Narzeczona nazisty

Filia
2021-06-30
2021-06-30
9788381955294
literatura polska wojna II wojna światowa niemcy miłość
Inne

Miłość w czasach nienawiści

Bardzo dobra książka! Uwielbiam klimat tych czasów przeplatany z wątkiem romantycznym. Autorka bardzo rzetelnie i pięknym językiem opisała wydarzenia z tamtych lat. Czytało się szybko, lekko i przyjemnie.

Na początku nie mogłam się wkręcić, nie czułam tej historii. Z czasem, gdy w książce sytuacja polityczna polski obrała tak dramatyczny tor wreszcie się zainteresowałam. Książka dobrze pokazuję, jak życie jednostki jest szare, można powiedzieć nieistotne przy tak wielu innych, cierpiących ludziach. Historia jest niesamowita. Każdy tutaj doświadcza cierpienia, ale w obliczu takiej tragedii jaką jest wojna nie ma czasu na lament.

Niewygasające uczucie Hani i Johanna jest czymś cudownym, ale żałuję, że nie ma dalszej perspektywy. W końcu mieli z pewnością wiele rzeczy do przegadania.

Cudowna historia. Ciężka, trudna i brutala, ale koniec końców - piękna.

Cudowna historia. Ciężka, trudna i brutala, ale koniec końców - piękna.

Pochłonęła mnie.. ale dopiero później. Na początku wszystko było wyjaśnione, zatem .. cóż może się wydarzyć nadzwyczajnego!
A jednak. Wątki zostały rozwinięte tak .., że wbijały w fotel.
Kilka elementów wydawało mi się mało prawdopodobne, wręcz na siłę.. ale zatraciłam się w lekturze.

Do dziś pozostaje pytanie: czy mamy wybór? Zawsze .. a może jednak nie. Może wyboru dokonują za nas inni? A może wybieramy, ale nasza głowa i serce działają inaczej!

„Narzeczona nazisty” to moje drugie spotkanie z autorką i równie doskonałe co „Siła kobiet”. Tu przyznaję 9/10 bo .. już żadnej książce związanej z hitlerem i ludobójstwem nie przyznam najwyższej noty.

A jednak. Wątki zostały rozwinięte tak .., że wbijały w fotel.

Książka "Narzeczona nazisty" autorstwa Barbary Wysoczynskiej to wciągająca podróż przez burzliwe czasy II wojny światowej. Przenosi czytelnika w serce dramatycznych wydarzeń, ukazując miłość w czasach konfliktu. ❤️📚

Historia Hani, młodej Polki, która zakochuje się w niemieckim oficerze, wstrząsa i porusza. Autorka zgrabnie ukazuje wewnętrzne konflikty bohaterów, balansując na krawędzi moralności i lojalności. To opowieść o poświęceniu, odwadze i tragicznych wyborach, które zmieniają życie bohaterów na zawsze. 💔

Wysoczynska mistrzowsko oddaje atmosferę czasów wojennych, rysując barwny obraz zarówno codziennego życia w okupowanej Polsce, jak i niemieckiej machiny wojennej. Czytelnik odkrywa w tej książce zarówno dramatyczne sceny walki, jak i intymne momenty między bohaterami. 🌟📖

Język autorki jest płynny i prowadzi czytelnika przez fabułę, angażując go od pierwszej strony. Choć niektóre wątki mogłyby być bardziej rozbudowane, ogólnie rzecz biorąc, "Narzeczona nazisty" to lektura warta uwagi dla miłośników historii i literatury. 🌹💭

Intrygująca opowieść

Intrygująca opowieść

"Miłość ci wszystko wybaczy...
Bo miłość moj miły to ja..."
Tekst ten w wykonaniu niezapomnianej Ordonki stanowi kanwę historii pokazanej w tej oto powieści.
Młoda studentka germanistyki, w ramach praktykowania podejmuje pracę wakacyjną u Niemki Oreny von Richter. dziewczyna wraz z pracodawczynią spędza czas w Gdańsku. Tam niesprzyjające okoliczności wpędzają Hanię w kłopoty, bo zostaje aresztowana przez Gestapo. Wybawieniem staje się wnuk Irene Johann, który przyjeżdża do siedziby po dziewczynę.
Nie trzeba jakoś szczególnie się wysilać, żeby domyślić się . że między młodymi rozkwitnie miłość, tak bardzo zakazana w obliczu zbliżajacej się wojny.
Dalsze karty powieści pokazują dramatyczne losy obojga, po dwóch różnych stronach barykady. Ale nie tylko, bo za pośrednictwem autorki i jej koncepcji wchodzimy w środowisko NSDAP , gdzie rodzi się okrucieństwo i probujemy zrozumieć dlaczego wylało się tyle nienawiści do zupełnie niewinnych ludzi.
Niezwykłe jest to, że prawdziwa miłość jest w stanie wszystko wybaczyć i we wszystko uwierzyć. Jest w stanie przetrwać tak wiele i niewiele trzeba, aby na nowo rozbłysła.
Niesamowite jest to, że i w tej powieści i w wielu innych na przekór śmierci, rozpaczy ludzie wciąz są w stanie kochać, marzyć, miec nadzieję, nawet tam , gdzie nie zostaje już nic.
Piękna to była powieść o byciu cżłowiekiem w każdych warunkach, o miłości bez granic i byciu lojalnym wobec kraju.

"Miłość ci wszystko wybaczy...
Bo miłość moj miły to ja..."

Bardzo dobra książka, lecz są sprawy które mi się nie podobały:
- zakończenie zdecydowanie za krótkie
-lata 1944 -1945 oraz czasy 5 lat po wojnie 1945-1950 za mało rozpisane .
Nie wiem czy sięgnę po kolejną książkę autorki .

Bardzo dobra książka, lecz są sprawy które mi się nie podobały:
- zakończenie zdecydowanie za krótkie
-lata 1944 -1945 oraz czasy 5 lat po wojnie 1945-1950 za mało rozpisane .
Nie wiem czy sięgnę po kolejną książkę autorki .

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po opiniach spodziewałam się czegoś bardzo wciągającego, dostałam romans, za czym zdecydowanie nie przepadam. Tło historyczne, opis postawy walczących Polaków-patriotów na plus, ale ciągnące się wątki miłosne sprawiały, że książka momentami mocno się ciągnęła.

Polka Hania Wolińska jest studentka germanistyki oraz damą do towarzystwa niemieckiej hrabiny. Pewnego dnia poznaje wnuka swojej pracodawczyni- Johanna.
Młodzi ludzie są sobą zafascynowani, ale czy związek dwóch ludzi z wrogich sobie narodów ma w ogóle szanse? Dodatkowo, prawie wszystkie, bliskie osoby nie popierają ich wzajemnego uczucia.
Nakreślone tło historyczne sprawiło, że lektura mnie wręcz pochłonęła, a dylemat obojga bohaterów sprawił, że zaczęłam analizować zachowania poszczególnych bohaterów.
Analizować, ale nie oceniać, bo czas wojny i poczucia zagrożenia jeszcze bardziej niż w innych przypadkach nie może podlegać ocenie.
Książka przypomina mi trochę powiesci mojej ulubionej autorki więc dorzucając dodatkowo informację, że jest debiutem finalnie wychodzi dobra ocena.
W kolejce czekają dwie kolejne, już wypożyczone, pozycje gdyż ciekawość i rekomendacje znajomych spawił, że nieco zmieniłam uszeregowanie na swojej liście ;)

Nakreślone tło historyczne...