Florentyna i Konstanty. 1916-1924

Okładka książki Florentyna i Konstanty. 1916-1924 Nina Majewska-Brown Patronat LC
Okładka książki Florentyna i Konstanty. 1916-1924
Nina Majewska-Brown Wydawnictwo: Bellona Cykl: Zakładnicy wolności (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Zakładnicy wolności (tom 1)
Bellona

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wyróżniona opinia i

Florentyna i Konstanty. 1916-1924

przeczytanych książek 638 napisanych opinii 565

Sięgnęłam po tę książkę ze względu na kontekst historyczny i tu ogromny plus oraz podziw dla autorki, która wplotła swoją historię w autentyczne wydarzenia i istniejące postaci (choć Franciszek jak dla mnie trochę gra za małą rolę w tej powieści)
Ale... językowo to książka jest bardzo kiepska, a nie uważam się za osobę jakoś bardzo wymagającą w tej kwestii.
Dodatkowo narratorka i główna postać jest tak dalece irytująca, że szczerze jej nie cierpię.

Dodatkowo...

Polecam!!!

Polecam!!!

Pierwszy tom cyklu „Zakładnicy wolności”. Jest to saga rodzinna, której akcja toczy się w zaborze pruskim, w latach 1916 -1926. Poznajemy Florentynę i Konstantego Zabierzyńskich, młode i szczęśliwe małżeństwo. Mieszkają na wsi, są posiadaczami przynoszącego dochód majątku. Ona zajmuje się organizacją życia domowego, nadzorem nad służbą. On oprócz zarządzania majątkiem aktywnie angażuje się w sprawy odzyskania niepodległości. Na świat przychodzą ich pierwsze pociechy. Historia jakich wiele, dosyć ciekawa, ciepła. Książka wyróżnia się zamieszczeniem między stronami powieści kopii wielu autentycznych dokumentów, zdjęć, tekstów źródłowych. Jest to bez wątpienia ogromna skarbnica wiedzy, ale wybija trochę z rytmu czytania. Ponadto lekkość tekstu kontrastuje niejednokrotnie z powagą zamieszczanych dokumentów i przedstawianych w nich faktów.

Wszyscy tak wychwalają tę książkę, a mnie się nie podobała. W kilku miejscach jest tak ,że narratorka- bohaterka wie o wydarzenich historycznych, które dopiero co miały miejsce lub odbędą się w przyszłości. Często pojawiają się zdjęcia lub fragmenty  czasopism, które dość lużno są związane z tekstem. Nie odpowiada mi to.

To nie jest typowa obyczajowa powieść historyczna. Książka wymyka się nieco jakiemuś konkretnemu gatunkowi i jest czymś w rodzaju fabularyzowanego dokumentu. Na tle prawdziwych i dość szczegółowo opisanych wydarzeń historycznych z początku XX wieku poznajemy historię rodziny Zabierzyńskich. Tytułowi Florentyna i Konstanty to młode małżeństwo zamieszkujące dworek w okolicy Poznania. Obserwując ich losy bardzo dużo dowiadujemy się nie tylko o wydarzeniach historycznych (I wojna światowa, Powstanie Wielkopolskie) ale tez o realiach codziennego życia na polskich ziemiach pod zaborem pruskim, o przemianach społeczno-obyczajowych (sufrażystki, prawa kobiet, zmieniającą się moda), o wychowaniu dzieci, medycynie i zdrowiu w tamtych czasach. Książkę czyta się lekko i szybko, chociaż brak jej nieco polotu typowego dla typowych powieści obyczajowych to ciągle przedstawienie wydarzeń jest bardzo interesujące i wciągające. Całość okraszona całą masą autentycznych zdjęć, wycinków prasowych, reklam, przepisów na dania i przetwory etc.
Naprawdę bardzo to fajna forma literacka. Polecam wszystkim ale szczególnie mieszkańcom Poznania i Wielkopolski bo to zawsze fajnie czytać o miejscach, które znamy z codziennego życia i poznawać ich historię.
Na pewno sięgnę (i to dość szybko) po kolejne tomy tej sagi.

Mam dość mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki-z jednej strony ciekawa historia obyczajowa z okresu międzywojennego z drugiej - niemal połowa książki to suchy podręcznik historii z datami, faktami, zdjęciami dokumentów historycznych, artykułami z ówczesnych gazet, reklamami itd itp. Niekoniecznie mi podpasował taki styl lektury i nie będę ukrywać, że te fragmenty po prostu omijałam. Teraz waham się czy pokusić się o przeczytanie kolejnych tomów i poznać dalsze losy rodziny, czy raczej odpuścić.

Kolejna książka autorstwa Niny Majewskiej-Brown już za mną!

"Florentyna i Konstanty" to pierwszy tom cyklu "Zakładnicy wolności". Jest sagą rodzinną przepełnioną strachem i niepewnością co do przyszłości.

Florentyna i Konstanty Zabierzyńscy są zgodnym małżeństwem i spodziewają się drugiego dziecka. Niefortunny czas wojny sprawia, że cała ich rodzina coraz bardziej odczuwa niepokój.

"Florentyna i Konstanty" jest obyczajową książką wzbogaconą o fakty historyczne. Poznajemy w niej losy rodziny Zabierzyńskich, którzy marzą o wolności i odzyskania niepodległości.

Uwielbiam twórczość Niny Majewskiej-Brown i w tym przypadku również się nie zawiodłam. Mimo że książka jest dosyć obszerna, czyta się ją z lekkością. Dużym plusem książki są zamieszczone zdjęcia i kopie wszelakich dokumentów, które dowodzą prawdziwości wydarzeń.

Byłam pod wielkim wrażeniem cierpliwości Flory do swojej teściowej! Seweryna potrafiła wytrącić z równowagi każdego domownika!

Uważam, że autorka świetnie wplotła wątki historyczne do powieści obyczajowej, które tworzą spójną całość. Ciekawostki zawarte w książce pokazują, jak świat zaczął się zmieniać i rozwijać. Jedną z najważniejszych zmian było dopuszczenie kobiet do głosowania w wyborach.

Myślę, że "Florentyna i Konstanty" będzie świetną lekturą dla osób, które lubią sagi rodzinne z tłem historycznym. Załączenie na końcu książki dziennika powstańca wielkopolskiego było świetnym pomysłem!

"Wolność to najsłodsza melodia, która gra w naszej duszy"

Kolejna książka autorstwa Niny Majewskiej-Brown już za mną!

Akcja to jakieś 40 stron. Nie tego się spodziewałam. Ciężko mi zakwalifikować książkę ni to obyczajowa ni podręcznik do historii

Tak, właśnie tak. Rozpoczęłam przygodę z powieścią, a dokładniej mówiąc z sagą historyczną sięgającą czasów pierwszej wojny światowej. To, iż jest ona szczególna, przekona się każdy, kto tylko weźmie ją w swoje dłonie i przekartkuje. Zobaczy jak wiele jest w niej zdjęć, dokumentów, grafik i tekstów źródłowych. Każdy zaś, kto zdecyduje się na jej lekturę doświadczy rzeczy niemal niemożliwych. Wystarczy, że da się ponieść wyobraźni i emocjom płynącym z jej treści. Wówczas przeniesie się w czasie do początków dwudziestego wieku. Do domu Florentyny i Konstantego, którzy nigdy dotąd nie zaznali jeszcze wolności. Urodzili się w zaborze pruskim. Potem dosięgnęła ich wojna, a tuż po niej walka w szeregach powstańców wielkopolskich.

Florentyna wychowana w wiejskim folwarku niewiele wiedziało o życiu toczącym się poza wsią. Była go jednak bardzo ciekawa i korzystała z każdej nadarzającej się okazji, by wiedzieć więcej i rozumieć więcej. Łaknęła wiedzy, uwagi i bycia ważną nie tylko we własnym obejściu. Czytelnik ma tu więc okazje razem z nią zgłębiać tajniki ówczesnej mody. Doświadczać seansów spirytystycznych i hipnozy. Zetknąć się z praktykami medycznymi z piekła rodem i nowinkami technicznymi. Poznać od podszewki życie polskich kobiet. Tych zmagających się z niewiernością mężczyzn, chorych, zachłannych uwagi, rozpieszczonych i głupich oraz tych których inteligencja nie pozwalałam na bierność.

One wiedziały, że wraz ze zmieniającymi się czasami i one mają swoją okazję zmienić ten świat. Chciały zostać wysłuchane. Rozpoczęły więc odważną walkę o wyrównanie swych praw. Jedną z nich była oczywiście Flora. Z czasem jednak okazało się, ze prawo prawem, a życie u boku nierzadko konserwatywnych mężczyzn miało zupełnie inny wymiar.

Codzienność zaś bohaterów powieści ogarnięta przemianami społecznymi i politycznymi w kraju nie różni wiele od tej którą znamy dziś. Nie brak w niej małżeńskiej alkowy i rodzinnych perypetii. W ich życiu pojawiają się aż cztery córki, których wychowanie nie obejdzie się bez kłopotów, a i teściowa Flory nie skąpi jej trosk. Jest mistrzynią psucia wszystkiego co miłe, dobre, relaksujące i zachwycające. Przypomina nieco bohaterkę powieści Fredry lub Zapolskiej.

Powieść wzbogacona jest dodatkowo o autentyczne zapiski jednego z powstańców wielkopolskich, co nadaje jej miana niemal dokumentu historycznego. Wiele w niej regionalnych przepisów, z których można skorzystać. Zdjęć dawnych afiszów i fragmenty niecodziennych publikacji. Urocza, mądra i w pełni rzeczywista powieść z dozą humoru, który nigdy nie powinien nas opuszczać. Gorąco polecam, bo to niezwykła lekcja historii z historią rodzinną w tle.