Jeszcze większy przypał

2021-04-14
2021-04-14

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Bella znowu atakuje! Choć to drugi tom ona nie zwalania tempa, z typowym dla siebie urokiem osobistym popełnia gafę za gafą i wydawać by się mogło, ze rujnuje swoje nastoletnie życie. Ale nie załamujcie rąk, Bella nie takie rzeczy już w życiu przetrwała.

Wraz ze swoimi wiernymi przyjaciółkami Teg i Rah stawi czoła wszystkim wyzwaniom, które rzuci jej los. Koncert supergwiazdy w jej szkole? Da się zrobić! Złośliwy były i jego nowa dziewczyna modelka? Do ogarnięcia. Matka otwierająca lodziarnię dla psów…. No to już grubszy kaliber, ale to nie znaczy, że panna Fisher się podda!

Dla mnie ta seria to totalne must have na lato. Mnóstwo śmiechu i doskonałej rozrywki.

"Jeszcze większy przypał" autorstwa Beth Garrod to kontynuacja przygód Belli, głównej bohaterki książki "Super przypał", jednak ja doskonale odnalazłam się w tej historii bez znajomości tomu pierwszego.

Bella Fisher to dziewczyna, która przyciąga do siebie jak magnes wszelakie kłopoty, a jeżeli coś dziwnego ma się komuś przytrafić, to z pewnością właśnie jej. Ma też niezwykły telet do pakowania się w kłopoty, a kiedy trzeba coś powiedzieć- często zapomina o tym, że ma język. Bella jest w tym swoim roztrzepaniu przeurocza i za każdym razem gdy popełnia jakąś gafę próbuje wyjść z tego z twarzą ( niestety często z marnym skutkiem).
W towarzystwie Belli zwyczajnie nie można się nudzić, ale też nie wiadomo czego się po niej spodziewać!

Książka "Jeszcze większy przypał" chociaż w głównej mierze skupia się na przedziwnych przypadkach, które przytrafiają się Belli, to w ten zabawny sposób wprowadza czytelnika w typowy świat amerykańskich nastolatków. Mamy tu przeróżne szkolne perypetie- przyjaźnie i pierwszą miłość, ale też pojawiają się kłótnie oraz prawdziwe dramaty. Na dokładkę poznajemy ekscentryczną mamę z przedziwnymi pomysłami (lodziarnia dla psów!),a do tego dochodzi koncert najlepszego zespołu młodzieżowego na świecie ( który ma szansę odbyć się w szkole właśnie dzięki Belli! ).

Chociaż czasy licealne mam już dawno za sobą, to w trakcie tej lektury bawiłam się znakomicie!
Od samego początku bardzo polubiłam Bellę i odnalazłam w niej jakąś zwariowaną cząstkę roztrzepanej mnie z dawnych, szkolnych, młodzieżowych lat.

W tej książce wiele się dzieje! Tempo jest szybkie, nie ma nudy, a Bella jest świetną obserwatorką i narratorką, o bardzo ciekawych przemyśleniach.
"Jeszcze większy przypał" to książka idealna dla miłośników typowej, rozrywkowej, literatury młodzieżowej. To książka, która z pewnością wywoła uśmiech na twarzy (a może i wybuchy śmiechu),a ponury dzień zamieni w dzień z bardzo pozytywną lekturą!

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Szkolnych wspomnień czar

Ach, te szkolne czasy. Trudno nie zacząć ich wspominać z nutką rozrzewnienia czytając o młodych ludziach i ich nastoletnich rozterkach. A właśnie takie młodzieńcze przygody w szkolnych murach otrzymujemy sięgając po "Jeszcze większy przypał". Jest to drugi tom przygód Belli Fisher, którą czytelnicy mieli okazję poznać w tomie pod tytułem "Super przypał". Ale nie musicie się martwić, tomy można czytać osobno.

Bella Fisher ma wiele na głowie, zdecydowanie za wiele. Cała szkola liczy, że załatwi im ona występ najbardziej popularnego zespołu The Helicans, jej mama otwiera własny biznes, a mianowicie lodziarnię dla psów, zwaną Psierożki, jej przyjaciółka Tegan skrywa jakiś sekret, jej były chodzi z prawdziwą modelką, a chłopak jej snów, patrz Fantastyczny Adam, ma jej do zaoferowania tylko przyjaźń. I jak tu nie zwariować ?! Co może pójść nie tak? W przypadku Belli Fisher - wszystko.

"Jeszcze większy przypał" to lektura zdecydowanie dla młodszego czytelnika, który lepiej odnajdzie się w świecie nastoletnich problemów i dramatów. Dla mnie lektura ta była okazją do wspominek swoich czasów szkolnych i nostalgiczną podróżą do chwil gdy uwielbiałam czytać takie zwariowane młodzieżówki.

Powieść napisana jest świetnym stylem, całą historię poznajemy z perspektywy Belli, jest ona naszą przewodniczką, główną narratorką w książce. Jej komentarze co do tego co się wokół niej dzieje są doprawdy zabawne i przeurocze. Bella Fisher to przykład typowej bohaterki młodzieżówek czy amerykańskich komedii romantycznych, a mianowicie przeurocza, przezabawna, słodka, roztrzepana i wpadająca z kłopotów w kłopoty.

Czytając bawiłam się dobrze, przyznam, że autorce udało się wywołać chwilami uśmiech na mojej twarzy. Ale nie ukrywam, że jestem już za stara na takie historie i że nastolatki będą nią zachwycone bardziej. Nie jestem grupą docelową tej powieści. Ale fajnie tak czasem powspominać, powrócić do czasów młodości, a że ja nadal lubię powieści dla młodzieży, to przeczytałam "Jeszcze większy przypał" i nie żałuję. Myślę, że chętnie sięgnę też po pierwszy tom, tak z ciekawości, bo przyznam Wam szczerze, że polubiłam tę zwariowaną bohaterkę i jej świat. Mało takich sympatycznych postaci w dzisiejszej literaturze, więc fajnie jest czytać o ich przygodach. Czy polecam? Tak, jak najbardziej, i to wszystkim, nie tylko młodzieży, przecież trochę starsi czytelnicy, równie chętnie jak ja, dadzą się porwać nurtowi szkolnych wspomnień.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję portalowi nakanapie.pl i wydawnictwu YA!

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Szkolnych wspomnień czar

Kojarzycie ten stan, gdy jesteście totalnie wymęczeni po wszystkich zaliczeniach, egzaminach i innych takich, a jedyne, na co macie ochotę, to totalne odmóżdżenie? No, ja miałam tak w przedostatnim tygodniu czerwca. Sesja i cały ten stres sprawiły, że rozpaczliwie potrzebowałam jakiejś dobrej lektury, przy której zapomnę o różnych troskach, a po prostu będę mogła odpocząć. Spontanicznie z półki ściągnęłam powieść Beth Garrod, czyli Jeszcze większy przypał i no cóż... Przepadłam.

Bella Fischer jest najbardziej pechową dziewczyną na całym świecie. Nie dość, że chłopak, który jej się podoba, publicznie wrzucił ją do worka oznaczonego słowem “Friendzone”, a jej najlepsza przyjaciółka dziwnie się zachowuje, to Bella weekendami musi pracować w lodziarni swojej mamy. Przebrana za psa. Tak, dobrze czytacie. Dodatkowo każdy jej krok jest obserwowany, bo cała szkoła liczy na to, że dzięki niej wygrają koncert najlepszego zespołu świata. Czy cokolwiek może pójść źle? No cóż - wszystko.

Zacznę może od głównej bohaterki, bo to niewątpliwie ona stanowi silny fundament dla całej historii. Bella nie jest postacią, którą polubi każdy. Pokusiłabym się raczej o powiedzenie, że większość czytelników będzie zirytowanych jej zachowaniem, podejmowanymi decyzjami czy samym sposobem bycia. Mnie natomiast Bella bardzo przypadła do gustu i naprawdę się z nią polubiłam. Myślę nawet, że gdybym znała taką dziewczynę w prawdziwym życiu - mogłybyśmy zostać przyjaciółkami.

Jeszcze większy przypał to książka totalnie zakręcona i taka, która z pewnością nie wszystkich zachwyci. Autorka opiera fabułę powieści na głównej bohaterce i jej perypetiach w zwykłym, codziennym życiu. Szkoła, przystojny chłopak, czas spędzany z przyjaciółkami i domowe obowiązki - to wszystko można mieć i w swoim życiu i nie trzeba o tym dodatkowo czytać. Z tym argumentem się zgodzę, jednakże nie mogę tej książce odmówić tego, że jest ona po prostu zabawna i mnie chwilami rozbawiła do łez.

Beth Garrod ma dobre pióro i dobrze prowadzi akcję, więc lektura tej powieści to prawdziwa przyjemność i relaks - zwłaszcza po stresujących tygodniach. Zaczynając ją w niedzielę pod wieczór, nie wiedziałam jeszcze, że kończąc ją w poniedziałek w południe, będę odczuwać realne przygnębienie na myśl, że muszę wyjść z tego świata. Można się ze mnie śmiać, ale takiej właśnie lekkiej i szalenie przyjemnej książki potrzebowałam.

Najbardziej przypadł mi do gustu pomysł z lodziarnią dla psów - przecież to brzmi jak coś genialnego, a przy tym mogącego pomóc pupilom w bardziej gorące dni. Jeśli rzeczywiście powstanie coś takiego, będę bardzo szanować taką inicjatywę. Poza tym, o czymś takim jeszcze nie czytałam, więc dla mnie był to powiew oryginalności.

Jeszcze większy przypał to teoretycznie druga część historii Belli, ale bez problemów można czytać ją oddzielnie. Ja bez znajomości poprzedniej książki bez problemu wciągnęłam się w świat wykreowany przez Beth Garrod i z przyjemnością wrócę do niego w przyszłości. Jeżeli szukacie lekkiej, niezobowiązującej lektury na wakacje czy do leżingu na słońcu - spokojnie mogę Wam polecić ten właśnie tytuł.

2021

Mamy tutaj do czynienia z drugą częścią cyklu, w której to wesoła bohaterka Bella Fisher idzie przez nastoletnie życie z szerokim uśmiechem zadowolenia na twarzy, który pozwala jej radzić sobie z codziennymi problemami dorastania. Pomimo tego, że jest to kontynuacja serii, nie ma żadnej przeszkody, aby po tytuł sięgnął ktoś, kto nie miał okazji poznać pierwszej części. Całość została napisana w taki sposób, że nie odczuwa się tutaj w żadnym stopniu fabularnego dyskomfortu.
Treść powieści skupia się na nastoletnim życiu bohaterki i jej problemach. Większość z nich jest dość przyziemna (przyjaźń, miłość, kłopoty w domu, nauka, pieniądze itp.),niektóre z nich mogą dodatkowo czytelnikowi wydawać się mocno trywialne czy wręcz szalone. Fabularnie można więc uznać książkę za lekką i łatwą w odbiorze, chociaż niekoniecznie porywającą. Wszystko to będzie jednak zależnie od danego czytelnika. Ktoś w wieku głównej bohaterki zupełnie inaczej będzie patrzył na jej „problemy” i dużo lepiej będzie akceptował obecny tutaj humor. Na twarzach bardziej wymagających odbiorców może pojawić się jednak grymas niezadowolenia związany ze zbyt dużą „prostotą” treści.

Cała recenzja na stronie.

Ten tom wydał mi się nieco słabszy od pierwszego. To nadal lekka młodzieżówka z błahymi problemami typowymi dla nastolatek (omg ten chłopak na mnie spojrzał! Omg muszę pójść na koncert tego boysbandu!),jednak odniosłam wrażenie, że jest tu znacznie mniej angażującej fabuły (poprzednie problemy miłosne i przyjaźnie ciekawiły mnie bardziej, niż tutejsze otwieranie sklepu z lodami dla psów),a niektóry żarty wydawały mi się wymuszone i nie na poziomie nawet dla tak młodej głównej bohaterki. Więcej: https://www.wybrednamaruda.pl/2021/05/typowa-bella-czyli-super-przypa-jeszcze.html

Czasem przychodzi taki dzień, bądź też poranek w tramwaju, gdy najlepiej czyta się lekkie i młodzieżowe książki. Dlatego zdecydowałam się na „Jeszcze większy przypał”, aby powrócić do nastoletnich czasów i zrelaksować się. Z lekturą Beth Garrod zdecydowanie się to udało.
Główną bohaterką książki jest Bella Fisher, uczennica typowej brytyjskiej szkoły w typowym brytyjskim mieście. Dziewczyna ma dwa główne zainteresowania –zespół muzyczny Helicans oraz Adama – chłopaka, w którym od dawna jest zauroczona. Książka pisana jest językiem młodzieżowym, ale nie jest infantylna. Belli towarzyszą typowe problemy nastolatków – zauroczenie, kłótnie z przyjaciółmi, strach przed nowym biznesem mamy i niepewność, czy uda się spłacać hipotekę na czas. Dziewczyna nie ma wesołego życia, ale niektóre jej komentarze w lekturze rzucają na kolana i powodują niekontrolowane ataki śmiechu, bo ocena rzeczywistości jest bardzo trafna. Nie czytałam pierwszej książki („Super przypał”),a pomimo tego doskonale odnalazłam się w jej drugiej części. Oczywiście wielu z nas może domyślić się zakończenia, ale dodam, że nie wszystko będzie miało finał, którego się spodziewamy. Podobało mi się też realne przedstawienie życia nastolatki – nie było tu zbyt wielu sytuacji, z którymi nie mogłabym się utożsamić, czytając o przygodach Belli.
Jestem bardzo zadowolona, że miałam szansę na przeczytanie tej książki, ponieważ była to dobra odskocznia od codzienności i lektura na dobrym poziomie, która może spodobać się też dorosłym. Nie wszystkie ostatnio wydane ksiązki w różnych wydawnictwach dają się przeczytać, bywają nudne – w tym wypadku „Jeszcze większy przypał” jest po prostu sympatyczną książką, która nas zrelaksuje, a jednocześnie nie będzie zmuszać naszych szarych komórek do wysiłku tak jak ma to miejsce w kryminałach czy książkach psychologicznych.
Moja ocena: 8/10

#jeszczewiekszyprzypal jest zdecydowanie książką młodzieżową, dzięki której poczułam się staro... Napisanie, że nie w czułam się w problemy głównej bohaterki to za mało... Czytałam i zastanawiałam się czy miałam podobne problemy🤔czy również takie sytuacje mi się zdarzały? 🤔Większość z nich była dla mnie spowodowana brakiem szerszego spojrzenia bohaterki na otaczający ją świat. Ale! Jak podkreśliłam na początku - nie jestem grupą wiekową odpowiednią dla tej książki. Z książkami młodzieżowymi problem jest taki, że jedne są bardzo dojrzałe, gdy inne już mają problemy swojego wieku. Czasami wpływ na odbiór książki ma jeszcze styl autora. Bardzo nie chciałabym mówić tej książce nie, bo jednak ją przeczytałam, momentami śmieszyła, a momentami drażniła. Czyli wywołała jednak we mnie emocje. Jednak nie za wiele pozytywnego jestem w stanie o niej napisać...

#535 - Jeszcze większy przypał - Beth Garrod - Wydawnictwo YA
#95/52/2021

Książka ma 458 stron, swoją premierę miała dnia 14.04.2021 roku i jest to literatura młodzieżowa. Jest to drugi tom przygód Belli Fisher. Pierwszej części p. Super przypał jeszcze nie czytałam.

Książka porusza ważne dla nastolatek wątki - przyjaźń, pierwsze miłości, czy pieniądze. Jest ona przystosowana do młodzieżowego stylu życia także poprzez to, iż często pojawia się w niej treść w formie wiadomości sms, dzięki czemu szybko się ją czyta.

Akcja książki jest ciekawa i wywołuje uśmiech. Dziękuję za nią Wydawnictwo YA.

#535 - Jeszcze większy przypał - Beth Garrod - Wydawnictwo YA
#95/52/2021

• DO KUPIENIA
  • Od Wydawnictw
  • Młodzieżówki
  • Posiadam, Wydawnictwo Ya!
  • Egzemplarz recenzencki

Dodaj cytat z książki Jeszcze większy przypał