Słowiańska wiedźma. Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków

Okładka książki Słowiańska wiedźma. Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków
Dobromiła Agiles Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Wydawnictwo Kobiece
2021-04-14
2021-04-14
czary ezoteryka magia poradnik rytuał rytuały magiczne Słowianie wiedźma zaklęcie

Na półkach: , , , ,

Wiccańska Porada: "Czyń, co chcesz, jeśli nie krzywdzisz tym nikogo".

Przeniosłam się w czasie.
Bosymi stopami dotykałam ciepłej ziemi, łącząc się z naturą.
Wpatrywałam się w tłum ludzi, którzy z oddaniem oddawali cześć swoim bogom.
Kilkaset lat temu na tych ziemiach,
Słowiańskie wierzenia były codziennością.

Na wstępnie zaznaczę, że jestem osobą niewierzącą. Dlaczego więc sięgnęłam po tę książkę? Ponieważ od dawna interesuję mnie, jak religia wpływa(ła) na codziennie życie ludzi. Staram się pojąć, co skłania miliony do tego, by wierzyć. Na dodatek motyw dawnych, słowiańskich wierzeń przewija się czasem w powieściach, po które sięgam. Co zatem znajdziecie w "Słowiańskiej Wiedźmie"?

Przygotujcie się na rozpiskę bóstw, w których wierzono (i dalej się wierzy). Szczegółowy opis rytuałów, które można przeprowadzić samemu i zbiorowo. Otwórzcie swoje zeszyty kucharskie, bo może wpaść do nich kilka ciekawych przepisów - do mojego wleciała kapusta przodków. I to, co podobało mi się najbardziej - poznanie pogańskich zwyczajów, które praktykuje się do dziś... W czasie chrześcijańskich świąt.

Dla niektórych "Słowiańska Wiedźma" może stać się przewodnikiem, do okrycia nowej, duchowej ścieżki. Lub, tak jak dla mnie, ciekawą lekturą, która zabrała mnie w niezwykłą podróż do korzeni. Bo jakby nie patrzeć, i moi przodkowie z pewnością oddawali cześć Walesowi, Mokosz czy Swarożycowi.

Wiccańska Porada: "Czyń, co chcesz, jeśli nie krzywdzisz tym nikogo".

Przeniosłam się w czasie.
Bosymi stopami dotykałam ciepłej ziemi, łącząc się z naturą.
Wpatrywałam się w tłum ludzi, którzy z oddaniem oddawali cześć swoim bogom.
Kilkaset lat temu na tych ziemiach,
Słowiańskie wierzenia były codziennością.

Na wstępnie zaznaczę, że jestem osobą niewierzącą. Dlaczego...

Bardziej Wicca niż przodkowie, ale ok, coś tam idzie z treści wyłuskać.

Bardziej Wicca niż przodkowie, ale ok, coś tam idzie z treści wyłuskać.

“Słowiańska wiedźma. Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków” Dobromiły Agiles to książka, która przyciągnęła mnie najpierw swoją zjawiskową okładką. Po przeczytaniu opisu stwierdziłam, że może być to coś dla mnie – osoby, która bardzo interesuje się kwestią współczesnych wiedźm a także naszej słowiańskiej mitologii i dawnych wierzeń. Po jej przeczytaniu nie mogę powiedzieć, że jestem nią zachwycona, jednak przy niektórych rozdziałach bawiłam się naprawdę świetnie i zdołałam z nich wyciągnąć sporo ciekawych i intrygujących informacji. Najbardziej podobały mi się porównania wierzeń różnych kultur, także do wiary chrześcijańskiej a także opisy rytuałów oraz różne kwestie, które poruszały wątek czczenia Ziemi i natury, która jest mi przeogromnie bliska.

Dobromiła Agiles w swojej książce przybliża coś w podobie słowiańskiej alternatywy dla wicca, czyli rozpowszechnionej w Europie i Stanach Zjednoczonych religii neopogańskiej. Zawarła w książce przedstawienie dawnych wierzeń Słowian i ich związek ze współczesnością, opisała rodzaje naszych rodzimych wiedźm a także przedstawiła bogów Słowian, rytuały, przepisy, zaklęcia i wiele więcej. Trzy pierwsze rozdziały podobały mi się, czwarty i piąty nie wydały mi się już tak ciekawe. Momentami była to nużąca lektura, która nie do końca mnie usatysfakcjonowała. Mam wrażenie, że jak już sięgam po tego typu książki, to oczekuję od nich naprawdę dużo, a tu mimo wszystko zaintrygowało mnie tylko parę kwestii, choć ciekawie poprowadzonych.

Myślę, że “Słowiańska wiedźma. Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków” będzie dobrą propozycją dla osób zaciekawionych tematem oraz wierzących w słowiańskie bóstwa. Dla mnie to fajna, choć nie zachwycająca pozycja. 🤗

Gdybym mogła podzielić tę książkę, na dwie części: to część merytoryczna/obyczajowa dostałaby spokojnie 9/10, natomiast druga część stanowiąca opisy rytuałów indywidualnych i grupowych, po prostu mnie nie zafascynowała. Wolałabym się dowiedzieć, jak na przykład wyglądał taki dokładny rytuał naszych przodków, niż wiedzieć jakich formułek używają w obecnych czasach wiccanie, w związku z tym ta druga część mi się nie podobała w ogóle. To trochę jak gra w LART, ale dla ludzi, którzy naprawdę w to wierzą. Z drugiej strony, jeśli ktoś naprawdę poszukuje podręcznika dla czarownicy i wie, że będzie szykował ołtarze dla pradawnych bogów i odprawiał dla nich modły, to pewnie bardzo im się spodoba również i ta część. Ja oceniam książkę jako całość na 7 gwiazdek, bo zdecydowanie ta część teoretyczna o zwyczajach słowiańskich urzekła mnie bardziej, niż zniechęciła ta część powiedzmy "magiczna". Poza tym bardzo się cieszę, że w ogóle ta książka powstała, bo to zawsze o krok bliżej do uświadomienia społeczeństwa ich korzeni i pochodzenia.

"Słowiańska wiedźma" (Dobromiła Agiles) jest książką, która opowiada o historii wierzeń słowian. Chciałobym zaznaczyć, że moja recenzja nie jest pisana z perspektywy historyka czy religioznawcy i nie mogę ocenić prawdziwości treści zawartych w książce.

Pierwszą rzeczą, która mnie zachwyciła w tej pozycji jest piękna okładka i niezwykle estetyczne wnętrze książki. Jej zdobienia bardzo zachęcają do czytania, a tytuł, okładka i treść są ze sobą zgodne.

Ksiązka jest napisana w bardzo ciekawy sposób. Znajdziemy w niej takie rozdziały jak charakterystyka poszczególnych bogów, długa lista przydatnych roślin wraz z ich opisami, historię, opis i przebieg różnych świąt a nawet takie rzeczy jak przepisy na różne potrawy. Każda z tych rzeczy opisana jest w ciekawy sposób, który zachęca czytelnika do dalszego zagłębiania treści książki. Mnie osobiście książka tak wciągnęła, że zaczęłom ją nosić przy sobie gdzie tylko akurat się przemieszczałom, aż do czasu jej przeczytania. Nie byłom w stanie się od niej oderwać, na zmianę zachwycając się nad treścią i oprawą graficzną książki.

Jak zwykle po przeczytaniu chciałobym wam polecić tę książkę. Jeśli chodzi do kogo ona trafia, to mam tu pewien problem, ponieważ autorka w narracji kieruje ją do innej kobiety, podkreślając kobiecą naturę owej tytułowej słowiańskiej wiedźmy. Jestem w stanie zrozumieć powód, za wiedźmy dawniej branie były właśnie kobiety, to one oskarżane były o uprawianie magii i palone za to na stosach czy karane w inny sposób. Jednak chciałobym polecić tę książkę każdemu zainteresowanemu jej tematyką, słowianami, naturą, wiedźmami czy czarostwem, niezależnie od tego czy utożsamia się jako kobieta czy nie. Życzę wszystkim miłej lektury, jeśli tylko zdecydujecie się przeczytać tę właśnie lekturę.

Do kupienia Słowiańskiej Wiedźmy skłoniła mnie piękna oprawa. No cóż, jest to idealnym przykładem tego, że nie powinno się oceniać książki po okładce.
Po tej lekturze trudno mi wymienić jej plusy. Nie znalazłam w niej niczego, co by mnie zaciekawiło czy zainspirowało. Znalazłam za to dużo ogólnych, fragmentarycznych informacji. Momentami niejasne były dla mnie uzasadnienia powiązań kultu Wicca z innymi religiami i tradycjami. Mam wrażenie, że niektóre fakty były celowo pomijane na potrzeby tych odniesień.

To moja pierwsza książka tego typu a kupiłam ją z ciekawości.
Dużo ciekawych informacji na temat rytuałów dawnych Słowian, wyjaśnienie pojęć i odniesienia do współczesnych zwyczajów i zabobonów. Przeszkadzały mi w niej natomiast wszystkie zaklęcia i instrukcje do magicznych obrzędów. Te fragmenty pomijałam, tak samo jak przepisy kulinarne. Ale rozumiem, że kogoś może to interesować.
Warto przeczytać bo zawiera wyjaśnienie symboliki świąt, które do dziś są obchodzone i opisy wszystkich pogańskich bóstw wyznawanych przez Słowian.

To moja pierwsza książka tego typu a kupiłam ją z ciekawości.

Temat nośny, ale trzeba uważać... Właśnie dlatego, że nośny odbiorca jest czujny i nie da się wziąć na lep.

"Słowiańska wiedźma" z pewnością nie jest uporządkowanym kompendium na temat rodzimowierstwa, słowiańskiej magii ani wicca. To raczej lekka, nieco chaotyczna lektura, zawierająca sporo porad i ciekawostek na tematy zielarstwa, słowiańskich tradycji, wierzeń, kuchni i ubiorów. Czytało mi się ją szybko i przyjemnie. Uważam, że amatorzy tacy jak jak ja mogą potraktować tę książkę jako miły przerywnik między innymi, poważniejszymi pozycjami. Osoby głębiej zainteresowane poruszanymi tu tematami raczej niczego nowego się ze "Słowiańskiej wiedźmy" nie dowiedzą.

Poradnik dla wiedzmy jeśli chodzi o Historię Słowian to trochę w tej książce jest mało, bardziej jest skupiona na powrocie do korzeni wiary. Opis ziół i innych elementów pradawnych jest ok a i miejsca kultu dobrze opisane.

Dodaj cytat z książki Słowiańska wiedźma. Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków

Video

Video