Podcięte skrzydła kanarka. Blaski i cienie brazylijskiego futbolu

Okładka książki Podcięte skrzydła kanarka. Blaski i cienie brazylijskiego futbolu Bartłomiej Rabij
Bartłomiej Rabij Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
Sine Qua Non
2019-06-05
2019-06-05
Brazylia Brazylijczycy futbol literatura faktu piłka nożna reportaż sport

Początek nie porywa, ale potem lepiej. Dużo nazwisk, których nie sposób zapamiętać, zresztą dla kibiców z Europy to w większości postacie anonimowe. W każdym razie nie znam innej polskiej pozycji na ten temat, dość szybko się czyta, można się paru rzeczy dowiedzieć :)

Podcięte skrzydła kanarka to efekt nepotyzmu, korupcji i leśnych dziadków, którzy pamiętając i biorąc czynny udział na stanowiskach w czasach reżimu wojskowego, nie opuścili nadal ciepłego gniazda.
Tyczy się to nie tylko piłki nożnej, ale i polityki, jak i całej gospodarki.
Moje jedno z ulubionych słów opisujących książki, czyli "smaczki"- nie brakuje ich. Spostrzeżenia o transporcie między miastami, wybujałymi stadionami na cele Igrzysk Olimpijskich i Mundialu, o miasteczkach pod wielkimi metropoliami, o organizacji słynnych faweli, czy wysokie ceny sprzętu elektronicznego, to wszystko zaciekawia, ale i zaskakuję.
Przy tych wszystkich ciekawostkach trochę znika sama piłka, jednakże po tej lekturze wiem, że patrzyłem dosyć prostoliniowo na brazylijski futbol.

Tyczy się to nie tylko piłki nożnej, ale i polityki, jak i całej gospodarki.

Przeczytałem, ale czuję się tak jakby p. Bartłomiej mi ją opowiedział. Tak jest napisana. Polecam.

Bartłomiej Rabij niesłusznie przez lata znajdował się w cieniu Tomasza Wołka, który zapewne z przyczyn towarzyskich i politycznych był przedstawiany jako największy ekspert od latynoskiej piłki. Chociaż każdy mający o niej rzeczywiste pojęcie doskonale wiedział, że nawet o Argentynie nieżyjący już dziennikarz miał dosyć mgliste pojęcie... Tak czy inaczej pozostaje mieć nadzieję, że teraz to właśnie redaktor Rabij na dobre przejmie pierwszeństwo.

Bo o futbolu w Ameryce Południowej pojęcie ma i to niemałe. Na dodatek regularnie jeździ do Brazylii, dlatego mógł przekonać się na własne oczy, jak to wszystko wygląda od środka. I nie jest to niestety wiedza optymistyczna, bo brazylijski futbol toczy dalej gangrena, o której już 20 lat temu w swoim "Futebolu" pisał Alex Bellos.

Jak na razie sama reprezentacja Brazylii idzie jak burza. W piątek w ćwierćfinale katarskiego mundialu spotka się z Chorwacją i jest głównym faworytem do triumfu w całym turnieju. Pozostaje mieć nadzieję, choć jest ona chyba niestety płonna, że ewentualny sukces doprowadzi też do zmian w brazylijskim futbolu. Bo w innym razie zwycięstwo na MŚ może okazać się jedynie pyrrusowe...

Książka miała mówić o blaskach i cieniach brazylijskiego futbolu i rzeczywiście tak było. Oczywiście, cieni było znacznie więcej, na pewno w ciągu ostatniej dekady. Blasków było wiele, jednak dotyczą one bardziej lat 50-80. Nawet jeśli ostatnio brazylijskie drużyny wygrywały w Copa Libertadores, a reprezentacji w końcu udało się wygrać Copa America, tezy autora wciąż są aktualne. Trzeba przyznać, że udało mu się zdiagnozować wiele problemów, z którymi musi zmagać się nie tylko brazylijska piłka nożna, ale nawet cały Kraj Kawy. Dzięki tej książce wiele można się dowiedzieć na temat historii futbolu w Brazylii, a także na temat tego, co dzieje się obecnie. Jest też jednak wiele ciekawostek i faktów na temat życia codziennego Brazylijczyków. Polecam tę książkę wszystkim fanom piłki nożnej. Polecam również wpisać w Google Grafika miejsca, których nazwy pojawiają się w "Podciętych skrzydłach kanarka". Można wczuć się w klimat, a także zacząć planować wyjazd na czasy, gdy będzie to już możliwe. ;)

Bardzo szybko czytało mi się tą książkę. Przed przeczytaniem brazylijski futbol nie był przedmiotem moich zainteresowań, ta książka to zmieniła. Można z niej dowiedzieć się jak tak naprawdę wyglądają realia brazylijskiej piłki. Śmiało mogę polecić ten tytuł.

Dlaczego w brazylijskiej piłce dzieje się bardzo źle, kto jest temu winien? O tym wszystkim stara nam się opowiedzieć znawca brazylijskiego futbolu Bartłomiej Rabij. Opowiada o systemie szkolenia, o gwiazdach z dawnych i obecnych czasów, o korupcji we władzach piłkarskich i nie tylko. Autor stara się pokazać nam dlaczego w ostatnich latach Brazylia nie odnosi żadnych sukcesów na międzynarodowej arenie. Czy mu się to udało? Każdy kibic pewnie ma swoje spostrzeżenia według mnie jednak trafił w samo sedno. Czyta się naprawdę z dużym zainteresowaniem. Polecam

Bartłomiej Rabij ma największą wiedzę co do brazylijskiego futbolu i świetnie ją przedstawił w tej książce. Czyta się szybko i przyjemnie - polecam!

Luźne spostrzeżenia autora na temat zapaści brazylijskiej piłki z polityką i ekonomią kraju w tle. Czytało się to przyjemnie i lekko. ...któż z nas nie kochał któregoś z brazylijskich wirtuozów piłki? :)

Lekkie pióro autora powoduje, że książkę czyta się szybko. Mnóstwo anegdot, historii związanych z krajem kawy, trzciny, samby i przede wszystkim futbolu dało mi sporo nowych informacji o Brazylii. Autor włożył dużo pracy w książkę ale widać, że on po prostu tym żyje. Po tej lekturze napewno sięgnę po inne pozycje traktujące o futbolu z Ameryki południowej.

• Sport
  • Piłka nożna
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Podcięte skrzydła kanarka. Blaski i cienie brazylijskiego futbolu