Stowarzyszenie srok: jedna to smutek

Okładka książki Stowarzyszenie srok: jedna to smutek Amy McCulloch, Zoe Sugg
Okładka książki Stowarzyszenie srok: jedna to smutek
Amy McCullochZoe Sugg Wydawnictwo: Insignis Cykl: The Magpie Society (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The Magpie Society (tom 1)
The magpie society: one for sorrow
Insignis
2021-07-28
2021-07-28
Anna Kłosiewicz
Morderstwo Tatuaż Szkoła z internautem Szkoła

Okładka książki Stowarzyszenie Srok: Two for Joy Amy McCulloch, Zoe Sugg
Stowarzyszenie... Amy McCulloch, Zoe ...
Okładka książki Stowarzyszenie Srok: One for Sorrow Amy McCulloch, Zoe Sugg
Stowarzyszenie... Amy McCulloch, Zoe ...

Opis:
Ciało uczennicy zostało znalezione na plaży.
Dziewczyna, była niczym promień słońca, każdy chciał się z nią przyjaźnić. Dlaczego zginęła? To był wypadek?
Większość tak uważa, dopóki nie pada groźba, że zginie ktoś jeszcze…
Audrey jest nowa w Illumen Hall, chce zostawić przeszłość za sobą, a trafia w środek kolejnej tragedii.
Ivy jest prymuską, która ciężko pracuje, aby coś osiągnąć w życiu.
Dziewczyny są swoimi przeciwieństwami, ale muszą dogadać się, aby znaleźć odpowiedzi na piętrzące się pytania.

🐦‍⬛
Czy istnieje lepsza pogoda niż burza, aby czytać książkę o mrocznej i tajemniczej szkole? Niewyjaśnionej tragedii i zagadce, która pietrzy się z każdą stroną? Absolutnie nie!
W takim klimacie czytałam „One For Sorrow” ⛈️
Ta historia była dokładnie tym, na co miałam ochotę. Szkoła z niezwykłymi tradycjami, składające dary dla srok, aby ten rok był pomyślny. Tajemnicze stowarzyszenie, o którym nie wiadomo nic.
I ten podcast, który przedstawia sprawę jasno - to nie był wypadek.
Ta historia tak mnie porwała, że nie mogłam jej odłożyć. W szczególności, że im dalej jesteśmy tym więcej pytań się pojawia - oczywiście bez odpowiedzi.
Ten tom bardzo mi się podobał, więc od razu sięgnęłam po „To For Joy” 🐦‍⬛

Jak to wszystko się rozwiąże? Nie mogę się doczekać zakończenia! 🤭

Opis:
Ciało uczennicy zostało znalezione na plaży.
Większość tak uważa, dopóki nie pada groźba, że zginie ktoś jeszcze…
Ivy jest prymuską, która ciężko pracuje,...

W czasie rozwoju fabuły relacja Ivy i Audrey się ociepla i dziewczyny wspólnie próbują na własną rękę zbadać sprawę śmierci popularnej i lubianej dziewczyny, Dolores Radcliffe. Przyczyna tragedii nie wydaje się być taka oczywista, jak uważa policja. To trudny czas zarówno dla Audrey, która mierzy się z własnymi demonami z przeszłości, jak i Ivy, która bardzo długo cierpiała po odejściu Loli. Dla obu bohaterek odkrycie prawdy staje się celem nadrzędnym,aby domknąć pewne etapy w życiu i pójść dalej. Lola i Ivy nie są papierowe, to postacie z krwi i kości.
Sprawy się komplikują, gdy okazuje się, że na terenie elitarnej szkoły Illumen Hall od setek lat działa tajemnicze Stowarzyszenie Srok, które strzeże ładu i porządku. Te ptaki są stałym elementem fauny wokół Illumen Hall i panuje zwyczaj, że napotkanej sroce, powinno się pokłonić, by oddać jej należyty szacunek.
Powieść Zoe Sugg i Amy McCulloch wpisuje się w nurt dark academia. Autorki tworzą nietuzinkowy klimat, książkę czyta się lekko i przyjemnie. Mimo że jest pisana językiem młodzieżowym, bardzo dobrze mi się ją czytało. Warstwa dialogowa na super poziomie i sprawne budowanie napięcia sprawiały , że trudno się było oderwać od lektury.
Polecam :)

Audrey została zmuszona do przeprowadzki przez wspomnienia, które nie pozwalają jej na powrót do dawnego trybu życia. Nowa sytuacja jest z jednej strony konieczna, aby dziewczyna mogła odnaleźć spokój, jednak z drugiej strony pozostawienie przyjaciół nie jest dobrym rozwiązaniem. Nowa szkoła niczym nie przypomina poprzedniej. Majestatyczny wygląd i całe dekady historii przytłaczają nastolatkę od pierwszych kroków. Dodatkowo nowa współlokatorka nie zachowuje się jak najsympatyczniejsza osoba na świecie. Audrey staje przed trudnym wyzwaniem, bowiem wspomnienia przed którymi starała się uciec odżywają na nowo, kiedy dowiaduje się, że na ostatniej zabawie szkolnej zginęła dziewczyna.
"Stowarzyszenie Srok One For Sorrow" to pierwsza część historii Srok. Książka łączy w sobie wątek kryminalny i thriller. Od pierwszych zdań wyraźnie odczuwalny jest mrok głównego miejsca wydarzeń - szkoły Illumen Hall. Budynek oraz pracujące i uczące się w nim osoby skrywają wiele tajemnic, co do istnienia których nie chcą się przyznać. Wiele spraw pozostaje w cieniu i nikt nie chce o nich rozmawiać.
Ogromnie podoba mi się pomysł z podcastem, który prowadzi jeden z bohaterów, obierając sobie za cel rozwiązanie sprawy śmierci Loli. Plusem jest również wzrastające napięcie. Początkowo miałam poczucie, że czytelnik dostał bardzo mało poszlak, które wskazywały na sprawcę. Wraz z dalszym czytaniem dostrzegałam złożoność historii oraz pomysłu na akcję. Illumen Hall to miejsce wielu tajemnic, które wcale nie są tak proste i oczywiste jak mogłoby się to wydawać.
Jak już wspomniałam, klimat książki wyczuwalny jest już od pierwszych zdań, a autorki konsekwentnie utrzymują go przez całą historię. Przedstawione zostały również dość toksyczne relacje między uczniami oraz ogromna konkurencja między nimi. Akcja ma swoje tempo. Nie mogę powiedzieć, że jest szybkie, jednak dla niektórych odbiorców może okazać się zbyt wolne. Książka podobała mi się i w momencie jej lektury, chciałam jak najszybciej kontynuować czytanie. W chwili odłożenia jej na półkę, nie miałam poczucia, że muszę jak najszybciej do niej wrócić, ale była obecna w moich myślach. Ogromnie podobał mi się klimat i charakter tej historii. Illumen Hall stwarza poczucie czegoś nierzeczywistego, wręcz magicznego, choć nie ma z nią nic wspólnego. Jestem ogromnie ciekawa kolejnej części i tego, czy moje podejrzenia co do sprawcy okażą się prawidłowe.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Kiedy „Stowarzyszenie srok” pierwszy raz pojawiło się na naszym rynku, nie byłam jakoś szczególnie zainteresowana tą książką, tym bardziej że nie doczekaliśmy wtedy drugiego tomu, który jest zwieńczeniem całej historii. Miałam jednak świadomość, że jest to dylogia, która za granicą zebrała całkiem dobre opinie, dlatego mimo wszystko cały czas miałam ją na oku, wierząc, że w końcu przyjdzie taki dzień, kiedy w całości pojawi się ona w Polsce. Nie chciałam jej czytać, wiedząc, że nie poznam jej w całości. A mój angielski nie jest na tyle dobry, żebym była w stanie przeczytać je w oryginale.

Okazało się, że moje oczekiwanie się opłaciło. W kwietniu tego roku otrzymaliśmy w końcu wznowienie tej historii w nowym imprincie wydawnictwa Insignis – Storylight. Praktycznie bez namysłu sięgnęłam po te książki, ogromnie ciekawa, czy mi się spodobają.

„One for sorrow” to historia pełna tajemnic. Zginęła bardzo popularna w szkole Illumen Hall uczennica. Rzuciła się z klifu i wpadła do morza. Większość osób jest pewna, że to było samobójstwo. Przed śmiercią zachowywała się inaczej, ścięła włosy, była zamknięta w sobie, ewidentnie, miała depresyjne myśli. Jest też druga grupa, która myśli inaczej. To nie mogło być samobójstwo, to było morderstwo. Tatuaż sroki na plecach, którego wcześniej nie miała, brak listu pożegnalnego. Coś tutaj ewidentnie jest nie tak.

Uczniowie są załamani, a w całej szkole panuje ogromne napięcie, które prawie wybucha, gdy w sieci pojawia się tajemniczy podcast, który próbuje rozwikłać tę zagadkę.

„Wiem, kto zabił Lolę. A jedno z was będzie następne”.

Głównymi bohaterkami są Ivy i Audrey. Obie są jak ogień i woda, całkowicie od siebie różne, a jednak będą musiały ze sobą współpracować, by odkryć każdą tajemnicę, która skrywa się w ogromnym budynku Illumen Hall i poza nim.
Nie miałam wobec tej części wielu oczekiwań. Byłam po prostu ciekawa, jakie jest rozwiązanie zagadki. Mając świadomość, że jest jeszcze drugi tom, nie oczekiwałam, że dowiem się wszystkiego już tutaj. Ale liczyłam na to, że wyjaśnią się, chociaż niektóre sprawy. Sama historia jest niesamowicie angażująca, od pierwszych stron bardzo mocno się wciągnęłam i spędzałam każdą wolną chwilę na czytaniu, nie mogąc doczekać się jej rozwiązania.

Czytałam w pracy, w autobusie, jak nie mogłam wyciągnąć książki, to odpalałam ją na telefonie. Więc jeżeli chodzi o zaangażowanie w ten tom, to nie musicie się martwić. Wciągnie was tak mocno, że najlepiej od razu zaopatrzyć się również w drugim tom. Ja praktycznie od razu zabrałam się za lekturę „Two for joy”, nieważne było nic, byle tylko dowiedzieć się w końcu, o co tutaj chodzi.

Co mogę powiedzieć już teraz, jeśli macie w planach zapoznać się z tą historią – przeczytanie pierwszego tomu nie daje praktycznie żadnych odpowiedzi, co dla niektórych może być niedopuszczalne. Rozumiem, jeśli ktoś się odbije, bo ciężko poczuć satysfakcję, kiedy bardzo mało się wyjaśnia. Dlatego, warto jest mieć świadomość, od samego początku, że „One for Sorrow” to książka, która jest wprowadzeniem w całą opowieść. Poznajemy w niej wskazówki do rozwiązania zagadki śmierci Loli, poznajemy bohaterów i relacje, które ich łączą, a także samą szkołę, jej historię i tajemnice skrywane w jej murach.

Nie braknie tutaj także zwrotów akcji, nie zabraknie silnych emocji, a także bolesnych wątków, takich jak np. znęcanie się, samobójstwo i jego następstwa, żałoba i próby poradzenia sobie z nią, problemy z poradzeniem sobie z samym sobą, a także akceptacja. Nie zabraknie wątku romantycznego, choć dla mnie był tutaj kompletnie zbędny. Całość napisana lekkim, młodzieżowym językiem, pełna mrocznego klimatu, obwarowana surowymi zasadami Illumen Hall.

Sam pomysł jest bardzo ciekawy i obiecujący, ale jego potencjał nie został do końca wykorzystany. Niepotrzebnie podzielono tę historię na dwa tomy, zdecydowanie lepiej wybrzmiałaby w jednym tomie. Pozostawia po sobie niedosyt, który dla niektórych może przesądzić o tym, czy w ogóle sięgną po kontynuację.

Czego jednak mi zabrakło, to odpowiednio wykreowanych postaci. Bohater, będący love interestem bohaterek jest płaski, nijaki, ciężko było mi uwierzyć, że wzbudzał on jakiekolwiek emocje. Dodatkowo największym minusem przez większość powieści była dla mnie postać Audrey, której zachowania nie mogłam totalnie zrozumieć. Jest to dziewczyna, która skrywa własną tajemnicę. Nowa w szkole, pochodząca ze Stanów, próbująca zniknąć w tłumie zalewającym szkolne korytarze. Trochę rozpieszczona, z bogatego domu, przez większość tego tomu bardzo mnie odpychała. Nic jej nie interesowało, sprawiała wręcz wrażenie ignorantki, odcinała się od wszystkiego, była okropnie mdła i irytująca. Nie potrafiłam jej polubić, bez względu na to, co się działo w fabule. Tak naprawdę dopiero gdzieś pod koniec wzbudziła we mnie cieplejsze odczucia, w momencie kiedy poznałam, co dokładnie kryje się za takim zachowaniem.

Dodatkowo zabrakło mi w tym tomie czegoś więcej. Więc suspensu, momentów, które wzbudziłyby we mnie gęsią skórkę. Szybszej, mocniejszej akcji, zamiast powolnego odkrywania kolejnych wskazówek i sekretów. Liczyłam na więcej emocji, które pozostawią mnie z poczuciem „wow, to było dobre”. Z drugiej strony, zdaję sobie sprawę, że nie to jest thriller dla dorosłych, a młodzieżówka, książki z tego gatunku zawsze są lżejsze, mniej wymagające od czytelnika. Dlatego też nie wpłynęło to mocno na moją ocenę. Dobrze wiedziałam, po jaką książkę sięgam.

Mimo iż sporo tutaj zabrakło, to nie mam jednak wątpliwości, że mi się podobało. Nie żałuję czasu spędzonego z tą historią, bo dała mi to, czego zwykle szukam w młodzieżówkach. Nie jest to książka idealna, bez wad, ale i tak oceniam ją bardzo dobrze. Całość czyta się błyskawicznie i z lekkością, co jest zasługą lekkiego, prostego pióra. Nie zabrakło tutaj świetnego, mrocznego klimatu, a każdy kolejny przełomowy moment dla historii został świetnie rozłożony na przestrzeni całości. Dzięki czemu nawet jeśli przez moment poczujemy znużenie, to kilka stron później emocje znów do nas wrócą.

Choć w kwestii sposobu opisania tej mrocznej, tajemniczej historii liczyłam na coś więcej, to nie mogę odmówić autorkom dobrego warsztatu pisarskiego i umiejętności zaangażowania czytelnika. Książkę czyta się bardzo dobrze i bardzo trudno jest się od niej oderwać. Bawiłam się przy niej doskonale, a wszelkie wady w trakcie lektury nie miały wpływu na mój odbiór, rozumiem już, dlaczego tak wiele osób pokochało te książki, ale rozumiem też każdego, kto poczuł się rozczarowany. Mimo że nie trafi do mojej topki, to i tak będę ją miło wspominać.

Mam nadzieję, że drugi tom odpowie na wszelkie pytania, a co najważniejsze, że rozwiązanie zagadki będzie wystarczająco satysfakcjonujące. Jestem ogromnie ciekawa, czy moje przewidywania względem tej zagadki się sprawdzą i, czy po skończonej lekturze będę mogła z radością odłożyć ją na półkę, czy może wręcz przeciwnie, będę zawiedziona.

Jeśli szukasz lekkiego thrillera młodzieżowego, który błyskawicznie pochłoniesz, to zdecydowanie jest to idealna pozycja dla ciebie. Najlepiej jednak będzie podejść do tej książki bez większych oczekiwań i z drugim tomem w pobliżu.

[współpraca reklamowa]

Byłam mega ciekawa tej dylogii, odrazu się za nią zabrałam po otrzymaniu i praktycznie w ogóle się nie zawiodłam! Mam drobne uwagi, ale nie są one jakoś bardzo rażące. W historię wciągnęłam się bardzo szybko, w sumie już od pierwszych stron byłam zaintrygowana i pragnęłam poznać następne szczegóły.

W pierwszym tomie czytelnik odkrywa tajemnice szkoły, spokojnie śledzi rozwijające się intrygi, poznaje bohaterów i łączące je relacje, a zakończenie pozostawia mnóstwo pytań. Natomiast w drugiej części dostaje odpowiedzi na zadane wcześniej pytania i tempo akcji delikatnie przyspiesza. Nie ukrywam oczekiwałam więcej napięcia, więcej „strachu”, a w sumie nie było takiej rzeczy, która by mnie zszokowała. Jakoś od 1/3 drugiego tomu domyślałam się prawdy 👀

Niemniej i tak bardzo polubiłam się z tym klimatem; mrocznej akademii, będziecie się bawić świetnie jeśli lubicie motyw dark academii. Uwielbiam zagadki w książkach, a jak chodzi o morderstwo - a może samobójstwo? - to przepadam. Dodatkowo pojawia się też wątek romantyczny, który był miłym urozmaiceniem. Styl pisania autorek jest tak lekki jak piórko (sroki 🐦‍⬛),duża czcionka tylko dodawała swobody w śledzeniu dalszych losów bohaterów. Ode mnie polecajka!

★★★★/5

[współpraca reklamowa]

W pierwszym tomie czytelnik odkrywa tajemnice...

Mury szkoły skrywają straszne sekrety

Ciało uczennicy znalezione na plaży. Piętrzące się pytania na które brak odpowiedzi. Ktoś grozi, że znowu zabije.

Illumen Hall to wyjątkowa, elitarna szkoła z internetem. Dzieją się tam także wyjątkowe rzeczy, nie zawsze pozytywne. Panuje tam obsesja na punkcie srok, a wszyscy są jacyś jakby wystraszeni. Dla nowej w szkole Audrey wydaje się to bardzo dziwne i nietypowe.

I z kolei Ivy, szkoła prymuską ma bardzo ambitne plany, w końcu ta szkoła to jej dom. I nie podoba jej się, że ktoś wtracą się w jej sprawy.

Te dwie dziewczyny są jak ogień i woda, a jednak muszą razem współpracować gdy jedna z uczennic umiera. To sprawia, że wszyscy są przerażeni. Tym bardziej że w tym samym momencie pojawia się tajemniczy podcast, głoszący, że to nie koniec.

Kto stoi za morderstwem i dlaczego to zrobił? Jaki niej skrywają w swoje muru akademii? Czy Audry i Ivy uda się rozwikłać zagadkę, zanim ktoś jeszcze zginie?

Ta okładka jest przepiękna. Całkowicie urzekła moje serce. Do tego ten tytuł i cały vibe dark akademii. Bardzo lubię tematykę elitarnej szkoły, mamy też ciekawe główne bohaterki, które od razu polubiłam. Następnie życie, szkoła o zabójstwo. To połączenie, które wydaje mi się bardzo udane i tutaj zostało odwołanie poprowadzone. Dużo tajemnic dodaje ciekawości, emocje są silne, napięcie coraz wzrasta i nie wiadomo czego się spodziewać. Tą książkę trzeba przeczytać.

Mury szkoły skrywają straszne sekrety

Książka jest pełna niedomówień i tak naprawdę, żeby byċ w pełni usatysfakcjonowanym konieczne jest przeczytanie drugiej części. Jest to bardzo przewidywalne i wręcz nudne.

Ta książka idealnie wpasowała się w mój obecny nastrój czytelniczy! Bardzo mi się spodobała. Wkręciłam się. Polubiłam bohaterki, zaintrygowała mnie fabuła i z pewnością za chwilę zabieram się za czytanie drugiego tomu.
Jeśli ktoś lubi "Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki" albo "Nieodgadniony" to bardzo polecam!
Nie jest to oczywiście książka bez wad, ale to solidny thriller YA.

Nie jest to oczywiście książka bez wad, ale to...

Niestety albo jestem już za stara na czytanie o licealistach, albo ta książka to nie moje klimaty...

Liczyłam na fajny kryminał w szkolnych murach, ale się nie doczekałam.

Napisane jest bardzo prosto, zero tutaj jakiegoś napięcia, chęci rozwiązania zagadki.

Winię za to bohaterki, bo trudno z którąś sympatyzować, obie są irytujące i tak naprawdę autorki nie za bardzo dają je czytelnikom poznać. To takie papierowe postacie bez charakteru.

Najlepszy z tego wszystkiego był podcast...ale niestety jego twórca wyszedł na jaw praktycznie od razu i wszystko szlag trafił 😜

Nie uratował tej książki nawet pseudo klimat dark academia...

Liczyłam na fajny kryminał w szkolnych murach, ale się nie doczekałam.

Książka dla fanów Przewodnika po zbrodni według grzecznej dziewczynki. Jest to kryminał dla młodzieży. Nastolatki próbujà rozwiązać sprawę śmierci uczennicy w tajemniczej szkole z Internatem. Tylko w przeciwieństwie do Przewodnika trzeba czytać kolejny tom by poznać rozwiązanie zagadki czego bardzo w kryminałqch nie lubię.