Marzenia spełniają się jesienią

Okładka książki Marzenia spełniają się jesienią Marta Nowik
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Marzenia spełniają się jesienią
Marta Nowik Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2022-04-13
2022-04-13
9788382197273

Wyróżniona opinia i

Marzenia spełniają się jesienią

przeczytanych książek 886 napisanych opinii 548

Marzenia spełniają się jesienią to historia pełna nadziei. Joanna traci w wypadku narzeczonego, nie może się pogodzić z utratą kochanej osoby. Wspiera ją Stefan przyjaciel, którego łączy tajemnica związana z jej matką. Do bloku Joanny wprowadza się Kamil chłopak który zostawił pracę, mieszkanie i postanowił ułożyć sobie życie na nowo. Czy tych dwoje będzie razem?
Sandra przyjaciółka Joanny czy dostanie jeszcze jedną szansę i poprawi stosunek między nimi ?
Laura matka Joanny wraca do Polski żeby pogodzić się z córką i spotkać ze Stefanem. Postanowiła przed śmiercią pozałatwiać kilka spraw. Czy dane będzie im się spotkać?
Jak ułoży się życie Joanny? Zawsze jest dobra pora na marzenia.
Polecam

Sandra...

Zachęcam do przeczytania tej książki.
Jest kilka momentów ,w których szukałam drugiego dna ii często miałam rację.
Myślę ,że te niedopowiedzenia i chwilowe wycofanie opowieści głównej bohaterki ,by skupić się na uczuciach zakochanego w niej sąsiada to był super wybieg literacki.
,,Niezależnie od tego, czego doświadczyliśmy zawsze możemy spróbować w życiu jeszcze raz,, -to cytat z końcówki książki. Oddaje charakter powieści.
Każdy z nas ma sporo zmartwień, sporo przeszedł,ale trzeba wierzyć ,że będzie lepiej.
Autorka zwraca uwagę też na bulimię i jak ciężko z tego wyjść.
Kolejny wątek to głęboka depresja po stracie bliskiej osoby i jak ważna jest wtedy bliskość innej osoby.
Miłosne wątki ukazane są jesienią ,kiedy to jest nam najciężej znaleźć promyczek nadziei.
Bardzo przyjemna, ja przeczytałam mega szybko.
Jak na debiut to naprawdę gratuluję !
Ps. Czekam na więcej.

Zachęcam do przeczytania tej książki.
Jest kilka momentów ,w których szukałam drugiego dna ii często miałam rację.

Choć za oknem śnieg i mróz nadal mamy jesień. To idealna okazja do nadrobienia kilku lektur, które długo czekały na swoją kolej.

MARZENIA SPEŁNIAJĄ SIĘ JESIENIĄ to niezwykle poruszająca opowieść o Joannie i bliskich jej osobach.
Główna bohaterka nie może zrzucić z siebie ciężaru straty po śmierci narzeczonego. Po wielu miesiącach zaczyna w końcu funkcjonować w miarę normalnie. Wtedy też zyskuje nowego sąsiada Kamila. Pomiędzy tą dwójką od razu powstaje nić porozumienia. Choć oboje niosą ze sobą bagaż doświadczeń gotowi są otworzyć się na coś nowego.

To pierwsza książka autorstwa Marty Nowik jaką miałam przyjemność przeczytać, ale zdecydowanie nie ostatnia. Autorka urzeka słowem i takim ogólnym spokojem, który niesie za sobą opisana przez nią treść. To wypełniona wieloma emocjami historia tak naprawdę kilku osób, bo prócz Asi mamy tutaj Kamila, Stefana, Sandrę i Frankę. Każda z postaci ma szczególny wpływ na przebieg fabuły. Jedni bardziej przypadli mi do serca, inni mniej. Jednak dzięki dodaniu takich drugoplanowych bohaterów, książka zyskała drugi wymiar, ponieważ oni również mają swoje przeżycia, relacje, ktore wzbogacają treść.

Całość momentami jest naprawdę poruszająca. Tak naprawdę jedynym do czego mogłabym się doczepić jest sposób rozmieszczenia treści. Poszczególne rozdziały to często kolejne pory dnia, bądź też od razu fragmenty z perspektywy innego bohatera. Ciekawy zabieg, choć ja zdecydowanie wolę jak wszystko toczy się swoim rytmem i mogę płynąć wraz z fabułą. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to pozycja zdecydowanie warta uwagi, zwłaszcza dla tych, którzy lubią dotykające serca historie.

Joanna wciąż nie może się otrząsnąć po tragicznym wypadku, w którym zginął jej ukochany. Dzień po dniu uczy się żyć na nowo i spoglądać w przyszłość bez lęku. Kiedy do sąsiedniego mieszkania wprowadza się Kamil, młody mężczyzna uciekający od przeszłości, między tymi dwojga błyskawicznie rodzi się nić porozumienia, a wkrótce również coś więcej. Bolesne wspomnienia kładą się jednak cieniem na uczuciu, które mogłoby być dla nich zapowiedzią prawdziwego szczęścia.

Czy będą mieli na tyle sił i odwagi, by spróbować raz jeszcze otworzyć przed kimś serce?

🍁🍁🍁"Marzenia spełniają się jesienią"🍁🍁🍁 - to wzruszająca opowieść o nieustannym poszukiwaniu swojej życiowej drogi, bez względu na wiek, doświadczenia czy popełnione błędy. Bo miłość przychodzi do każdego, trzeba tylko otworzyć jej drzwi.

Wiecie co? Chyba zacznę spamować tą książką 😁 bo serio uważam, że to jest idealny wyciskacz łez. Przejechała mnie ta książka okropnie. Do tej pory mam łzy w oczach 🥺 pisząc dla was tą recenzję moje serce podchodzi do gardła a emocje sięgają zenitu ♥️♥️♥️. Ta książka jest wciągająca i idealnie pasuje do zimnego klimatu za oknem. Jeśli są tu osoby, które kochają emocjonalne wypruwacze emocji to mam coś dla was

Przeczytałam i muszę stwierdzić, że to dla mnie zdecydowanie za mało! 🔥 Chcę więcej ♥️, czuję niedosyt - jedna książka to zdecydowanie za mało aby zamknąć historię z tą autorką.❤🥰

1970

Zostawić za sobą przeszłość? Czy można rzeczywiście odciąć się od tego, co było? Czy zatracanie się w pracy jest lekarstwem na rozpacz, poczucie winy? Czy zmiana miejsca zamieszkania może pomóc odciąć się od tego, co się wydarzyło, czego nie możemy zmienić, co przytłacza lub"uwiera"?
Czy dwoje najlepszym lekarstwem na radzenie sobie z demonami jest bliska relacja z osobą w podobnej sytuacji? I wreszcie, czy ledwo tlący się ognik nadziei przetrwa zawirowania, które niosą ze sobą ludzie, którzy nie chcą/nie potrafią szukać własnego szczęścia, dlatego chcą, aby inni go również nie doświadczali?

Jesień w naszej kulturze ma wiele znaczeń. Poza byciem jedną z pór roku przynosi na myśl odchodzenie, kończenie czegoś. I tu często kojarzy się ze schyłkiem życia. Dobrze by było, gdyby nachodził on po wielu szczęśliwych latach, ale przecież nie zawsze tak jest. Tracimy bliskich, przed którymi było całe życie. Byli młodzi, mieli marzenia, plany i dużo sił. Zabierają ich wypadki i choroby. Codzienność bez tych, których kochamy staje się trudna. Przychodzi czas na żałobę, aby pogodzić się ze stratą. Nie możemy jednak zapominać, że życie trwa dalej, że ważne było to, jakie mieliśmy z kimś relacje, a nie jak bardzo cierpimy po stracie tych osób. Żałoba jest ważna, ale trzeba wiedzieć, kiedy ją zakończyć i ruszyć dalej, pozwolić sobie na spełnianie marzeń i miłość. O takich tematach jest właśnie książka Marty Nowik „Marzenia spełniają się jesienią”.
Powieść otwiera spotkanie z Joanną cieszącą się urokami jesieni oraz obserwującą kolejne odchodzenie małych pacjentów hospicjum. Asia wylądowała w tej pracy po śmierci ukochanego. Obwinianie się o wypadek, żal i poszukiwanie sensu życia oraz chęć dawania innym wsparcia sprawiła, że praca z dziećmi potrzebującymi wyjątkowego wsparcia stała się dla niej ważną odskocznią. Później spotykamy się z Kamilem, który przeżył stratę ukochanej. Z tego powodu wyprowadza się ze stolicy do miasta, które uważa za prowincję, na której nie będzie miał ciągle kontaktów z otoczeniem kojarzącym mu się z ukochaną. Do tego przyjrzymy się przyjaciółce Joanny, która na pierwszy rzut oka jest miła, wręcz przesłodzona i boryka się z zaburzeniami żywieniowymi.
Akcja prowadzona jest równolegle: obserwujemy bohaterów, poznajemy ich wcześniejsze doświadczenia, retrospekcje pozwalają na przenoszenie się w czasie i zrozumienie wielu rzeczy. Stajemy się świadkami przecinania się dróg Joanny i Kamila. Ich historia byłaby przewidywalna, gdyby w grę nie wchodziły wcześniejsze doświadczenia bohaterów oraz udział osób trzecich. Czy uda im się zamknąć wszystkie sprawy z przeszłości?
Marta Nowik stworzyła ciekawe i wyraziste postaci przeżywające bardzo realistyczne dylematy. Mamy tu sporo problemów społecznych: od chorób i odchodzenia dzieci, przez żałobę, depresję, przyjaźń, relacje międzyludzkie. Podane w lekkiej formie nie przytłaczają czytelnika. Mamy wręcz wrażenie bijącego ciepła z opowiedzianej historii. Do tego nie ma tu tylko pozytywnych bohaterów, a złe doświadczenia nie są wyłącznie udziałem tych złych postaci. Wręcz przeciwnie: los potrafi zadrwić z bohaterów, a mimo tego po odłożeniu lektury nie czujemy się przytłoczeni.
„Marzenia spełniają się jesienią” to bardzo życiowa obyczajówka, w której zobaczymy dylematy bohaterów, próby manipulacji, wychodzące na jaw tajemnice z przeszłości. Do tego nie ma tu postaci całkowicie dobrych i złych. Każdy ma na swoim koncie doświadczenia popychające do określonych czynów. Powieść Marty Nowik to przede wszystkim historia dająca nadzieję, uświadamiająca, że zawsze jest czas na zmiany, układanie życia od nowa i miłość oraz szczęście. Ciekawa, lekka i wciągająca lektura.

Joanna nasza główna bohaterka ma 29 lat i pracuje w hospicjum dla dzieci,ludzi takich jak ona określa się „z sercem na dłoni”„z sercem dla innych”. Wiecie wrażliwa na krzywdę innych, zawsze gotowa i chętna do pomocy tym, którzy tego potrzebują, wydaje mi się, że czasem jest nawet zbyt ufna. Poznajemy ją w trudnym momencie jej życia. Asia żyjąc z dnia na dzień próbuje uporać się z traumatyczną przeszłością. Mimo,iż stara się ze wszystkich sił żyć normalnie, wciąż nie może otrząsnąć się po tragedii, w której straciła narzeczonego, ukochany zginął ratując jej życie.

Kamil ma za sobą bolesne doświadczenia z poprzedniego związku, w wyniku których postanawia porzucić dotychczasowe życie w stolicy, odcinając się od trudnych wspomnień. Chce zerwać z poprzednim życiem i zacząć wszystko od nowa w innym mieście.
Życie lubi zaskakiwać. Drogi tych dwojga przecinają się i los stawia ich sobie na drodze.

Czy połączy ich tylko przyjaźń,czy uda im się zbudować coś trwalszego? Kto stanie na drodze tej relacji? Jakie tajemnice ujrzą światło dzienne? Na kim zawiedzie się Joanna?A kto niespodziewanie wyciągnie pomocną dłoń do jednego z bohaterów? Koniecznie przeczytajcie tę książkę,by poznać odpowiedzi na wszystkie pytania.

Książka porusza ważny temat zaburzeń odżywania i pokazuje Nam,że nikt nie jest z gruntu zły,że każde postępowanie zazwyczaj ma jakieś odzwierciedlenie, przyczynę, której nie zawsze jesteśmy świadomi.
Uświadamia, jak ważne jest przepracowanie problemów ze specjalistą, uświadomienie sobie problemu i rozliczenie się z przeszłością, a także ukazuje jak trudna, a jednocześnie ważna jest praca nad sobą. Autorka pokazuje czytelnikom,że miłość może przyjść do nas w najmniej spodziewanym momencie, nawet wtedy gdy wydaje nam się, że nie jesteśmy na nią jeszcze gotowi. Książka mówi też o relacjach z rodzicami pokazuje, jak są one ważne nawet jeśli jesteśmy już dorośli. W ogóle uświadamia jak ważne w Naszym życiu są relacje.

Podsumowując
Książkę przeczytałam z przyjemnością i uważam debiut autorki za bardzo udany. Bohaterowie są tacy prawdziwi,nie przerysowani. Czytając tę książkę masz wrażenie,że Asia, Kamil, Franka, Włodek czy nawet Sandra to ludzie,których możemy spotkać na co dzień piętro wyżej, w sklepie osiedlowym czy kolejce do apteki. Borykający się z problemami jak każdy z nas. Szkoda, że temat pracy dziećmi w hospicjum,jest tylko wspomniany,a nie jakoś głębiej pokazany i jesieni w niej trochę mało. To historia pełna emocji, nieoczekiwanych zwrotów akcji, skłaniająca do wielu przemyśleń i refleksji. Jest tu sporo tajemnic i niespodziewanych zdarzeń, które utrzymują u czytelnika ciekawość do poznania odpowiedzi. Życiowa prawdziwa, poruszająca jednym słowem- polecam.

@marta.nowik.autorka

Debiutancka powieść Marty Nowik ,,Marzenia spełniają się jesienią,, trafiła w moje ręce za sprawą samej autorki.
Splata w niej ona losy Joanny i Kamila, a także Sandry, Stefana, Frani i Laury, każde z nich zmaga się z bagażem trudnych doświadczeń.

,,Kobieta po przejściach,
Facet z przeszłością,,
Jakie relacje się między nimi nawiążą?

Kobieta , czyli Joanna boleśnie doświadczona przez życie, straciła ukochanego mężczyznę w traumatycznych okolicznościach. Kobieta obwinia się, że to przez nią zginął jej narzeczony. Jednak wie, że nie może się poddać, dlatego każdego dnia wstaje z łóżka i stara się po prostu żyć dalej, mimo bólu jaki czuję.

Między innymi tym zaimponowała mi bohaterka — pomimo dużej tragedii chciała się z nią pogodzić i z nadzieją patrzyć w przyszłość.
Jedynym ukojeniem Asi jest jej praca w hospicjum oraz przyjaciele. Czy ten, kto podaje się za przyjaciela, jest nim na prawdę?

W całej historii ważną rolę odegra ON - sąsiad Kamil. ,,Facet z przeszłością,, od , której stara się uciec. Zostawia swoje wygodne życie w wielkim mieście, w zbiegu różnych okoliczności trafia do Białegostoku, czy to przeznaczenie?
Kamil chłopak, który zostawia swoje stare życia, złamane serca i ucieka do innego miasta, aby zacząć żyć od nowa , na swoich zasadach. Bardzo podobała mi się ta postać bo Kamil jest wytrwały, zdeterminowany i chociaż demony przeszłości pukają do drzwi, ma swój cel i robi wszystko aby go zrealizować.

Joanna i Kamil stają się sąsiadami. Wielogodzinne rozmowy przy serniczku i pysznej kawie z ekspresu, sprawiają, że między młodymi nawiązuje się sympatia. Jednak na ich drodze do szczęścia pojawiają się nieprzychylne osoby.

Nie zdradzę Wam nic więcej, może po za tym , że pewna impreza urodzinowa, zazdrość oraz intryga Sandry doprowadzą do nieszczęścia, staną się początkiem bolesnych zdażeń....

@marta.nowik.autorka

,,Kobieta po przejściach,
Facet z przeszłością,,
Jakie relacje się między nimi nawiążą?

Kobieta ,...

Gdy na dworze piękna wiosna ja postanowiłam wrócić do klimatów jesiennych i zabrałam się za książkę „Marzenia spełniają się jesienią” autorstwa Marty Nowik.

Autorka przedstawiła nam losy trzydziestoletniej Joanny. Dziewczyna w tragicznych okolicznościach straciła swojego narzeczonego, który ją uratował. Powoli z dnia na dzień kobieta dochodzi do siebie. Pewnego dnia spotyka swojego nowego sąsiada Kamila, który ucieka od swojej przeszłości i dziewczyny. Co wyniknie z tego spotkania? Czy będą mieli siłę i odwagę by rozwinąć znajomość?

Mam mieszane uczucia po skończeniu tej książki. Po przeczytaniu opisu i tytułu spodziewałam się ciekawej, wciągającej powieści z marzeniami w tle. Niestety powieść ta trochę mnie zawiodła. Historia jest ciekawa. Autorka poruszyła, tematy, które każdego z nas mogą dotyczyć, jednak czegoś mi brakowało. Przez pierwsze sto stron miałam ochotę odłożyć tę książkę. Bardziej mnie usypiała niż wciągała. Wkurzało mnie, że były momenty gdzie musiałam się zastanowić nad chronologią wydarzeń. Jednak po przeczytaniu mniej więcej jednej trzeciej książki, akcja zaczęła się rozkręcać. Drugą „część” czytało się naprawdę przyjemnie.

Pierwszy raz czytałam książkę, która ma 306 stron i aż 85 rozdziałów. Czy mi się to podobało? Ciężko mi to stwierdzić. Na początku trochę mi to przeszkadzało, miałam pretekst, żeby wsadzić zakładkę między strony i odłożyć czytanie na następny dzień. Jednak potem mi to nawet się spodobało, ponieważ każdy rozdział zamykał jakby jedną myśl, bohaterów.

Zakończenie powieści trochę mnie rozczarowało, po kiepskim początku, ale ciekawym środku, myślałam, że końcówka będzie ciekawsza. Jak dla mnie było za dużo niewiadomych.

Co do bohaterów, to Marta Nowik dobrze ich wykreowała. Każdy bohater ma swoją przeszłość, swoje doświadczenia życiowe. Każdy jest inny, ma swój charakter. Jeśli miałabym wybierać który z bohaterów mi najbardziej przypadł do gustu, to była by to postać drugoplanowa, koleżanka z pracy Joanny – Franka. Zachowanie i charakter tej bohaterki bardzo mi się podobało.

Podsumowując Marta Nowik stworzyła słodko – gorzką powieść, w której znajdziemy dużo życiowych tematów, od zdrady po choroby, czy wybaczenie i miłość. Nie zabrakło też szczęśliwych wydarzeń, spełniana marzeń. Autorka miała ciekawy pomysł na tę powieść, jednak mi czegoś w niej zabrakło i wiem, że raczej drugi raz tej książki nie przeczytam.

„Czy boisz się zakochać? Bardzo.
Boję się rozczarowania. Boję się bycia kochaną. Boję się, że to mnie przerośnie. Boję się, że się zawiodę. Boję się miłości i tej całej szopki wokół niej. Boję się, że czasem to za dużo, a czasem za mało. Boję się, że ta miłość nie będzie właśnie tą miłością. Boję się, że to mnie zabije. Miłość to nie błahostka, to coś więcej niż kochać i być kochanym.”
– Autor nieznany

Każdy z nas się boi rozczarowania. To że pewnego dnia życie, które sobie zaplanowaliśmy – będzie złudzeniem lub po prostu mglistym wspomnieniem. Porażką, po której nie uda nam się już nigdy więcej zaufać. Joanna, bohaterka książki „Marzenia spełniają się jesienią”, próbuje właśnie podnieść się po tragicznych wydarzeniach. W nieszczęśliwym wypadku traci miłość swojego życia. Nie sposób jest znaleźć słów, które określą, jak się czuje.

Czy Asia da sobie szansę i ruszy naprzód? Czy znajdzie kogoś, kto przebije się przez jej mur? Komu zaufa? Kto na nowo pokaże jej, że warto żyć?

Śmierć ukochanej osoby odciska na człowieku piętno. Ma się wtedy wrażenie chodzenia z wiecznym balastem na plecach. Tym trudniej jest powrócić do żywych, kiedy o śmierć ukochanej osoby obwinia się samego siebie. Właśnie w takich chwilach Joanna zobaczyła, że może liczyć na swoich przyjaciół, którzy okazali się być dla niej niezwykłym wsparciem.

Jeden z najważniejszych punktów w moim życiu są ludzie, którymi się otaczam. Bo to właśnie oni będą świadkami naszej porażki bądź sukcesu. To właśnie oni, kiedy podwinie nam się noga pokażą, czy podadzą pomocną dłoń, czy wbiją ci nóż w plecy. I ja Wam, kochani Czytelnicy, życzę garstki przyjaciół. Ale żeby ta garstka w odpowiednim momencie stanęła na wysokości zadania.

Kolejnym ciekawym bohaterem okazał się być Kamil. Nie jest bowiem łatwo rzucić wszystko i zacząć życie gdzieś indziej, od nowa. By podjąć taką decyzję trzeba być odważnym. Ilekroć w swoim życiu mówiłeś/mówiłaś: „a rzucę to wszystko i wyjadę w Bieszczady”? A ile razy udało Ci się wyjechać? Tym bardziej cenię takich ludzi, którzy podejmują ryzyko. On również nosi na swoich barkach miłosne rewolucje. Kiedy więc los krzyżuje jego drogę z Joanną… A zmieniłam zdanie! O tym, co się wydarzy pomiędzy Asią a Kamilem dowiecie się sięgając po książce!

Historia opowiedziana przez Autorkę pokazuje, jak ważne są w życiu takie wartości jak miłość czy też przyjaźń. Bohaterowie książki Marty Nowik próbują odnaleźć swoją drogę do szczęścia. A ta nie raz jest kręta i wyboista. „Marzenia spełniają się jesienią” to książka, która zarówno ma wiele plusów jak i minusów. Największym minusem są dla mnie „ramy” czasowe. Mam wrażenie, jakby Autorka trochę po omacku skakała w tej kwestii. Natomiast samą książkę czyta się przyjemnie. Wstyd się przyznać, ale ostatnio u mnie plebiscyt wśród romansów i erotyków, dlatego książka Marty Nowik okazała się dla mnie idealną lekturą by odetchnąć i zmienić perspektywę. Niech Was też nie zmyli to, że opisałam tylko dwóch bohaterów! Bo w książce jest ich cała plejada. A każdy z nich wnosi do książki coś innego.

„Marzenia spełniają się jesienią” dają się lubić, więc mam nadzieję, że i Wam przypadną do gustu.

„Czy boisz się zakochać? Bardzo.

• Egzemplarz recenzencki
  • Oddałam w prezencie