Dom służących

Kathleen Grissom Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Dom służących (tom 1) literatura piękna
The Kitchen House
literatura piękna
2017-11-08
Agnieszka Kalus
Agnieszka Kalus plantacja dziecko posiadłość służąca

Ciekawa historia osadzona w czasach niewolnictwa.

Lubię dobrze napisane rodzinne sagi, historie opisujące życie na plantacjach, które się ciągną przez długie lata, dlatego książka mi się podobała, zaciekawiły mnie losy głównych bohaterów, bo zawsze mnie poruszają historie segregacji rasowej, niesprawiedliwości.
Dobry obyczaj, na długie zimowe wieczory. Bardzo jestem ciekawa dalszej historii.

1945

Świetna książka, pomieszanie szczypty Chaty Wuja Toma, szczypty Przeminęło z Wiatrem i szczypty Korzeni. Losy Lawinii i mieszkańców plantacji Wysokie Dęby wciągają i trudno się oderwać od czytania. Nie dziwię się że wykupiono prawa do sfilmowania tej powieści. Bardzo polecam.

Niestety zaniżę ocenę tej książki, bowiem oprócz nagromadzenia samych "tragicznych" wydarzeń, które wywołują w czytelniku silne poczucie zakończenia już tej męczarni, autorka nic więcej czytelnikowi nie oferuje. Nawet nie podjęłam próby zrozumienia motywów postępowania niektórych bohaterów, bo autorka w żaden sposób się do nich nie odnosi. Do "Przeminęło z wiatrem"...

W kontekście rozgrywających się aktualnie na całym świecie zamieszek na tle rasowym chętnie czytam literaturę traktującą o prawach czarnoskórych, o czasach niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, Wojnie Secesyjnej i wszystkich innych aspektach życia niewolników w danych czasach, do których odwołują się dzisiejsi wojownicy o prawa rasowych mniejszości. Czy odpowiedzi należy...

Piękna powieść. Broniłam się przed książkami typu "Półnon- Południe", ale zmieniam zdanie. Udana przerwa od czytania kryminałów. Od razu sięgam po drugą część i to chyba jest najlepsza reklama książki. Wciągająca, porywająca, wzruszająca.

Takie właśnie historie lubię czytać.
Obszerne obyczajowe sagi rodzinne dobrze osadzone w historycznym tle.
Kathleen Grissom przenosi czytelnika na plantację tytoniu w Ameryce przełomu XVIII i XIX wieku.

Książka jest opisywana jako połączenie "Służących" z "Przeminęło z wiatrem" i coś w tym jest. Szczególnie że to tytułowy "Dom służących" gra w tej książce główną...

Trudna dla mnie tematyka niewolnictwa, własności jednego człowieka nad drugim i obowiązkowej uległości kobiet wobec mężczyzn, ale warto przeczytać dziękując, że człowiek urodził się w innych czasach.

Przepiękna historia.Szczerze polecam

Siedmioletnia Lawinia, osierocona na statku płynącym z Irlandii do Stanów Zjednoczonych, trafia na plantację kapitana Jamesa Pyke’a. Zostaje umieszczona w domu niewolników i przyuczana do roli służącej. Tak rozpoczyna się akcja powieści Kathleen Grissomm, rozgrywającej się na przełomie XVIII i XIX wieku, kilkadziesiąt lat przed wybuchem wojny secesyjnej.

Niejednokrotnie,...

• 2014