Dom służących

Okładka książki Dom służących
Kathleen Grissom Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Dom służących (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Dom służących (tom 1)
The Kitchen House
Papierowy Księżyc
2017-11-08
2013-11-27
Agnieszka Kalus
Agnieszka Kalus plantacja dziecko posiadłość służąca

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

📖🐲
Nie, to nie na moje nerwy. Zero autentyzmu i 100% melodramatu rodem z filmów telewizyjnych. Wkurzający bohaterowie, którzy są płascy jak papier i wyłącznie czarno-biali i to niekoniecznie zgodnie ze swoim kolorem skóry... Czytałam sporo powieści o tematyce niewolnictwa, ale to wychodzi sto razy lepiej, kiedy takie historie opowiadają czarnoskórzy autorzy. Tutaj mamy słabiutką obyczajówkę z amerykańskiego południa i z epoki. Szkoda czasu, który i tak już zmarnowałam na 1/4 tej opowieści. Nie polecam.

📖🐲

Miałam długą przerwę w czytaniu beletrystyki. I zaczęłam niezwykłą historią. Czułam się oczarowana. Przeżywałam emocje bohaterów i ich cierpienie. Ciężar niewolnictwa, pogardy drugim człowiekiem, nadużywania swojej pozycji, a z drugiej strony naiwności i delikatności. Zapragnęłam kontynuować tę historię i jednocześnie powrócić do "Przeminęło z wiatrem", które mają pewne wspólne punkty.

Bardzo smutna, wręcz depresyjna. Mam mieszane uczucia... Byłaby ciekawa, gdyby nie była taka przewidywalna, płytka, w wielu wątkach powierzchowna, w innych naiwna lub absurdalna. Powiedziałabym 'literatura dla kucharek'.

Ciekawa historia osadzona w czasach niewolnictwa.

Ciekawa historia osadzona w czasach niewolnictwa.

Lubię dobrze napisane rodzinne sagi, historie opisujące życie na plantacjach, które się ciągną przez długie lata, dlatego książka mi się podobała, zaciekawiły mnie losy głównych bohaterów, bo zawsze mnie poruszają historie segregacji rasowej, niesprawiedliwości.
Dobry obyczaj, na długie zimowe wieczory. Bardzo jestem ciekawa dalszej historii.

Świetna książka, pomieszanie szczypty Chaty Wuja Toma, szczypty Przeminęło z Wiatrem i szczypty Korzeni. Losy Lawinii i mieszkańców plantacji Wysokie Dęby wciągają i trudno się oderwać od czytania. Nie dziwię się że wykupiono prawa do sfilmowania tej powieści. Bardzo polecam.

Niestety zaniżę ocenę tej książki, bowiem oprócz nagromadzenia samych "tragicznych" wydarzeń, które wywołują w czytelniku silne poczucie zakończenia już tej męczarni, autorka nic więcej czytelnikowi nie oferuje. Nawet nie podjęłam próby zrozumienia motywów postępowania niektórych bohaterów, bo autorka w żaden sposób się do nich nie odnosi. Do "Przeminęło z wiatrem" tej książce jest bardzo, ale to bardzo daleko, całe lata świetlne!

W kontekście rozgrywających się aktualnie na całym świecie zamieszek na tle rasowym chętnie czytam literaturę traktującą o prawach czarnoskórych, o czasach niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, Wojnie Secesyjnej i wszystkich innych aspektach życia niewolników w danych czasach, do których odwołują się dzisiejsi wojownicy o prawa rasowych mniejszości. Czy odpowiedzi należy szukać w książce "Dom służących", nie jestem pewna, ale przedstawione w powieści realia życia czarnoskórych niewolników z pewnością jakieś ziarno prawdy.

Piękna powieść. Broniłam się przed książkami typu "Półnon- Południe", ale zmieniam zdanie. Udana przerwa od czytania kryminałów. Od razu sięgam po drugą część i to chyba jest najlepsza reklama książki. Wciągająca, porywająca, wzruszająca.

Ciekawa, chociaż styl wydaje się infantylny. Może to zabieg celowy, ponieważ narratorami trudnych problemów niewolnictwa oraz drastycznych scen są przeważnie dzieci.

Kathleen Grissom Dom służących Zobacz więcej
Kathleen Grissom Dom służących Zobacz więcej