Futbol w słońcu i w cieniu

Okładka książki Futbol w słońcu i w cieniu Eduardo Galeano
Okładka książki Futbol w słońcu i w cieniu
Eduardo Galeano Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
El futbol a sol y sombra
Sine Qua Non
2022-02-16
2012-03-01
Maciej Zglinicki
futbol piłka nożna mundiale sport sensacje literatura faktu literatura urugwajska

Nie ma chyba lepszej pozycji dla romantyków futbolu.

Nie ma chyba lepszej pozycji dla romantyków futbolu.

Ta nostalgiczna kronika światowej piłki nożnej szczególnie skupia się na futbolu reprezentacyjnym. Czyta się ją szybko i lekko, gdyż zawiera mnóstwo krótkich historii, przez które można przejść jak burza. Lubię do niej wracać przed kolejnymi turniejami międzynarodowymi żeby powspominać czasy, w których w futbolu chodziło rzeczywiście o grę, a nie o pieniądze.

Nic wielkiego, ale to na pewno bardzo sympatyczna lektura! Kto kocha piłkę, odnajdzie się w tej książce.

Gazecie "Financial Times" należy się medal za napisanie najgłupszego blurba w historii sportowych książek, a idzie on tak: "Odpowiedź sportu na Sto lat samotności". Jak??? Pomijając już fakt, że książka Eduardo Galeano, której dotyczy niefortunny blurb, nie jest powieścią, nie sądzę aby Urugwajczyk chciał coś nobliście z Kolumbii udowodnić, a już na pewno nie w imieniu sportu w ogóle, a zawodowego w szczególności. Ale to jeszcze nic, ponieważ...

... drugi medal (nie mniej cenny) należy się wydawnictwu SQN Originals (takie niby bardziej ekskluzywne SQN: czyli drożej i na gorszym papierze) za umazanie tą smółką cudownej okładki "Futbolu w słońcu i w cieniu". Dobrze. Dosyć już złośliwości, przejdźmy do meritum.

"Futbol w słońcu i w cieniu" to praktycznie same anegdoty (dobre i bardzo dobre) i przemyślenia autora (ciekawe) na ich temat. W krótkich, długości od jednego akapitu do kilku stron, rozdzialikach, ułożonych chronologicznie, opisuje Galeano swoje ulubione gole z poszczególnych mundiali i ligowych boisk. Pisze o wielkich i zapomnianych gwiazdach, o historii futbolu i jego postępującej ewolucji.
Pisze o sprawiedliwości społecznej, a robi to w duchu mocno lewicowym, ale nie językiem dzisiejszej lewicy - jest bardziej rzecznikiem biednego południa (Afryka, Ameryka Łacińska) w starciu z bogatą północą (Europa). Krytykuje postępującą komercjalizację wszystkiego, co się z zawodową piłką wiąże np. ironicznie podając przy zwycięzcach mistrzostw świata ich sponsora technicznego (producenta strojów sportowych).

Galeano pisze ze smutkiem o tym, że futbol zatracił dawne piękno na rzecz wyrachowania i gry na zero z tyłu, ale nie jojczy, że: kiedyś to były czasy - mimo maszynki do robienia pieniędzy i legitymizowania reżimów autorytarnych, czym w zasadzie stała się dzisiejsza piłka, wciąż dostrzega w niej dawne piękno, wciąż daje mu ona radość i szczerze przyznam, że tak jak piłka dawała radość Eduardo Galeano, tak jego książka dała radość mnie. Bo Galeano pisze piękne, krótkie teksty, subtelne, czasami (czarno) humorystyczne, czasami nostalgiczne, z erudycją ale nie wydumane - każdy z osobna to perełka.

Pięknie napisana nostalgiczna podróż w przeszłość, która pozostawia czytelnika-kibica z mnóstwem pytań i refleksji.

W połowie lutego 2022 roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka "Futbol w słońcu i w cieniu" autorstwa Eduardo Galeano. Jest to zapisany w ponad 150 krótkich historiach wyraz tęsknoty autora za minionymi czasami, w których futbol był bardziej szczery, nie był tak skomercjalizowany... był po prostu romantyczny.

Książka została pierwotnie wydana w 1995 roku, zaś w tym roku pojawiła się na polskim rynku wydawniczym zaktualizowana o mundiale z lat 1998-2010. Autor zaczyna od podstaw, czyli od wytłumaczenia podstawowych pojęć związanych z futbolem (kibic, sędzia, trener itd.). Nie robi tego jednak w sposób schematyczny. Podane opisy mogą intrygować, pokazywać inne spojrzenie, mimo, iż są bardzo krótkie i napisane prostym językiem.

W dalszej części Eduardo Galeano skupia się na opisie największych legend światowego futbolu oraz wspomina najważniejsze imprezy, głównie mundiale. Jako, iż autor jest Urugwajczykiem, większość historii związana jest z futbolem w Ameryce Południowej. Niektóre rozdziały dotyczą nie tylko konkretnych postaci czy wydarzeń, ale są poświęcone poszczególnym akcjom, bramkom, które padły w danym meczu.

Czytając tę książkę nietrudno wyczuć wyraz tęsknoty autora za dawnymi latami, latami, w których futbol pełnił funkcję przede wszystkim rozrywkową, dawał radość kibicom oraz piłkarzom. Ważniejsze było to, by cieszyć się grą, a nie to, by za wszelką cenę walczyć o jak najlepszy wynik. Wraz z biegiem lat i postępującą globalizacją futbol stracił swój pierwotny charakter, nad czym autor wprost ubolewa. Tęskni za minionymi czasami, boli go to, że pewne rzeczy minęły nieodwracalnie. Minęły lub też zostały wyparte przez człowieka na rzecz innych bardziej przyziemnych spraw.

Książka "Futbol w słońcu i w cieniu" nie jest książką historyczną. Osoby, które będą chciały poszerzyć dzięki niej swoją wiedzę dotyczącą historii futbolu zawiodą się, choć z pewnością i tak znajdą dla siebie kilka smakowitych kąsków. Ta książka jest dla wszystkich osób pasjonujących się futbolem, nie tylko jako dyscypliną sportu, ale jako zjawiskiem społecznym. Eduardo Galeano pozwala spojrzeć na futbol w inny sposób, odkryć jego prawdziwe piękno, które w ostatnich latach zostało nieco przykryte potęgą pieniądza. Pochodzący z Montevideo pisarz wykazuje się wielką inteligencją i niekiedy trzeba dłużej zatrzymać się przy poszczególnych rozdziałach, by zrozumieć ich głęboki sens zapisany między wierszami. Ta książka pozwala poszerzać horyzonty i pokazuje, jak można przeżywać futbol.

Książka została pierwotnie wydana w 1995 roku, zaś...

Zbiór wielu historyjek. Osią wydarzeń są mistrzostwa świata. Czyta się przyjemnie i szybko. Końówka trochę nierówna, wygląda jakby ostatnie opisy były autorstwa kogoś innego. Dla każdego entuzjasty futbolu pozycja obowiązkowa.

„Futbol w słońcu i w cieniu” to zbiór nieco ponad 150 krótkich opowieści o futbolu. Autor, Urugwajczyk Eduardo Galeano opisał w nich historię, jak i istotę piłki nożnej. Nie zrobił tego zwyczajnie, lecz w sposób unikatowy, nietuzinkowy, pełen refleksji, wyobraźni i emocji. Zastosował zadziwiające porównania. Anegdota goni anegdotę, a ciekawostki i intrygujące historie znajdują się praktycznie na każdej stronie lektury.

Książka rozpoczyna się od wyjaśnienia podstawowych pojęć związanych z piłką nożną takich jak piłkarz, bramkarz, idol, kibic, gol, czy sędzia. Można by się zastanawiać, po co, skoro każdy kibic wie, co one oznaczają. Jednak sposób, w jaki pisze Eduardo Galeano sprawia, że nawet zwykłe, wydawałoby się banalne piłkarskie terminy, otrzymują nowe życie.

Na kolejnych kartach lektury znajdują się opisy goli, sylwetki legend, historie przesądów, czy też piłkarskich tragedii, a także wspomnienia mundiali. Te ostatnie przedstawione zostały na tle sytuacji politycznej, społecznej i kulturowej ówczesnego świata. Ponadto Eduardo Galeano dzieli się z czytelnikami własnymi przemyśleniami i refleksjami, wyraźnie ubolewając nad globalizacją i komercjalizacją futbolu.

Książkę czyta się błyskawicznie, łatwo i przyjemnie. A to wszystko za sprawą treści, ale także formy. Jak wcześniej wspomniałam lektura to zbiór bardzo krótkich notatek, bardzo często jednostronicowych rozdziałów.

Jedynym mankamentem lektury jest właściwie tylko fakt, iż książka w oryginale powstała w 1995 roku (obecna wersja zaktualizowana została do mistrzostw świata 2010),co niestety widać w niektórych rozdziałach, są po prostu niezbyt aktualne.

„Futbol w słońcu i w cieniu” to książka wykraczająca poza utarte schematy. Książka romantyka o najpiękniejszej grze świata. Prawdziwy kibic futbolu nie przejdzie obok niej obojętnie.

Cała recenzja: http://floatemnabramke.blogspot.com/

Eduardo Galeano — urugwajski dziennikarz w niezwykle poetycki sposób (choć prozą) przekazuje swoje refleksje na temat piłki nożnej. Szczególnie dużo miejsca poświęca futbolowi południowoamerykańskiemu. Dla mnie pewnym minusem są jawnie lewicowe poglądy autora, ale z drugiej strony fakt, że Galeano nie kryje się ze swoimi zapatrywaniami na świat, sprawia, że książka ma bardziej osobisty charakter. Zdecydowanie warto przeczytać.

Wspaniała książka. Setki anegdot, świetny kontekst historyczny i przyjemna forma!

• Piłka nożna
  • Sport
  • Sportowe
  • XSport
  • Książki w domu

Dodaj cytat z książki Futbol w słońcu i w cieniu