Tajemnice zamku

Okładka książki Tajemnice zamku Lucinda Riley
Okładka książki Tajemnice zamku
Lucinda Riley Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
The Lavender Garden (The Light Behind the Window)
Albatros
2021-06-02
2021-06-02
Anna Esden-Tempska
kobieta rodzina arystokracja tajemnica poszukiwania teraźniejszość

Godna polecenia z historią drugiej wojny światowej w tle

Godna polecenia z historią drugiej wojny światowej w tle

Przecudowna opowieść z historią drugiej wojny światowej w tle. Polecam każdemu

Przecudowna opowieść z historią drugiej wojny światowej w tle. Polecam każdemu

Gdyby książka opierała się na samym wątku współczesnym - cóż....prawie dno....
Ale na szczęście była historia dotykająca czasów minionych i to wprowadziło odrobinę wyższy poziom.
Jednakże czytało się dobrze, tylko dzięki stylowi można było przełknąć tę historię.

Gdyby książka opierała się na samym wątku współczesnym - cóż....prawie dno....

Wciągająca!

Wciągająca!

Może nie do końca tak dobra była książka jak się zaczynała, ale przeczytałem. Ciekawa historia, miejsce, akcja.

Z pewnością nie jest to literatura klasyczna...wybitna, ale z całą pewnością napisana w dobrym stylu i wciągająca. Zatraciłam się w tej opowieści. Szczególnie w części wojennej. Polecam!

No. Spoko. Podoba mi się styl pisania tej pisarki, taki spokojny, nie skomplikowany. Książka lekka, dość ciekawa fabuła. Choć to nie kryminał warto po nią sięgnąć bynajmniej po to by poznać część dawnej historii, jak wyglądało życie podczas czasów wojennych.

Naiwna i przewidywalna, mimo to plastyczna i przyjemna w odbiorze.

Naiwna i przewidywalna, mimo to plastyczna i przyjemna w odbiorze.

Książka, której akcja dzieje się we Francji w teraźniejszości i w przeszłości, która współczesność splata z trudną historią francuskiego ruchu oporu w czasach II wojny światowej. Powieść szybko się czyta, niekiedy wciąga fabułą, ale czasem staje się przewidywalna, nieco naciągana, mało realna. Mimo wszystko czyta się nieźle, fragmentami z niemałym zainteresowaniem i ciekawością, zwłaszcza te dotyczące okresu wojny.

Emily de la Martinieres, jest ostatnią z rodu francuskich arystokratów i jedyną dziedziczką rodzinnej fortuny; poznajemy ją w chwili śmierci jej matki, z którą nie miała zbyt bliskich więzi. Ojciec zmarł wcześniej, pozostawiając po sobie ogromną kolekcję unikatowych książek, na które wydawał większość pieniędzy; matka od zawsze zajmowała się głównie wydawaniem pieniędzy, prowadząc wystawne życie towarzyskim.
Emily z chwilą dorosłości poszła swoją drogą, odcinając się od rodziny i rozpoczynając życie na własny rachunek; skończyła studia i podjęła pracę jako weterynarz w paryskiej klinice dla zwierząt. Teraz, po śmierci matki, stanęła przed poważnym dylematem - co zrobić z rodowym zamkiem, który wymaga generalnego remontu, z domem w Paryżu i olbrzymimi długami matki? Dziewczyna jest zagubiona, bo mimo wsparcia prawnika, to jednak na nią spada ogromna odpowiedzialność za majątek rodziny.

I nagle, w tym trudnym okresie zagubienia i wątpliwości, zjawia się przystojny młody mężczyzna - Sebastian, podający się za znawcę sztuki, który bezinteresownie zaczyna pomagać Emily w jej codziennych obowiązkach, co bardzo zbliża ich do siebie i w efekcie kończy się ślubem. Czy spotkanie tych dwojga, uczucie i pomoc Sebastiana są rzeczywiście bezinteresowne, czy może kryje się za tym jakaś tajemnica, podstęp?
Na jaw wychodzi, że w czasie II wojny światowej w zamku ojca Emily ukrywała się babcia Sebastiana, agentka brytyjskiego wywiadu, Constance. I to jest ten drugi wątek powieści, w którym poznajemy losy francuskiej partyzantki i ruchu oporu, współpracujących z nią ludzi wyższych sfer, a zwłaszcza historię samej Constance.
Tajemnice z przeszłości, odnaleziony list, odizolowany brat Sebastiana oraz dziwne zachowanie męża Emily - to wszystko wreszcie pokazuje, że miłość wcale tak naprawdę nią nie jest.

Nie jest to lektura, do której będzie się chętnie wracało po latach. Bohaterka jest nieco naiwna i nijaka, daje się mamić rzekomą miłością, manipulować sobą, być w imię miłości zbyt posłuszna i uległa. Jakkolwiek powieść jest mało przekonująca, to dokładnie wpisuje się w schemat, dający w wielu książkach swoisty przepis na sukces.

To moje pierwsze spotkanie z autorką.
Książka sama w sobie ciekawa, chociaż ciężko mi było przebrnąć przez początek. Strasznie mnie on wymęczył. A im dalej wgłąb historii, tym ciekawiej. Więc polecam.

To moje pierwsze spotkanie z autorką.

• Lucinda Riley