Okładka książki Shuggie Bain Douglas Stuart
2021-06-16
2021-06-16
2020-02-20
Krzysztof Cieślik
debiut literacki dorastanie literatura piękna matka poszukiwanie szczęścia poszukiwanie własnej tożsamości rozwód samotność uzależnienie
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 9 (69) / 2023 Daniela Droscher, Mariusz Janik, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Dauthendey Max, Redakcja magazynu Pismo, Maggie Shipstead, Adrian Sinkowski, Douglas Stuart, Piotr Wójcik, Agnieszka Wolny-Hamkało
Pismo. Magazyn... Daniela Droscher, M...

Wyróżniona opinia i

przeczytanych książek 917 napisanych opinii 781

Książka znakomita. Choć tłumaczenie Cieślika z namolnym używaniem śląskiego jest kompletnie bez sensu. Krzysztof Cieślik to facet, którego pouczenia jak należy tłumaczyć, co jest dobrze a co niedobrze przetłumaczone, są powszechnie dostępne w sieci. Nie wiem czy jest Ślązakiem (nigdzie nie znalazłem takiej informacji) ale traktowanie tego języka (czy gwary jak kto woli) jako zapchajdziury w wielu dialogach, obok dialogów Glasgowian, w których śladu śląskiego nie ma w tłumaczeniu, okropnie psuje lekturę Ślązakowi. Cóż, może nie wszystkim. Co istotne, nawet tak irytującym przekładem, nie zepsuł opowieści.

7,5/10

7,5/10

Ta książka rozrywa serce. Jest tak dobra i tak straszna, że nie wiem czy ją polecać czy za wszelką cenę odradzzać. Czytacie na własną odpowiedzialność.

Niestety książka mnie rozczarowała...a szkoda, bo po wszystkich zachwytach i początku, który pokazał potencjał, książka okazała się dość mocno tendencyjna. Poruszać bardzo ciężko temat ale trochę nieudolnie. Książka miała być swego rodzaju świadectwem trudnej relacji dorastającego dziecka z matka alkoholiczką. A jednak z jakiegoś powodu (nawet pomimo, że książka opatrzona jest tytułem jak nazywa się rzekomo główny bohater),mam wrażenie, że jest bardzo drugoplanową postacią. Siostra Catherine i brat Leek mogliby się nie pojawić w książce i nic by się nie zmieniło. No i zakończenie....mocno przyspieszone i niestety, nijakie.

Znów przy książce autora muszę poruszyć temat polskiego tłumaczenia... To aż boli, gdy szkocki slang tłumaczy się w sposób wręcz utrudniający czytanie.

Na plus, że momentami książka naprawdę pozwalała odczuć smutek i bezradność. No i oczywiście Agnes, jej wykreowanie i gra pozorów.

Pięknie napisana historia młodego chłopaka umiejącego kochać.
'Młody Mungo" moim zdaniem odrobinę lepsza.

Pięknie napisana historia młodego chłopaka umiejącego kochać.
'Młody Mungo" moim zdaniem odrobinę lepsza.

Niezwykle smutna i jednocześnie dobrze napisana historia. Doskonale pokazuje jak nałóg potrafi wyniszczać nie tylko osobę, która jest pod jego wpływem ale też ludzi wokół.

Glasgow i okolice. Lata 80. i 90. XX wieku. Mała górnicza wioska i biedna dzielnica wielkiego miasta. Smutne szare bloki, popadające w ruinę domy. Niemal nieustający deszcz i rzesze smutnych twarzy bardzo smutnych ludzi. Alkohol, przemoc seksualna, prześladowania. Taka jest właśnie codzienność Shuggiego Baina od najmłodszych lat. Chłopiec jest najmłodszym dzieckiem w patchworkowej rodzinie, w której nic nie działa tak, jak powinno. Matka - Agnes Bain, alkoholiczka, która pod maską wielkiej damy nieudolnie stara się ukryć rodzinne dramaty. Ojciec - Hugh "Shug" Bain - przemocowiec, egoista, erotoman, dbający jedynie o własne potrzeby. Starsze rodzeństwo Shuggiego - starające się przetrwać w patologicznej rodzinie, a nie potrafiące zatroszczyć się o młodszego brata.
Shuggie Bain to niezwykle smutna opowieść o bardzo samotnym chłopcu, którego życie przez dłuższy czas skupione było na troszczeniu się o matkę, stale pogrążającą się w autodestrukcyjnych zachowaniach. To opowieść o dziecku, pozbawionym dzieciństwa. O chłopcu bez zabawek, przyjaciół i rodzinnego ciepła. O chłopcu uporczywie starającym się dopasować do innych, być "normalnym". To opowieść o przetrwaniu, kiedy cały świat zdaje się być nastawiony przeciwko tobie.
Jest to książka rozdzierająca serce, tragicznie smutna i odzierająca ze złudzeń. Ogrom cierpienia wyzierający z każdej strony wymusza przerwy w lekturze i refleksję nad tym, jak wiele dzieci może nadal przechodzić podobnie trudne chwile. Nie jest to książka łatwa i przyjemna w odbiorze, ale jeśli tylko czytelnik ma chęć i siłę, by zmierzyć się z traumatycznymi losami bohaterów, serdecznie zachęcam do lektury. Myślę, że przeczytanie tej powieści, może zmienić perspektywę i spojrzenie na świat.

Solidna lektura, natomiast czytałem już lepsze książki o podobnej tematyce.

Po wszystkich zachwytach na temat tej książki spodziewałem się czegoś więcej !

Solidna lektura, natomiast czytałem już lepsze książki o podobnej tematyce.

Po wszystkich zachwytach na temat tej książki spodziewałem się czegoś więcej !

Pięknie napisana. Czyta się płynnie. Tematyka trudna, pokazująca mi świat zupełnie inny niż mój własny. Czytając tak bardzo chcesz “happy endu”. Wiesz jednak, że to tak nie będzie - bo historia nie kończy się na kartkach tej powieści - “endu” w ogóle nie ma.

Nie znoszę książek ponurych, przygnębiających i epatujących beznadzieją i z zasady takich nie czytam a "Shuggie Bain" jest ich podręcznikowym przykładem. Ponieważ jednak to prezent, z grzeczności trochę z nim posiedziałem a potem już szkoda było nie skończyć skoro tyle wymęczyłem.
"Wymęczyłem" to dobre słowo w tym kontekście, bo życie jedenastolatka z matką alkoholiczką w pokopalnianym slumsie bezrobotnych górników, pośród opuszczonych hałd, do tego jeszcze ostentacyjnie różniącego się od rówieśników, to oczywisty koszmar. Straszne życie, ale, zostawiając na boku emocje, jakkolwiek cynicznie by to nie brzmiało, wiele nowego się nie dowiedziałem: poznasz jedno - znasz wszystkie. A co do przyjemności z lektury ... hmm... domyśl się ;) Chociaż, przyznaję, literacko jest świetna.
Co do użytego w tłumaczeniu języka, który krytykują poprzedni komentujący: swobodna adaptacja niestarannego przykopalnianego śląsko-polskiego pomieszanego ze zwykłą niepoprawnością językową - coś trzeba było wymyślić w polskiej wersji, bo o tej "godce" w książce nieraz mowa - moim zdaniem całkiem dobrze pasuje do tych hałd i przede wszystkim brzmi bardzo naturalnie, więc chyba jest OK - może nawet tak mówili w familokach we wczesnych latach osiemdziesiątych?

• Literatura piękna