Pełnik

horror
Jaguar
2021-07-14
2021-07-14
góry klątwa kłamstwo literatura polska niebezpieczeństwo przeznaczenie spadek spotkanie tajemnica uczucie

Okładka książki Leksykon dzikich kobiet Anna Lewicka, Klaudia Migacz
Leksykon dziki... Anna Lewicka, Klaud...

Wyróżniona opinia i

Pełnik

przeczytanych książek 239 napisanych opinii 200

Nie da się tego czytać. Skonczone grafomaństwo. Poziom gimnazjalnego opowiadania zadanego na lekcje jezyka polskiego.

Książka w której wszyscy do siebie mrugają.
Najciekawsze i najlepiej napisane było posłowie.

Książka w której wszyscy do siebie mrugają.
Najciekawsze i najlepiej napisane było posłowie.

Ciągnęła się bardzo do połowy książki. Zakwalifikowanie jej jako powieść grozy to trochę górnolotnie powiedziane, taki bardziej thriller. Zakończenia częściowo się spodziewałam, chociaż nie z takim poprowadzeniem fabuły.

Jeżeli jest to odpowiednik książek Edgara A. Poe to taki lżejszy i mniej mroczny. Czyta się szybko i przyjemnie, a atmosfera Pełnika zamiast budzić grozę, relaksuje :). Najbardziej zaimponowało mi zakończenie i informacja o inspiracjach do książki.

Nie była aż tak zła, jak mówiły opinie wielu osób, ale nie udało mi się sympatyzować z główną bohaterką, a to duży minus. Do tego zakończenie, w szczególności wątek Omnia Paribus, dość sztampowy. Można przeczytać przy kawce, zwłaszcza gdy jesień za oknem, ale nie jest to pozycja niezbędna.

Całkiem dobrze spędzony czas. Co prawda, przez pierwszą część historia strasznie się ciągnęła, ale później wszystko zaczęło się układać.

Emilia po śmierci ciotki, która ją wychowała, postanawia wrócić do rodzinnego Pełnika, aby w odziedziczonym dworku urządzić hotel. Na miejscu okazuje się, że część mieszkańców jest jej nieprzychylna, członkowie tajemniczego stowarzyszania Omnia Paribus mają względem niej inne plany, a w domu kryje się wiele niespodzianek. Na dodatek poznaje dwóch interesujących mężczyzn i nie umie zdecydować, który jest dla niej ważniejszy.
Nie czytam zbyt dużo grozy i nie jestem znawczynią tego gatunku, ale muszę przyznać, że nie zachwyciła mnie ta książka. Było kilka irytujących momentów (rozdział Fen)a zakończenie.... No cóż, gdyby było trochę inne, to i ocena byłaby wyższa.

Tytułowy „Pełnik” to miasteczko do którego Emilia wraca po śmierci swojej ukochanej ciotki. Dziedziczy jej dom, który planuje przerobić na nowoczesny pensjonat. Wkrótce na jej drodze staje przystojny budowniczy, a potem jeszcze tajemniczy grotołaz i ja już w tym momencie jestem w pełni usatysfakcjonowana (mnie niewiele potrzeba do szczęścia),tylko że to nie jest typowa książka o dziewczynie, która rzuca Warszawę dla małomiasteczkowego życia…
Mieszkańcy Pełnika nie chcą Emilii, a ona raz już uciekła z tego miejsca z powodu szykan. W mieście panuje senna, klaustrofobiczna atmosfera. W domu nie jest lepiej, tam z kolei mają miejsca zjawiska z rodzaju paranormal i co chwilę wychodzą jakieś nowe tajemnice! Autorka fantastycznie wplata w tekst elementy folkloru dotyczące Kotliny Kłodzkiej, dzięki czemu książka bardzo zyskuje! Autorka traktuje poważnie temat grozy, a ja wchodzę w tę konwencje całą sobą! Porzucam zdrowy rozsądek, logikę i sceptycyzm, biorę kocyk, zapalam nocną lampkę i czekam na dreszcze…I się doczekałam!
Mimo, że finalnie wszystko ładnie się spina w całości, to uważam że tajemniczych wątków i strasznych elementów było trochę za dużo... To naprawdę jest dobra lektura na jesienne wieczory, rozpala wyobraźnię i rozgrzewa jak ciepła herbatka Bardzo miło spędziłam z nią czas, chętnie wybrałabym się do Pełnika i Was także zapraszam! A ta okładka? Mogłabym mieć taki obraz nad łóżkiem, cudowna! Polecam, czytajcie 😊

Czytałam sporo książek i widziałam wiele filmów z podobnym motywem/energią/rozwojem zdarzeń (nie bardzo wiem jakiego słowa tutaj użyć),więc moja opinia będzie wyjątkowa dla jednych i przeciętna dla innych.
Dwa słowa.
Nieco przewidywalna.
Po pierwszych rozdziałach miałam zarysowaną resztę historii. Sprawdziło się 7/8 teorii, co przecząc mojemu uwielbieniu do zaskakujących zwrotów akcji, NIE zniszczyło uroku książki.
Do ostatniej chwili wahałam się, którą wersję moich przypuszczeń wybierze autorka. Jak się okazało zdała test na 95% trafionych odpowiedzi.

Książka przekazuję przyjemną historię i przynajmniej dwa ukryte dna.
Akcja jest płynna, szczegóły dopracowane, aura tajemniczości dotrzymana do samego zakończenia (za co daję duży plus).
Bardzo spodobało mi się nawiązanie do prawdziwych odczuć, z którymi mógłby zmagać się każdy z nas oraz legend, w których kryje się pełno magii (i kto wie, ziarenko prawdy?).

Jak po przeczytaniu trylogii "Szału i Mocy". Pozostał słodko gorzki posmak i niedosyt.
Widocznie trzeba się z tym pogodzić.
Autorka wyciąga emocje, których czasami się nie spodziewasz. Gra czytelnikowi na uczuciach. Odkładasz książkę z setką przemyśleń, niezadanych pytań błądzących w podświadomości.

Ale jest ucieczka od tego chaosu....

Magia.

Ona pozwala odetchnąć.

Dwa słowa.
Nieco przewidywalna.

Książkę kupiłam w ciemno przez dopisek "powieść grozy" i dopisek ten zawiódł mnie przez pierwszą połowę historii. Trochę czytałam z przymusu, trochę z nadzieją że coś się wydarzy i nagle - bum, niespodzianka! Końcówka mnie zaskoczyła niesamowicie. Nagle okazało się, że po prostu brnęliśmy w stronę czegoś głębszego.
Wahałam się pomiędzy oceną 6 a 7 - daję 7, bo za połową już mnie chwyciła:)

Wahałam się pomiędzy oceną 6 a 7 - daję 7, bo za połową...

• Przeczytane w 2021
  • Horror