ROZWIŃ ZWIŃ

Gegenpressing i tiki-taka. Jak rodził się nowoczesny europejski futbol

Okładka książki Gegenpressing i tiki-taka. Jak rodził się nowoczesny europejski futbol
Michael Cox Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
2020-04-29
Krzysztof Cieślik, Grzegorz Krzymianowski
Piłka nożna Sport

więcej Więcej

W swojej ocenie nie będę obiektywny. Książkę uważam za genialną ponieważ piłka nożna jest moją największą pasją i dzięki tej pozycji mogłem wzbogacić swoja wiedzę na jej temat. Uwielbiam czytać na temat piłkarzy i boiskowych wydarzeń z czasów mojego dzieciństwa i młodości, a także przeżywać na nowo zwycięstwa i cudowne bramki moich idoli. Gdyby ktoś miał przeczytać tylko...

Na półkach: , , , ,

Ta książka to encyklopedia piłkarstwa. Tyle jest wiedzy, że ciężko to zjeść na raz. Trzeba kosztować po kawałku by wszystko dobrze zrozumieć. Niektóre zagadnienia dzięki niej powtórzyłem, inne rozszerzyłem, a nowe przyswoiłem. Pełen przegląd od dominacji holenderskiej myśli szkoleniowej do czasu panowania footballu angielskiego. Od Cruyffa do Kloppa. Jedynym minusem jest...

Właściwie 7,5.

Domyślam się, że ocena może być jeszcze wyższa jeśli pamiętacie czasy Holendrów czy Włochów. Trochę treści stricte taktycznej, natomiast w większości ubrana tak, że spokojnie niedzielny kibic będzie mógł wszystko złapać.

Hiszpański rozdział mocno nużący, ciężko było się przez niego przetrawić do końca, bo miałem wrażenie, że na tych 40 stronach...

Bardzo dobra książka. Jest sporo o taktyce, ale myślę, że w prosty i zrozumiały sposób nawet dla laika. Świetna powtórka z historii współczesnej piłki nożnej.

Cox, poszukując autentyczności i osobności w zglobalizowanej piłce, tworzy festiwal futbolowego przypominanka i almanach złotych myśli bohaterów z trenerskiej ławki. Po lekturze zostaje tylko odpalić Football managera i zrekonstruować formacje Guardioli z finału KMŚ.

Kolejna bardzo dobra pozycja autora dotykająca zmieniających się trendów w współczesnej piłce nożnej. Pozycja obowiązkowa dla każdego, który interesuje się piłką w ujęciu taktycznym

Miała zadatki na bardzo dobrą pozycję, ale przydlugie opisy, szczególnie meczów czy poszczególnych akcji odebrały jej jakies 1.5 pkt. Warto jednak sięgnąć, bo nie jest to książka wyłącznie dla maniaków taktyki, na co wskazuje tytuł.

Michael Cox nie zawodzi po raz kolejny. Jako fan Premier League z większą przyjemnością czytałem książkę o tym właśnie tytule, ale powyższa, przedstawiająca taktyczny rozwój w futbolu, jest chyba nawet bardziej nieoceniona.

Każda nacja, która nadawała ton europejskim rozgrywkom, krok po krok opisana. Skąd się wywodzi, jaki się rozwijała, co osiągnęła.

Wiele ciekawostek...

Książka w fajny i przystępny sposób prezentuje historię taktyki piłkarskiej od 1992 r. , na przykładzie siedmiu potęg piłki europejskiej. Ciekawie Coxowi się ułożyły te czteroletnie cykle, w których dominowały po kolei Holandia, Włochy, Francja, Portugalia, Hiszpania, Niemcy i Anglia. Jedyne czego mi tu brakowało, to rysunków taktyk.

Troche sie bałem że będzie o wszystkim i o niczym, ale jest spójne i przemyślane. Jakby na studiach był przedmiot "Dzieje taktyki po 1990" robiłoby za podręcznik.

Duży plus za styl. Pisanie w prosty i przystępny sposób o taktyce to rzecz mało doceniana, a bardzo potrzebna.

• 2020
  • Sport
  • Piłka nożna
  • Sportowe
  • 2021

Dodaj cytat z książki Gegenpressing i tiki-taka. Jak rodził się nowoczesny europejski futbol