Atlas. Historia Pa Salta

2023-05-17
2023-05-17
2023-05-11
Anna Esden-Tempska
literatura brytyjska saga siedem sióstr przeszłość tajemnica rodzina historia Paryż Morze Egejskie
Inne

Oto zakończyłam przygodę z Siedmioma siostrami. Fakt, że przeczytałam cykl składający się z 8 części świadczy, że coś w sobie ma ta seria i bardzo udała się autorce. Ostatnia część o tyle wyjątkowa, że na podstawie notatek i fragmentów pozostawionych przez autorkę, dokończona została przez jej syna. Wielkie podziękowania dla syna, bo z pewnością nie ja jedna z niecierpliwością czekałam by uzyskać pełny obraz historii niezwykłego i niezwykle tajemniczego człowieka, który zdecydował się na adopcję sześciu córek i nie ustawał w poszukiwaniach siódmej. W ostatniej części dowiadujemy się o okolicznościach każdej z adopcji, poznajemy dramatyczne okoliczności z dzieciństwa Atlasa, które kazały mu przez całe życie uciekać i ukrywać się przed wrogiem, który poprzysiągł mu zemstę i śmierć, poznajemy miłość jego życia oraz największą stratę lub zdradę życia, poszukiwania i intrygi mające na celu uchronienie córek przed zemstą poszukującego go człowieka. Całość jest tak ciekawa, że nie pozwala odłożyć książki i pozwala na trwanie w dużej ekscytacji w oczekiwaniu co dalej oraz jak to się skończy. Jeden wątek zakończenia trochę nie spodobał mi się jako za mocno naciągany i trochę przewidywalny, do tego stopnia, że obstawiałam, że w taki sposób nie poprowadzi tego autorka, a jednak... Niemniej, cały cykl bardzo przyjemny i bardzo ciekawy.

Wspaniałe zakończenie całej serii. Czytelnik pozna wyjaśnienie każdej zagadki których przez siedem tomów sporo się nagromadziło. Oczywiście czy taka historia mogłaby zdarzyć się na prawdę? Szczerze wątpię ale w zasadzie... kto wie. Historia Pa Salty, to ile przeciwności losu musiał przetrwać i z jakim zapałem starał się odnaleźć miłość swojego życia- bezcenne

Znakomite zwieńczenie Siedmiu Sióstr.

Znakomite zwieńczenie Siedmiu Sióstr.

Bardzo przyjemne dopełnienie bardzo przyjemnej sagi. :) Na szczęście wszystkie wątki okazały się logiczne powiązane, chociaż sama historia Pa Salta trochę grubymi nićmi szyta. Dialogi w niektórych miejscach sztywne, ogółem brakowało nieco polotu, ale wciąż była to miła i wciągająca lektura. Cieszę się, że autorka zostawiła instrukcje i zarys fabuły, bez tego tomu saga byłaby boleśnie pusta.

Magiczna. Idealne zwieńczenie całej wspaniałej serii „Siedem sióstr”.

Magiczna. Idealne zwieńczenie całej wspaniałej serii „Siedem sióstr”.

W książce Atlas Historia Pa Salta siostry D’Apliése wysuszają w rejs Tytanem aby oddać hołd ojcu. Nie przypuszczają jednak jak się on zakończy i co odkryją podczas wspólnej podróży. Podczas niej czytają pamiętnik Pa Salta, gdzie wyjawia swoje tragiczne, ale i fascynujące losy. On też miał swoją tajemniczą historię i szukał swoich przodków. Jak zareagują siostry kiedy wszystkie sekrety ujrzą światło dzienne i jaki będą miały wpływ na ich przyszłość?
Opowieść o siedmiu siostrach i ich ojcu przekracza lądy, oceany, a nawet podniebne przestworza-bawi, zaskakuje i wzrusza. Jeśli jesteście ciekawi tak samo jak ja jak zakończyła się ta seria zachęcam do przeczytania <3
Zapraszam na stronę

(1)
Moja przygoda z tą serią zaczęła się w 2018 roku. Wtedy to wypożyczyłam ,,Siedem sióstr” w bibliotece- nie powiem objętość trochę mnie przestraszyła, ale postanowiłam podjąć próbę przeczytania. W pierwszej części poznaliśmy po krótce zarys postaci każdej z sióstr oraz mieszkańców Altantis. Maja, jej podróż do Brazylii i powiązanie z pomnikiem Cristo w Rio zachęciły mnie do kontynuowania przygód z siostrami. Kolejne były Ally (Alkione),Star (Asterope),CeCe (Celeano),Tiggy (Tajgete),Elektry, Marry (Mareope).
(2) Każda z części przenosiła nas do innego zakątka świata, a wraz z dziewczętami poznawałam ciekawostki czasami dalekich kultur i obyczaje innych państw. Z niecierpliwością czekałam na pojawienie się kolejnych części w bibliotece, każda część przybliżała nas do poznania tajemnicy Pa Salta.
(3) Autorka stworzyła niesamowite opowieści, które działy się na przestrzeni czasu i miejsc- a na koniec okazało się w jaki sposób wszystkie historie były powiązane. Może czasami coś było nieprawdopodobne, ale nie wypłynęło to negatywnie na odbiór. W każdej części współczesna historia sióstr przeplata się z retrospekcjami ich przodków-kiedy któraś z części się kończyła- szybko chciałam przeczytać następny rozdział, żeby kontynuować poprzedni wątek.
(4) Uważam, że jest to fantastyczne zakończenie serii- po wydaniu ,,Zaginionej siostry" zmarła autorka serii- bardzo przykra sytuacja- Syn autorki podjął się napisania zakończenia. Nie odczułam różnicy w stylu w mojej ocenie- książka jest tak samo dobra jak poprzedniczki.
(5) W całej sadze jest wiele ukrytych symbolik i znaczeń- jako, że jestem fanką astronomii- imiona sióstr i historia Plejad była dodatkowym smaczkiem. W weekend kiedy czytałam tą książkę, w okolicach Jowisza widoczna była kometa 12P/Pons-Brooks, która pojawia się raz na 71 lat. Akurat byłam w moim rodzinnym domu na wsi, warunki do obserwacji były niezłe- dlatego też wyciągnęłam przedpotopową lornetkę mojego taty i próbowałam swojego szczęścia- niestety komety nie odnalazłam- ale Plejady i owszem <3
*(6) Gdybyście mieli ochotę poszukać ich kiedyś na niebie to najpierw zachęcam do odszukania Pasa Oriona to takie charakterystyczne 3 gwiazdy na niebie. Następnie nad nimi zobaczycie bardzo jasną gwiazdę Bellatrix Wskaż tę gwiazdę kciukiem prawej ręki, a palcem wskazującym wskaż gwiazdę Aldebara( znajduje się troszkę wyżej na zachód w gwiazdozbiorze Byka. Teraz trzymając tę odległość przesuń rękę na północny zachód, tak aby na Aldebaran wskazywał twój kciuk. Teraz palec wskazujący pokazuje Plejady.- serio działa- sprawdziłam :D – info z Wikipedii :D

rewelacyjnie zakończenie serii. wspaniale było przeczytać cała serię. polecam

rewelacyjnie zakończenie serii. wspaniale było przeczytać cała serię. polecam

Książka absolutnie przeciętna, w jej połowie czytelnik domyśla się wszystkich rozwiązań. Czytamy, bo trzeba zakończyć ten cykl.

Sagę kończę czytać z bardzo uczuciami. Historia siedmiu sióstr została dopełniona, w pamiętnikach ich ojca możemy znaleźć odpowiedzi na wszystkie trapiące nas na przestrzeni całej serii pytania. Natomiast dyskusyjnym jest, czy dane odpowiedzi wzbogacają całą historię, czy wręcz przeciwnie - odzierają ją z magii i tajemniczości oferując nieco naciągane "zdroworozsądkowe" wytłumaczenia sytuacji.

W powieści utrzymana jet tendencja, którą możemy zauważyć w poprzednich częściach: wątki z przeszłości Pa Salta są ciekawsze i dużo lepiej przemyślane niż te współczesne. Możemy obserwować z podziwem, jak losy Atlasa idealnie wpasowują się w historie przodków sióstr, jak brakujące puzzle. Niestety, im bardziej jego historia zbliża się do współczesności, tym bardziej uderzające są luki logiczne i mało przekonujące decyzje bohaterów.

Niesamowita. To, co przeżył Pa Salt jest najbardziej niezwykłą historią z wszystkich opisanych w cyklu ,, siedem sióstr ". Polecam.

• Przeczytane 2023