Negatyw

Czarni kontra biali i inne podziały

Czegoś tutaj zabrakło. Książka nie jest zła, ale jest nijaka. Niczym konkretnym się nie wyróżnia, nie ma tutaj niczego, czego wcześniej byśmy nie widzieli. Ot książka na jeden raz.

Oj tak! Rasowy kryminał. który trzyma w napięciu od pierwszych chwil. Warszawska Praga i nowojorski Bronx, dwa trupy, jedna pozytywka. Żadna teoria na temat tego, co się stało nie ma sensu, ale dwie z pozoru niepołączone ze sobą zbrodnie tworzą wspaniałą historię od której nie sposób się oderwać.

Nic specjalnego, można przeczytać i pewnie za 2 dni zapomnieć. Jest nijaka, więc finalnie mało kto będzie pamiętał o czym była już po miesiącu.

Przez 4 lata "Negatyw" stał u mnie na półce i czekał... Bałam się, że ta debiutancka książka będzie po prostu słaba - nie chciałam się rozczarować. W końcu przyszedł na nią czas i muszę stwierdzić, że to jeden z lepszych debiutów, które czytałam :) bardzo dobry kryminał, który świetnie się czyta. Polecam!

Bardzo porządna robota, bez żadnych udziwnień, co dziś niestety jest rzadkością. Wszystko ładnie się spina, jest poprawnie napisane, bohaterowie sympatyczni. Naprawdę niczego tej książce nie brakuje.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością autora i nie szukam kolejnego. Książka do przeczytania i zapomnienia. Nie wywołała we mnie burzy emocji, a nawet nie wywołała ich wcale. Jedyną postacią, która trochę pozostała w mojej głowie jest John Slade. Za mało było akcji, za mało emocji i za mało kryminalnej atmosfery. Jeśli trafię inną książkę autora to dam drugą szansę, ale specjalnie szukać nie będę.

Przykre, że taka literatura jest drukowana.
Przykre, że trafia w ręce...
Niestety po kilkudziesięciu stronach męki oczu, porzuciłem

Przykre, że taka literatura jest drukowana.
Przykre, że trafia w ręce...
Niestety po kilkudziesięciu stronach męki oczu, porzuciłem

Ciekawy kryminał który rozpoczyna pierwszą część przygód agenta Slada z FBI. Akcja dzieje się dwutorowo w New York i w Warszawie. Dwie różne sprawy z ciekawszą na pewno w Stanach. Duży nacisk postawiony na rasizm tak w Polsce jak i w Stanach. Wszędzie jest podobnie. Książka mnie zaskoczyła bardzo pozytywnie i chętnie sięgnę po kolejne części. Kryminał napisany bardzo przyjemnym językiem, bez chwili nudy. Mogę śmiało polecić tą pozycję.

Niestety, nie udało mi się przeczytać serii w kolejności chronologicznej. Najpierw drugi tom, potem trzeci, by w końcu dotrzeć do pierwszego, nieuchwytnego w bibliotece, ale w księgarni owszem. Ponieważ zachwycona jestem piórem Klaudiusza Szymańczaka i klimatem jego kryminałów nie mogłam odmówić sobie tomu pierwszego.

Wcale nie jest gorszy od poprzednich. Powiedziałabym nawet, że bardziej złożony, wymagający i zmuszający do przemyśleń. Autor wplata w fabułę dwa morderstwa - jedno dokonane w Warszawie, drugie rok później w Nowym Jorku. Kolejne rozdziały na przemian opisują oba śledztwa, które prowadzi agent FBI John Slade, dzieląc się sprawą warszawską z komisarzem Laurentowiczem. Oba zabójstwa (?) pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, a jednak.

I znowu, jak w kolejnych tomach, rzeczywistość amerykańska i polska są prawdziwe niemal do bólu. Tym razem autor skupia się na problemach współczesnego rasizmu. W tym tomie przemierzać będziemy nie tylko ulice Warszawy i NY, ale także malownicze tereny nad jeziorem Michigan, których lokalna społeczność ukrywa przed przyjezdnymi mroczne tajemnice sprzed lat.
Agent Slade jest wolny od wszelkich uprzedzeń rasowych i etnicznych, co zdecydowanie pomaga w śledztwach, a przy tym konsekwentny i niekonwencjonalny w działaniu.

"Przeszłość w końcu cię dopadnie" - brzmi motto tomu pierwszego na okładce książki. Żeby zrozumieć jego wymowę trzeba koniecznie przeczytać książkę.
Polecam.

Wcale nie jest gorszy od poprzednich. Powiedziałabym...

Bardzo sprawnie i ciekawie opowiedziana historia dwóch śledztw z udziałem agenta FBI Johna Slade,a. Slade, który wczesniej był nowojorskim policjantem i nudzi sie jak mops w FBI, czasem -nie całkiem zgodnie z procedurami - zachowuje sie jak rasowy glina. Znany jest z tego, ze nie odpuszcza i czesto podąża tropem, który innym wydaje sie zupełnie chybiony. Mówi po polsku, bo jego rodzice wyemigrowali do USA w latach 80-tych. Zostaje wysłany służbowo do Warszawy, gdzie towarzyszy polskim policjantom w wyjasnianiu zagadkowej śmierci syna ambasadora USA. A przy okazji odkrywa nieznaną sobie przeszłość rodziców . Bardzo dobry kryminał, a to dopiero debiut autora. Czekam na ciąg dalszy.

• Kryminał