rozwiń zwiń

Jak zostać wiedźmą? W kręgu słowiańskich wierzeń

corbeau corbeau
13.07.2021
Okładka książki Wiedma Monika Maciewicz

Stara Wiedma zażądała od rodziców Biwii wysokiej zapłaty za uratowania życia ich syna. Ale młoda dziewczyna nie waha się spełnić złożonej przez rodziców obietnicy. Tak zaczyna się jej nauka o tym, jak pomagać ludziom, duchom, bóstwom i demonom. Biwia uczy się o leczniczych ziołach i prastarych zaklęciach, ale czy zdobyta wiedza wystarczy Młodej Wiedmie, aby ocalić tych, na których jej zależy, przed złymi demonami i przed złymi ludźmi?

Świat prasłowiańskich wierzeń jest równie bogaty i fascynujący jak te tworzone przez najlepszych autorów literatury fantasy, a mimo to jego potencjał wciąż nie został w pełni wykorzystany. „Wiedma” Moniki Maciewicz robi krok w kierunku zapełnienia tej luki. Autorka przybliża nam dawne wierzenia i rytuały, ożywia zapomnianych bogów, przypomina o domowikach i o leszym, o płanetnikach i boginkach, o opiekunach lasów, rzek i domów. Pozwala nam wraz z główną bohaterką zanurzyć się w dawnych tradycjach, takich jak zażynki, zapleciony, Szczodre Gody, noc Kupały i oczywiście Dziady. Wszystko to wydaje się swojskie, a równocześnie zapomniane, czy raczej: utracone. Na szczęście powieści takie jak „Wiedma” chronią dawne zwyczaje przed odejściem w całkowite zapomnienie.

„Wiedma” ma wiele mocnych i kilka słabych stron. Znakomicie oddaje klimat prasłowiańskich czasów i ciekawie opowiada o dawnych wierzeniach, zręcznie wplatając je w losy głównej bohaterki. Mówi o odwadze, o sile wiedzy, o przyjaźni i wzajemnym wsparciu. Kładzie duży nacisk na znaczenie sił natury, na szacunek dla przyrody i wyrażanie wdzięczności za jej dary. Wszystko to sprawia, że warto sięgnąć po tę książkę. Ale ma ona też kilka niedociągnięć. Przede wszystkim pokazuje raczej serię scen z życia, często oddzielonych kilkumiesięcznymi przerwami, niż spójną fabułę. Zwłaszcza w pierwszej połowie książki przedstawione wydarzenia wydają się fragmentaryczne i słabo ze sobą powiązane, w drugiej części jest już z tym trochę lepiej. Poza tym trudno zaangażować się w lekturę, bo emocje bohaterów są mało wyraziste. Szybko otrząsają się nawet z największych tragedii i choć czytamy o ich smutku i radości, to ich nie odczuwamy. Dla mnie osobiście nieco męczący był też styl: proste, krótkie zdania sprawiały raczej wrażenie relacji niż opowieści pełnej przygód. Mimo wszystko klimat dawnych czasów, wątek historyczny, a przede wszystkim bogaty świat minionych wierzeń rekompensują te niedociągnięcia i sprawiają, że „Wiedma” jest ciekawą i wartościową lekturą.

Agnieszka Kruk