Wojna lekarzy Hitlera

biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2021-04-14
2021-04-14
literatura polska historia wspomnienia zbrodniarze Hitler lekarze

Wyróżniona opinia i

Wojna lekarzy Hitlera

przeczytanych książek 229 napisanych opinii 206

Bardzo przekrojowa, różnorodna książka. Jest tu historia powszechna o eutanazji, holokauście. Jest tu polityka i rozgrywki u szczytów władzy. Są tu historie i ambicje pojedynczych ludzi, lekarzy z kręgu Hitlera. Jest tu szokująca konstatacja jak wielu ludzi do samego końca wielbiło fuhrera.

Na półkach: , , , ,

Spodziewałam się tutaj dwóch biografii - Karla Brandta i Theo Morella - dbających o zdrowie Hitlera i rywalizujących o jego względy. Dostałam to, ale też dużo więcej, bo "Wojna lekarzy Hitlera" to też opowieść o dostępie do medycyny w III Rzeszy, o eksperymentach na więźniach obozów koncentracyjnych, o akcji T4 i "eliminacji życia niewartego życia", o problemach zdrowotnych Hitlera, o słynnym procesie lekarzy... Wydawać by się mogło, że Wieliński próbował poruszyć za wiele tematów w jednej książce i faktycznie, niektóre z nich są opowiedziane dość pobieżnie. Jednak książka stanowi spójną całość, głównie poprzez postać żądnego władzy Brandta i jego zaangażowania w nazistowskie zbrodnie. Mimo że interesuję się tematyką II wojny światowej, wiele przedstawionych w książce wątków było dla mnie nowością, bądź też nie znałam wielu szczegółów.
Wieliński przedstawił hitlerowskich lekarzy przede wszystkim jako ludzi. Opowiadał, jak doszło do tego, że osoby, które przysięgały ratować życie, nagle zaczęły uważać, że nie każde życie warto ratować. Ba, niektóre życia wręcz trzeba poświęcić dla wyższego, narodowego dobra. Choć przy Hitlerze stali głównie Brandt i Morell, to przewijali się tu i inni lekarze, niektórzy nawet nie wiedzieli, że pacjent A, którego badają, to sam Fuhrer. Zresztą Hitler badań nie lubił i sam przez lata uważał się za okaz zdrowia - dlatego nawet jego własnym lekarzom czasem trudno było mu pomóc. Bo jak pomóc komuś, kto nie chce diagnostyki, a jedynie szybko działającego lekarstwa? "Wojna lekarzy Hitlera" to ciekawa lektura dla tych, którzy interesują się zakulisowymi rozgrywkami w partii nazistowskiej, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o hitlerowskich eksperymentach i programie T4. Sama II wojna światowa jedynie stanowi tło dla zawartych w książce historii - bo nagle brakuje leków, bo trzeba się zastanawiać, jak pomóc rannym żołnierzom czy jak uspokoić szalejącego wodza... Całość czytało mi się dobrze i szybko, a niektóre wątki pewnie jeszcze w wolnym czasie spróbuję zgłębić.

To obowiązkowa lektura dla tych, którzy historię lubią. Zwłaszcza tę III Rzeszy. Autor z werwą i polotem pokazuje mechanizmy rządzące Niemcami czasu nazizmu, używając medycyny jako swoistego pretekstu do opisu mechanizmu patologicznego zła. Zła, które Hanna Arendt nazwałby banalnym, choć w książce Wileńskiego banalne wcale nie jest... Anus Mundi, to określenie nie wzięło się z niczego. Polecam tym wszystkim, którzy lubią dobrą książkę, dobre pióro i historię pisaną pasją. Pisaną w iście anglosaskim stylu.

Wnikliwie napisana. Można się dowiedzieć wielu nowych rzeczy o Hitlerze i jego świcie. Przeszkadzało mi poczatkowo to, że autor przeskakiwał pomiędzy datami i nie było chronologii. Ale z drugiej strony może tak było właściwej i przez to niektore sytuacje są bardziej zrozumiałe.
Dowiadujemy się, że lekarze musieli często wybierać między niepochwalaniem nazizmu a rozwojem swojej kariery i umiejętności. Często lekarze wstępowali do partii mimo, że mieli inne przekonania tylko dlatego by miec możliwość leczenia i rozwoju zawodowego.
Dowiadujemy się także na co Hitler chorował, jakie przechodził zabiegi oraz czego się bał.
Autor przedstawia nam także lekarzy ktorzy niebyli w stanie asystować przy eksperymentach na ludziach i rezygnowali z pracy. Czytamy także o lekarzach którzy jeszcze niedawno chcieli wyruszyć pomagać uboim w Afryce a tu nagle zmieniają się w krwiopijcow i męczą niewyobrażalnie więźniów swoimi eksperymentami.

Ciekawe spojrzenie na historię znaną i rozpisaną wielokrotnie, ale jednak ze strony trochę zapomnianej. I rzeczywiście lekarze, którzy chcieli być ulubieńcami różne rzeczy robili, aby innych ulubieńców wygryźć. I to jest jedna mała wojna, ale większa jest taka, że gdy już stawali się lubiani przez Hitlera, dostawali nieograniczoną władzę nad ludźmi uwięzionymi. Historia powstania komór gazowych, pomysłów sprawdzania szczepionek i różnych dziwnych wariackich doświadczeń na ludziach znajdziecie je tutaj.

Smutna książka, ale dobitnie pokazuję jak ważne, aby karać nieludzkie pomysł. Ostatni rozdział o sprawach sądowych bardzo rozbija świadomość jak ciężko złapać i ukarać zwyrodnialców.

Na półkach: , , , ,

Każdy powinien przeczytać tę książkę, aby zrozumieć choć trochę tę wojnę i niesprawiedliwość, która miała miejsce po niej.
Hans Asperger skazywał dzieci na śmierć.
Julius Hallervorden dzięki T4 zgromadził kolekcję dziecięcych mózgów, podziwiany, szanowany do końca.
Elisabeth Hecker morderczyni dzieci, o których grobach w Lublińcu chyba niewiele osób pamięta, po wojnie w Niemczech szanowana i podziwiana.
100 tys chorych zamordowanych niewinnych ludzi. Cześć ich pamięci.
Zbrodnia bez kary.

Hans Asperger skazywał dzieci na śmierć.

Niesamowita historia, którą muszę podsumować przerażającym wnioskiem, to czy stajemy się bohaterami czy potwornymi mordercami zależy tylko od okoliczności w jakich się znajdujemy. Jeśli tak jest, to żyć się odechciewa. Tak długo jak nie staniemy przed określonymi okolicznosciami nie wiemy jak się zachowamy.

Ku przestrodze, warto przeczytać bo choć wstrząsająca ale jednak historia, o której warto wiedzieć by być czujnym i robić wszystko, żeby takie rzeczy nie miały prawa nigdy się powtórzyć. Dobrze napisana.

Ciekawa książka ukazująca historię dwóch lekarzy Adolfa Hitlera - Theo Morella i Karla Brandta, którzy zaciekle walczyli o względy wodza. Oprócz dwóch głównych bohaterów pojawiają się także sylwetki innych osób związanych ze środowiskiem lekarskim, biorących udział m.in. w akcji T4, czy w eksperymentach na więźniach obozów koncentracyjnych.

Jedyny minus, który zaburzał mi odbiór tej książki to liczne powtórzenia. Momentami miałam nawet wrażenie, że niektóre zdania dodawane były metodą "kopiuj wklej".

Jedyny minus, który zaburzał mi...

Miejscami b trudna. Nie spodziewałam się, że będę taka wrażliwa…

Miejscami b trudna. Nie spodziewałam się, że będę taka wrażliwa…

Dodaj cytat z książki Wojna lekarzy Hitlera