Przypał i cała reszta

Okładka książki Przypał i cała reszta Beth Garrod
Okładka książki Przypał i cała reszta
Beth Garrod Wydawnictwo: YA! Cykl: Awkward (tom 3) literatura młodzieżowa
2022-06-01
Matylda Biernacka

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Przed Bellą niełatwy czas. Nie dość, że w szkole egzamin, który jakby to ująć nie do końca ją zachwycił, to pragnie jechać na koncert ulubionego zespołu, a kasy brak. Jakby tego było mało, nadal nie wie, czy wybrać miłość, czy przyjaźń. Kiedy wraz z przyjaciółmi wymyślaj jak dostać się na festiwal RebelRocks, gdzie będą grać The Session, jest bardzo szczęśliwa. Nawet fakt, że na koncercie będzie tak jakby w pracy (zatrudnia się jako członkini ekipy sprzątającej na festiwalu) tej radości nie zagłuszy. Niestety jest coś, co sprawia, że zaczyna mieć inne zdanie o ukochanym zespole. A wszystko przez to, że wypuszczają serię ubrań z seksistowskimi napisami. Dlaczego to robią? Co z tym zrobi Bella? Co takiego stanie się na festiwalu?

Książka to literatura młodzieżowa i dlatego czytała ją Amelka. Jakie ma wrażenia po skończeniu? Bardzo pozytywne. Historia, jaką przeczytała, zdecydowanie się jej podobała. Była ciekaw, wciągająca, a momentami bardzo zabawna. Według córki dużym plusem jest fakt, że wszystko, co się w niej działo było dość realistyczne.

Główną bohaterką jest Bella, młoda dziewczyna, która jest dość niezdarna i pechowa. To postać sympatyczna, dająca się lubić, a jednocześnie realistyczna, a więc można się z nią utożsamiać.

„Przypał i cała reszta” to książka dla młodzieży, z którą córka świetnie się bawiła. Polecamy dla nastolatków i tych trochę starczych czytelników.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/10/przypalicalaresztawydawnictwoya.html

Niestety nie jestem już nastolatką, a numer PESEL wskazuje na to, że za chwilę będzie mi bliżej mentalnie do matek nastolatek niż do nastoletnich dziewczyn. Niemniej miło było przenieść się wraz z bohaterkami książki o te kilkanaście lat wstecz.

Moja nastoletniość przypadła na pierwszą dekadę drugiego milenium i widzę dużą przepaść między literaturą młodzieżową moich czasów a dzisiejszą. I chociaż jako przedstawicielka trzydziestolatków chętnie włączyłabym się w nurt dziadersów i powiedziała, że "kiedyś to były czasy, teraz już nie ma", "a ta dzisiejsza młodzież jest taka zepsuta, kiedyś to była inna", to muszę przyznać, że teraz jest lepiej. My, pokolenie lat 90. wychowani na Bravo oraz szaleńczo podążający za konsumpcjonizmem mieliśmy słabe wzorce społeczne w porównaniu do tego co dostaje dzisiejsza młodzież (przepraszam moich rodziców, ale taka jest prawda - i to nie wina naszych rodzin, ale społeczeństwa, które się bogaciło i miało klapki na oczach w innych kwestiach). Książka "Przypał i cała reszta" to jeden z tych wartościowych wzorców, bo znajdziemy tutaj poruszony temat kwestii roli kobiety, seksualizacji młodzieży oraz zaangażowania społecznego. Cieszę się, że takie tematy są poruszane, bo wiadomo czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

Były jednak kwestie, które mnie trochę irytowały w tej książce - dziwne wydarzenia w życiu bohaterki, tzw. przypały. Wydawało mi się to tak odrealnione i nieśmieszne, ale to po prostu kwestia mojego wieku i innego spojrzenia na śmieszność. Książki młodzieżowe mają swoje prawa i zapewne kilkanaście lat wcześniej byłoby to dla mnie zabawne.
Ale formy słowa "otwierać" nie mogę już wytłumaczyć wiekiem odbiorców. Za każdym razem, kiedy czytałam "otwarłam", mroziło mi krew w żyłach. Ale to problem z moimi przyzwyczajeniami językowymi, a nie z brakiem korekty książki przed wydaniem.

Podsumowując polecajcie i podstawiajcie pod nos swoim córkom, koleżankom, uczennicom czy znajomym tę książkę, bo warto.

Na półkach: , , , , , , ,

Książkę-egzemplarz recenzencki, otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa YA! -pięknie dziękuję🧡📖😊
To już 3 cześć przygód 16-letniej już Belli Fisher i jej przyjaciółek: Rach i Teeg.
Tym razem wybierają się na festiwal Rebel Rocks.
Ma wystąpić znany światowy zespół "The Session", dziewczyny są ich ogromnymi fankami.
Ale zawodzą się, gdyż tuż przed festiwalem zespół propaguje kampanię "To tylko słowa".
W tym celu rozpowszechnia serię ubrań z seksistowskimi napisami.
Bardzo nie podoba się to przyjaciółkom i chcą udowodnić fanom zespołu, że ich zachowanie jest naganne, niewłaściwe.
Na tymże festiwalu, ma także zagrać zespół Adama.
I znowu Bella ma dylemat, co wybrać: przyjaźń, czy miłość?
Ale...jest zawsze, jakieś ale.
Bilet jest tylko dla 2 osób, to prezent od taty dla Rach.
I którą przyjaciółkę ma zabrać? oto jest pytanie.
Postanowiły, że pojadą wszystkie trzy wraz ze swoimi chłopakami.
Mickey-jeden z nich wymyślił, że mogą zgłosić się tam do pracy.
W zamian będą mogli wejść bezpłatnie na występ i za kulisy.
Bella zatrudnia się w firmie sprzątającej.
Adam Douglas -chłopak Belli nadal nie przedstawił jej swoim rodzicom.
Na dodatek ją zaniedbuje, unika spotkań, tłumacząc się egzaminami.
Bella radzi się przyjaciółek, co ma zrobić.
Czy nadal być z Adamem, czy nie.
Wypisują za i przeciw.
Adabella, to połączenie ich imion, wymyślone przez przyjaciółki.
Pojawia się także były chłopak Belli-Luke. I jest to nieprzyjemne spotkanie.
Ale przede wszystkim, główni bohaterowie kończą szkołę, pisząc ostatnie egzaminy. Ich wynik zależny będzie o wyborze dalszej drogi życiowej.
Książka nadal nie w moim guście, choć ta cześć jest ciut lepsza, niż pierwsza, którą wcześniej przeczytałam.
Tematyka młodzieżowa, język i myślenie także.
Moje pokolenie 50 plus, inaczej postrzegało i wyrażało swoje poglądy.

Tym razem wybierają się na festiwal Rebel Rocks.
Ale zawodzą się, gdyż tuż przed festiwalem zespół...

„Czemu stawanie w obronie tego, w co się wierzy jest tak przerażające? Czemu nie można w obronie tego, w co się wierzy, przyjemnie i wygodnie sobie po siedzieć?”

Bohaterowie książki kończą szkołę i zdają egzaminy, od których wyników zależy ich dalsza edukacja. Bella wie, że nie poszło jej najlepiej i dlatego obawia się, że nie uda jej się dostać do tego samego collegu co Rach i Tegan. Stara się o tym nie myśleć, ponieważ zbliża się festiwal RebelRocks, na którym wystąpi The Session – światowej sławy zespół, którego dziewczyny są fankami oraz zespół muzyczny chłopaka Belli – Adama.
Belli nie stać na bilet i dlatego stara się zatrudnić w ekipie sprzątającej, aby móc uczestniczyć w koncertach. Przed festiwalem zespół The Session promuje akcję "To tylko słowa" i wypuszcza serię ubrań z seksistowskimi napisami, które nie podobają się bohaterkom i dlatego postanawiają zorganizować bojkot.
Czy przyjaciółkom uda się przekonać rzeszę fanów zespołu, że ten nie postępuje właściwie? Co wybierze Bella – miłość czy przyjaźń?

To 3 część serii. Nie czytałam wcześniejszych, ale to mi nie przeszkadzało.
Tempo akcji, jak dla mnie, jest zbyt powolne. Zakończenie jest ok, ponieważ zaczyna się dziać więcej i szybciej.
Bohaterka mnie urzekła, bo jest „jakaś” - roztrzepana i inteligentna. Jej rozważania, rozterki i przemyślenia rodzą się w głowach wielu nastolatek. Tym, co najbardziej mnie w niej urzekło to hart ducha, bo kiedy jej przyjaciółki chciały zrezygnować ona ponownie zasiewała w nich wolę walki. Ze względu na aspekt dydaktyczny polecam ją z czystym sumieniem.
„Bądź taką osobą, jaką chcesz być.”
Książka pokazuje, że: warto być wiernym swoim zasadom, przyjaźń jest czymś wartościowym, ważna jest rozmowa oraz szacunek do siebie samego i innych, a dzięki współpracy można wiele osiągnąć.
„Nasz protest nie był klęską. Cokolwiek by się teraz wydarzyło, udowodniłyśmy, że głośne wyrażenie opinii zbliża ludzi do siebie.”
Ukazuje, że nie należy się poddawać, tylko należy stawiać czoła trudnościom, które stawia przed nami życie, oraz że kłamstwa niosą za sobą konsekwencje.
Pokazuje, że osoby stają się sławne dzięki takim osobom jak ja i Ty, czyli swoim fanom. Bez nas one nie istnieją.

Powieść "Przypał i cała reszta" została mi przydzielona w ramach akcji recenzenckiej Wydawnictwa YA!. Dziękuję za możliwość zapoznania się z twórczością nieznanej mi do tej pory pisarki.
Książka dedykowana jest przede wszystkim nastolatkom ze względu na fakt, że jej bohaterowie należą do tej grupy wiekowej. Uważam jednak, że uprzyjemni też czas osobom starszym, a dla matek prawie dorosłych latorośli może być wsparciem w wychowaniu i zrozumieniu burzliwych procesów intelektualnych i emocjonalnych zachodzących w ich umyśle. Z treści bije sam urok perypetii sympatycznych postaci, solidna doza humoru, małe i większe problemy i dylematy rozwiewane słodyczą gorącej czekolady. Dzięki niej można cofnąć się w czasie, przeżyć etap późnego dzieciństwa jeszcze raz i z pewnością dobrze się bawić.
Główną bohaterką jest Bella, przed którą stoi sporo wyzwań. Egzaminy, wątpliwości związane z chłopakiem Adamem, wymyślanie sposobu dostania się na koncert zespołu The Session i próba udaremnienia ich niecnych uczynków w zakresie niegodnego i pozbawionego szacunku traktowania fanek i fanów, to jedne z wielu spraw kłębiących się w głowie Belli. W żadnej jednak nie kiełkuje ziarno powagi. A dlaczego? Z książki bowiem obficie wycieka komizm sytuacji, każda strona dostarcza zabawnych dialogów i opisów. Zaskakujące połączenia słów, hasła, które warto zapamiętać, by rozweselić siebie lub towarzystwo w szare, pochmurne dni, wynoszą autorkę na piedestał twórców powieści przyprawionych walorami rodem z komedii i kabaretów. Dodam, że język powieści jest błyskotliwy, niebanalny, nasączony elokwencją i dbałością o dobór wyrazów, kreatywny pod względem neologizmów i wkomponowania młodzieżowego slangu.
O Beth Garrod nie ma wielu dostępnych w internecie informacji, przynajmniej w języku polskim, natomiast ze strony autorskiej wynika, że pochodzi z  Londynu, należy do młodych twórców, stojących u początku kariery, mogących pochwalić się dorobkiem składającym się z kilku wydanych tytułów. Uważam, że roztacza się przed nią świetlana przyszłość, gdyż cechuje się pomysłowością, poczuciem humoru, warsztatem pisarskim i chęcią wniesienia czegoś odkrywczego na rynek literacki. Polecam zapoznać się z kontami instagramowymi autorki oraz Wydawnictwa YA!, spod skrzydeł którego wyfruwają perełki czytelnicze, między innymi Beth G.

Beth Garrod kieruje swoją książkę do młodszych czytelników, do dziewcząt w szczególności. I cieszę się niezmiernie, że już od młodych lat dziewczyny będą miały szansę uwrażliwiać się na inne kobiety. Bohaterki “Przypału i całej reszty” pokazały, że lepiej nie zadzierać z ich przyjaciółką, z kobietami w ogóle. Świetna lektura.

Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja książki na...

Na przypale albo wcale!

Bella to wydawałoby się zwyczajna nastolatka. Ma swoje typowe dla wieku problemy, pryszcze, brak chipsów i ekstra przystojnego chłopaka z osiedla, na którego uwielbia się gapić, fantazjując o wspólnej przyszłości. Ale czy to już wszystko? No raczej, że nie.

Bella jest pierwszej klasy gapą i pierdołą :D jest tak fantastycznie życiowo nieogarnięta, że większość podejmowanych przez nią akcji można by skwitować niedowierzaniem i wybuchem śmiechu. Mówiąc krótko, młodsza z sióstr Fisher to chodząca katastrofa, ale jest przy tym tak uroczo roztrzepana, że nie sposób jej nie lubić. Jej wewnętrzne przemyślenia, rozterki i rozważania czy masa ironicznych (a także autoironicznych) komentarzy nieraz sprawiały, że ze śmiechem przewracałam oczami. Jednak tym, co najbardziej mnie w Belli urzekło był jej doskonale ukrywany hart ducha, który wyłaniał się z mgły, nieco przyprószony okruszkami z chipsów, jednak zawsze obecny, wtedy gdy najbardziej go potrzebowała.

Byłam zachwycona tym, że ta bardzo młodziutka dziewczyna nie poddaje się złemu losowi czy przeznaczeniu, ale z podniesioną głową stawia czoła trudnościom – a uwierzcie autorka nie szczędziła jej problemów. Konsekwencje kłamstw, problemy w szkole, zawalone egzaminy czy złamane serce to tylko te najważniejsze kwestie, z którymi musiała się zmierzyć.

Jednak nie takie góry można przenosić mając przy sobie najlepszych przyjaciół, nieprawdaż? Także Bella nie musi mierzyć się z dorastaniem w krainie przypałów sama, dwie najbliższe jej sercu przyjaciółki: Teg i Rah zawsze są z nią by dopomóc i w razie czego minimalizować straty wizerunkowe. Nie muszę wam chyba opowiadać, do czego zdolne jest takie szalone trio.

Podsumowując: Super Przypał, Jeszcze większy przypał i trzeci tom, który dopiero co miał premierę – Przypał i cała reszta to fantastyczna seria, idealna na lato. Radosna, pełna nastoletnich porywów serca i wielkich idei, starszym z nas przypomni jak to było być nastolatkiem z głową w chmurach, młodszym pokaże, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, wystarczy mieć w sobie odwagę. Serdecznie polecam wszystkim, którzy chcą się po prostu zrelaksować i oderwać od szarej rzeczywistości.

Na przypale albo wcale!

Bella razem z przyjaciółkami wybierają się na festiwal RebelRocks podczas, którego ma wystąpić jeden z najpopularniejszych zespołów The Session, a także grupa muzyczna Adama - chłopaka Belli. Okazuje się jednak, że The Session promują akcję "To tylko słowa", która pod postacią sloganów uwłacza godności kobiet. Przyjaciółki postanawiają doprowadzić do usunięcia zespołu z festiwalu, tylko czy uda się tak małej grupce przeciwstawić ogromnej liczbie fanów The Session?

"Przypał i cała reszta" to już trzecia część z serii Awkward. Muszę przyznać, że zaczynając tę książkę nie znałam wcześniejszych tomów, jednak ani trochę nie przeszkadzało mi to w poznaniu dalszych losów postaci tej historii. Natomiast nie ukrywam, że jestem mocno zaintrygowana relacją Belli i Adama, dlatego też z chęcią sięgnę po pierwsze części, by móc zobaczyć początki tej rozwijającej się miłości.
Uważam, że książka ta jest jedną z tych lekkich, nieco naiwnych pozycji, które mają na celu polepszenie humoru czytelnika.
"Przypał i cała reszta" to niezwykle zabawna, ale i pouczająca historia. Ukazana jest w niej walka z seksizmem, a także odsłania ważne przesłanie mówiące o tym, że rozmowa w związku jest bardzo ważna, nawet ta -a może zwłaszcza ta -która porusza tematy tabu.
Dorosłość nie oznacza tylko końca szkoły, beztroskich dni, czy początku samodzielności. Dorosłość to dojrzałość i ta fizyczna, i ta psychiczna. Warto o tym pamiętać.

• Literatura młodzieżowa
  • Powieść obyczajowa
  • E-booki do kupienia
  • Egzemplarz recenzencki
  • Mam ebooka - epub
  • Współpraca
  • Przeczytane książki, e-booki, wysłuchane audiobooki w 2022r.

Dodaj cytat z książki Przypał i cała reszta