Mroczne Pomorze. Opowiadania z dreszczykiem

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Ciekawa regionalna inicjatywa. Może z racji organizacji konkursu przez Książnicę Kopernikańską z Torunia, mimo intencji pomysłodawców, co do rozszerzenia jego ram na tytułowe Pomorze, akcja większości opublikowanych opowiadań toczy się na terenie obecnego województwa Kujawsko – Pomorskiego (min. Brodnica, Golub-Dobrzyń), a dziesięć na szesnaście de facto ma miejsce w Toruniu, ale to jedyna uwaga.
Opowiadania są różnorodne i katalizują zmagazynowane napięcie. Precyzyjne umiejscowienie w czasie [1920 r] i na określonym terenie, a także zaproponowana tematyka – podkręca międzywojenną atmosferę zmiany – odzyskania niepodległości, a zarazem zerwania z ponad wiekowym porządkiem, czyniąc opowieści jeszcze bardziej transcendentno – makabrycznymi, niż wymaga tego założenie.
Osobiście trzy pierwsze teksty najbardziej przypadły mi do gustu, choć reszta w niczym nie odbiega, oby więcej takich pomysłów.

W ubiegłym roku Książnica Kopernikańska w Toruniu zorganizowała konkurs, którego motywem przewodnim było "Mroczne Pomorze. Opowiadania z dreszczykiem". Elementem obowiązkowym było umieszczenie historii w roku 1920.

Wynikiem konkursu powstała antologia, zbiór szesnastu opowiadań. W niektórych dziełach jest rozlew krwi, w innych są wspomnienia - jednak wszystkie mają wspólny element, jakim jest mroczna historia. Zaskakujące, jak każdy z piszących miał odmienne podejście, do tematu.

"Wdzięczność dla narodu", czyli moja pierwsza publikacja również znalazła się w zbiorze. Zachęcam do zapoznania się z moim opowiadaniem i odbycia małej wycieczki po toruńskich zakamarkach :)

Link do opowiadania mogę przesłać na priv.

Dodaj cytat z książki Mroczne Pomorze. Opowiadania z dreszczykiem