Narzeczona nazisty

Filia
2021-06-30
2021-06-30
9788381955294
literatura polska wojna II wojna światowa niemcy miłość
Inne

Miłość w czasach nienawiści

Miłość jest ślepa. Nie dba o majątek i czystość rasową. Właśnie dlatego niezbyt zamożna Polka może zakochać się w bogatym Niemcu i to w przededniu wybuchu II wojny światowej. O płomiennym uczuciu Hani Wolińskiej i Johanna von Richtera przeczytacie w powieści autorstwa Barbary Wysoczańskiej pt. „Narzeczona nazisty”, wydanej nakładem @wydawnictwofilia.
♥️
Kiedy poznajemy Naszą śliczną bibliotekarkę jest już po wojnie, a dziewczyna każdego dnia mierzy się z trudami rzeczywistości. Wtedy to, zupełnie niespodziewanie powracają demony przeszłości. Hania znów sięga pamięcią do czasów, kiedy poznała Johanna, zaś czytelnik z zainteresowaniem poddaje się tej retrospekcji i poznaje opowieść, której nie powstydziłby się nie jeden współczesny romans. Ale czy tylko o miłość chodzi w tej historii?
♥️
Dużo bardziej atrakcyjne narracyjnie są wątki związane z planowanym wybuchem II wojny światowej. Wraz z bohaterami opowieści podróżujemy między Berlinem a Monachium, bywamy na spotkaniach organizowanych przez czołowych nazistów, poznajemy metody przesłuchań stosowane przez gestapo, a do tego obserwujemy nastroje społeczne Polaków i Niemców tuż przed wojną, w trakcie jej trwania i niedługo po jej zakończeniu. To wszystko pozwala Nam choć na chwilę poczuć emocje, które towarzyszyły Naszym przodkom przed laty, gdy wojna nie była tylko poczytną tematyką powieści.
♥️
„Narzeczona nazisty” to powieść idealna dla czytelnika, który lubi łączyć wątki romansowe i historyczne. Barbara Wysoczańska zadbała o to, by miłosny mezalians Naszych bohaterów mógł zaistnieć przy dźwiękach bombardowań i salw z karabinów. I właśnie dlatego, że wspomniane wątki płynnie się przenikają tworząc piękną opowieść o miłości sprzed lat, serdecznie polecam Wam tę książkę i jestem przekonana, że to nie ostatnie moje spotkanie z prozą tej autorki.

Kiedy poznajemy...

Typowy romans uratowany przez epilog i dwa ostatnie rozdzialy.

Typowy romans uratowany przez epilog i dwa ostatnie rozdzialy.

Jest to druga książka Barbary Wysoczańskiej po którą sięgnęłam. Po "Sile kobiet" spodziewałam się czegoś na równie wysokim poziomie, z mocnym kobiecym charakterem, a otrzymałam ckliwy romans. Przemęczona do końca.

Poszłam za ciosem i przeczytałam drugą powieść pani Barbary Wysoczańskiej Narzeczona nazisty. Młoda dziewczyna, studentka germanistyki opiekuje się niemiecką starszą panią należącą do bogatych piwowarów w Bawarii. Wnuk, owej pani, to przystojny prawnik i romans gotowy, tyle, że czasy nieciekawe i chyba najgorsze ze wszystkich, aby sprzyjały międzynarodowemu związkowi. Całą powieść zastanawiałam się czy to w ogóle możliwe. Naziści, nadludzie i polska kobieta. Znów wyraziste postacie, kilka istotnych faktów historycznych, dynamiczna akcja i dobra obyczajówka gotowa. Dobrze taką przeczytać. Polecam.

Dobrze napisana, ale przyznam, że już mi się mylą te książki z "nazistą" w tytule.

To jest to co wciąga... Dramat jednostek i narodów z historycznym tłem z wątkiem "zakazanej" miłości bohaterów.

„Narzeczona nazisty” jest to powieść historyczna. Akcja powieści toczy się w Gdańsku, Warszawie i Monachium. Książka opowiada o bardzo młodej dziewczynie, studentce filologii germańskiej, która jest kobietą do towarzystwa. Dziewczyna podczas wakacji opiekuje się niemiecką hrabiną w podeszłym wieku, dzięki czemu jest w stanie zarobić na studia. Dziewczyna za każdym razem wyjeżdża z Warszawy do Gdańska. Kobieta darzy ogromną sympatią Hanię. W pewnym momencie hrabina zaprasza do Gdańska swojego najstarszego wnuka Johanna. Młodzi od razu wpadają sobie w oko i nie potrafią o sobie zapomnieć. Każde z nich jest w poważnym związku. Pewnego razu młodzi decydują się postawić wszystko na jedną kartę i zostają parą. Są ze sobą bardzo szczęśliwi, lecz nastroje w Niemczech zmieniają się pod wpływem partii nazistowskiej. Hania odwiedzając po raz pierwszy Monachium czuje się bardzo nieswojo widząc flagi ze swastykami. Gdy dziewczyna z czasem zgłębia temat nie chce wierzyć, że nieuchronnie zbliża się wojna, która zmieni wszystko między nią a Johanem. Gdy po wybuchu wojny stają w dwóch wrogich dla siebie obozach. Ich miłość i relacja staje pod znakiem zapytania i w końcu rozstają się. Czy po tym przez co przeszli podczas wojny będą potrafili do siebie wrócić i być ze sobą? Czy ich uczucie jest w stanie przetrwać wojnę?
Jest to mój pierwszy kontakt z piórem autorki. „Narzeczona nazisty” jest debiutancką powieścią Barbary Wysoczańskiej. Jest to powieść o woli przetrwania, przyjaźni i wielkiej miłości. Autorka wykreowała bohaterów, którzy wykazują się patriotyzmem i ogromną miłością do ojczyzny. Wątek romantyczny jest przedstawiony tak, aby nie wychodził na pierwszy plan. Relacje między bohaterami zostały opisane w bardzo ciekawy sposób. Relacje międzyludzkie i wydarzenia tworzą wspaniały klimat. Jak na tak grubą książkę akcja jest bardzo wciągająca. Czytając czekałam co się wydarzy, jak każda opisywana sytuacja się rozwinie. Jest to jedna z najlepszych powieści historycznych jakie przeczytałam. Słownictwo jest proste a jednocześnie bardzo barwne. Jest to książka, którą będę wspominać jeszcze długo. Pierwszy kontakt z piórem autorki uważam za bardzo udany. Powieść jest godna uwagi.

Dawno żadna powieść mnie tak nie zauroczyła. Tak pięknie opisane uczucie w tak barbarzyńskich czasach, tak trudne wybory i ciągła walka z tym co trudne. Cudowna, ciepła, mimo okoliczności. Polecam.

Barbara Wysoczańska pisze w bardzo przystępny dla czytelnika sposób, łącząc klasyczny romans z tłem historycznym.

Znakomita i wzruszająca historia. Nie jest to łzawa powieść o miłości, a dobra książka z historią w tle i nieszczęśliwą miłością. Polecam.