Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów

Okładka książki Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów
Robert Lacey Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
2021-04-14
Data 1. wydania:
2020-10-20
Janusz Ochab

Nie gwiazdkuję reportaży. Niesamowita historia pełna bólu i krzywdy. Po przeczytaniu tej książki obawiam się, że pojednanie braci jest jeszcze odległą sprawą. Mam jednak nadzieję, że miłości, które sobie wybrali będą na całe życie. Moim zdaniem Harry dobrze postąpił i myślę, że William chętnie poszedłby w ślady młodszego brata, jednak obowiązek mu nie pozwala.

1940

Fani królewskiej rodziny Windsorów z pewnością zaciekawią się ta ksiażką. Daje nam on awgląd w wybory, jakich dokonuje najmłos]dsza generacja dynastii. Jak t zwykle z monarchami było, zapasowy następca na pocxątku jest hołubiony, czuje braterstwo, ale dorosłość przynosi nowy wyzwania. "Wielka czwórka", to jest Kate, meghan i ksiażęta zostali prześwietleni. Dowiadujemy się z wiarygodnego źródła o rodzinnym biznesie Middletonów, artystycznych korzeniach Meghan. Na szczęście analiza merytoryczna, bezstronna i obalająca wiele mitów. Nie stroni od rozstrząsania młodzieńczych wybryków Harry'ego czy wstydliwych sekretów rodziny, obejmuje swoją analizą także Fergie, księcia Andrzeja czy księzniczkę Anne. Dużo też pisze o samej Dianie i wpływie traumy na zachowanie ksiażąt.
Jeszcze ba studiach harry był pod opieką Williama, jednak przy boku ukochanej skrystalizowały się plany, by wykręcić się od królewskich obowiązków.
Konflikt to zaostrzał sie, to łagodniał. Na relacje nie wpłynęł dobrze fakt, że w konstruowaniu umowy Megxitu następca nałożył więcej utrudnień na brata niż starał się pomóc. Odmienne niż przyszły król priorytety, głoszona pochwałą normalności, niewiernośc"Firmie"- to zbrodnie Harry'ego. Szkoda, bo Meghan swoją naturalnością i energią wilu sympatyków mogłaby zjednać monarchii. Zenada jest niepokazywanie przez królową w orędziu do narodu zdjęć Harry'ego i Archiego.

Ciekawe kulisy życia rodziny królewskiej.

Ciekawe kulisy życia rodziny królewskiej.

Każdy z nas słyszał o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Świat nieustannie obserwuje wszystkie rozgrywające się w niej dramaty i konflikty. "Bitwa Braci" ma na celu pokazać nam, jakie relacje panują pomiędzy Harry'm i Williamem - synami księcia Karola i księżnej Diany. Robert Lacey, autor powieści, jest biografem i konsultantem historycznym serialu "The Crown", dlatego można spodziewać się, że o rodzinie Windsorów wie on naprawdę dużo. Książka była bardzo przyjemna w odbiorze. Autor przez większość czasu mówi bezpośrednio do czytelnika. Myślę, że taka forma szczególnie przypadnie do gustu osobom, którym nie po drodze z biografiami. Lacey przybliża nam historię Diany i Karola oraz pokazuje, jak ich zachowanie wpływało na życie i relacje książąt. Opisuje także okoliczności, w jakich Harry i William poznali swoje przyszłe żony oraz analizuje każdy etap życia mężczyzn. Muszę przyznać, że o wielu rzeczach nie miałam wcześniej pojęcia (lub w ogóle się nad nimi nie zastanawiałam), dlatego książka wniosła do mojego życia kilka naprawdę interesujących faktów. Choć Lacey stara się, jak najbardziej przybliżyć nam historię braci, zdaje mi się, że zabrakło mu pewnego wyczucia. Niektóre wątki, które wydawały mi się nieco zbędne (jak np. kilka paragrafów dotyczących matki Kate) były dość długie, a inne, które uważałabym za ciekawe i warte opowiedzenia, zostały jedynie krótko wspomniane. Na szczęście na końcu książki znajdują się "Uwagi o źródłach", gdzie autor zamieścił część książek, z których korzystał przy opisywaniu wybranych wątków (oczywiście pełna bibliografia znajduje się kilka stron później), dzięki czemu czytelnik może uzupełnić swoją wiedzę o niektórych historiach, które go zainteresowały. W książce pojawiają się od czasu do czasu prywatne komentarze autora, czego nie spodziewałam się w biografii. Całość dopełniają karykatury i zdjęcia rodziny królewskiej. Może "Bitwa Braci" nie była dokładnie taka, jak się spodziewałam, jednak moje odczucia są w większości pozytywne.

"Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów" to ciekawa książka o rodzinie królewskiej, w której autor nie waha się przed wyciągnięciem na światło dzienne różnych skrywanych informacji, a jednocześnie, moim zdaniem, stara się być obiektywnym i rzetelnym obserwatorem historii dziejącej się na naszych oczach.

Do przeczytania tej pozycji skłoniły mnie: odejście Harrego i Meghan z rodziny oraz śmierć księcia Filipa. Robert Lacey wnikliwie opisuje relacje braci, przywołuje wspomnienia księżnej Diany, kreśli obraz więzi rodzinnych i analizuje przyczyny ich osłabienia. Dodatkowym walorem książki są fotografie i satyryczne rysunki.

Moją uwagę zwróciły słowa księcia Harrego: "Małżeństwo z księciem lub księżną nie jest do końca tym, za co się je powszechnie uważa". O ile sama ceremonia ślubu może wydawać się zwyczajnym ludziom bajkowa, podobnie jak wyobrażenia o królewskim życiu, o tyle samo życie z bajką ma niewiele wspólnego. Ciągłe podporządkowywanie się zasadom i odrzucanie jakichś swoich pragnień w imię dobra monarchii, bycie pożądanym kąskiem dla prasy czy innych mediów może okazać się szalenie trudne i zaowocować brakiem happy endu jak w przypadku Diany.

Książkę uważam za przyjemną lekturę, która wzbogaciła moją wiedzę o królewskiej rodzinie.

Do przeczytania tej pozycji skłoniły mnie:...

Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu Rodziny Windsorów.
Prawdę mówiąc nigdy specialnie nie fascynowałam się losami brytyjskiej rodziny królewskiej, choć śledziłam najważniejsze wydarzenia związane z Pałacem Buckingham.
I z prawdziwą ciekawością obejrzałam cztery sezony serialu "The Crown" na Netflixie. Zresztą autor "Bitwy braci", Robert Lacey jest konsultantem historycznym tego serialowego hitu.
Jego najnowszą książkę czyta się lekko, z zainteresowaniem, a nawet z refleksją. Satyryczne obrazki nadają jej humorystycznego tonu, choć losy członków rodzinny królewskiej bywają usłane różami z wyjątkowo ostrymi kolcami.
Autor przywołuje historię księcia Karola i księżnej Diany, aby zarysować tło w którym przebiegało dzieciństwo i dorastanie braci ostatecznie zakończone tragiczną śmiercią ich matki - ukochanej przez lud księżnej Diany.
Prześwietla rodziny dwóch wybranek życiowych książąt- Kate Middleton i Maghan Merkle.
Szczególnie pojawienie się tej drugiej, mocno namieszało w windsordzkim klanie.
Nie miałam pojęcia, że sytuacja między braćmi jest tak napięta, zawsze wydawało mi się pomimo, iż są zupełnie różni łączy ich mocna, braterska więź.
William, choć jak okazuje się potrafił nieźle rozrabiać, ostatecznie podąża za tradycją, przestrzegając królewskie konwenanse i reguły. Harry wciąż wyrywa się ku wolności.
Książka kończy się w momencie zrzeczenia królewskich przywilejów przez Harrego i Meghan w marcu 2020.
Swoją drogą ciekawa jestem, jak autor odniósłby się do głośnego wywiadu u Oprah Winfrey😉?
Wydaje mi się, że to dopiero początek tej historii.
Ja osobiście kibicuję Meghan i Harremu, choć wiem, że bez wsparcia rodziny nie będzie im łatwo, oby ich zwiazek przetrwał, oby z czasem nie mieli do siebie pretensji.
P.S.Tak się złożyło, że podczas mojej " królewskiej" lektury - 9 kwietnia z Pałacu Buckingham dotarła smutna wiadomość o odejściu najstarszego członka rodziny Windsorów - Filipa, księcia Edynburga.
Książe Filip zmarł tuż przed swoimi setnymi urodzinami, towarzyszył swojej królowej 73 lata😔.

Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu Rodziny Windsorów.

Ciekawa, dobrze się czyta. Największy zarzut to bardzo duży poziom ogólności faktów. Brak jest smaczków z życia rodziny królewskiej. Mimo wszystko pozycja, którą zdecydowanie warto przeczytać z pełnym przeglądem życia braci.

więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2021/08/ksiazka-bitwa-braci-i-historia-rozpadu.html

Liczne zdjęcia i fakty z życia Królewskiej Rodziny Windsorów. Trochę pobieżnie rozpatrywane. Chociaż autorem jest osoba bliska tej rodzinie i opisująca ją od wielu lat. Właściwie taki lepszy zapis wiadomości z internetu plus kilka nowych faktów.

Ta książka utwierdza mnie w przekonaniu, że bez Elżbiety ta rodzina upadnie, bo Karol kompletnie nie nadaje się na króla, a Harry i Meghan to... aszzz szkoda gadać.

Ostatnio o brytyjskiej rodzinie królewskiej stało się wyjątkowo głośno. Wszystko to za sprawą konfliktu dwóch braci- następcy tronu- Williama, i jego młodszego brata- Harrego. W Polsce przyczyny tego konfliktu nie były do końca jasne- z pomocą przychodzi więc książka Roberta Laceya, brytyjski historyk, biograf i konsultant historyczny Netflixowego hitu "The Crown".
Po takim autorze oczekuje się więc książki pełnej faktów, a nie luźnych domysłów jakie bywają w wielu biografiach na temat monarchii.
"Bitwa Braci- William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów" jest książką zaczynającą się od kilku rozdziałów na temat nowszej historii rodziny królewskiej- jest to wspaniałe tło do dalszej części tej biografii.
Następne rozdziały opowiadają o dzieciństwie obu braci i ich żon. Historia każdego bohatera jest dogłębnie objaśniona i pełna zaskakujących faktów- dokładnie tego, czego oczekiwałam od książki.
W następnej części książki historia braci opisana jest stosunkowo chronologicznie z lekkimi przesunięciami w jedną lub drugą stronę. W tych też fragmentach pojawiają się wtrącenia na temat postaci odgrywających ważną rolę w życiu obu książąt- jak np. Diana czy Kate na studiach. Tutaj też dowiadujemy się wielu mniej lub bardziej znanych informacji na temat skandali pojawiających się wokół Windsorów.
Na końcu dochodzimy do wydarzeń aktualnych- czyli konfliktu braci. Dzięki wcześniejszemu wspomnieniu na temat młodych lat czwórki bohaterów, uzyskujemy pewne tło, które pomaga zrozumieć postępowania i relacje między Windsorami. Do tego wszystkie wydarzenia przytoczone są z bezstronnej perspektywy, dzięki czemu jesteśmy w stanie wyciągnąć własne wnioski i opinie na temat całej historii.
Warto pamiętać, że książka w języku angielskim została wydana pod koniec 2020- brakuje więc w niej wspomnień na temat najnowszych wydarzeń jak wywiad z Oprah czy śmierć Księcia Filipa, przy tym należy napomnieć, że pewien wątek pani Winfrey pojawia się w tej książce.
Na koniec dodam informację o czymś co jest niezwykle ważne w biografiach- czyli pochodzenie informacji. W tej książce cała bibliografia uporządkowana jest rozdziałami, dzięki czemu niemal każdy może doczytać dodatkowe informacje na temat historii zawartych w książce.
Fajnym uzupełnieniem książki są wkładki ze zdjęciami Windsorów znajdujące się co kilkanaście stron, oraz karykatury umieszone między linijkami tekstu na bieżąco.
Reasumując- książka idealna jest dla każdego kogo interesuje głębsze podłoże konfliktu braci, oraz dla tych co interesują się rodziną królewską.
Opinia powstała w ramach #WyzwanieLC

Po...

Dodaj cytat z książki Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów