Pokora

powieść historyczna
Wydawnictwo Literackie
2020-09-16
2020-09-16
I wojna światowa Niemcy niepodległość Śląsk relacje polsko-śląsko-niemieckie rewolucja walka o niepodległość wojna Berlin Gliwice
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Dobra, chyba najlepsza, obok "Króla" i "Morfiny", powieść Szczepana Twardocha. Tematyka wprawdzie ta sama, co zazwyczaj, za to napisana dojrzałym, rasowym piórem. Zawsze przeszkadzały mi w prozie tego autora nagminne powtórzenia, na których - trochę niezgrabnie - próbował budować charakterystyczną dla siebie frazę. W "Pokorze" ich nie ma - z ogromnym pożytkiem dla utworu.

[...]
Nie chcę walczyć, nie chcę już nigdy trzymać w ręku broni, bo broń jest bezużyteczna, broń przed niczym nie broni, przeciwnie, broń przyciąga niebezpieczeństwo.
[...]
Jestem niczym i nie potrzebuję niczego, ani państwa, ani rewolucji, ani porządku. Jestem czystą anomią. Chaosem. Opowieścią idioty, pełną gniewu i wrzasku. Więc rozstrzelajcie mnie, proszę bardzo. Stracicie jeden wyćwiczony na wojnie mózg, wytresowany przez okopy, który można zaprząc w dowolnej sprawie, byle dać mu jakiś sens, powód do działania.

Dziwne i zaskakujące bywają koleje losu … czasami zataczają koło i podjęte w przeszłości decyzje mogą nas kopnąć w "rzyć" … jedna fotografia … nieszczęśliwe zakochanie … bywa że nic nie znaczący w danym momencie drobiazg ma wpływ na dalsze losy. Wartości, o których pisze Autor są uniwersalne i doskonale odnajdują się w realiach współczesnego świata.
Wtrącenia w "Wasserpolskim" języku, ale również angielskim oraz francuskim NIEZAPRZECZALNIE UBOGACAJĄ CAŁOŚĆ. BRAWO PANIE SZCZEPANIE 👏😊 Kawał porządnej literatury

[...]

Opowiesc ekstremalnie meczaca, o czlowieku, ktory z powodu kompleksow nienawidzi wszystkich oraz nie posiada wlasnego zdania i przejmuje poglady otoczenia. nienawidzi panow, a kobiete o imieniu Agnes, ktora traktowala go jako podczlowieka kocha.

Alois Pokora to postać tragiczna. bohater, który z racji urodzenia i położenia nie może być sobą. raz jest Niemcem i wiernym żołnierzem cesarza, raz rewolucjonistą. raz jest synem śląskiego górnika a raz bękartem. najbardziej tęskni za miłością i świętym spokojem i nie może zaznać ani jednego ani drugiego. czytam i cierpię razem z Pokorą, losy Aloisa to historia człowieka uwikłanego w historie, który jak sam mówi był nikim. to też smutna historia Ślązaków.

Fascynująca książka. Główny bohater jest postacią tragiczną, jakaś siła wyższa bawi się jego losem, nie pozwalając mu stanowić o samym sobie. Nieważne jaką Pokora podejmie decyzję, czy jakie ma poglądy w danym momencie, bo jego życiem kieruje antyczne fatum.
Obraz małego człowieczka próbującego wieść spokojne życie i płynąć z nurtem, a jednak ciągle stającego do walki, o nie swoje przekonania. Sprawa Śląska wspaniale wpleciona w historie życia Aloisa Pokory.

żywię do śląska pewne platoniczne uczucie, graniczące między miłością a fascynacją i przynajmniej raz w miesiącu mam dzień żałoby po tym, że stamtąd nie pochodzę i że to nie moja tożsamość. nie ręczę jednak, że gdyby była, to tak ochoczo bym się do niej przyznawała, bo może towarzyszyłaby mi pokoleniowa trauma rodziców i dziadków o tym, że bycie ślązakiem to jakaś ujma. do brzegu: w „pokorze” mamy świetnie poprowadzoną historię, doskonały rys historyczny i uważam, że to najmądrzejsza społecznie książka twardocha. szamotanina bohatera, jego dylematy egzystencjalne też w porządku. erotyka z kolei trochę naciągana, co czyni tę książkę nierówną, ale śląsk opowiedziany konkretnie i bez fetyszyzowania, wartościowania. subiektywnie, acz ze smakiem.

Książka napisana sprawnie, jednak moja antypatia do głównego bohatera nie pozwoliła mi dać wyższej oceny. Bardzo mnie zmęczyły wybory Aloisa Pokory.

Kilka miesięcy po lekturze pamiętam przede wszystkim fabularną sekwencję z końca książki: peregrynację tytułowego Aloisa Pokory do rodzinnego, śląskiego domu i z nim spektakularną konfrontację. Wszystko co działo się wcześniej – zbledło: trudne pensjonarskie dzieciństwo, okopowy koszmar, rewolucyjny Berlin. Szczególnie losy bohatera w opętanej komunistyczną ekscytacją stolicy Niemiec dłużyły się niemiłosiernie i znalazły się w książce raczej nie z artystycznej potrzeby Autora, a z uwagi na niemiecki mecenat.

A może po prostu trzy poprzednie powieści Autora – Morfina, Król i Królestwo – osiągnęły poziom tak wybitny, że nawet proza bardzo dobra wydaje się z tej perspektywy t y l k o dobra? Może Twardoch mnie przesadnie rozpuścił?

Akcja w „Pokorze” płynie wartkim strumieniem – jak to u Twardocha – świadomości i spowalnia jedynie na kilku mieliznach (wspomniany rewolucyjny Berlin, raczej pustawy wątek Agnes). O ile jednak we wcześniejszych książkach Autora wejście w głowę czy duszę bohatera literackiego odbywało się na tle wydarzeń (II Wojna Światowa, Międzywojnie), czy zjawisk (warszawskie getto, okupowana Warszawa) – przynajmniej dla mnie – poruszających, absolutnie interesujących, o tyle tym razem fabularna sceneria obchodziła mnie po prostu mniej. Wielka Wojna i śląskość to z pewnością tematy ważne, tyle że mi, czasowo i geograficznie, odległe. Może to dlatego wybiórczo pamiętam, co w „Pokorze” się działo?

Bardzo dobrze się czytało - Szczepan Twardoch trzyma wysoki poziom. Myślę, że dobrze przedstawia sytuację i dylematy Śląska i Ślązaków w tamtych czasach.

Ciekawa tematyka ale... momentami ciągnie się ta książka strasznie , to stękanie o Agnes , postać , która mnie zaciekawiła, a tak mało w sumie jej w działaniu.