Projekt Prawda

Kiedyś przeczytałam gdzieś,
Że każde zdanie
Zapisane w ten sposób
Wygląda jak wiersz.

I właśnie tak odbieram tę książkę.

Może nie znam się na poezji, może to też kwestia tłumaczenia, ale te wiersze wcale mi się nie podobały 🤷🏼‍♀️

Sam pomysł na tę książkę był bardzo dobry i mimo, że fabuła poruszała dość trudne tematy, to czytało się ją lekko i przyjemnie.
Zamysł, żeby pisać ją właśnie w formie wierszy też mi się podobał, ale efekt finalny w moim odczuciu wyszedł dosyć miernie.

W momencie gdy ta książka miała swoje 5 minut, czytałam różne opinie, część z nich była negatywna i sama nie planowałam po nią sięgać. Gdyby nie udział w BookTourze, pewnie nigdy bym tego nie zrobiła 🤷🏼‍♀️ Oceniam ją 4/10⭐️ i nie polecam.

✨Projekt prawda✨

Kiedyś przeczytałam gdzieś,
Że każde zdanie
Zapisane w ten sposób
Wygląda jak wiersz.

I właśnie tak odbieram tę książkę.

Nie czuję w sumie niczego konkretnego po tej książce. Kolejna infantylna powieść młodzieżowa, tylko napisna wierszem. Książka w sam raz na raz.

Poniższe cytaty z tej historii, wraz ze słowami Szekspira, mogłyby być jedynym opisem do tej książki.

„Wię­cej cię ko­cham, niż język wy­po­wie,
Wię­cej niż świa­tło, niż po­wie­trze, wol­ność,
Wię­cej niż wszyst­kie świa­ta tego skar­by”[William Szekspir].

"Je­stem dumny, że je­steś moją córką.
Je­stem dumny, że je­stem twoim ojcem.
I nikt
tego nie zmie­ni.''

Młoda dziewczyna przygotowując projekt w szkole dowiaduje się prawdy o sobie. Swoje EMOCJE przelewa w wiersze i to one tworzą całą historię. Są przeplatane mailami i rozmowami na komunikatorach prowadzonych przez bohaterów.

Całkiem inny styl, ale cieszę się że się przełamałam i ją poznałam. Dzięki pisaniu wierszem, przez powieść się płynie i bardzo szybko się ją czyta.

„Wię­cej cię ko­cham, niż język wy­po­wie,
Wię­cej niż świa­tło, niż po­wie­trze, wol­ność,
Wię­cej niż wszyst­kie świa­ta tego skar­by”[William Szekspir].

"Je­stem dumny, że je­steś moją córką.
Je­stem dumny, że je­stem twoim ojcem.
I nikt
tego nie zmie­ni.''

Młoda...

Dobrze, że poszłam do biblioteki i wypożyczyłam tę książkę. Mam ją na legimi, ale do tej pory daleko mi było by przeczytać ten tytuł, a szkoda bo książka jest bardzo fajna i w ciekawy sposób napisana :)

Fajna i przyjemna młodzieżówka napisana w nietypowy sposób.

Fajna i przyjemna młodzieżówka napisana w nietypowy sposób.

“Gdyby tylko mogła wyjąć serce
z piersi i zasadzić w doniczce
jak roślinkę.
Poić wszystkim, czego potrzebuje,
i włożyć na miejsce z powrotem,
kiedy miną trudne czasy.”

Siedemnastoletnia Cordelia Koenig musi stworzyć projekt na zakończenie szkoły. Ma w planach zbadać swoje etniczne pochodzenie, tak jak zrobiła to jej starsza siostra. Szczęśliwie ma pracować przy projekcie z Kodiakiem Jonesem, którym od dawna jest zauroczona. Jednak nie wszystko idzie po jej myśli. Gdy otrzymuje wyniki testu DNA, jej świat zaczyna się walić. Uświadamia sobie, że jej życie jest wypełnione kłamstwami. Czy Cordelia zdoła odnaleźć się w chaosie własnych uczuć?

“Projekt prawda” Dante Medemy to oryginalna, poruszająca i dojrzała opowieść o poszukiwaniu siebie i uczeniu się czym jest miłość. Jest opowiedziana za pomocą wierszy i wiadomości, dzięki czemu to nietypowa powieść, zachwycająca formą. Jest przy tym bardzo lekka i przystępna, doskonała także dla osób nieprzepadających za wierszami. Osobiście uwielbiam poezję, jednak rzadko kiedy trafia do mnie poezja współczesna. Tym większe było moje zdziwienie, gdy okazało się, że nie mogłam oderwać się od czytania. To wyjątkowa książka, można powiedzieć, że nie jest napisana słowami, lecz emocjami.

Historia Cordelii to bez wątpienia powiew świeżości w literaturze młodzieżowej. Po raz pierwszy miałam okazję czytać powieść napisaną wierszem i była to wspaniała przygoda. To książka, która niesamowicie wciąga, przez którą dosłownie się płynie. Mocno zadziałała na moją wyobraźnię, widziałam każde opisane w niej wydarzenie niezwykle wyraźnie. Także wrażliwość i delikatność Cordelii zrobiła na mnie duże wrażenie. Jej historia dostarczyła mi wielu emocji i jestem pewna, że to jedna z tych książek, które zyskują na każdym kolejnym przeczytaniu.

“Projekt prawda” Dante Medemy to powieść napisana z duszą. Pokazuje, że prawda nie zawsze wyzwala, lecz czasem jest ciężarem kierującym człowieka ku upadkowi. Pozwala także dostrzec, że poezją może być całe nasze życie, jeśli tylko spojrzymy na nie z odpowiedniej perspektywy. Ogromnie polecam, dajcie się nią zachwycić! 😊

“Gdyby tylko mogła wyjąć serce
z piersi i zasadzić w doniczce
jak roślinkę.
Poić wszystkim, czego potrzebuje,
i włożyć na miejsce z powrotem,
kiedy miną trudne czasy.”

Ostatnio przeszukiwałam ten milion książkowych list, które porobiłam przez lata i przypomniałam sobie wiele tytułów, o których zdążyłam już zapomnieć i to jest jedna z nich. Mignęła mi kilkukrotnie na instagramie, ale wydaje mi się, że nigdy nie było o niej jakoś specjalnie głośno albo mnie to zwyczajnie ominęło.

Na plus jak najbardziej tematyka - poszukiwanie biologicznego rodzica, swojego miejsca w świecie. To tematy, z którymi nieczęsto można się spotkać w jakiejkolwiek literaturze.

Na plus jak najbardziej tematyka - poszukiwanie...

Genialna książka.

Genialna książka.

Kiedy tylko Projekt prawda pojawił się w zapowiedziach, byłam go bardzo ciekawa. I to na tyle, że jak tylko książka do mnie dotarła, zabrałam się za czytanie. Niestety coś poszło nie tak i musiałam odłożyć ją na jakiś czas. Jednak w końcu dotarłam do ostatniej strony i mogę napisać, co o niej myślę.

• Przeczytane w 2021