Pokora. Edycyjŏ ślōnskŏ

Dziwna książka. Niby sama historia ciekawa, człowiek chce się dowiedzieć jak się skończą losy głównego bohatera,ale coś w niej jest takiego,że męczyłam ją przez 4 miesiące. Nie wiem czy to specyficzny język Twardocha czy dość drastyczna historia, nie zmienia to faktu,że literatura porządna.

Ciekawa i wciągająca. Nietypowy sposób narracji, jakoby bohater ciągle opowiadał o relacji z Agnes. Duży plus za pokazanie zawiłych losów mieszkańców G.Ślaska i ich problematycznej tożsamości, a także formowania się nowego powojennego porządku świata. Mocne 8/10

Chyba najbardziej przejmująca książka Twardocha. Serdecznie polecam.

Chyba najbardziej przejmująca książka Twardocha. Serdecznie polecam.

Jest to druga powieść Pana Twardocha, po którą sięgnęłam i na pewno znacznie bardziej przypadła mi do gustu niż "Morfina". Nie podzielam jednak zdania o niesamowitości tej lektury, o której dużo pochlebstw czytałam. Na pewno bardzo podoba mi się odmalowanie epoki i pewnych zawiłości związanych z ówczesną tożsamością. Główny bohater jest w istocie zagubionym antybohaterem, co wzbudza emocje - i dobrze. Sam sposób prowadzenia opowieści - z perspektywy bohatera, w formie monologu, był dla mnie bardzo wygodny, jednak mam poczucie, że całej historii brakuje początku i końca. Jest w tym coś niesatysfakcjonujacego.

Panie Szczepanie, chylę czoła - jakie to było dobre dla mnie, opowieść o życiu z którym z niektórymi momentami wielu się może utożsamiać, zwłaszcza mężczyzn.
Bardzo dobra pozycja, żałuje tylko tego że kupiłem ją dwa lata temu a dopiero teraz przeczytałem .

Nigdy nie byłam tak wkurzona jak na głównego bohatera danej książki.
Wzbudza emocje. Uwielbiam to. 9/10

Nigdy nie byłam tak wkurzona jak na głównego bohatera danej książki.
Wzbudza emocje. Uwielbiam to. 9/10

Alojz Pokora to zniemczony Ślązak, posługuje się jednak w latach wczesnej młodości, przed etapem nauki, językiem polskim z elementami gwary śląskiej (lub odwrotnie, gwarą śląską obfitującą w polskie naleciałości; język wasserpolski). Nieśmiało poczuwa się do bycia Niemcem, ale języka niemieckiego początkowo nie zna.

Żyje w czasach dziejowej zawieruchy. Walczy podczas pierwszej wojny światowej w szeregach niemieckich. Po wojnie na krótko przyłącza się do rewolucjonistów, poznaje Różę Luksemburg i Karla Liebknechta. Kołowrót historii stawia go w sytuacji trudnej, bo nie zdążył jeszcze wyrobić sobie jakichś poglądów politycznych. Historia zatacza wokół niego kręgi, on jest niezdecydowany, chociaż serce mocniej mu bije na wiadomość o próbach uniezależnienia Śląska od Niemiec
i odradzającej się Polski. W powieści pojawia się jakby przelotnie, przypadkowo, epizod polski, na tle przyjaźni z Dionizym Braunem-Towiańskim.

Ma Alojz kłopoty z tożsamością, ale nie z powodu własnej niedoskonałości, tylko z powodu skomplikowanej sytuacji, w której się znalazł (relacje z Agnes oparte na różnicach w pozycji społecznej i materialnej oraz częściowo z tego wynikające psychiczne podporządkowanie swojej dominie; niezidentyfikowana do końca narodowość- jest Alojz Niemcem o polskich korzeniach, który byłby Ślązakiem, gdyby tylko Śląsk był państwem, a gwara śląska autonomicznym językiem).

Pisze Twardoch jak Żeromski, któremu do głowy uderzyła woda sodowa. Jak Witkacy, gdyby tylko Witkacy był synem śląskiego górnika. Jak Witkowski, tylko jak taki Witkowski, który w swoim poszukiwaniu tożsamości seksualnej znajdowałby się jeszcze dobrych parę kroków wstecz.

Ważne dla interpretacji, to moje zdanie, jest nadużycie w powieści dwóch słów- erzac oraz los (po niemiecku szybko, szybciej, pospiesz się, naprzód). Znacząca jest również przygoda rewolucyjno-tożsamościowo-kształtująca z bliźniakami/bliźniaczkami Salmakis.

Losy Alojza są paralelą życia współczesnego człowieka, który poszukuje swojej tożsamości narodowej i seksualnej, który gubi się w zawierusze dziejowej, właściwie gotuje się w jej kotle.

Żyje w czasach dziejowej zawieruchy. Walczy podczas...

Twardoch jak zwylke nie zawodzi!

Twardoch jak zwylke nie zawodzi!

Twardoch kolejny raz nie zawiódł. Bardzo dobrze przedstawiony z wyczuciem obraz epoki, Śląska, jego mieszkańców i języka. Do tego w sumie niesamowita historia. Warto przeczytać!

Akcja bardzo zręcznie i sprytnie poprowadzona. Czytelnik zostaje rzucony od razu w wir wydarzeń wojennych, więc wciąga od razu, a do tego narracja skierowana przez całą powieść do jednej osoby trzyma w oczekiwaniu do końca.
Osobiście jakoś mnie ta opowieść dotknęła, bo porusza wątki, które pojawiły się w moim życiu w podobnym tonie. Wydaje mi się też, że lwia część męskich czytelników odczuwa coś podobnego i na tym polega siła tego dzieła, a przynajmniej tak mi się wydaje, ale może lunatykuję. Np. jest tutaj ciekawie opisany stosunek mężczyzny z jakiejś niższej klasy społecznej do kobiety (a może wyobrażenia o niej),która jest poza jego zasięgiem i wie o tym.
Wydaje mi się to bardzo powszechne w dzisiejszych czasach biorąc pod uwagę ile męskich oczu jest zwróconych w kierunku takich rzeczy jak red pill. Poza tym historia w jakiś dziwny sposób zatoczyła koło jeśli popatrzymy na klimaty polityczne i geopolityczne w naszym kraju, więc to chyba też powoduje mocniejszą immersję.
Pojawiają się też wątki seksualne w takim modnym dzisiaj stylu i pomieszane z wątkami rewolucyjnymi świetnie wpasowują się również w dzisiejsze klimaty.
Wydaje mi się, że rozumiem co autor chciał w ten sposób przekazać czy przedstawić i zgadzam się z tym mówiąc krótko.
Polecam tę książkę głównie ze względu na te wątki, które można odnieść do dzisiejszych czasów.