Atlas. Historia Pa Salta

2023-05-17
2023-05-17
2023-05-11
Anna Esden-Tempska
literatura brytyjska saga siedem sióstr przeszłość tajemnica rodzina historia Paryż Morze Egejskie
Inne

1962 ocen

Dobrnęłam do 229 strony i nie dałam rady dalej czytać. Książka jest tak infantylna i nierealna, że nawet literatura młodzieżowa, po którą zdarza mi się czasem sięgnąć, jest dojrzalsza i mniej naiwna.

W moim odczuciu autorzy przesadzili, z literatury obyczajowej tworząc potworka na skrzyżowaniu bajki, fantastyki romantycznej i romansu.

Pozostałe części przeczytałam z przyjemnością, choć też czasem zgrzytało, ale tej części nie dałam rady dokończyć. Jak ktoś nie lubi bajek, nie polecam.

Pozostałe części przeczytałam z...

W tej książce znajdziecie rozwikłanie ostatnich tajemnic cej sagi o siedmiu siostrach. Po wielu latach spędzonych na śledzeniu losów adopcyjnych córek, przyszedł czas na historię mężczyzny, od którego wszystko się zaczęło. Ciekawie było podążać za Atlasem, odkrywać świat oczami chłopaka, który stracił tak wiele, ale ale się nie poddał.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

rewelacyjna. Jak mi będzie brakowało tej serii i sióstr ....

rewelacyjna. Jak mi będzie brakowało tej serii i sióstr ....

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cudowne zwieńczenie historii Siedmiu Sióstr, pozwalające spojrzeć w niesamowitą przeszłość ich ojca, Atlasa. Ta opowieść to istna baśń dla dorosłych; piękna, magiczna i wzruszająca. Podczas jej czytania towarzyszyła mi wielka ciekawość, co będzie dalej, przez którą ciężko było mi się oderwać od lektury. Poza wzruszeniem, które nabierało na sile im bliżej końca książki, byłam też pod wielkim wrażeniem kunsztu i dokładności autorki, z którą udało jej się tak wprawnie przepleść skomplikowane losy Atlasa i jego siedmiu córek. Jest mi smutno, że ta rodzinna opowieść dobiegła już końca, ale bardzo cieszę się, że mogłam przez ostatni rok się jej oddawać i że w końcu poznałam odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania. Szczerze polecam!

Wspaniała, zaskakująca, nie mogłam się oderwać. Cudowne ukoronowanie całego cyklu!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobre zakończenie cyklu o siostrach. Niespodziewane!

Bardzo dobre zakończenie cyklu o siostrach. Niespodziewane!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Najpiękniejsze zakończenie historii, ujęła moje serce! Końcówkę książki czytałam ze łzami w oczach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia Pa Salta jest doskonałym zwieńczeniem serii Siedmiu Sióstr. To niełatwa pozycja, ponieważ zmusza czytelnika do powracania myślami do wcześniejszych części, by docelowo połączyć ze sobą wszystkie elementy układanki i zrozumieć tę niesamowitą historię.
Mnogość bohaterów, sytuacji, historii to jeden z wielu powodów, dla których autorce należą się ogromne brawa. To niesamowite, w jak rozległy sposób udało jej się stworzyć historię życia Pa Salta oraz jego córek.
Moimi ulubionymi momentami we wszystkich częściach serii były te, w których autorka opowiadała o bohaterach z przeszłości i dotykała w nich przeróżnych problemów - wojny, głodu, antysemityzmu, życia ludzi na wsi oraz w mieście, nałogów i wielu, wielu innych.
Uważam, że całość jest godna polecenia i zdecydowanie zasługuje na uznanie.

Chciałabym powiedzieć,że mi się podobała, ale niestety, bardzo czuć że tej histori nie spisała Autorka, koncept na pewno był jej, bo on był bardzo ciekawy i wszystko szczegółowo wytłumaczył, jak wyglądało życie Atlasa.
Pierwsza połowa bardzo ciekawa, życie Atlasa, który musiał odnaleźć się w świecie aż do momentu zaadaptowania córek, ten segment był ciekawy.
Druga połowa każdy rozdział to historia zaadoptowania córki i miałam takie wrażenie, że zostały napisane tak bez emocji, tylko żeby wytłumaczyć i połączyć z poprzednimi tomami.
Najbardziej zabrakło mi tej magii w histori, którą autorka zawsze przemycała w fabule ❤
Zakończenie, ostatni rozdział bardzo wzruszający, najlepszy z całej książki 💜
I z jednej strony dobrze, że książka powstała bo poznajemy Atlasa i jego historię, ale ciężko jest mi traktować ją jako książkę Lucindy Riley.

Druga połowa...

Jak już poznałam schemat, to oczywiście spodziewałam się niektórych rzeczy, ale sam początek wyjaśnień Pa Salta to naprawdę dobry plot twist. No i cała historia jako klamra kompozycyjna to świadectwo naprawdę przemyślanej fabuły.

• Przeczytane 2023