Piast

powieść historyczna
Sine Qua Non
2021-07-28
2021-07-28
początki państwa polskiego legenda piast

Okładka książki Szepty. Charytatywna antologia opowiadań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jakub Małecki, Tomasz Maruszewski, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Magdalena Świerczek-Gryboś, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz
Ocena 7,3
Szepty. Charyt... Piotr Chojnowski, T...
Okładka książki Antologia polskiej grozy Dagmara Adwentowska, Piotr Barej, Jakub Bielawski, Sylwia Błach, Piotr Ferens, Grzegorz Gajek, Wojciech Gunia, Dawid Kain, Agnieszka Kwiatkowska, Kazimierz Kyrcz jr, Marek Łukaszewicz, Tomasz Siwiec, Marta Sobiecka, Michał Stonawski, Maciej Szymczak
Ocena 7,9
Antologia pols... Dagmara Adwentowska...

Wyróżniona opinia i

Piast

przeczytanych książek 3768 napisanych opinii 1066

Dzisiaj słów kilka o "Piaście" autorstwa Grzegorza Gajka. Ta pozycja to wariacja na temat legendy, w której pojawia się np. Popiel - postać znana nam wszystkim. Uwielbiam powieści historyczne, a od jakiegoś czasu jestem coraz większym miłośnikiem fantastyki. Zabierając się za fikcję historyczną z elementami fantastyki właśnie, byłem niesamowicie ciekawy tego, co ma do zaproponowania autor. Czy się zawiodłem? Zdecydowanie nie, ale na pewno nie spodziewałem się kierunku, w którym pójdzie ta fabuła i zaskoczył mnie rozwój wypadków. Historia skupia się na losach dwóch braci i ich niezwykłej podróży, ale nie tylko w dosłownym sensie. Obaj przechodzą niesamowitą drogę, przede wszystkim w głąb siebie. W książce nie brakuje przygody w czystej postaci, ale mam wrażenie, że sposób, w jaki zanurzamy się w umysły i wspomnienia nietuzinkowych braci jest ważniejszy od akcji. Na uwagę zasługuje to, jak autor prowadzi narrację i utrzymuje nas w niepewności, choć może się wydawać, że już wiemy, jak to się może skończyć. Słowianie i ich wierzenia, wędrówka i podboje. Wszystko to w dość intrygującej formie. No i zgłębienie psychiki bohaterów, którzy przeżyli naprawdę wiele niewyobrażalnych zwrotów w swoim życiu. Uważam, że to pozycja warta polecenia i zachęcam do przeczytania.

Nuda, nuda, nuda. Książkę ratują wyłącznie lektorzy. Gdybym ją czytała odpuściłabym po 50 stronach. W wersji audio jest strawniejsza, ale niestety nawet najlepszy lektor nie pomoże gdy lektura mało interesująca.

Czytając opis wydawało mi się ,że ta książka będzie bardzo ciekawa natomiast kiedy ją czytałam bardzo się zawiodłam książka jest ok ale chwilami ,,ciągneła się jak flaki z olejem " bywało bardzo nudno .

Wytrzymałam dwie godziny audiobooka. Nuda, nuda, nuda. Odpuszczam.

Wytrzymałam dwie godziny audiobooka. Nuda, nuda, nuda. Odpuszczam.

DNF, dociągnęłam do połowy, ciągle mając nadzieję, że coś się zmieni. Jedno trzeba autorowi przyznać - powieść nie jest "nierówna", co widzicie na stronie 1, to samo będzie na 100. Ton, tempo, język. Więc jeśli wam się spodoba to po całości. Nie dla mnie niestety.

Sięgając po "Piasta" myślałam, że będzie to książka z gatunku fantastyki. Jest to jednak powieść przede wszystkim historyczna, której delikatnych barw fantasy nadają częste wzmianki o słowiańskich bogach.

Książkę przesłuchałam i utrwaliłam się w przekonaniu, że w moim przypadku treści pełne bitew i wojen, właśnie w ten sposób najprzyjemniej mi się przyswaja. A tu nie zabrakło tego typu wydarzeń. Z przyjemnością dałam się porwać historii jeszcze z przed powstania państwa polskiego.

Dwaj bracia, burzliwe czasy w jakich przyszło im dorastać, los który rzucił ich z dala od domu, bogowie krążący nad ich głowami, życie, które doprowadziło do tego, że stanęli przeciwko sobie...

Jeśli lubicie przygody ciosane toporem i mieczem, a w dodatku, w przypadku audiobooka, opowiedziane przez nie jednego, ale aż dwóch fenomenalnych lektorów - dobrze trafiliście.

I niech Perun ma Was w opiece.

Książka generalnie ciekawa. Kilka interesujących z naszej historii. Brakowało mi trochę więcej wstawek historycznych o przedstawianych ludach.
Rozczarowało mnie trochę zakończenie.

Rozczarowało mnie trochę zakończenie.

„Piast” Grzegorza Gajka, to nie tylko znakomita gawęda, jak to ją określił Pan Witold Jabłoński, ale przede wszystkim, świetna POWIEŚĆ HISTORYCZNA o czasach i osobach absolutnie LEGENDARNYCH.
W swej pełnej przygód, historii z młodzieńczych lat Olecha Piasta – protoplasty przyszłej dynastii, autor opisał pięknie świat wczesnośredniowiecznych Polan, Sasów i wikingów, przez których ziemie, wiedzie tytułowego bohatera, ukazując jego dojrzewanie i dorastanie do swej życiowej roli.
Ogromny plus dla autora za to, że oparł się pokusie gloryfikacji bohatera i jego Piast jest żywy i wielobarwny, wraz ze wszystkimi wadami i podłościami, jakie popełnia na swej drodze. Czyż nie taki jest właśnie nasz świat? Czy nie jest prawdą, że dobrzy i szlachetni ludzie trafiają co najwyżej do legend, a do władzy, dobijają się wyłącznie sk***syny?
Warto także zwrócić uwagę na piękny styl prozy pana Grzegorza, oraz na odważny zabieg powiązania dwóch linii fabularnych. Mamy więc najpierw gawędę, opowiadaną w pierwszej osobie, a potem widzimy te same zdarzenia, przedstawione przez „narratora wszystkowiedzącego”, (jak go kiedyś określiła nasza noblistka – Olga Tokarczuk), który opowiada nam o tym, jak to naprawdę było.
Polecam tę powieść każdemu miłośnikowi świata Słowian, choć nie jest to rasowy SLAVICBOOK.
U Gajka, bogowie nie wtrącają się w życie śmiertelników, a chłopców nad rzeką uwodzą nie rusałki a śliczne dziewczęta. Mimo to, słowiańskość bije z każdej strony tej pasjonującej książki i niech nikt mi nie mówi, że jest za gruba! Ona jest jak Maniek z Epoki Lodowcowej, po prostu – puszysta!

Ciekawa pozycja. Bardzo dobry zabieg z dwoma narratorami. Historia wciągająca i chyba niezbyt popularna wizja powstania rodu Piastów. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie wiem dlaczego, ale z odrobiną lęku zasiadłam do powieści historycznej Grzegorza Gajka „Piast”. Przerażała mnie trochę okładka i ten topór, który choć bez kropli krwi jakoś odstraszał. Ponieważ jednak do odważnych świat należy, a zwłaszcza do tych odważnych, którzy lubią opowieści o początkach polskiej państwowości, jeszcze z czasów plemiennych to zabrałam się za lekturę.
I tu wielkie zaskoczenie. Od pierwszej do ostatniej strony ta powieść skradła moje serce, a opowieść o Olechu i Barnim w każdej wolnej chwili wypełniła mi czas. Ta powieść jest po prostu magiczna. Nie tylko jest to fabularyzowana próba przedstawienia jak rodziły się zaczątki państwa piastowskiego od panowania legendarnego króla Popiela, ale i opis tego jak pierwsi Słowianie prowadzili politykę ekspansyjną. Tło historyczne wpisane zostało w losy dwóch przyrodnich braci – jarych bliźniaków jak mówi o nich autor – wspomnianych Olechu i Barnim, synów Bogny. Pierwszy - jest odrobinę młodszy i jest potomkiem niejakiego Trzebora z Rybnicy, drugi – starszy to syn samego Popiela. Chłopcy od najmłodszych lat wychowują się razem, a więź jaka między nimi się twory splata ich losy po kres ich żywota. Początki ich tułaczki po ówczesnej mrokach historii łączy się z próbą ucieczki Barnima z wybranką jego serca - Letką. Kochanków powstrzymać chce sam Trzebor, jednak bogowie mają zupełnie inne plany. Dochodzi z bójki z udziałem rzeczonego i obu braci, w czasie której Trzebor ginie rażony mocą Perunowego pioruna, a Olech zostaje naznaczony boskim znakiem. Obawa przed konsekwencjami wiążącymi się ze ściągnięciem na braci odpowiedzialności za śmierć Trzebora sprawia, że wyruszają oni w podróż życia, która na trwałe ukształtuje nie tylko i przyszłość, ale i ich charaktery, a z chłopców przeobrazi obu braci w mężnych wojowników.
W powieści nie zabraknie nawiązań do opowieści o Wikingach, Sasach, Połabianach i samych Wedach. Będzie krwawo, momentami brutalnie, ale i romantycznie, jak nie wręcz erotycznie. W końcu nie samą bitką człowiek, zwłaszcza początków średniowiecza, żyje, a krew nie woda.
Wreszcie nie zabraknie i odniesień do mitologii zarówno nordyckiej, jak i słowiańskiej. Pojawią się również zalążki chrześcijańskiej religii.
Mimo objętości tej książki – a jest to prawie 700 stron, nie miałam ani przez moment wrażenia znudzenia i zniechęcenia, przeciwnie – porywający sposób przedstawienia przez Autora tej opowieści nie pozostawia miejsca na nudę.
Dla miłośników audiobooków dodam tylko, że w wersji audio za fenomenalną interpretację tej książki odpowiada Filip Kosior i Roch Siemianowski. Tych nazwisk znawcom książki słuchanej przedstawiać nie trzeba, gdyż mówią one same za siebie😊
Niezależnie od formy polecam gorąco ten tytuł. Ja jestem oczarowana.