachowania i sposoby funkcjonowania. Baśka dosłownie daje czadu! To jedna z najlepiej wykreowanych postaci jakie czytałam w książkach z tego gatunku. Nie da się jej nie lubić - jej zawziętość w rozwiązywaniu spraw, wola walki, spryt i inteligencja ale również ukazująca się delikatniejsza strona kobiecości i wrażliwości robią naprawdę wielką robotę w całej książce. Fabuła jest świetnie stworzona - czytelnik podąża razem z główną bohaterką tropami, który niekiedy bywają bardzo mylące, aspekty śledztwa nie są ani oczywiste ani szablonowe i zdecydowanie potrafią zaskoczyć. Dobrym rozwiązaniem jest także przedstawienie wydarzeń z przeszłości, które wydawać by się mogło początkowo, że wcale nie łączą się z teraźniejszością - nic bardziej mylnego. Autorko - uwielbiam Twoje książki i jestem pod ich ogromnym wrażeniem. Takich polskich pisarzy kryminałów potrzebuje świat czytelniczy!

Właśnie skończyłam i szczerze jestem zmęczona czytaniem. Te ciągłe przeskoki w czasie . Za dużo tam tego wszystkiego się działo. Autorkę za bardzo poniosło. Pierwsza część zdecydowanie najlepsza.

Do trzeciej części podszedłem troszkę z dystansem, zwłaszcza, że druga część troszkę mnie rozczarowała, odstając mocno od pierwszej. Warsztat pisarki mocno się rozbudował i opisywana historia sprzed stu lat łączy się w ciekawy sposób z teraźniejszością. Akcja wielokrotnie zmienia kierunek, trzymając czytelnika w niepewności. Juz nie mogę się doczekać czwartej części i mam nadzieję, że akcja będzie się toczyć w górach.

Kolejne ekscytujące spotkanie z Ireną Małysą oraz jej bohaterką, Baśką Zajdą. I kolejny wciągający kryminał. A może bardziej powieść obyczajowa z kryminalnym wątkiem, z dwutorowo i wielowymiarowo prowadzoną dramaturgią.
Czytałam ją z zapartym tchem, nie mogąc się doczekać wspólnego mianownika łączącego odległe od siebie o ponad sto lat historie - Mysłowicki Most Westchnień i handel ludźmi. W książce możemy poznać nie tylko gwarę śląską, ale również niechlubny rozkwitł w Mysłowicach handlu dziewczętami, które wywożono podstępnie do Argentyny i umieszczano w domach publicznych w Buenos Aires. Po wielu latach uprawiania tego procederu doszło w 1913 roku do głośnego procesu sądowego a te autentyczne wydarzenia zgrabnie zostały wplecione w fabułę książki. Historia zatoczyła koło.
Serdecznie polecam

Trzecia książka z serii z Baśką Zajdą. Pierwsza bezwzględnie była najlepsza, ale być może to tylko moje odczucia z racji tego, że kocham góry. Mimo to akcja toczy się w Mysłowicach i napięcie rośnie z każdą stroną. Drugą połowę książki się wręcz połyka, także zachęcam każdego, kto kocha intrygę, kryminał. Jedyne, do czego mógłbym się przyczepić to lekko ekspresowe podkręcenie drugiego wątku historycznego pod koniec lektury. Mimo to daję 8 i czekam na kolejne wydanie. Mam nadzieję, że Baśka tym razem wróci pod Królową Beskidów. A może by Tak, Pani Irenko, napisać też coś w Beskidzie Śląskim?

• Przeczytane 2023
  • Audiobooki