Mazurka

2022-07-18
9788382199871

#Recenzja ,,Mazurka"
Wioletta Milewska - autorka

Zapraszam Was na recenzję książki ,,Mazurka" jest to nasze czwarte spotkanie z dziewczynami Sylwią, Malwiną oraz Wiktorią, trzy kobiety bohaterki, wojowniczki, mądre i obdarzone niezwykłą intuicją, którą poznają i zaczynają się jej bliżej przyglądać. Poznałyśmy już dziewczyny w poprzednich częściach ,,Znaki życia" część I i II oraz ,,Przez ucho igielne" gościliśmy w Pietruch, małej mazurskiej miejscowości, gdzie czas stoi w miejscu, panują tu patriarchalne zasady, mąż, pan władca, a tym razem wybierzemy się w podróż za ,,ucho igielne,, oraz do Niemiec.

Dziewczyny przez wiele lat tkwiły w nieudanych związkach, gdzie były wykorzystywane przez swoje rodziny, one walczyły z wszelkimi przeciwnościami losu, znosiły złe traktowanie przez mężów, partnerów w samotności i zaciszu czterech ścian, bo wstyd nie pozwalał na mówienie o tym głośno, komu by miały powiedzieć, jak mąż był panem i najważniejszym w domu i we wsi, kobieta miała siedzieć cicho, służyć swemu mężowi, zajmować się domem i dziećmi.

Przyjaźń którą nawiązała się między dziewczynami, oraz długie rozmowy o życiu I ludzkiej egzystencji pozwoliły im na podjęcie pewnych kroków, zaczęły walczyć o siebie. Do zmian przyczyniły się także ich mężowie, Błażej i jego haniebny czyn, zdrada Mariana, oszustwa Ksawerego oraz złe traktowanie przez rodzinę.

W tym tomie ,,Mazurka" drogi dziewczyn rozchodzą się, Malwina wyjeżdża, zaczyna żyć, kochać, uczęszcza na wykłady, które pozwalają jej poszerzać swoją wiedzę i zainteresowania. Sylwia także opuszcza Pietruchy, w Niemczech podejmuje pracę jako opiekunka do dzieci, uczy się języka, poznaje smak życia, mimo choroby nie załamuje się, czerpie pełnymi garściami z niego.
Wiktoria, tylko ona dalej pozostaje w Pietruchach, zmaga się z codziennością, która nie jest łatwa, zdaje sobie sprawę, że jest wykorzystywana przez rodzinę, oszukiwana przez Ksawerego, ale boi się podjąć decyzję i walczyć o siebie.

Dziewczyny utrzymują stałe kontakty, mimo dzielących ich odległości, często rozmawiają przez internet, dzielą się swoimi troskami, wspierają, a także nieustannie prowadzą analizy starych ksiąg, zagadnień religijnych, egzystencjalnych, dochodzą do zaskakujących wniosków, zadają sobie nawet pytanie: co by było, gdyby bóg był kobietą?

Mazurka daje mam nadzieję, że nawet z najbardziej zawiłych sytuacji, związków można się wyplątać, można zacząć żyć na nowo i na własnych zasadach. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, decyzja, że chcemy zmian, że będziemy o siebie walczyć. Jak widać dziewczyny zaryzykowały wszystko i zaczynają żyć, musiały zostawić za sobą traumatyczne wydarzenia, ale może dzięki temu co przeszły stały się silniejsze, odważniejsze. Teraz może być już tylko lepiej, taką mam nadzieję, bo mocno trzymam kciuki za dziewczyny, Sylwię i Malwinę, żeby się im udało, oraz za Wiktorię, żeby się odważyła i zaczęła walczyć o dobro swoje I córki.

Dziękuję bardzo Wioletta Milewska za książkę do recenzji. A wszystkich zapraszam do przeczytania tej wspaniałej serii.

#Recenzja ,,Mazurka"
Wioletta Milewska - autorka

#opinia

"Mazurka" Wioletta Milewska , to kontynuacja losów kobiet z mazurskiej wsi Pietruchy. Dziewczyny poznajemy w "Znakach życia" i w "Przez ucho igielne".
Malwina, Wiktoria i Sylwia mieszkają na wsi, w której panują patriarchalne zasady. Latami żyją w toksycznych związkach. Wreszcie postanawiają wyzwolić się z tej niewoli i zrobić coś, żeby to im w życiu było dobrze. Postanawiają zawalczyć o swoje szczęście. Pomagają im w tym rozmowy i rozważania na temat wiary i egzystencji ludzkiego życia. Dziewczyny obserwują siebie i otoczenie. Zaczynają odkrywać sygnały płynące z ciała, które w przeszłości ignorowały. To nie są już te zahukane kobiety. Już nie robią nic wbrew sobie. Powoli zaczynają odkrywać znaczenia słów i gestów. Dostrzegają, że relacja pomiędzy kobietą i mężczyzną może być piękna i dawać szczęście. Strach przed byciem samą nie jest już tak wielki.
A prawda jest taka, że "Dopóki jesteś z kimś, z kim nie jesteś szczęśliwa, nie możesz być z kimś, z kim możesz być szczęśliwa".
Nasza tytułowa Mazurka, to kobieta silna i już wie, że w życiu trzeba szukać znaków i realizować marzenia i żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami "a nie wyłącznie zaspakajać cudze życzenia i martwić się jak inni mogą to przyjąć".
Z toksycznej zależności można się wyzwolić. U jednych trwa to krócej, u innych dłużej. Ważne jest stawianie granic i nie wchodzenie w relacje z ludźmi wulgarnymi i agresywnymi.
Czy bohaterki tej historii zrozumieją, że od mężczyzn kobieta potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, miłości i zaufania? Jak do tego dochodzą i jak przebiega ich metamorfoza?
Na te pytania i wiele innych znajdziecie odpowiedź w książce.
"Mazurka" pokazuje siłę kobiet. Może być dla niejednej z nas drogowskazem. Mamy działać a nie biernie respektować to, co daje nam życie. Polecam tą książkę z całego ♥️

#opinia

“Mazurka” to już czwarta część serii o trzech kobietach Sylwii, Wiktorii i Malwinie.
W tym tomie drogi przyjaciółek rozchodzą się, lecz każda z nich nadal mierzy się z różnymi życiowymi trudami. Malwina podjęła decyzję o zamieszkaniu u Juliusza, gdzie pracuje, prowadzi domki wczasowe i uczęszcza na interesujące wykłady, które dopełniają jej żądny wiedzy umysł. Sylwia wyjechała do Niemiec i pracuje jako pomoc domowa oraz niania dla trzech córek Państwa Neumann. Malwina zaś nadal tkwi w Pietruchach, a każdy kolejny dzień życia u boku Ksawerego uświadczą ją w przekonaniu, że stanowczo nie jest szczęśliwa. Mimo rażących odległości kobiety utrzymują ze sobą kontakt, dzieląc się codziennością oraz różnymi przemyśleniami dotyczącymi życia.

W tej części niezwykłej serii autorka postarała się, aby wprowadzić do fabuły jeszcze więcej elementów mistycznych, wręcz paranormalnych. Nie sposób przy tym nie wspomnieć, że bohaterki na swój sposób mają niezwykłe zdolności, czy może nawet “dary”, które niejednokrotnie w życiu pomagały im odkrywać pewne sprawy, czy rozwiązywać problemy. Nie chodzi tutaj tylko o błyskotliwe umysły, nadzwyczajne zdolności analizowania i wyciągania wniosków, ale coś na kształt intuicji, czy czegoś właśnie nadprzyrodzonego, co pozwalało kobietom na doświadczanie czegoś “więcej”. Myślę, że te kwestie każdy czytelnik odbierze inaczej w zależności od własnych przekonań i doświadczeń. Jedni zapewne uznają, że kobiety są po prostu “duchowo bogate”, a ich osobowości wrażliwe, na tyle, iż mogą przeżywać czy dostrzegać więcej, niż inni. Natomiast kolejni doszukiwać się będą zbiegów okoliczności, ponadprzeciętnych umiejętności obserwacji, wnioskowania i spostrzegania.

Fabuła powieści podobnie, jak w poprzedniej części w znacznym stopniu skupia się na rozważaniach bohaterek dotyczących teologii, filozofii, wierzeniach dawnych ludów, rozumieniu Pisma Świętego. Kobiety znów poświęcają wiele energii na zrozumienie znaczenia słów, zastanawiają się, czy to, co jest nam przekazywane w formie nauk kościelnych, na pewno znaczy to, samo, co powinno. Te rozważania są czasem bardzo ciekawe, wielokrotnie zastanawiałam się nad sensem ich wniosków.

Życie każdej z bohaterek posuwa się do przodu. Historia Malwiny napawa nadzieją, czuć nawet w czytanym tekście, że jej życie odmieniło się, a sama promienieje jakąś pozytywną energią. Choć nie da się wymazać z jej serca i duszy dawnych zadr i niesprawiedliwości, tak nie sposób nie odnieść wrażenia, że miłość i odpowiedni człowiek u boku niebywale jej służą. Sylwia postanowiła zostawić życie w Pietruchach za sobą. Zmienia kraj zamieszkania i próbuje dostosować się do życia w nowym otoczeniu. Niespodziewanie na jej drodze również stanie mężczyzna, który obudzi w niej uczucia, o których już dawno zapomniała. Wewnątrz mierzy się z rozterkami, problemy zdrowotne komplikują jej plany i weryfikują pragnienia. Pewne paranormalne doświadczenia, które tym razem u niej się nasilają, są bardzo ciekawe z czytelniczego punktu widzenia. Początkowo miałam wrażenie, że to właśnie aspekt zdrowotny wpływa na obrazy i wizualizacje, które widzi, ale szybko się z tą myślą pożegnałam. Wiktoria dojrzewa do pewnych decyzji. Trudno nie czuć bólu i rozbicia, które przejawia. Starsze przyjaciółki są dla niej wsparciem, ale i autorytetem. Jestem bardzo ciekawa, jak dalej potoczą się jej losy i mam ogromną nadzieję, że również i ona będzie mogła zaznać odrobiny szczęścia.

Do “Mazurki”, jak i poprzednich części serii trzeba podejść z otwartym umysłem. Pióro autorki niezmiennie zachwyca piękną polszczyzną i elastycznością. Każda z powieści Wioletty Milewskiej jest dopracowana, ale lektura wymaga uwagi i skupienia.
Wątki obyczajowe, czyli te dotyczące konkretnie losów bohaterek są bardzo emocjonalne i życiowe. Myślę, że przeżycia przyjaciółek trafiają prosto do serca i osiadają tam na długo.
Autorka pisze o kobietach i dla kobiet, ale z całą serią powinni również zapoznać się mężczyźni.

Polecam.

Sylwia, Malwina i Wiktoria, to trzy przyciółki, które przez długi czas tkwiły w toksycznych związkach, nie dostrzegając że można inaczej ułożyć sobie życie. Poznając ich losy widzimy, że zawsze trzeba walczyć o swoje szczęście, mieć odwagę na zmiany w życiu. Fabuła rozwija się powoli, mało się dzieje, jak dla mnie akcja zbyt monotonna. To nie powieść rozrywkowa, wymaga skupienia i analizy, dużo przemyśleń.

Różne koleje losu sprawiły, że trzy przyjaciółki, dotąd mieszkające tak blisko siebie, fortuna rzuciła w różne strony... Malwina przeniosła się w góry, gdzie razem z Juliuszem tworzą nowy rozdział swojego życia. Sylwia wyjechała do pracy do Niemiec i próbuje dzielnie stawić czoła chorobie. Tylko Wiktoria została w Pietruchach, starając się rozwiązać wszystkie kwestie związane z Ksawerym. Dzielące je kilometry nie powstrzymują jednak kobiet od dalszego kontaktu i zacieśniania łączących ich więzi. Co jeszcze trzyma dla nich w zanadrzu przeznaczenie? Koniecznie musicie przekonać się sami.

To kolejna znakomita część serii mazurskiej, w której, oprócz wątków obyczajowych, autorka serwuje nam skrzętnie dopracowaną czytelniczą ucztę, pokazującą w zaskakujący, nieszablonowy sposób podejście do wielu nurtujących ludzkość od wieków pytań, udzielając przy tym wiele możliwych, czasem wręcz nieprawdopodobnych odpowiedzi. Uświadamia również, jak mocno otwarty oraz kreatywny potrafi być umysł człowieka, wskazuje, jakie aspekty pobudzają naszą wyobraźnię i zmusza do szukania nie zawsze łatwych, ale najodpowiedniejszych rozwiązań.

Dzięki tej pozycji zetkniemy się z zagadnieniami natury filozoficznej, religijnej, egzystencjonalnej czy metafizycznej, zahaczymy o mitologię, a nawet reinkarncję. Te właśnie elementy, wkomponowane w zwykłą treść, wzbudzają ciekawość odbiorcy, zachęcają do refleksji czy poszukiwania nie tylko informacji, ale też własnego ja. Co prawda, nie uzyskamy po przeczytaniu powieści idealnej recepty na szczęście, jednak "Mazurka" (jak i cały cykl) może się okazać dla wielu osób swoistym przewodnikiem, dobrym drogowskazem, który pozwoli dojrzeć nam sedno problemów, z jakimi borykamy się na naszym życiowym szlaku, stawić im czoło, by w końcu znaleźć wyjście nawet z najtrudniejszej sytuacji.

Pisarce świetnie udało się także zobrazować różnice między polskim społeczeństwem, a naszymi sąsiadami zza zachodniej granicy - nie tylko kulturowe lub wyznaniowe, ale również dotyczące mentalności bądź podejścia do innych ludzi czy zwykłych codziennych spraw. Ja osobiście znam to z autopsji i mogę z czystym sumieniem potwierdzić, iż jest to bardzo uprzejmy oraz życzliwy naród.

Wioletta Milewska doskonale operuje, a czasami czytelnik odnosi wrażenie, że wręcz bawi się językiem, wychwytując przy tym wszelkie niuanse, rozbieżności, dwuznaczności bądź niedopowiedzenia. Wszak Polska język to trudna język 😂 Mimo wszystko jednak jej styl zawsze pozostaje lekki, klarowny, zrozumiały oraz niepozbawiony dawki humoru i to bez względu na wagę poruszanych zagadnień.

To idealna lektura dla tych, którzy w książkach oprócz rozrywki szukają głębszego sensu, drugiego dna... Chcą spojrzeć na świat oraz otaczającą ich rzeczywistość z innej, szerszej perspektywy... Pragną zajrzeć w najodleglejsze zakamarki swoich serc, umysłów bądź dusz...

Zapraszamy na facebookowy blog :

„Mazurka” to kolejna część wspaniałej serii Wioletty Milewskiej, która daje siłę i nadzieję na lepsze życie wielu kobietom, które borykają się z codziennością.
Dalsze losy Malwiny, Wiktorii i Sylwii pokazują jak może zmienić się życie kobiet jeśli w końcu dostrzegą w swojej codzienności nieprawidłowości ze strony męża czy partnera – i postanowią „coś” z tym zrobić. Autorka pokazuje jaką drogę musi przejść kobieta aby stać się spełnioną i szczęśliwą- jedno jest pewne- każdy trud, wysiłek i poświęcenie jest tego warte!
Wioletta Milewska zabiera nas w podróż nie tylko do dobrze znanych już nam Pietruch ale również za granicę- do Niemczech. Właśnie tam Sylwia znalazła pracę, układa życie i może znalazła miłość swojego życia? Malwina, która też uwolniła się z ramion złego męża układa sobie życie z poznanym wcześniej mężczyzną. Czy kobiety będą szczęśliwe w nowych związkach? Jak odnajdą się w nowej codzienności? Czy uda się przyjaciółkom skutecznie uświadomić Wiktorii, że i jej życie nie jest takie jakim powinno być?
Autorka obnaża ludzką psychikę w chwilach zagrożenia. Pokazuje zachowanie człowieka w momentach strachu. Porusza tematy ważne, skłaniające do refleksji. Pokazuje różnice między życiem w Polsce, a codziennością niemiecką.
Podobnie jak w poprzednich częściach – tak i w tej- mamy do czynienia z głęboką analizą Biblii. W ciekawy aczkolwiek kontrowersyjny i feministyczny sposób- autorka zgłębia tajniki religijne pokazując, że mężczyzna jest mocno adorowany i wychwalany.
Książka, podobnie jak poprzednie, nie jest książką lekką, do zrelaksowania się. Należy ją czytać z otwartą głową i z dużym dystansem.
Polecam osobom chętnym do przyswojenia wiedzy w zakresie mitologii, astronomii i religii. Z książki dowiemy się wielu ciekawych przemyśleń związanych z Pismem Świętym czy ogólnie rzecz biorąc z życiem. Warto podsunąć ową serię kobietom, które są nieszczęśliwe w związkach. Z pewnością w inny sposób popatrzą na swoje dotychczasowe życie i będą szukać pomocy, aby je zmienić.
Książka daje ogromną nadzieję, wiarę i siłę dla poszkodowanych kobiet. Pokazuje, że kobieta jest siłą i przyszłością! Dziękujemy za to!

Zapraszamy na facebookowy blog :

Jest to już moje 4 spotkanie z twórczością Autorki. Poznajemy tutaj dalsze losy dobrze nam znanych : Malwiny, Sylwii i Wiktorii. Jakie zmiany zaszły w ich życiu? Do jakich wniosków doszły? Jak postrzegają obecny świat? Zapraszam do zapoznania się z moją opinią.

Pietruchy, to niewielka, położona na Mazurach wieś, w której wciąż mimo współczesnych czasów, panują zasady z głębokiego średniowiecza. Sylwia, Malwina i Wiktoria, to kobiety, które przez lata żyły w tej wsi, mając wręcz toksyczne relacje ze swoimi małżonkami/partnerami. W końcu postanowiły zmienić swoje życie. Wyzwoliły się one z niewolnictwa, na jakie były skazane wśród płci męskiej. Teraz każda z nich stara się czerpać z życia garściami. A każdy dzień przynosi im szczęście oraz możliwość zdobywania nowej wiedzy. Obserwują ludzi, świat wokół i siebie nawzajem. Ich głównymi zainteresowaniami jest zagłębianie się w sprawy duchowości oraz dogłębne analizowanie religii. Na każdym kroku bowiem przekonują się, że w religii to mężczyzna jest ciągle wywyższany i wielbiony. Dlatego zaczynają zgłębiać ten temat coraz głębiej i głębiej... W końcu stają przed odpowiedzią na bardzo trudne pytanie : co by było, gdyby Bóg był kobietą? Każde kolejne z ich odkryć prowadzi do odkryć, które nie wszystkim mogłoby się spodobać... Do jakich wniosków dojdą kobiety? Co uda im się odkryć? Jak toczy się ich obecne życie, w nowym dla nich świecie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie podczas lektury.

Na początku wspomnę, że jest to lektura dosyć kontrowersyjna i nie każdemu może ona przypaść do gustu. Trzeba mieć otwartą głowę i duży dystans do spraw, o których tutaj przeczytamy. Głównym tematem tej pozycji, są rozważania kobiet na temat religii. Szukają one znaczenia poszczególnych słów w różnych językach, odkrywając przy tym zupełnie nieznane dotąd sprawy a także dochodzą do wielu wniosków, które dla większości są po prostu nie do zaakceptowania. Wielu może się zdziwić lub po prostu nie zgadzać się ze stawianymi tutaj tezami. Dla mnie przede wszystkim była to gra słów. Z chęcią poznawałam kolejne interpretacje Pań i byłam ciekawa, do jakich wniosków je to doprowadzi. Jednak zaznaczam, dla mnie ta książka to głównie fikcja literacka i w takiej kwestii ją traktuje. Lubię czasem przenieść się do alternatywnej rzeczywistości i pomyśleć, co by było gdyby...

Uważam, że ciekawie Autorka przedstawiła ten temat. Podoba mi się, że dziewczyny drążą, szukają i porównują zdobyte informacje. To do jakich wniosków je to prowadzi, to już inna kwestia. Jednak ja sama podjęłam ich grę i zaczęłam szukać i sprawdzać różne znaczenia słów. Nie wiem do czego mnie to doprowadzi, ale z pewnością poszerzy to moją wiedzę w niektórych dziedzinach.

Wracając do lektury, trochę mi zabrakło lepszego życia dla Wiktorii. O pozostałych dwóch paniach dowiadujemy się dużo więcej i dlatego trochę mi się zrobiło żal.

To taki mój jedyny zarzut. Generalnie polecam Wam tę książkę, jeśli lubicie podejmować trudne tematy, wciąż poszukujecie informacji i zastanawiacie się co by było, gdyby. Jest to publikacja, którą dobrze mi się czytało, choć muszę przyznać, że jest mocno sfeminizowana ;) Jednak odnoszę wrażenie, że wiem co Autorka chciała poprzez tę lekturę nam przekazać. Nie umiem może po prostu tego umiejętnie Wam przedstawić,😅 za co w tym miejscu bardzo Was przepraszam. Mam nadzieję, że mi wybaczycie i sięgnięcie po tę lekturę ze zwykłej ciekawości. Ja ze swojej strony bardzo dziękuję Pani Wiolettcie za egzemplarz do recenzji oraz za możliwość poznania tej jakże odmiennej od pozostałych historii. Dajcie się zaskoczyć ! Przyznaję 8 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów !!! ;)

Najpierw pojawiły się znaki na niebie i ziemi, które zwiastowały, że coś się stanie. I tak życie trzech przyjaciółek zostało wywrócone do góry nogami. A to wszystko za sprawą osób, które kochały i którym ufały. Najbliżsi powinni zapewnić im stabilizację, bezpieczeństwo i otoczyć troską. A wyszło zupełnie inaczej. Później kobiety czekała ciężka przeprawa przez ucho igielne. Miały do wyboru pozostać w związkach i zgadzać się na wszystko jak do tej pory albo odejść. Nie od dziś wiadomo, że Mazurki mają charakter.

"Wszechświat stawia cię tylko przed takimi problemami, z jakimi możesz sobie poradzić".

Malwina, Sylwia i Wiktoria każda z nich mieszka gdzie indziej, ale przyjaciółki nadal utrzymują ze sobą kontakt i wspierają się wzajemnie i w miarę możliwości się spotykają. Posiłkując się wiedzą z zakresu astronomii, religii i mitologii rozprawiają nad egzystencjalizmem. Poruszają trudne tematy skłaniające do refleksji. Malwina ułożyła sobie życie na nowo u boku Juliana. Sylwia wyjechała do pracy do Niemiec i do niej również uśmiechnęło się szczęście. Tylko Wiktoria nadal tkwi w toksycznym związku. Czy da się przełamać wzorce mentalne? Kiedy nam się wydaje, że wszystko jest już jasne, to wtedy pojawia się inny sposób postrzegania tego, co uznaliśmy za oczywiste. Czasami wierzymy w coś tylko dlatego, że ktoś nas do tego przekonał. Ludzie nie doceniają życia. Tracą czas i energię na rzeczy nieistotne. Spieszą się wszyscy i powoli pośpiech zaczyna być uznawany za normę, ale normę w określonych sytuacjach, a nie cały czas, bez przerwy. Rozumujemy w ten, a nie w inny sposób. Ciężko nam zmienić utarte poglądy. Co robimy gdy chcemy do kogoś należeć? Stajemy się przedmiotem i pozwalamy tak się traktować. Tak nie można, człowiek jest istotą wolną nie rzeczą. W ciągu życia spotykają nas czasem trudne i bolesne doświadczenia. Mają one to do siebie, że najczęściej zmieniają człowieka raz na zawsze. Bolesne doświadczenia przynoszą bowiem trwałe rezultaty. Jedni tracą w nich całą swoją niewinność, inni odkrywają, że życie nie jest usłane różami i nie polega na wyłącznym przeżywaniu radosnych chwil.

" Przemierzamy bez radości nasze osobiste labirynty, aż nagle odkrywamy tę jedyną drogę, która poprzez największą gmatwaninę prowadzi nas wprost do raju". -Mary Shelley-

Ta książka jest o kobietach i dla kobiet. Wioletta porusza w niej trudne tematy i otwiera nam oczy. Pokazuje, co powinniśmy zmienić w swoim życiu i jak dążyć do szczęścia. Czasami trzeba nabrać dystansu i spojrzeć na nasze życie z zupełnie innej perspektywy. Miłość, pasja, marzenia, wyznaczanie celów i poczucie własnej wartości to cechy, które sprawiają, że jesteśmy w stanie pokonać życiowe bariery. Szczęśliwa, kochana i kochająca kobieta jest w stanie „przenosić góry”.

"Kobiety po przejściach.
Sprzeczności dwie: silne i kruche.
Choć na zewnątrz ze stali - w środku są ze szkła.
Tak łatwo można potłuc im kruche serca." - ~ Elżbieta Bancerz, Dusza zaklęta w słowa

Wioletko pięknie Ci dziękuję za tę emocjonującą lekturę i czekam na więcej.

Polecam!

Co powiecie na wyjazd za granicę razem z Sylwią?
Sylwia poznaje brutalną prawdę, tajemnicę swojego męża Mariana. Do tego dochodzi jeszcze diagnoza stwardnienia rozsianego. Czy człowieka może spotkać coś gorszego niż odrzucenie i nieuleczalna choroba jednocześnie?
Kiedy nauczycielka postanawia postawić wszystko na jedną kartę i wyjechać za granicę, wszystko odwraca się o sto osiemdziesiąt stopni. Ale czy na lepsze? Doczytajcie sami.
Jak przyjmą ją nowi pracodawcy? Jak potoczy się znajomość Sylwii z Maksem i czy przyjaciółki będą jej wierne, czy zazdrosne o nowe życie? Czym zaskoczy wszystkich Malwina i co w skutek rozmów z przyjaciółkami postanowi Wiktoria?
To tylko krótki zarys fabuły, ale gdybyście szukali w książce czegoś niestandardowego, co Was zaskoczy i sprawi, że otworzą się Wam oczy, to znaleźliście taką książkę.

Co powiecie na wyjazd za granicę razem z Sylwią?

Dziś słow kilka o książce" Mazurka"w której poznajemy dalsze losy kobiet z mazurskiej wsi Pietruchy.
Jeśli ktoś uważa wciąż za aktualne powiedzenie, że "całe zło tego świata pochodzi od kobiety" to niech koniecznie przeczyta Mazurkę, a przekona się ,że jest w błędzie. Mało tego, dowie się też, że kobieta to nie puch marny a mocny " filar podtrzymujący ziemię ".
Po zawirowaniach losu i otrząśnięciu się z hermetycznych związków, Wiktoria, Sylwia, Malwina postawiły na samorozwój i poznanie siebie.
Pogłębiają swoją duchowość i wnikliwie przyglądają się otaczającemu świtu. A przedewszystkim znów cieszą się życiem.
Powieść Wioletty Milewskiej pokazuje, że na zmiany nigdy nie jest za późno.
Każdy czas jest dobry na to aby zawalczyć o siebie, o własne szczęście. Tu metryka nie ma nic do rzeczy. Dopóki jesteśmy, istniejemy to walczmy o siebie, o swoją godność, o swoje prawa.
Być kobietą to piękna sprawa...
Kobieta brzmi dumnie.❤️
Miłego dnia ❤️📖☕❤️