Czas goryczy. Gdańsk 1968-2019

Okładka książki Czas goryczy. Gdańsk 1968-2019 Anna Sakowicz
Okładka książki Czas goryczy. Gdańsk 1968-2019
Anna Sakowicz Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Jaśminowa Saga (tom 3) literatura piękna
552 str. 9 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Jaśminowa Saga (tom 3)
Wydawnictwo:
Poradnia K
Data wydania:
2021-10-13
Data 1. wyd. pol.:
2021-10-13
Liczba stron:
552
Czas czytania
9 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366555679
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
292 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
423
320

Na półkach:

Trzeci tom sagi. Bardzo przyjemna powieść o losach Gdańszczan mierzących się ze swoim pochodzeniem i rodzinnymi naleciałościami. Autorka osadziła losy rodziny w starannie przedstawionych realiach historycznych. Czytelnik nie tyle w reporterskim stylu poznaje fakty historyczne ile ma szansę zanurzyć się w tamtych czasach doznając na własnej skórze atmosfery relacji międzyludzkich. W wymiarze rodzinnym, w wymiarze napięć narodowościowych i wreszcie w wymiarze zmian obyczajowych. Czas grzechu to saga, prawie romansidło, ale czyta się tę książkę z zapartym tchem. Doskonała odskocznia na weekend.

Trzeci tom sagi. Bardzo przyjemna powieść o losach Gdańszczan mierzących się ze swoim pochodzeniem i rodzinnymi naleciałościami. Autorka osadziła losy rodziny w starannie przedstawionych realiach historycznych. Czytelnik nie tyle w reporterskim stylu poznaje fakty historyczne ile ma szansę zanurzyć się w tamtych czasach doznając na własnej skórze atmosfery relacji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
244
10

Na półkach:

Interesująca pozycja

Interesująca pozycja

Pokaż mimo to

avatar
568
519

Na półkach: ,

Piękna książka o losach rodziny Jaśmińskich. Losy opisane są na tle wydarzeń historycznych. szczególnie historii Gdańska. Trzeci tom rozpoczyna się w 1968 r. a kończy w 2019 r. zamachem na prezydenta Adamowicza. W książce ukazana jest nie tylko historia, ale również zmiany jakie odbywały się w społeczeństwie. Smaczku dodaje "klątwa" Jaśmińskich.

Piękna książka o losach rodziny Jaśmińskich. Losy opisane są na tle wydarzeń historycznych. szczególnie historii Gdańska. Trzeci tom rozpoczyna się w 1968 r. a kończy w 2019 r. zamachem na prezydenta Adamowicza. W książce ukazana jest nie tylko historia, ale również zmiany jakie odbywały się w społeczeństwie. Smaczku dodaje "klątwa" Jaśmińskich.

Pokaż mimo to

avatar
77
77

Na półkach:

Pożegnałam się właśnie z rodziną Jaśmińskich, skończyłam czytać trzeci, ostatni tom tej pięknej sagi. Było mnóstwo emocji; złości, wzruszeń, łez. Były pożegnania i powitania. Moim zdaniem trzeci tom sagi jest najsłabszy. Owszem, jest bardzo dużo wątków historycznych; Grudzień'70, strajki w stoczniach, podpisanie porozumień sierpniowych, jest też wiele historycznych kwestii, o których nie miałam pojęcia. Jest również wspomnianych wiele miejsc w Gdańsku Wrzeszczu i Gdańsku, obok których często przechodzę. Porównując jednak emocje towarzyszące podczas czytania pierwszego i drugiego tomu z trzecim, to są one zdecydowanie mniejsze i mniej ekscytujące. Ogromnie polubiłam rodzinę Jaśmińskich, przez chwilę żyłam ich życiem. Każda postać tej sagi jest opisana w taki sposób, aby poczuć z nią wręcz rodzinna więź. Oczywiście nie każdego polubiłam, nie każdy zdobył moją sympatię, jednak, jak to w życiu; ludzie są różni.
Gorąco polecam sagę Jaśminową. Będzie mi bardzo brakowało rodziny Jaśmińskich.

Pożegnałam się właśnie z rodziną Jaśmińskich, skończyłam czytać trzeci, ostatni tom tej pięknej sagi. Było mnóstwo emocji; złości, wzruszeń, łez. Były pożegnania i powitania. Moim zdaniem trzeci tom sagi jest najsłabszy. Owszem, jest bardzo dużo wątków historycznych; Grudzień'70, strajki w stoczniach, podpisanie porozumień sierpniowych, jest też wiele historycznych kwestii,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
4665
3433

Na półkach: , ,

OPIS DOTYCZY CAŁOŚCI
W trzytomowej „Jaśminowej sadze” Anny Sakowicz utonęłam na dobre. To piękna, wzruszająca opowieść o losach rodziny Jaśmińskich mieszkającej w Gdańsku.
Akcja rozgrywa się w latach 1916 – 2019. Tłem są ważne wydarzenia historyczne, które wpływają na losy rodziny. Pochodzenie Jaśmińskich nieraz okazuje się powodem do politycznych i społecznych prześladowań, co doprowadza nawet do tragedii.
Wiatr historii nie obchodzi się z Jaśmińskimi łagodnie – i jest to bardzo delikatne określenie. Nieprzewidywalne wydarzenia na pewno sprzyjają lekturze i sprawiają, że trudno się od niej oderwać.
W powieści najbardziej zainteresowały mnie kobiece postacie, zwłaszcza sylwetki sióstr, które bardzo różnią się od siebie, z czasem zmieniają się, dojrzewają, głównie pod wpływem przeżyć i doświadczeń. Intrygująca jest też jednak głowa rodziny – stary Jaśmiński, introligator, mąż, ojciec, zięć; człowiek bardzo apodyktyczny, ale i skomplikowany.
Ciekawie i wzruszająco autorka opisała wątki miłosne, zarówno młodzieńcze, przelotne uczucia, jak i wielkie miłości, także te burzliwe, skrywane, dojrzałe…
Powieść jest wielowątkowa, występuje w niej wielu bohaterów drugoplanowych i epizodycznych – każdy z nich ma tu swoją mniej lub bardziej rozbudowaną historię. I każda jest interesująca. Te zapadające w pamięć kreacje to na pewno kolejna zaleta cyklu.
Trudno nie wspomnieć o bardzo dobrze ukazanym tle historycznym. Widać, że autorka przygotowała się znakomicie do napisania książki. Zwłaszcza okres II wojny światowej oraz czasy powojenne robią na czytelniku ogromne wrażenie.
O czym jeszcze jest „Jaśminowa saga”. Na pewno o ponadczasowych wartościach, takich jak: rodzina, miłość, przyjaźń, lojalność, wierność, tolerancja… To także proza o trudnych życiowych wyborach, o wciąż aktualnych problemach społecznych (np. równouprawnienie kobiet).
Całość czyta się szybko i z wielką przyjemnością, mimo iż jest w książce sporo dramatycznych wydarzeń. Fabuła wzbudza dużo emocji i sprawia, że najpierw chce się jak najszybciej poznać finał, a potem żałuje się, że to już koniec…
Polecam z czystym sumieniem – to jedna z najlepszych sag, jakie przeczytałam w ostatnich latach.

OPIS DOTYCZY CAŁOŚCI
W trzytomowej „Jaśminowej sadze” Anny Sakowicz utonęłam na dobre. To piękna, wzruszająca opowieść o losach rodziny Jaśmińskich mieszkającej w Gdańsku.
Akcja rozgrywa się w latach 1916 – 2019. Tłem są ważne wydarzenia historyczne, które wpływają na losy rodziny. Pochodzenie Jaśmińskich nieraz okazuje się powodem do politycznych i społecznych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1341
804

Na półkach:

" Historia w jakiś sposób musi zatoczyć koło." )str.510)

Jest to trzecia i ostatnia część Jaśminowej sagi rozgrywającej się w latach 1968-2019 na tle ważnych wydarzeń w Polsce i na Wybrzeżu. W marcu 1968 roku przeciw- reżimowe manifestacje zalały cały kraj. Inteligencja starła się z władzą. Powodem było zdjęcie ze sceny "Dziadów" Mickiewicza. Antysemityzm przybierał na sile. U Jaśmińskich wiele się działo. Życie niosło im kolejne niespodzianki i zawirowania. Kolejne pokolenie wchodzi na scenę, starsze powoli z niej schodzi. Rodzinne tajemnice wychodzą na jaw. Zapomniane duchy z przeszłości wracają i burzą porządek. Płatki jaśminu pokrywają kolejne mogiły.

Siostry Jaśmińskie przeżywają swoje rozterki i dramaty. Dużo problemów dostarczają im ich partnerzy. Liczyły, że czas pozwoli ułożyć życie tak, by każda odszukała swoje miejsce na ziemi. Zestarzały się i niosły na swoich barkach bagaż doświadczeń. A życie nie ułatwiało im zadania, lecz zadawało kolejne ciosy. By uciec od życiowych problemów siostry spotykały się w zakładzie introligatorskim ich ojca. Tam oprawiając książki zapominały o dręczących ich problemach.

Joseph wreszcie otworzył się przed żoną i opowiedział o koszmarze pobytu w Stutthof, o swojej ucieczce z niego, o osobach, które zginęły przez niego i rodzinnych tajemnicach.
Na Wybrzeżu doszło do kolejnych zamieszek. Milicja i ZOMO strzelało do ludzi. Kolejna tragedia dotknęła bohaterów. Świat rozsypał im się na kawałki. Żyli w ciągłym strachu i niepewności.

Czarną owcą w rodzinie była Hanka córka Josepha i Stasi. Edukację zakończyła na poziomie podstawowym i nie zamierzała jej uzupełnić. Prowadziła się niemoralnie, oddając się imprezowaniu i zdradzie i wydawaniu pieniędzy zarobionych przez męża. Nie potrafiła usiedzieć na miejscu. Bezapelacyjnie wdała się w swojego tatusia. Miała żyłkę do handlu, a do tego nie potrzebowała matury czy dyplomów. Była impulsywna osobą. Najpierw działała, a później rozprawiała się z konsekwencjami. W końcu znalazła swoją przystań.

W czasie kiedy młode pokolenie docierało się w swoich związkach z różnym skutkiem, to starsze, które już się wyszumiało coraz lepiej się dogadywało, rozumiało i czekało na to co nieuniknione. W końcu odnaleźli spokój i bezpiecznie kroczyli swoją ścieżką życia. Wreszcie gotowi byli stawić czoła przeszłości. Członkowie rodziny dożywali sędziwego wieku, będąc sprawnym umysłowo i fizycznie. Później i na nich przyszła pora.
"Ród Jaśmińskich kurczył się w podstawach, lecz w konarach obficie się rozrastał." (str.431)
Jakaś klątwa ciążyła nad rodziną. W każdym pokoleniu ginął chłopiec w wieku 16 lat.

Warto przeczytać całą sagę. Dostarcza wielu emocji i czytelnik przywiązuje się do bohaterów i niecierpliwością śledzi ich losy. A los ich nie oszczędzał.

" Historia w jakiś sposób musi zatoczyć koło." )str.510)

Jest to trzecia i ostatnia część Jaśminowej sagi rozgrywającej się w latach 1968-2019 na tle ważnych wydarzeń w Polsce i na Wybrzeżu. W marcu 1968 roku przeciw- reżimowe manifestacje zalały cały kraj. Inteligencja starła się z władzą. Powodem było zdjęcie ze sceny "Dziadów" Mickiewicza. Antysemityzm przybierał na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
474
441

Na półkach:

Poruszająca. Zryczałam się przy tej części jak głupia. Pięknie przekazana lekcja historii .. tej współczesnej.

Poruszająca. Zryczałam się przy tej części jak głupia. Pięknie przekazana lekcja historii .. tej współczesnej.

Pokaż mimo to

avatar
1184
407

Na półkach: , ,

Trzecia część Jaśminowej Sagi rozpoczyna się w marcu 1968 roku, kiedy dochodzi do starcia opozycyjnie nastawionych środowisk inteligencji z przedstawicielami władzy, czego bezpośrednią przyczyną stało się zdjęcie ze sceny Mickiewiczowskich "Dziadów"

Lata lecą, główni bohaterowie starzeją się, na świat przychodzą kolejne dzieci, wnuki, które podtrzymują rodzinny interes po dziadku Antonim.

Autorka i tym razem wplata losy rodziny Jaśmińskich w historię Polski i oczywiście rodzinnego Gdańska.

Stan Wojenny, strajki stoczniowców, wspomnienia z czasów PRL-u, wybór Karola Wojtyły na Papieża, obrady Okrągłego Stołu, zburzenie Muru Berlińskiego wszystkie wydarzenia doprowadzają nas do 2002 roku, kiedy kończy się akcja książki i zostaje tylko krótki epilog z 2019 roku.

Trzecia część była dla mnie już troszkę nudna. Przewidywalna, monotonna z natłokiem bohaterów w końcówce i ogromnym przyspieszeniem akcji.
Chciałam jednak dobrnąć do końca sagi, bo z doświadczenia wiem, że jak od razu tego nie zrobię, to później ciężko mam z powrotem do kolejnych tomów serii.
Chyba, że trafią się perełki od których nie można oderwać myśli i serca a i takowe bywają.

Trzecia część Jaśminowej Sagi rozpoczyna się w marcu 1968 roku, kiedy dochodzi do starcia opozycyjnie nastawionych środowisk inteligencji z przedstawicielami władzy, czego bezpośrednią przyczyną stało się zdjęcie ze sceny Mickiewiczowskich "Dziadów"

Lata lecą, główni bohaterowie starzeją się, na świat przychodzą kolejne dzieci, wnuki, które podtrzymują rodzinny interes po...

więcej Pokaż mimo to

avatar
79
42

Na półkach:

Trylogia bardzo mi się podobała. Polecam na długie jesienne wieczory. Chociaż ostatni tom trochę mnie zmęczył. Może dlatego , że rodzina tak się rozrosła...

Trylogia bardzo mi się podobała. Polecam na długie jesienne wieczory. Chociaż ostatni tom trochę mnie zmęczył. Może dlatego , że rodzina tak się rozrosła...

Pokaż mimo to

avatar
481
349

Na półkach: ,

Wzruszająca saga z postaciami nakreślonymi z wielkim realizmem i w taki sposób, że czytelnik się zżył, przeżywając z nimi trudy czasów. Wspaniały obraz ówczesnego Gdańska.
Polecam. Czyta się rewelacyjne.

Wzruszająca saga z postaciami nakreślonymi z wielkim realizmem i w taki sposób, że czytelnik się zżył, przeżywając z nimi trudy czasów. Wspaniały obraz ówczesnego Gdańska.
Polecam. Czyta się rewelacyjne.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    347
  • Chcę przeczytać
    158
  • Posiadam
    27
  • 2022
    23
  • 2023
    14
  • 2021
    11
  • Legimi
    6
  • Teraz czytam
    5
  • Ulubione
    4
  • Przeczytane 2022
    3

Cytaty

Więcej
Anna Sakowicz Czas goryczy. Gdańsk 1968-2019 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także