Drzewo Anioła

2018-11-14
2015-11-19
Jan Kabat

Okładka książki The Hidden Girl Lucinda Riley, Harry Whittaker
The Hidden Girl Lucinda Riley, Harr...
Okładka książki Atlas. Historia Pa Salta Lucinda Riley, Harry Whittaker
Atlas. Histori... Lucinda Riley, Harr...

Greta Simpson wiele lat temu straciła pamięć w wypadku. Lekarze twierdzą, że jej amnezja powstała w wyniku traumatycznych wydarzeń, które kobieta przeżyła, i których nie chce pamiętać.
Teraz, po 30 latach, wieloletni przyjaciel zaprasza Gretę na Boże Narodzenie do swojej pięknej walijskiej posiadłości z nadzieją, że przypomni ona sobie swoje utracone wspomnienia.
Ale co jeżeli lepiej, by Greta nie wracała do przeszłości? By jej burzliwa młodość pozostała ukryta, gdzieś w zakamarkach jej umysłu? Czy kobieta naprawdę chce ponownie odkryć prawdę o swojej sławnej córce?

Lucinda Riley, moja ukochana autorka zaraz obok Zafóna, jak zawsze urzekła mnie napisaną przez siebie wspaniałą historią.
Jeszcze nie trafiłam na książę, która wyszła spod jej pióra, która nie zachwyciłaby mnie.
,,Drzewo Anioła" przedstawia życie kobiety, a raczej powinnam napisać kobiet, które popełniły w życiu niejeden błąd. A te błędy miał niemały wpływ na ich życia.
Autorka porusza tutaj bardzo trudne tematy, poczynając od miłości, przez tragedię, a na chorobach psychicznych kończąc.
Powieść jest przepiękna, aczkolwiek smutna. Zdecydowanie zachęca do refleksji nad własnymi wyborami życiowymi. Ponadto według mnie jest w niej zawarty bardzo ważny morał, zwłaszcza dla matek, by na siłę nie przekładały własnych niespełnionych marzeń, na swoje dzieci.
Książka, jak zawsze, została napisana pięknym językiem. Historia wciąga od samego początku, bohaterowie są realistycznie wykreowani, a ich działania wywołują w czytelniku wiele emocji.
Zakończenie jest idealne.
Zdecydowanie zachęcam do przeczytania.

Ale co...

Ciekawie rozwijająca się akcja, rozkręca się w drugiej części. Pokazuje relacje rodzinne oraz świat osoby z silnym zaburzeniem psychicznym, niespełnione i spełnione miłości oraz sielski klimat Walii.

Przyswoiłam ją w postaci audiobooka i mogę zasugerować innym, aby tego nie robili, bo brak interpunkcji odbiera przyjemność. Ciężka i smutna saga rodzinna. Nagromadzenie nieszczęść i trudnych sytuacje olbrzymie, poruszony wątek schizofrenii bardzo ciekawy i pożyteczny. Język prosty. Jak to w moim przypadku bywa - na plus miejsce akcji (my beloved Great Britain). Do polecenia osobom, które lubią dramatyczne wielopokoleniowe, wielostronicowe "życiowe"😉 książki. Osobiście wolę bardziej pogodne klimaty, ale książka była naprawdę solidną pozycją i nie żałuję ani jednej chwili jej poświęconej.

Książka idealna na zimowe wieczory, bo w dużej mierze osadzona w Świątecznym klimacie. Bardzo piękna, wzruszająca i poruszają ciężkie tematy powieść. Napisana w taki sposób, że ciężko się oderwać i momentami mialam łzy w oczach. Postacie barwne, nieprzerysowane.

Jak większość książek tej autorki ta też jest rodzinną sagą, opowiadającą o ludzkich problemach. Ale ta jest wybitnie smutna, porusza trudne tematy i jeszcze trudniejsze relacje. Powinny ją przeczytać zwłaszcza matki, by usilnie nie układać dzieciom życia wg własnych wymagań, lęków i niespełnionych marzeń. A moja główną myślą po przeczytaniu było "szkoda marnować czasu, trzeba mówić bliskim o swoich uczuciach".
I jeszcze - okładka sugeruje, że to świąteczna opowieść... Nic bardziej mylnego!

"Drzewo anioła" Lucinda Riley

"Możesz się zakochać, ale zawsze zachowaj coś dla siebie. Twórz własną przyszłość, nie polegaj na mężczyźnie."

"Drzewo anioła" Lucinda Riley

Przygnębiła mnie ta książka. Wzruszyła, wkurzyła i dała pretekst by przyjrzeć się własnemu życiu, decyzjom. Matka chce dla dziecka lepszego życia niż sama miała. Tylko czasem cena jaką musi zapłacić jest zbyt wysoka. Stawiamy innych na piedestale szczęścia a życie tymczasem upływa. Nieuchronnie. Choć historia kończy się poniekąd szczęśliwie to ogólnie jest tragiczna. Tyle zmarnowanych lat, tyle cierpienia...

Bardzo lubię twórczość tej autorki, choć uważam że miała lepsze książki niż ta. Drzewo anioła jest bardzo smutną opowieścią. Porusza wiele ciężkich kwestii takich jak schizofrenia, nieszczęśliwe dzieciństwo, amnezja i wykorzystywanie dziecka do zarobku. Książka dłużyła mi się podczas czytania.

Głową bohaterkę nie lubiłam już od pierwszych stron, okropna kobieta! Wyrządziła mnóstwo krzywdy innym bohaterom a przede wszystkim swojej córce. Jak dla mnie najlepszymi postaciami byli David i jego matka. Bez nich ta opowieść byłaby nie do zniesienia 😁

Do sięgnięcia po tą książkę skusiła mnie przede wszystkim piękna okłada, myślałam że będzie to piękna świąteczna opowieść. Nic mylneg,o nie jest to książka do której będę sięgać.

Niestety uważam, że oceny tej książki są zawyżone...Pomimo lekkiego stylu autorki to zwyczajne czytadlo, do którego się nie wraca. Najbardziej irytowało mnie czarno - białe przedstawienie bohaterów...albo drań albo chodzący ideał. Mało realne i infantylne.

Na kilometr czuć Lucindę! Fabuła mocno zawirowana, czyta się samo.

Na kilometr czuć Lucindę! Fabuła mocno zawirowana, czyta się samo.