Wojna lekarzy Hitlera

Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2021-04-14
2021-04-14
literatura polska historia wspomnienia zbrodniarze Hitler lekarze
Inne

Wyróżniona opinia i

Wojna lekarzy Hitlera

przeczytanych książek 354 napisanych opinii 309

Treść momentami chaotyczna, rozdziały wydają się nieco pourywane tematycznie i chronologicznie. Mimo to lektura wciągająca, książka zagłębia tematykę lekarzy Hitlera, ich relacji między sobą i Hitlerem oraz zbrodni medycznych czasów trzeciej rzeszy.

Ciekawa książka. Pod koniec podane dane lekarzy pracujących w zbrodniczej machinie Hitlera. Szokujące ilu lekarzy, niektórzy światowej sławy, brało w tym udział.

Solidna porcja wiedzy, napisana w przyswajalny sposób.

Solidna porcja wiedzy, napisana w przyswajalny sposób.

NIesamowite, jak lekarze byli architektami narzedzi masowej zagłady ludzi, i to na długo przed wybuchoem 2 wojny swiatowej.

Nie lubie książek hisotrycznych, ale ta przyciągałą mnie do siebie i mimo, że dość gruba przeczytałą się gładko bo wyjątkowo ciekawa. Pokazuje kulisy rywalizacji lekarzy pracujących w najbliższym otoczeniu Hitlera. Z książki można się dowiedzieć jak się dostali do kręgu Hitlera, o ich rywalizacji, o tym jak leczono wodza, ale i o kulisach pracy lekarzy w III Rzeszy. Warto.

Spodziewałam się pojedynku dwóch przybocznych lekarzy Hitlera. Choć ten konflikt stanowi główną oś książki to dostajemy to co się działo w Niemczech i na terenach okupowanych w temacie medycyny – akcja T4, eliminacja nieporządanego życia, eksperymenty. Trzeba przyzwyczaić się do natłoku nazwisk, informacji, momentami dziwnych tytułów rozdziałów.

Otrzymałem tę książkę do przeczytania w prezencie. I chociaż oficjalnie zakończyłem regularne zgłębianie problematyki II WŚ to trzeba powiedzieć, że nie zawiodłem się. Bardzo dobra pozycja.

Zacznę może od tego, że kupiłam tę książkę źle zrozumiawszy tytuł. Byłam przekonana, że będę czytać książkę o zbrodniach lekarzy za czasów Hitlera, czyli o "wojnie" którą oni toczyli podczas prawdziwej wojny... Ale nie. Jest to książka oparta o to, jaką wojnę toczyli między sobą dwaj przyboczni lekarze Hitlera (jeden w sumie chirurg, ale cii). Przez to początek książki był dla mnie trochę dziwny, zagadkowy nawet, ponieważ oczekiwałam czego innego. Kiedy jednak w końcu zrozumiałam, że zna interpretowałam tytuł, książkę czytało się dużo przyjemniej.

Mimo dużej ilości dat i jeszcze większej ilości nazwisk, okraszanych, nie raz bardzo długimi, niemieckimi słowami... Lektura nie była męcząca. Czasem po prostu się gubiłam, ale ja jestem tym typem człowieka, co 8 razy musi sobie powtórzyć nazwisko, żeby je zapamiętać. Często, szczęśliwie, pojawiały się w tekście przypominajki, kto jest kim i jaki miał motyw, dzięki czemu wszystko szybko znów składało się w całość.

Nazwy rozdziałów czasem miały za to głupie tytuły - w sensie czasem 10+ stron rozdziału miały w 90% build up do momentu, gdzie tytuł rozdziału był wyjaśniany w jednym zdaniu, a potem toczył się dalej jak gdyby nigdy nic. Jestem na to zła, ponieważ drewniana kieblasa tytułowo zapowiadała się na coś naprawdę wow, a potem ledwo wytłumaczyli temat tak naprawdę. Zawód czuję do tej pory.

Język jest na tyle lekki przy całej powdze tematu, że czytanie nie jest męczące. Większość książki jest nawet (na szczęście) odcięta od częstego poruszania bestialskich tematów niemieckiej medycyny z dosadnymi opisami - może 3 razy podczas czytania poczułam, że muszę zamknąć książkę, bo psychicznie poczułam, że mnie łamie.

Dowiedziałam się też z książki wielu ciekawych informacji o historii po niemieciej stronie wojny... I muszę przyznać, że kilka z przedstawionych idei, gdyby nie ich bestialskie wychowanie, czyli patrząc czysto konceptualnie, nawet do mnie przemówiło.

Bardzo polecam lekturę, ale do czytania w partiach, nie na szybkie pochłonięcie.

Książka bardzo dobra, ale natłok nazwisk i dat jednak może przytłoczyć :)

Książka bardzo dobra, ale natłok nazwisk i dat jednak może przytłoczyć :)

Bardzo przekrojowa, różnorodna książka. Jest tu historia powszechna o eutanazji, holokauście. Jest tu polityka i rozgrywki u szczytów władzy. Są tu historie i ambicje pojedynczych ludzi, lekarzy z kręgu Hitlera. Jest tu szokująca konstatacja jak wielu ludzi do samego końca wielbiło fuhrera.

Bartosz T. Wieliński Wojna lekarzy Hitlera Zobacz więcej