rozwińzwiń

Atlas. Historia Pa Salta

Okładka książki Atlas. Historia Pa Salta Lucinda Riley, Harry Whittaker Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Atlas. Historia Pa Salta
Lucinda RileyHarry Whittaker Wydawnictwo: Albatros Cykl: Siedem sióstr (tom 8) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
2023-05-17
Data 1. wydania:
2023-05-11
Anna Esden-Tempska
literatura brytyjska saga siedem sióstr przeszłość tajemnica rodzina historia Paryż Morze Egejskie

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Do samego końca wspaniała choć bałam się co będzie w duecie z innym pisarzem. Jednak choroba nie wybiera i choć żal mi, że ta wspaniała autorka nie stworzy więcej dzieł to mam nadzieję, że jest jej dobrze tam gdzie jest teraz. Tak jak Pa Saltowi ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wyjątkowe zwieńczenie bardzo nietypowej serii.

Wyjątkowe zwieńczenie bardzo nietypowej serii.

Wzruszajace zakonczenie i calkiem niespodziewane

Wzruszajace zakonczenie i calkiem niespodziewane

I wszystko jasne. Ta książka musiała powstać i choć jest to historia bardzo grubymi nićmi szyta, mniej lub bardziej udanie połączyła wątki kolejnych "Siedmiu sióstr" w jedną całość. Satysfakcjonujące jest to, że dostajemy odpowiedzi na wszystkie pytania. Nic nie pozostaje niedopowiedziane, a po tylu latach i tysiącach przeczytanych stron mamy poczucie, że nam się to po prostu należy. Brawo dla autora za oddanie stylu, w którym Lucinda napisała poprzednie powieści. Nie domyśliłabym się, że te opisy, dialogi i częściowo fabuła wyszły spod pióra innego pisarza. Na minus to, że trzeba było tak długo czekać na tę książkę, przez co na pewno umknęło mi wiele niuansów; nie jest to jednak na tyle dobra lektura, bym chciała raz jeszcze brnąć przez te wszystkie tomiska. Cykl "Siedmiu sióstr" przechodzi dla mnie do historii.

Rewelacyjna!!

Rewelacyjna!!

Nie zawiodłam się, nawet na końcu łezka się w oku zakręciła. Szkoda, że to już koniec serii.

Długo czekałam na zakończenie tej serii i przyznam, że mnie niewiarygodnie zaskoczyło. Trochę liczyłam chyba w tym wszystkim na "magię" w wyborze córek, a sposób w jaki trafiały do Pa Salta, był niewiarygodnie przyziemny. Ludzie pomogli jemu, on pomógł ludziom, był dobrym człowiekiem. Po prostu dobrym człowiekiem. I chciał się odwdzięczyć, chciał pomóc. Szczery i dojrzały obraz miłości, tej romantycznej, partnerskiej, ale także tej rodzicielskiej. Z jednej strony jestem ukontentowana, bo znam już zakończenie, sekrety zostały rozwiane. Z drugiej strony mam niedosyt. Po tomach tajemnic, magii, czaru jaki tworzyła pisarka, ten jest jakby suchy. Być może to kwestia zmiany autora, innego warsztatu, innych życiowych doświadczeń. A może ja po prostu lubię żyć z tajemnicą w tle.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moje pierwsze 10/10 w tym roku!
Po spędzeniu tak długiego czasu z jakąś serią, trudno nie oceniać ostatniego tomu za całokształt.
Ale od początku.
Ta książka od blisko roku czekała, aż w końcu po nią sięgnę. Miałam ją na półce własnej biblioteczki, a jednak coś mnie przed tym powstrzymywało. Myślę, że mialo na to wplyw parę powodow. Po pierwsze, skoro ją przeczytam, więcej nie zrobię tego po raz pierwszy. Po drugie, być może bałam się zakończenia jednej z dłuższych serii, jaką miałam okazję w życiu czytać. Po trzecie wyobrażałam sobie nawet to zakończenie. Oczywiście stawiałam na najbardziej absurdalne rozwiązania histori tajemniczego Pa Salta - a jestem w tym bardzo dobra, przez co psuję sobie przyjemność z czytania wielu książek, ponieważ mało co jest jeszcze w stanie mnie zaskoczyć. Po czwarte, właśnie z tego powodu była to dla mnie tak znakomita lektura!
Nie pamiętam, od którego tomu zaczęłam podejrzewać, jak skończą się losy niezwykłej rodziny D'Aplièse, ale im dalej szłam, tym bardziej byłam pewna swoich domysłów. Aż dotarłam do 8 części...
Autorka - przepraszam, powinnam napisać Autorzy (jednak ciężko wyobrazić sobie, że ktoś inny niż Lucinda Riley mógłby zasiąść do napisania tego cyklu...) totalnie mną zakręciła. Tak bardzo chciałam, żeby książka zakończyła się w pewnien sposób, aż nie mogłam uwierzyć, że właśnie takie coś otrzymam.
Świetnie się bawiłam przy każdej książce z osobna. Wzruszałam się bardzo często, zwłaszcza na 8 tomie...
Jestem pewna, że kiedyś wrócę do tych tytułów i równie pewna jestem tego, że będę je polecała innym.

Moje pierwsze 10/10 w tym roku!
Ale od początku.

Co za koszmar. Poprzednie części co prawda to zwiastowały więc w zasadzie mogłam być przygotowana, ale nie sądziłam że będzie aż tak źle. Byłam umiarkowanie ciekawa jak ta zagmatwana, pozornie tajemnicza i absolutnie nieinteresująca opowieść się zakończy (bo najwyraźniej jestem masochistką),więc mam za swoje. Ta seria nauczyła mnie jednego - jak każdy kolejny tom jedzie z jakością na łeb na szyję, to nie ma co oczekiwać że będzie lepiej i czas porzucić takie czytadło. Już nigdy więcej nie popełnie tego błędu, chociaż motywowało mnie to że poświęciłam na te wszystkie tomy sporo czasu więc chciałam zakończyć wreszcie ten cykl. Cóż, następnym razem (oby takiego nie było!) po prostu przeczytam spoilery w internecie, bo szkoda marnować czasu na tak beznadziejne lektury.

Zacznę od plusów - tym razem nie jest to kalka poprzednich części. Czyli nie ma siostry która kogoś poznaje, zakochuje się i odkrywa swoich przodków, gdzie to ostatnie to jedyna interesująca część fabuły. Nie, tym razem lekko muskamy teraźniejszość bohaterek (chociaż lepiej byłoby tego nie robić bo jest to straszne) a bardziej skupiamy się przeszłości Pa Salta, która jest tak samo nierealna jak żałośnie wymyślona. I to koniec plusów :D Nie wiem kogo autorzy chcieli z tego Pa Salta zrobić, koniec końców wyszedł im filantrop z obsesją na punkcie adoptowania dzieci, który ma pieniądze przez zupełny przypadek (bardzo enigmatycznie zostało opisane to, w jaki sposób stać go na to wszystko co mają on i jego córki, bo wzmianka o jednej kopalni i innych przypadkach to jednak za mało). Plot twist pod koniec książki był przewidywalny i opisany w tak ckliwy i kretyński sposób, że głowa mała. Gdyby bohaterami były przedszkolaki to bardziej bym zrozumiała co się dzieje, bo poziom jest mocno infantylny. Wszystkie warstwy tej patologicznie przekazywanej każdej córce tajemnicy (nie ma to jak podrzucanie im zagadek o ich pochodzeniu, co nie),ukrywanie przed sobą szalenie ważnych faktów, kłamanie sobie prosto w żywe oczy i inne takie - to tylko wybrane z patologii, na które decyduje się ta jakże zgrana i kochająca się rodzina. Jest w tym więcej toksyczności pod płaszczykiem troski i miłości niż w telenowelach, byłam aż w szoku że można było napisać coś takiego i mieć dzięki temu fanów. Sama przeszłość Pa Salta i jego tragiczna tajemnica to coś na co bym nie wpadła. Myślałam że serio miał przed czym uciekać i coś mu się poważnego stało, a to co tutaj dostaliśmy to momentami tak sztampowa i przy tym wydumana historyjka że głowa mała. Przykro było to czytać, wszelkie momenty zainteresowania które mogłam odczuwać jako czytelniczka zostawały przekłute jak baloniki, wyjątkowo tępą siekierą.

Absolutną wisienką na torcie cringu były dialogi. Z początku podejrzewałam że może tłumaczenie jest skopane, ale myślę że nawet najlepszy tłumacz nie jest w stanie nadać sensu bełkotowi. Sceny i rozmowy się urywają, wymiany zdań są śmiesznie sztuczne i zupełnie nierealne w prawdziwym świecie, konstruowane tak żeby idealnie wpasowywały się w ramy fabuły i postacie, co do joty. Wychodzi to tragicznie, mam wrażenie że czytam sztukę teatralną, ale w jakiejś wersji szkicu gdzie ktoś postanowił nieco bardziej się rozpisać jeśli chodzi o scenografię. Czytało się to żenująco, dawno nie czytałam nic tak źle napisanego.

Nie mam do powiedzenia nic dobrego o tym tomie i szczerze mówiąc o całej serii również nie. Uważam że czytanie jej to po prostu strata czasu, myślę że jest multum lepszych książek o tematyce romantycznej, które nie są takimi koszmarkami jak to. Seria ta aspiruje na jakąś epicką opowieść a jest spartaczona w każdym względzie, po dwóch pierwszych tomach straciła nawet cały klimat z którym się rozpoczęła. Nie wiem skąd zachwyty na nią, naprawdę tego nie rozumiem i oczywiście nie polecam bo to czysta strata czasu. Przykro mi, że tak zaczęłam swój czytelniczy rok, ale z drugiej strony chyba już gorsza lektura mnie w nim nie spotka ;)

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

I wszystko stało się jasne, po historii 7 sióstr pora na poznanie prawdziwego ojca Atlasa. Ukoronowanie cyklu

1 962
  • 2023