Agencja modelek Eileen Ford

2016-06-15
2016-06-15
Pola Sobaś-Mikołajczyk
Pola Sobaś-Mikołajczyk modelka Eileen Ford

Po książce o agencji modelek spodziewałam się lekkiej i raczej plotkarskiej treści, a dostałam bardzo przyzwoicie napisaną biografię niezmiernie ciekawej osoby, jaką była Eileen Ford. Robert Lacey opisał życie założycielki jednej z najważniejszych agencji modelingowych w sposób wciągający i rzeczowy. Zdecydowanie warto przeczytać, choćby po to, żeby zobaczyć, jak powinno się pisać dobre biografie.

Pozostając w temacie modowym, prezentuję recenzję książki "Agencja modelek Eileen Ford".
▪️
Eileen wraz z mężem otworzyli agencję modelek w czasach kiedy wielka moda dopiero raczkowała a praca modelek nie była taka lukratywna jak dziś. Jednak młode małżeństwo to właśnie w tej dziedzinie upatrywało pomysłu na udany biznes i w połowie XX wieku stworzyli miejsce, będące bezpieczną przystanią dla młodych dziewcząt. Eileen bowiem, tym dopiero wkraczającym w świat dorosłości kobietom, oferowała nie tylko wsparcie ale również miejsce we własnym domu, dając im tym samym gwarant bezpieczeństwa.
▪️
Bardzo podobało mi się w tej książce tak wnikliwe i szczegółowe podejście do tematu. Autorka swoje dzieło rozpoczyna od zaprezentowania historii obu rodzin. Jak to się stało że się poznali, jak poznali się ich rodzice, czym się zajmowali, jakimi dziećmi i nastolatkami byli Fordowie. Te wszystkie informacje stanowią doskonałą bazę dla zrozumienia fenomenu sukcesu Fordów i pozwalają jeszcze bardziej się z nimi identyfikować.
▪️
A kiedy już poznajemy genezę powstania agencji, jej początki, najsłynniejsze modelki, najbardziej dochodowe kontrakty, to wkraczamy w czasy kiedy w branży pojawiają się nowe podmioty o tym samym celu biznesowym. Czasy konkurowania między sobą, czasy walki o najbardziej pożądane twarze. I tu kolejne wciągające rozdziały.
▪️
Nie będę więcej zdradzać. Mnie ta książka, okraszona masą archiwalnych zdjęć, pochłonęła do reszty. Szczerze polecam.

Mój bookstagram: my.books.shelf

▪️

Książka o tym, jak powstała i rozwijała się agencja modelek Eileen Ford. Świat modelingu przedstawiony bez retuszu. Mnie jednak bardziej niż historia agencji i plotki o sławnych modelkach zainteresowała postać E. Ford, która kierowała agencją przez kilkadziesiąt lat. Należała do pokolenia, które ciężko pracowało, wierząc w amerykański sen i deklarując wierność niemodnym dziś zasadom. Eileen Ford to kobieta o zdecydowanym charakterze. Była uwielbiana, ale też nienawidzona. Mówiła, co myśli, bez owijania w bawełnę, a jej poglądy często były kontrowersyjne.

Ciekawa pozycja wśród książek biograficznych opisująca jak machina modelingu powstawała, rozwijała się i dorastała do zmian.

historia modelingu, tworzenie się nowego zawodu, jego rozwój od fatalnie płatnego do prestiżowego. Plus kulisy zarządzania przedsiębiorstwem, ludźmi, współpraca z dużymi firmami, współpraca międzynarodowa, do tego tematy obyczajowe, seksizm, rasizm czyli wszystko co nadal jest niestety aktualne.

Wciągająca, inspirująca. Opisująca życie Eileen Ford od najmłodszych lat, aż po kres życia. W trakcie czytania napotkacie wiele znanych nazwisk, niektóre były dla mnie zaskoczeniem.
Świetnie się czyta i chce się więcej. Polecam

Świetnie się czyta i chce się więcej. Polecam

Bardzo dobra książka. Polecamy przeczytanie książki modelkom. Agencja Modelek Infernal https://www.agencjainfernal.pl/

Myślę, że Eileen Ford świetnie odnalazłaby się we współczesnych realiach. Co więcej, myślę, że w duecie z mężem osiągnęłaby jeszcze większy sukces niż ten opisany w książce. Której z resztą opis jest nieco mylący. Na kolejnych stronach widzimy stopniowy rozwój branży modowej, czy raczej modowej, które jest dziełem małżeństwa Fordów. Możemy obserwować jak piękne dziewczyny zaczynające od głodowych stawek za przechadzanie się po domach handlowych przeobrażają się światowej sławy ikony, które „Za mniej niż 10 000 dolarów (...) nie wstają z łóżka”. Cała ta transformacja, tak fantastycznie przedstawiona przez Roberta Lacey’a to zasługa właśnie Fordów. Autor prowadzi nas przez kolejne dekady i zaprasza do miejsc, w których „się działo” w branży modowej. Robi to na tyle umiejętnie, że wchodzenie za kulisy pokazów i sesji, nie nudzi. Ale też nie sprawia, że trudno się od książki oderwać.
„Agencja modelek Eileen Ford” to ciekawa pozycja. Szczególnie dla kogoś, kto tematem zupełnie się nie interesuje, a modelik kojarzy ze śpiącymi na pieniądzach, rozkapryszonymi anorektyczkami. Myślę, że warto poświecić jej czas. Zaznaczam jednak, że to nie jest do końca biografia Eileen Ford. Matka Chrzestna modelek pojawia się w książce, ponieważ musi - to ona stworzyła współczesny modeling. Ale to nie jest jej biografia.

Dobry pomysł na rozwinięcie własnej firmy to połowa sukcesu. Znalezienie niszy na rynku zgodnej z aktualnym zapotrzebowaniem nie jest proste, ale do osiągnięcia sukcesu potrzeba znacznie więcej. Ważna jest ciężka praca, pewność siebie, charyzma, ambicje i postępowanie zgodnie z własnymi zasadami, bez względu na przeciwności i opinię innych. Wszystko to uosabia Eileen Ford – kobieta, która w świecie mody zdobyła szczyty. Utworzona przez nią i prowadzona wspólnie z mężem agencja modelek stała się symbolem piękna, elegancji, rzetelności i dobrej marki. Spod jej skrzydeł wychodziły supergwiazdy goszczące na okładkach prestiżowych pism. Jak wyglądała jej droga do sukcesu? Jaka była w życiu prywatnym?

Robert Lacey – historyk i biograf. Napisane przez niego książki gościły na listach bestsellerów, zdobywając dużą popularność. Wśród nich wymienić można biografie Henry’ego Forda, czy królowej Elżbiety II.

Od dawna wśród publikacji po które sięgam z przyjemnością znajdują się biografie. Scenariusze wykreowane przez życie są zaskakujące, ciekawe i przede wszystkim dostarczają szeregu emocji. Wiele zależy oczywiście od sposobu przedstawienia wydarzeń i umiejętności trafienia do odbiorcy. Czy autorowi biografii Eileen Ford się to udało?

W książce przedstawione jest życie prywatne i zawodowe niezwykle charyzmatycznej kobiety, która niejako szturmem wdarła się do świata mody, znacznie go odmieniając. Jej decyzje i wypowiedzi mogły budzić kontrowersje, ale równocześnie dzięki nim współczesny świat modellingu znajduje się na takim poziomie. Zawsze ciekawiło mnie to, w jaki sposób zrodził się pomysł będący początkiem odniesionego później sukcesu. Za każdym razem jak sięgam po książkę biograficzną dotyczącą sławnej osoby zastanawiam się, od czego jej droga się zaczęła. Co było impulsem? Co sprawiło, że Eileen pomyślała o założeniu agencji modelek? Jak poradziła sobie z presją i obowiązkami? W tej książce poza odpowiedziami na powyższe pytania, czytelnik otrzymuje znacznie więcej. Poznaje Eileen Ford jako młodą dziewczynę, kobietę, matkę, żonę i marzycielkę, która w odpowiednich momentach potrafiła twardo stąpać po ziemi. To wielowymiarowy obraz życia kobiety o silnej osobowości, wymagającej i mimo przeszkód dążącej do celu. Szereg wydarzeń z jej życia zaskakuje i zaciekawia. Ceniła dyscyplinę, ale także opiekowała się młodymi kobietami, które wkraczały do świata mody. Okazywała troskę oraz starała się wpoić im pewne zasady, traktując niemal jak własne dzieci. Z drugiej strony bez problemu wybierała modelki do zwolnienia i nie unikała konfliktów. Znana była z ciętego języka.

Po zakończeniu lektury trudno mi było pozbierać myśli i nadal pozostawałam w przeszłości. W czasach, gdy powstawały pierwsze agencje modelek, a osoby w nich pracujące miały niewielkie dochody i same musiały dbać o fryzjerów, dodatki i terminy. Gdy na rynku pojawiały się pierwsze bookerki, a do czasopism dodawano rotograwiurowe, wielobarwne wkładki.

Jednym z wielu walorów tej biografii jest sposób przedstawienia wydarzeń. Autor z dbałością o szczegóły, ale interesująco nakreślił przemiany zachodzące w tych czasach na świecie. Wyostrza to obraz i wzmacnia zainteresowanie tematem. Biografię czyta się jak powieść, poznając losy Eileen Ford i jej bliskich oraz współpracowników. Nie zabrakło fotografii ukazujących Eileen i jej rodzinę, modelki, które wypromowała, okładki magazynów, czy wycinki z gazet. Ilustracje spójnie uzupełniają opisywane wydarzenia.

„Agencja modelek Eileen Ford” to biografia, przy której ciężko przejść obojętnie. Świetnie napisana i odpowiednio ilustrowana. Jej lektura dostarcza wielu informacji i ciekawostek, wzbudza zdziwienie i uśmiech, ale także porusza. Polecam wszystkim, nie tylko czytelnikom interesującym się modą, chociaż dla nich pewnie będzie stanowić prawdziwą przyjemność. To wysmakowana i oparta na licznych źródłach podróż w przeszłość w celu poznania realiów świata mody na przestrzeni lat.

Rewelacja, nie czytałam jeszcze tak dobrze napisanej biografii jak ta i chociaż ich mało przeczytałam to ta książka skłania mnie żeby sięgnąć po ten typ literatury jeszcze wiele razy jak sięgnę po książkę. Ta książka to nie tylko biografia kobiety, która stworzyła i rozwinęła agencje modelek, ale także opowieść zapierająca dech w piersi i wciągająca jak mało która powieść. Zawarte tu zostały nie tylko losy samej Eileen, ale także cała otoczka historyczna, obyczajowa oraz kulturowa, która miała wpływ na powstanie i funkcjonowanie jej agencji, ale także tej części świata mody. Interesujesz się modą, modelingiem to ta książka to must have do przeczytania, żeby zobaczyć od kulis jak to funkcjonowało od początków. Dla osób, które nie specjalnie pasjonuje temat mody to też dobra pozycja żeby zgłębić losy ciekawej postaci oraz przeczytać naprawdę rewelacyjną książkę. Polecam, naprawdę warto. Jak przeczytasz to nie pożałujesz :)

Dodaj cytat z książki Agencja modelek Eileen Ford