1312. Incognito wśród najbardziej fanatycznych kibiców na świecie

Okładka książki 1312. Incognito wśród najbardziej fanatycznych kibiców na świecie James Montague
James Montague Wydawnictwo: Sine Qua Non reportaż
reportaż
1312: Among the Ultras. A journey with the world’s most extreme fans
Sine Qua Non
2021-02-24
2021-02-24
Grzegorz Krzymianowski

Ciekawa książka dużo wnosząca do postrzegania kibiców w różnych kulturach. Opowieść o tym do czego są zdolni kibice oraz jak piłka wpływa na życie ludzi. Momentami czuć, jakby była sztucznie przedłużana, ale mimo wszystko fajnie się czytało.

Całkiem dobra książka, chociaż momentami miałem wrażenie, że było kilka wątków na raz robionych, przez co ciężko było się połapać o czym aktualnie jest. W szczególności w rozdziale o piłce niemieckiej.

Jeśli ktoś się interesuję subkulturą kibicowską ( ja jestem w tym środowisku aktywnym kibicem) to dowie się masę ciekawych rzeczy. Sam się dużo dowiedziałem ciekawostek z innych krajów. Na minus można dodać brak naszej Polski(chociaż czasem wspomina o naszym kraju),ale to autor wyjaśnił w książce dlaczego tak jest i nie będę po części tego spojlerował. Dużo jest zmianek o polityce,ale to nie powinno dziwić w "naszym" kibicowskiej subkulturze :-)
Krótko mówiąc polecam.

Dobrze napisana i ciekawa książka pokazująca szerokie spektrum sceny kibicowskiej na całym świecie.
Co do minusów to naprawdę mocno brakuje mi polskiej sceny która jest naprawdę bardzo liczącą się na świecie i niektóre rozdziały np Ukraina i Albania zdają mi się zbyt rozwleczone.
Ogólnie jednak na plus, polecam

Ogólnie jednak na plus, polecam

Słowo ultras pochodzi z języka łacińskiego i oznacza osobę skrajną, wychodzącą poza. Dla wielu fanów na świecie słowo to definiowane jest jednak jako oddanie swojej drużynie sportowej oraz wartością wyznawanym przez grupę kibiców, w której się znajdujesz. W różnych zakątkach globu wartości te przyjmują różne formy wyrazu: dla Albańczyków jest to przejaw patriotyzmu, w Szwecji sposób na organizowanie ustawek w lasach, w Brazylii natomiast możliwość propagowania własnej kultury związanej z sambą. Chociaż w każdym rejonie występują różne oblicza wsparcia ukochanej drużyny, wszystkich tych ludzi łączy jedno: fanatyzm. W swojej książce „1312” James Montague, przemierza świat, by na własne oczy zobaczyć świat fanów piłki nożnej. Niekiedy jest on przepełniony przemocą i działaniami niemającymi nic wspólnego ze sportem, niekiedy ludźmi, którzy każdą wolną chwilę poświęcają na przygotowania do następnego meczu, by poprzez niesamowite oprawy wypaść lepiej na tle rywali. Jednakże, rzeczą która w największy sposób przenika do tego świata jest polityka. Od początku widzimy, iż jest ona jego nieodłączną częścią. Rządy wielu krajów w duży stopniu starają się oddziaływać na kibiców stawiając ultimatum „albo jesteście z nami albo przeciw nam”. W dużej mierze doprowadza to do konfliktów między nimi. Właśnie na tym przede wszystkim skupia się treść tej książki, pokazuje ona również, że miłość do klubu sportowego niekoniecznie musi oznaczać miłość do piłki nożnej.

Fantastyczny reportaż. Autor zadał sobie dużo trudu by pokazać scenę ultras z całego świata oraz różnego rodzaju zależności. Dwa błedy merytoryczne niestety się zdarzyły, ale nie wpływają zbytnio na ogólny odbiór

Czyta się bardzo dobrze, chociaż jak wiadomo tematyka nieco kontrowersyjna. W każdym razie jak ktoś interesuje się tematyką kibicowską/piłkarską można na spokojnie polecić. Muszę jednak przyznać, że razi nieco mocno stronnicza narracja autora, brakuje pewnego obiektywizmu zwłaszcza w ocenie europu wschodniej.

Autor książki James Montague wykonał kawał świetnej reporterskiej roboty. Ukazuje nam od środka funkcjonowanie oraz zasady w najbardziej zagorzałych grupach kibicowskich na świecie. Począwszy od Szwecji po Stany Zjednoczone oraz Indonezję. Dla osób interesujących się tematem, pozycja obowiązkowa. Polecam.

Bardzo dobry reportaż godny polecenia z wielu ciekawych kibicowsko krajów.

Bardzo dobry reportaż godny polecenia z wielu ciekawych kibicowsko krajów.

Świat kibiców. Zawsze fascynowało mnie to środowisko, książka jest ciekawa, ale brakuje mi tu na pewno kilku ekip, które – z różnych powodów – zaistniały, a ich akcje odbiły się szerokim echem.

• Piłka nożna
  • Sportowe
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki 1312. Incognito wśród najbardziej fanatycznych kibiców na świecie