Czerwone jezioro

Okładka książki Czerwone jezioro Julia Łapińska
Okładka książki Czerwone jezioro
Julia Łapińska Wydawnictwo: Agora Cykl: Kuba Krall (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Kuba Krall (tom 1)
Agora
2022-02-23
2022-02-23

Okładka książki Coś bierzemy, coś dajemy. Reportaże o wolontariacie dla dziedzictwa pod redakcją Aleksandry Chabiery, Anny Kozioł i Bartosza Skaldawskiego Olga Gitkiewicz, Bartosz Józefiak, Julia Lachowicz-Nowacka, Julia Łapińska, Agata Listoś-Kostrzewa, Joanna Mikulska, Andrzej Muszyński, Justyna Pobiedzińska, Berenika Steinberg
Coś bierzemy, ... Olga Gitkiewicz, Ba...
Okładka książki Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia Piotr Bolc, Katarzyna Ferenc, Julia Łapińska, Robert Małecki, Piotr Mielczarek, Magdalena Niziołek-Kierecka, Joanna Pawłusiów, Magdalena Przyborowska, Bartosz Szczygielski, Izabela Szymczak, Marta Tomczyk-Maryon
Czas zbrodni. ... Piotr Bolc, Katarzy...
Okładka książki Nowe Marzy Łukasz Błaszczyk, Łukasz Boeske, Kajetana Fidler, Kajetan Gendek, Łukasz Hassliebe, Agnieszka Jelonek, Joanna Kocik, Julia Łapińska, Przemek Morawski, Magdalena Niziołek-Kierecka, Ewa Olejarz, Maras Pijanowski, Karina Pudłowska, Paweł Sajewicz, Robert Subdysiak, Łukasz Szoszkiewicz, Izabela Szymczak, Katarzyna Tomczyk, Kuba Wojtaszczyk, Blanka Zawada
Nowe Marzy Łukasz Błaszczyk,&n...

Moją jedyną refleksją po przeczytaniu książki jest zdumienie i niezrozumienie zasad przyznawania nagród. Są książki polskich autorów, piękne, wciągające, inteligentne których nikt nigdy nie nagradzał . Natomiast ta doczekała się chyba kilku nagród a naprawdę nie znalazłam w niej nic szczególnego.

Książka, która nie jest bolidem startującym w F1. Do tej lektury trzeba podejść inaczej. Lubię, kiedy książka wciąga od pierwszej strony, a ta do takiej niestety się nie zalicza.
Jednak im dalej, tym lepiej. Na początku aż się chciało ją odłożyć, a później "coś pykło" i nie wiadomo, kiedy dotarło się do ostatniej strony.

Moja ocena to 6 gwiazdek.

Moja ocena to 6 gwiazdek.

Czerwone Jezioro to opowieść kompletna.

Postaci utkane aż po zakończenia nerwowe. Angażujące, wielowymiarowe, skomplikowane.

Historia z pamiętnika podszyta niewinnością, młodzieńczym entuzjazmem. Miłośc, marzenia. Zawód. Ból. Upokorzenie.

Historia, której nikt nie odważyłby się w pamiętniku opisać. Wojna. Trauma. Śmierć. Chciwość. Pierwotne instynkty.

Zemsta.

Są mgliste lasy. Są bezpańskie mury. Niemi świadkowie minionego ustroju. Jest śnieg chłonący szkarłat. I jezioro. Czerwone Jezioro. Legenda.

Nieważne, czy elementem życiorysu jest misja na bliskim wschodzie, artystyczna kariera czy stąpanie po grząskich śladach z przeszłości. Suma zdarzeń i doświadczeń staje się fragmentem tożsamości.

Zbieramy okruchy, zdjęcia, rozmowy. Każdy, kto dostaje od Autorki głos, przestawia inną perspektywę. Każdy ma swoje brzemię, paskudne blizny i opowieść. O tych samych zdarzeniach. Nie ma dobrych i złych, nie ma sztampy i wypełniaczy.

Są złamane życiorysy, zmarnowane szanse, zawody, rozczarowania. Strach, cienie przeszłości, bolesne wspomnienia. Okrutna legenda, w której - jak w każdej historii - tkwi ziarnko prawdy. Jest głupota, pycha, poczucie wyższości i bezwzględność.

I milion, milion, milion purpurowych róż!

Czerwone jezioro wciąga i intryguje, a garnizonowy anturaż dodaje surowości i mroku tej historii.

Absolutnie #mustread!

Czerwone Jezioro to opowieść kompletna.

Zemsta.

Są...

Książka jest ok. Jedno, co mnie drażniło, to konsekwentnie popełniany błąd ortograficzny w odmianie imienia Sonia. Należałoby pisać w dopełniaczu Soni a jest Sonii... SJP dopuszcza wprawdzie taką oboczność, ale wyłącznie w imionach pochodzenia niemieckiego lub angielskiego. W słowiańskich "i" jest jedno.

Troche za dluga i miejscami sie ciagnela ale polecam w szare zimowe dni.

Troche za dluga i miejscami sie ciagnela ale polecam w szare zimowe dni.

Cóż na początku miałam pewne obawy, i nie dokonać byłam przekonana czy to mój styl i czy dotrwam do końca. Im dalej tym lepiej. Może to nie jest mistrzostwo ale myślę że na to jeszcze jest dużo czasu. Końcówka tak wciągająca że ciężko się oderwać. Nie jest zaskakująca i bardzo przewidywalna, ale czytało się dobrze. Polecam!

"Czy naprawdę chce zajrzeć w oczy starym demonom?"

Kuba Krall - doświadczony fotograf wojenny toczony stresem pourazowym zalewanym alkoholem - traci prestiż i perspektywy. Wybawieniem jest stary przyjaciel, który zleca mu oprawę fotograficzną swojego wesela. Niestety nie wszystko podczas przyjęcia idzie gładko.. Fotograf widzi jak świeżo poślubiona kobieta zdradza swojego męża już w noc wesela.. A nad ranem zostają znalezione zmasakrowane zw£oki mężczyzny.
Całość dzieje się na terenie dawnego radzieckiego garnizonu, gdzie legenda Czerwonego Jeziora jest nadal żywa.

Powieść jest niezwykle intrygująca ze względu na kilka zastosowanych tricków. Po pierwsze mamy przeplatajace się płaszczyzny czasowe: teraźniejsza i ta sprzed 25 lat. Mamy również narracje prowadzone przez kilka osób, a nawet fragmenty pamiętnika. Mamy traumy, dramaty, intrygi i bezeceństwa.
Ale najciekawsze wydaje się być to, że zagadka kryminalna stanowi tu jedynie przyczynek do pokazania historii bohaterów. Rozbudowane tło obyczajowe i historyczne daje tu piękną głębię, której nie sposób przecenić.
Bohaterowie są nieoczywiści i niezwykle realni. No i duet fotograf-śledcza jest po prostu świetny. Widzimy tu przejście z pozycji świadka poprzez podejrzanego wręcz do statusu pomocy w śledztwie.
Fantastyczny debiut.

"Czy naprawdę chce zajrzeć w oczy starym demonom?"

Wciągająca historia. Ciekawe miejsce akcji.

Wciągająca historia. Ciekawe miejsce akcji.

Bardzo udany debiut. Ciekawe miejsce akcji, Borne Sulinowo, dawniej radziecki garnizon, obecnie wymierająca okolica mierząca się z powolnym upadkiem. Interesujący bohaterowie i tajemnica z przeszłości rzucająca ponury cień na ich współczesne losy. Nieidealny główny bohater, fotoreporter Kuba Krall, mierzący się z wyniesionym z współczesnych pól bitewnych syndromem stresu pourazowego, topi smutki w alkoholu, bez pracy i celu. Zleceniem ostatniej szansy wydaje się być uwiecznienie na fotografiach wesela dawnego kolegi, a obecnie cynicznego, wszechwładnego rosyjskiego oligarchy. Znają się z lat dzieciństwa spędzonego właśnie tu, w radzieckim garnizonie. Sprawne oko fotografa wyłapuje nie tylko szczegóły ekskluzywnego przyjęcia. Gdy dochodzi do morderstwa niektóre z nich mogą stać się dowodami w sprawie, która swój początek ma w latach 90-tych, gdy czterech Rosjan zawarło tajemniczy pakt, a tytułowe Czerwone Jezioro straszyło mroczną lokalną legendą okolicznych mieszkańców. Podobało mi się i nie zgadzam się z napotkanymi w sieci opiniami o schematyczności i przewidywalności powieści. Czasem sprawdzony schemat w nowych, ciekawych okolicznościach i poprowadzony sprawnym piórem daje, jak w tym przypadku doskonałą rozrywkę. A tego szukam w kryminałach 🙂. Na pewno sięgnę po kolejną część.

Bardzo udany debiut! Umiejscowienie akcji - doskonałe, zagadka do rozwiązania - mocno zawiła i wymagająca, bohaterowie - nad wyraz charakterni, historie w tle - ciekawe, a każdy z bohaterów ma do opowiedzenia swoją. Zdecydowanie polecam!

• Przeczytane 2023
  • Przeczytane 2022