Dawid

Borgis
2021-10-07
2021-10-07
literatura piękna literatura polska powieść historyczna premiera w 2021

Zapraszam do powieści biblijnej pt. "Dawid" autorstwa Krystyny Jarockiej.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Borgis

Głównym bohaterem lektury jest Dawid - król Izraela, który dokonując gorzkiego rachunku sumienia przenosi nas do czasów biblijnych, zagłębia nas w historię. Jako obolały, wpół przytomny starzec żyje wspomnieniami. Czy jest człowiek, który, by nie marzył o zostawieniu po sobie śladu poprzez sławę czy władzę?

Król Saul był nieprzewidywalny, szaleńczy, nawet zwycięstwo w bitwie nie przynosiło mu radości. Ponieważ kochał muzykę ponad wszystko, na dwór wezwano, Dawida, doskonałego harfiarza, pastucha owiec. To po jego skończonej pieśni król się rozpłakał. Odtąd Dawid cieszył go muzyką, komponował nowe pieśni.

Najstarszy syn króla Saula,
Jonatan był jego przyjacielem to on zapewnił go, że jego muzyka i poezja jest cenniejsza niż jego żołnierstwo. To za jego radą, gdy zwyciężył Goliata w walce, król dał mu dowództwo w armii i swoją córkę Mikal za żonę, tylko po to, by mieć go na oku. Wkrótce obarczony niesprawiedliwie winą Dawid musiał uciekać. Wrócił do Judei dopiero, gdy Saul zginął. Lud Judy obwołał go królem. Z pastucha owiec Dawid stał się królem Izraela - spełniło się proroctwo Samuela, który namaścił go z woli Najwyższego.

Sześciu synów urodziły mu żony w Hebronie, jednak wszystkim pozwolił odejść. Tylko żona Batszeba została z nim do końca jego dni. Czy była miłością jego życia?

To ich syn Salomon został namaszczony na króla.

Król Dawid zostawił po sobie nieśmiertelne słowa swojej poezji, które będą trwały aż do skończenia świata.

Czy Salomon będzie przestrzegał prawa Mojżeszowego? Dlaczego poślubił Egipcjankę, córkę faraona?

Książka zachwyciła mnie swoim mistrzowskim stylem i bogatą fabułą. Przedstawia czasy biblijne, czasy pełne zdrad, intryg, walk miedzy wojownikami i tchórzami. Poprzez rachunek sumienia mamy ukazaną miłość, starość, samotność i śmierć. Polecam gorąco 😉❤️.

Zapraszam do powieści biblijnej pt. "Dawid" autorstwa Krystyny Jarockiej.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Borgis

Przedstawienie dziejów biblijnego króla Dawida było nie lada wyzwaniem. Połączenie wątków historycznych wraz z powieścią poetycką, zaskutkowało zacnym klimatem czasów Izraela. W pewnym momencie odnosi się wrażenie zagłębienia w czasie Sumerów, Sumitów i samych Izraelczyków. Poruszane tematy i obecna perspektywa króla, daje dość specyficzny, a zarazem ciekawy obraz. Biblijny, naprawdę zrozumiały wydźwięk, odgrywa pierwsze skrzypce charakterystycznego stylu autorki.

DAWID, to połączenie powieści historycznej z obyczajową.
To książka pełna miłości i tęsknoty. Autorka cofa się do czasów biblijnych. Do czasów króla Dawida, poety, władcy Izraela.
Watek historyczny bardzo zgłębiony, ale bez obaw. Nie zanudza nas suchymi faktami z jego życia.

Miło, przyjemnie, historycznie. Równie mocno jak wątek historyczny jest też rozbudowany wątek miłosny króla Dawida. Na pewno nie będziecie się nudzić.

Muszę się przyznać, że kojarzyła Dawida z historii ale jego życiorys raczej był mi obcy. Po lekturze książki zgłębiłam wiedzę i faktycznie, można powiedzieć, że książka jest historyczna. Autorka idealnie rozbudowała wątki poboczne, żeby zachęcić a także żeby nie zniechęcić czytelnika.

Opis jego miłości do Batszeby, początki znajomości a zarazem miłości. Jego wyrzuty sumienia. Zakochał się w żonie swojego sługi...

Bardzo dobrze mi się czytało i spokojnie mogę polecić.

DAWID, to połączenie powieści historycznej z obyczajową.

Witajcie, dzisiaj przychodzę do was z recenzją niezwykłej książki od Wydawnictwa Borgis. Jest w nieco twardszej obudowie, choć nie tej twardej. Wewnątrz znajdują się rozdziały w formie rzymskich liczb, bez jakiegokolwiek tytułu, czy zapisu. Są one bardzo krótkie i treściwe. Kończy je pusta strona. Główna postacią jest Dawid, czyli postać z Biblii. To on za pomocą procy pokonał Goliata wykazał się sprytem i niezwykłą inteligencją. Czy jesteście ciekawi o czym w takim razie jest ta książka?

Zapewne nie poznacie tutaj młodego chłopca pełnego sił i zapału do pracy. Odnajdziecie tutaj człowieka, który przeżył już swoje lata świetności. Na samym końcu swojej przygody zwanej życiem postanowił nam o sobie opowiedzieć. Stworzył wielkie dzieło, które miesza ze sobą cały ogrom gatunków literackich. Nie skupia się na monotonności, czy tez bierności w tym co uczynił. W końcu jest królem, więc jakie mógłby mieć problemy? Otóż tym największym jest właśnie starość i niedomagania z jego strony. Jedyne, co go nie opuszcza to jego łóżko. Czuje się samotny i przygnębiony, bo wie, że tak jak każda historia ma swój początek i koniec, tak i jego życie niebawem wygaśnie. Pociesza się jedynie wspomnieniami z młodości, które bardzo prosto nam opisuje. Nie ukrywa tego, że kiedyś gonił za pieniądzem niczym pies za kotem. Wciąż pragnął posiadać więcej i więcej. Wykorzystywał wszystkie aspekty swojego człowieczeństwa z czego teraz, po latach, nie napawają go dumą. Niemal poprzez poezję chce wyrzec się poprzednich złych wyborów i udawać, że nie istnieją. Bardzo malowniczo zdradza nam gonitwę za niewiadomym, za tym, co zakazane. Historie czyta się w napięciu, jakby coś pod kształt pamiętnika. Równie dobrze może to być jego ostatnia spowiedź, którą poprzez tą książkę chciałby odbyć. Nie ma na tyle odwagi, by się z nią ogłosić, a jak wiadomo, papier przyjmie wszystko.
Moim zdaniem warto się z nią zaznajomić, by choćby przypomnieć i odzwierciedlić sobie jego sławę i upadki. Taka miła odmiana Biblii:-)

"Dawid" Krystyny Jarockiej to opowieść o królu Izraela, znanym z Biblii. Władca jest umierający. Leżąc w boleściach wspomina swoje przeszłe podboje, ziemi i kobiet, swoje zwycięstwa i porażki. Wraca myślami do ludzi, których kochał i nienawidził. Zastanawia się kto był mu prawdziwym przyjacielem a kto go zdradził. Jednym słowem: podsumowuje całe swoje życie.

Ten rachunek sumienia ma formę chaotycznej gonitwy myśli. Niby poznajemy dzieje jego bitew i miłości, lecz miałam wrażenie, że jest to wszystko tak poplątane, iż czytelnik biorąc do ręki lekturę powinien już znać biografię Dawida, żeby się zorientować w temacie.

Styl jak dla mnie jest ciężki w odbiorze i często gubiłam się w treści.

Historia żydowskiego króla jest niewątpliwie ciekawa. Ile on miał żon i dzieci, aż trudno się doliczyć,. Lista jego podbojów także nie zna końca. Najsłynniejsza oczywiście jest opowieść o Goliacie, która została tu przytoczona.

Dawid był wojownikiem i poetą. Pisał liczne pieśni ku czci Boga, którego nazywał Adonai. Sprowadził do Jerozolimy Akrę Przymierza i zaplanował budowę wielkiej świątyni. Stworzył rozległe imperium, podbijając kolejne plemiona. Koniec powieści jest też końcem życia władcy.

Do dziś nie wiadomo które z opowieści na temat króla Dawida są autentyczne a które wymyślone przez kolejnych autorów. Jest to postać inspirująca wielu twórców i artystów.

Dziękuję wydawnictwu Borgis za możliwość przeczytania powieści.

Ten rachunek...

Chyba każdy czytał w Biblii historię Dawida lub chociażby o niej słyszał. Chłopiec, który za pomocą procy pokonał Goliata i stał się wielkim królem narodu Izraela.

Pani Jarocka w swej książce połączyła kilka gatunków w jedno, co dało niesamowity efekt. Nie jest to typowa opowieść biblijna tylko fascynująca historia starego człowieka, który u schyłku swojego życia, pragnie nam przybliżyć to co przeżył.

Dawid jest królem, jednak jest przygnębiony i bardzo przeżywa upływające lata, które nieuchronnie zbliżają go do śmierci. Czuje się samotny leżąc chory, przykuty do łóżka, i wykorzystany. Dzięki jego wspomnieniom zagłębiamy się w czasy jego burzliwej młodości.

Dowiadujemy się, że był osobą popędliwą, stykał się z okrucieństwem, pogonią za bogactwem i tym co zakazane oraz dokonał kilku złych wyborów, których teraz bardzo żałuje. Te opowieści są naprawdę ciekawe i wciągające, że nie sposób się nudzić.

Autorka w przepięknym stylu oraz poetyckim i plastycznym piórem napisała tę książkę. Dzięki temu tę pozycję czyta się szybko i przyjemnie. Pisarka próbuje uświadomić nam, że poezja jest wielką wartością i to ona sprawiła, że Dawid wciąż jest pamiętany i o nim się mówi.

Monolog bohatera powoduje, że wszystkie znane nam fakty z życia żydowskiego króla, widzimy z innej perspektywy i poznajemy na nowo.

Pragnę zachęcić was do poznania tej pozycji. Przekonajcie się sami czy ta książka licząca zaledwie 222 stron jest wartościowa i w waszym guście. Ja ze swej strony polecam.

Bardzo lubię opowieści biblijne, czy to Potop czy wyprowadzenie narodu Izraela z Egiptu, uwielbiam poznawać różne interpretacje tych wielkich i znanych z Biblii wydarzeń. Z tego właśnie powodu sięgnęłam po książkę "Dawid" Krystyny Jarockiej, która została wydana nakładem wydawnictwa Borgis.

Będący u schyłku życia król Izraela, wzór do naśladowania i postać będąca inspiracją wielu twórców, Dawid wspomina swoje życie. Poznajemy kilka ważniejszych wydarzeń i rachunek sumienia dokonany przez Dawida.

Dostajemy opowieść o umieraniu, przygnębiającym końcu życia wielkiego człowieka i samotności. Jest to ciekawa lektura wzbogacona w psalmy Dawida. Skłania do refleksji i zastanowienia się nad swoim życiem. Jest to krótka lektura na jeden wieczór.

Jeśli szukacie książki, która swoją treścią wzbudzi w Was rozmyślania na temat życia i jego końca. Tu dodatkowy plus za dwuznaczne zakończenie książki, które zmusza do zastanowienia się nad wiarą i tym co jest po śmierci.

Ale jeśli szukacie książki pełnej biblijnych przypowieści czy historii to źle trafiliście. Tu ich mamy zaledwie kilka i to z perspektywy umierającego człowieka.

Bardzo dziękuję wydawnictwu za egzemplarz książki w ramach współpracy barterowej.

Będący u schyłku życia król Izraela, wzór do naśladowania i postać będąca...

Fabularyzowany rzut oka na historię króla Dawida. Ciekawy, choć momentami konfundujący.

Głównym bohaterem i narratorem "Dawida" jest tytułowy Dawid - postać biblijna, człowiek wyniesiony od rangi pasterza do króla Izraela. Historia rozpoczyna się, gdy mężczyzna jest już stary i schorowany. Leżąc całymi dniami w łóżku, wspomina swoje dzieje, najciekawsze epizody, istotne dla siebie osoby.

Sposób narracji wykorzystany w utworze przywodził mi na myśl monolog osoby starszej. Tu jakaś dygresja, tutaj brak wyjaśnienia czegokolwiek, sporadyczne powtarzanie niektórych myśli czy czynione z perspektywy czasu spostrzeżenia. Z powodu takiej konwencji nieco ciężko było mi rozpocząć przygodę z tą powieścią, ponieważ nie miałam pojęcia, kim są wspominane osoby, nieco trudności sprawiło mi także ułożenie wydarzeń w kolejności chronologicznej. Z upływem stron zrozumienie świata przedstawionego stawało się jednak coraz prostsze, a dzieje Dawida wciągnęły mnie na tyle, że nie potrafiłam się oderwać od lektury.

Sięgając po "Dawida" pamiętać należy, że to historia rozgrywająca się w czasach i miejscu odległych od naszych realiów. Możecie się więc spodziewać specyficznego wartościowania osób czy wydarzeń, wielożeństwa i związków pomiędzy bliskimi krewnymi. Sam Dawid wykreowany został także na człowieka popędliwego, "najpierw robiącego, potem myślącego", nieznającego sprzeciwu, więc może się okazać, że nieraz przewrócicie oczami podczas lektury. Co istotne, mężczyzna na łożu śmierci dostrzega swoje wady i zdaje się żałować niektórych z podjętych decyzji.

Atutem "Dawida" jest piękny język. Poprzez umiejętne nim operowanie, Krystyna Jarocka pomogła mi wejść w opisywany przez siebie świat. Jak wspomniałam, powieść przywodziła mi na myśl monolog osoby starszej, babci czy dziadka, siadających z wnuczętami na kanapie i opowiadających, jak to kiedyś było. W tej narracji jest coś przyciągającego, na swój sposób magicznego.

"Dawid" nie będzie powieścią dla każdego - i nie chodzi mi o biblijność głównego bohatera, temu bowiem daleko do świętoszkowatości. Myślę, że odnajdą się w niej miłośnicy literatury pięknej. Nie znajdziecie tu dynamicznej akcji, wybuchów czy kosmitów. Ot, to opowieść o życiu starego człowieka, który poniekąd przez przypadek był także królem.

"Dawid" to historia, przedstawiona oczami króla Izraela, ojca rodu Dawidytów, która łączy w sobie elementy kilku gatunków: powieści historycznej, obyczajowej i poetyckiej.
Autorka, przenosi nas do odległych czasów wojowników i samozwańców, ale również tchórzy tchórzy, czasów przepełnionych wojnami, okrucieństwem i zawiścią, naznaczonych potrzebą walki o władzę, majątek i uznanie poddanych.
Jednocześnie jest to także opowieść o tym, co trapi, na przestrzeni życia, każdego człowieka- lękiem przed samotnością i śmiercią.
Choć przepełniona smutkiem, pozostawia w czytelniku tlącą się iskrę nadziei i wiarę w człowieka i lepsze jutro.
Ponadto autorka wyraźnie zaznacza wartość, jaką niesie za sobą sztuka, bowiem dla Dawida, poezja stała się nie tylko środkiem wyrażania uczuć i emocji oraz środkiem przekazu wątpliwości i wdzięczności względem Boga, ale przede wszystkim uczyniła króla Izraela nieśmiertelnym.

Krystyna Jarocka używa poetyckiego, acz wyjątkowo przystępnego języka, dzięki czemu czytelnik ma poczucie, jakby towarzyszył samemu Dawidowi w tej podróży życia, a całość czyta się wręcz błyskawicznie.
To bardzo ciekawe doświadczenie, móc poznać, znaną już historię, bezpośrednio z perspektywy osoby, której dotyczy, szczególnie, gdy dotyczy ona tak ciekawej, a jednocześnie nieco enigmatycznej postaci. Człowieka, który w świecie opanowanym przez nienawiść i żądzę władzy, potrafił okazać troskę i walczyć o sprawiedliwość, a pomimo przeciwności, zdołał zjednoczyć społeczeństwo izraelskie w jeden naród.

Zdecydowanie jest to jedna z tych historii, które wykraczają poza sztywne ramy ocen gwiazdkowych.
Polecam "Dawida", szczególnie jeśli interesują się ten czas historyczny oraz życie postaci biblijnych, przedstawionych z nieco innej perspektywy, niż ta którą znamy z "Biblii".

Z tego miejsca dziękuję wydawnictwu Borgis za możliwość poznania tej historii i podzielenia się swoją opinią.

www.instagram.com/ms.podgorska

• Książka recenzencka