Zapisane na ciele

1994-02-01
8371206151
Hanna Mizerska
powieść miłość wspomnienia

Dziwaczna rzecz. Bawi się gatunkami i stylami, zaczynając od eksperymentalnego, pozbawionego konkretnej fabuły strumienia świadomości, przez kreskówkową, punkową opowieść o feministycznym terroryzmie, dalej do konwencjonalnej, acz rewelacyjnej historii trójkątu miłosnego jak z XIX-wiecznej powieści gotyckiej, kończąc na przejmującej podróży osoby bohaterskiej, błądzącej zarówno po labiryncie przestrzeni realnych, jak i poprzez introspekcję wewnątrz samej siebie. Upchane na trochę ponad 150 stronach budzi to pewien zgrzyt i nie jest to koniecznie lektura rozwijająca albo wnosząca jakieś nieznane wcześniej spojrzenie na świat, szczególnie jeśli miało się przedtem do czynienia z inspiracjami Winterson, jak chociażby Virginią Woolf.

Nie wydaje mi się też, żeby eksperymentalna część powieści - ukrycie płci osoby protagonistycznej - się specjalnie udał. Pomijając, że w polskim tłumaczeniu eksperyment zostaje porzucony, to jestem pewien, że i bez niego miałbym poczucie, że historię opowiada kobieta. Wrażliwość, podejście do innych postaci, backstory, natura jej relacji z ukochaną - obawiam się, że zamiast bezpłciowego, biseksualnego doświadczenia, otrzymujemy "tylko" powieść lesbijską z wyciętymi zaimkami.

To moje pierwsze zetknięcie z autorką, i podejrzewam, że wiele z irytujących mnie podczas lektury rzeczy - np. długaśne opisy postaci kilka stron przed zakończeniem, może i sprawne prozatorsko, ale niewnoszące nic do portretu osoby protagonistycznej - wynika z nietypowego charakteru tej powieści. Sam styl i głos autorki zaciekawił mnie na tyle, że na pewno sięgnę po inne jej dzieła, tym razem wiedząc, czego się spodziewać :)

Rezonuje kiedy jesteś kochankiem na rozdrożach.

Forma trudna do konsumpcji, niechlujnie napisana, a mimo to poruszająca.

Rezonuje kiedy jesteś kochankiem na rozdrożach.

Forma trudna do konsumpcji, niechlujnie napisana, a mimo to poruszająca.

Przepiękna, refleksyjna opowieść o życiu miłosnym i jego meandrach, rozlicznych kombinacjach możliwościach. Choć miłość to odwieczny temat literatury, nikt wcześniej nie podjął go w taki sposób jak uczyniła to Jeanette Winterson.

Książkę poprzedza wprowadzenie tłumacza, którego lektura jest obowiązkowa, jeśli chce się powieść brytyjskiej pisarki dobrze zrozumieć. Kwestia ukrycia płci narratora, niemożliwa do przeprowadzenia w języku polskim, ma tutaj decydujące znaczenie, gdyż autorka znosi sam podział doświadczeń miłosnych na męskie i żeńskie. Konieczność nadania płci narratorowi w polszczyźnie jest dla tłumaczki nieuniknionym kompromisem, który realizuje wybierając rodzaj żeński. W istocie trzeba pamiętać podczas czytania, że tutaj płeć schodzi na dalszy plan i chodzi przede wszystkim o uniwersalność doświadczenia, które przejawia się tak byśmy dostrzegali coś, co jest po prostu głęboko ludzkie, nie koncentrując się na aspekcie płci.

W tym kontekście należy postrzegać analizę życia miłosnego bohatera/bohatera w całym jego bogactwie i różnorodności. Zwraca uwagę oczywiście biseksualizm, przekraczanie barier, wyławianie niuansów, tropienie szczegółów. Ostatecznie miłość okazuje się grą, która wznosi się ponad własne reguły i jest wartością sama w sobie. Być może właśnie takie tego określenie było celem Jeanette Winterson.

Książka czytana bardzo dawno temu, jednak nadal w mojej pamięci. Cytaty o miłości zapadły mi w serce. Byłam na tamten czas oczarowana ta książką. Pierwsze moje zetknięcie z taką tematyką. Książka raczej z tych trudniejszych niżeli lekkich.

Czy można napisać fascynującą historię miłosną, jeśli zostanie ukryta płeć jednego z kochanków? Próbuje tego dokonać brytyjska pisarka w swojej czwartej powieści (The Passion, 1988; Sexing the Cherry, 1990; itd.). W polskim przekładzie efekt ten niestety szybko zostaje zakłócony koniecznością użycia trybu osobowego, ale nawet wtedy tożsamość narratora pozostaje nieco splątana, jak w Orlandzie Wirginii Woolf. Wiemy, że narrator(ka) mieszka samotnie w Londynie, zajmuje się niezależnym tłumaczeniem tekstów z rosyjskiego na angielski, ma zmienne upodobania erotyczne (raz mężczyźni, raz kobiety) i potrafi walczyć w razie prowokacji. Kiedy decyduje się zamieszkać z miłą, mało wymagającą Jacqueline, na horyzoncie pojawia się Louise: australijska rudowłosa piękność, która przez dziesięć lat była żoną bogatego Żyda Elgina. Louise jest zauroczona postacią narratora ("byłeś najpiękniejszym stworzeniem mężczyzny lub kobiety, jakie kiedykolwiek widziałam"). Kochankowie spędzają razem pięć szczęśliwych miesięcy, zanim Elgin zdradzi wielka tajemnicę Louise, decydującą o dalszych decyzjach i kolejach losy tego przedziwnego trójkąta. Wydaje mi się jednak, że ani ta przedziwna tajemnica, ani zabawy tożsamością płciową nie stanowią szczególnej wartości tej powieści. Ciekawsze są znacznie prostsze pytania: czy weteran "sportów sypialnianych" może nadal stworzyć udany związek? znaleźć wielką miłość? czy wielokrotne związki i porzucenia pozwolą kiedykolwiek odnaleźć się w intymności?

Książka życia

Książka życia

Cudowna książka tak bardzo zepsuta przez tłumaczenie :( Bardzo się cieszę, ze miałam możliwość przeczytać ja w oryginale.

Inspirująca książka o kobietach. Warto poczytać, dlatego nie napiszę nic więcej, no może poza tym, że książki tego wydawnictwa bardzo często sięgają głębi ludzkiego żywota.

Jeden z najpiękniejszych, najgłębszych i zarazem najbardziej lirycznych opisów choroby. Nie do zapomnienia.

Z początku podobał mi się koncept całej książki (w oryginale nie poznajemy płci głównego bohatera),jednak ostatecznie książka okazała się niewypałem. Być może w gdybym przeczytała ją po angielsku, to podeszłabym do niej nieco bardziej przychylnie, kto wie. Niestety, ostatecznie poznawanie w kółko byłych i obecnych partnerek i partnerów głównej bohaterki oraz czytanie o jej nieciekawych jak dla mnie rozmyślaniach w moim wypadku się nie sprawdziło. Po prostu się zanudziłam. Ostatnie dziesięć stron czytałam przez pół godziny. Być może to nie był dla mnie najlepszy moment, być może nie umiem czegoś w niej docenić. Nie wiem. Jednak ja nie mogę jej polecić z czystym sercem, ponieważ jedyne, co mi się w niej podobało to styl i początkowy zamysł.

• LGBT
  • Literatura angielska