Cień judasza

Oficjalne recenzje i

Prawda, która przynosi ból

Link do recenzji

518 74 400

Mała wieś, w której każdy zna się z każdym.
Jeden sklep, jeden kościół, mała pizzeria i obskurny budynek policji.
Takie jest Brzózkowo z "Cienia Judasza".
To fikcyjna wieś, ale zasady nią rządzące wydają się typowe dla wielu polskich wsi.
Społeczność jest zdystansowana wobec obcych, nieufna wobec każdego, kto próbuje naruszyć panujący tu ład i porządek.
Kimś takim jest Klaudia.
Dziewczyna wraca do rodzinnej wsi po 10 latach, żeby uporządkować rzeczy po zmarłej matce, a przy okazji odkryć tajemnicę tragicznych wydarzeń z przeszłości.
Wtedy, 10 lat temu, została zamordowana jej kuzynka, Aneta, kilka miesięcy później ojciec Klaudii popełnił samobójstwo.
Kto zabił Anetę? Czy ojciec Klaudii miał z tym coś wspólnego?
Postać głównej bohaterki jest bardzo dobrze rozrysowana, wiarygodna psychologicznie.
Dziewczyna w wieku 28 lat znalazła się na rozdrożu: straciła pracę, rozpadł się jej związek.
Przeszłość wciąż odciska na niej swoje piętno, nie daje spokoju.
Może przez to Klaudia nie może ułożyć sobie życia.
Czuje, że musi odkryć prawdę, że jest to winna swojej kuzynce.
Ale już na samym początku styka się z murem niechęci, niezrozumienia, ludzie nie kryją wobec niej wrogości.
Dziewczyna ma wrażenie, jakby sprawy z przeszłości owijała zmowa milczenia.
A potem zaczyna się seria niepokojących zdarzeń, która wyraźnie wskazuje, że ktoś chce się pozbyć Klaudii.
Komuś jej obecność jest nie na rękę.
Mimo trudności dziewczyna powoli układa kolejne puzzle w tej układance.
Czy uda jej się odkryć prawdę?
Czy to, co odkryje na końcu, przyniesie jej długo wyczekiwany spokój?
A może wręcz przeciwnie?
Może są rany, których lepiej nie rozdrapywać?
Anna Kusiak stworzyła mroczną, przerażającą opowieść o małej społeczności.
O tajemnicach z przeszłości, które nigdy nie powinny wyjść na jaw.
O sile rodzinnych więzów.
Rodzina to świętość. Lojalność to podstawa - niby szczytne hasła. Ale gdzie są granice tej lojalności?
Finał tej historii był przerażający, rozdzierający serce.
To książka, która sprawiła mi ból, zostawiła zadrę w sercu.
Jestem zachwycona tym debiutem.
Czytajcie, naprawdę warto!

Mała wieś, w której każdy zna się z każdym.
Jeden sklep, jeden kościół, mała pizzeria i obskurny budynek policji.
Takie jest Brzózkowo z "Cienia Judasza".
Kimś takim jest...

Na półkach: , , , ,

Zawsze bardzo chętnie sięgam po debiuty z nadzieją, że odkryję autorkę, której dalsze powieści będą warte przeczytania.
Tak jest i tym razem.
Po pisanie powieści kryminalnych czy sensacyjnych zabiera się bardzo dużo autorów. Tylko nie wszystkim się to udaje.
Tym razem jest inaczej.
Temat niby oklepany a jednak autorka poradziła sobie z nim bardzo dobrze opisując intrygującą zagadkę, której początek miał miejcie w 2005 roku.
Obecnie czyli w 2015 roku, Klaudia przyjeżdża do swojej rodzinnej wsi na pogrzeb matki. Nie była tu od lat, od tragicznych wydarzeń podczas festynu ludowego, ma którym zginęła jej kuzynka. Teraz powracają wspomnienia i chęć poznania prawdy, co tak naprawdę wtedy się wydarzyło. Tym bardzie, że jej ojciec w tym samym czasie popełnił samobójstwo.
Nie jest jednak mile widziana we wsi, ktoś usilnie stara się uprzykrzyć jej życie i zmusić do wyjazdu. W poszukiwaniu prawdy pomaga jej kolega sprzed lat, z którym nawiązuje romans.
Powieść bardzo wciąga, bo napisana jest w dwóch ramach czasowych i dowiadujemy się po trochu jak wyglądały wydarzenia na festynie. Zakończenie rewelacyjne, chociaż sam tytuł sugeruje prawdziwego sprawcę.
Autorka bardzo dobrze pokazała klimat małej wsi gdzie wszyscy się znają. Pełnokrwisty bohaterowie, nawet ci drugoplanowi też są dużą zaletą tej powieści. Do tego język i styl pisania autorki jest bardzo przystępny i na wysokim poziomie.
Cieszę się, że mam kolejną autorkę, na powieści której będę czekać a powieść polecam tym którzy lubią spokojne kryminały bez rozlewu krwi.

Tak jest i tym razem.
Tym razem jest inaczej.

Co jesteś w stanie zrobić i ile poświęcić, żeby odkryć prawdę?

Mamy lipiec 2005r. W Stukotach (gmina Brzózków) organizowany jest wiejski festyn, na który schodzi się młodzież z okolic. Osiemnastoletnie kuzynki Aneta i Klaudia równiej udają się na imprezę i początkowo bawią się super. W trakcie zabawy dochodzi między nimi do kłótni. Dziewczyny rozdzielają się. Następnego dnia rano okazuje się, że Aneta nie wróciła do domu. Rozpoczynają się poszukiwania zaginionej. Po kilku dniach przypadkowo zostaje w lesie odnalezione ciało dziewczyny. Policja rozpoczyna śledztwo, które nie dało odpowiedzi na pytanie co się stało z Anetą? Jednak społeczność w swoich domysłach znalazła winnego. Ale czy ludzie mają rację?

Po dziesięciu latach do rodzinnej miejscowości wraca Klaudia. Kobieta musi uporządkować dom po śmierci swojej mamy. Pobyt w tym miejscu sprawia, że Klaudia wraca pamięcią do przeszłości, zaczyna znów roztrząsać sprawę tajemniczej śmierci kuzynki. Zaczyna szukać, pytać mieszkańców o tamtą tragedię. Jednak nikt nic jej nie chce powiedzieć. Klaudia zderza się ze zmową milczenia mieszkańców i ogromną ich niechęcią wobec siebie. Im dłużej myśli o swojej kuzynce tym bardziej chce rozwikłać tajemnicę jej śmierć. Przy okazji Klaudia pozna pilnie strzeżoną tajemnicę rodzinną, która porządnie zamiesza jej w życiu.

Co się stało tak naprawdę z Anetą? Kto skrzywdził dziewczynę?

To kolejny dobry debiut, jaki udało mi się ostatnio przeczytać. Ania Kusiak stworzyła trochę zagmatwaną fabułę, która wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Czytając miałam wrażenie jakby autorka stopniowała napięcie, by w końcówce rozwalić system. Naprawdę trudno było mi wskazać mordercę Anety, bo Kusiak tak prowadziła fabułą, że wszyscy byli winni. Autorka przedstawiając tą historię, przenosi nas w przeszłość do tego pamiętnego festynu, na którym zginęła dziewczyna. To rewelacyjny wybieg, dzięki któremu poznajemy bliżej bohaterów oraz okoliczności morderstwa.

Cała powieść podobała mi się, ale była w niej jedna rzecz, która mnie trochę drażniła. Mianowicie Klaudia. Czytając miałam wrażenie, że ta dziewczyna nic nie robi tylko pije wino. Ciągle użalała się nad sobą, piła wino i sprzątała, no od czasu do czasu prowadziła swoje śledztwo. Przeczytałam już trochę książek i wg mnie za często pojawia się to dziwne zjawisko, że bohaterowie często topią swoje problemy w alkoholu. Zupełnie nie wiem dlaczego tak robi większość autorów.

Poza tym jednym mankamentem, książka jest super napisana. Mamy tu zbrodnię, intrygę i tajemnicę, którą między kolejnymi kieliszkami wina, w końcu odkryje Klaudia. Tajemnica, która zniszczy wszystko. No ale żeby przekonać się do jakiej prawdy dokopała się Klaudia musicie sami poczytać.
Polecam

Co jesteś w stanie zrobić i ile poświęcić, żeby odkryć prawdę?

Wiejski festyn to dobry czas i miejsce na zabawę, w którym zbierają się lokalni mieszkańcy czekający na to wydarzenie. Niemal wszyscy się znają, jest ciepła, letnia noc, gra muzyka. Co złego może się wydarzyć? Aneta i Klaudia przyszły razem, ale do domu po festynie razem nie wróciły. Aneta nie kontaktowała się z bliskimi, ślad po niej zaginął. Po jakimś czasie jej zwłoki zostają odnalezione w lesie. Mimo śledztwa nie udaje się ustalić, co się wydarzyło i w jakich okolicznościach oraz czy ktoś się do tego przyczynił. Pozostało to tajemnicą, częstym tematem rozmów i podejrzeń. Nawet po dziesięciu latach Klaudia pamięta ten czas i odnosi wrażenie, że tylko wyjaśnienie sprawy śmierci kuzynki pozwoli jej iść do przodu i uporać się z własnymi problemami. Czy warto rozdrapywać stare rany?

Debiuty literackie są niczym prezent niespodzianka. Nie wiadomo, czego można się spodziewać. Po otworzeniu można poczuć zachwyt lub rozczarowanie. Nie ma się oczekiwań, patrząc przez pryzmat poprzednich książek, chociaż liczy się na dobrą literacką ucztę. Rozpoczynając tą książkę miałam nadzieję na intrygujący thriller psychologiczny, gdyż tak zapowiadał opis na okładce. Czy to były słuszne założenia?

Są takie książki, które przyciągają uwagę od pierwszych stron, są też takie, które po trudniejszym początku tak wciągają w opowieść, że momentalnie poznaje się je do końca oraz takie, o których szybko chcemy zapomnieć. Debiut literacki Anny Kusiak to powieść należąca do tej pierwszej grupy. Intryguje od pierwszego rozdziału i stopniowo rozsiewa niepokojącą, mroczną atmosferę. Nie chce się wierzyć, że to debiut, gdyż styl pisarski jest lekki, dialogi nie są sztuczne i są dobrze wkomponowane a całość poznaje się bez większych zgrzytów. Jestem pozytywnie zaskoczona tą książką i ciekawa kolejnych powieści pisarki.

W tego typu książkach bardzo ważna jest atmosfera, gęstniejąca z każdym kolejnym rozdziałem oraz nieprzewidywalność. W tym przypadku autorka świetnie sobie poradziła. Od samego początku roztacza wokół specyficzny klimat, niepokojący, pełen niedomówień. Łatwo można się zagubić, pomylić trop i trudno rozszyfrować, co tak naprawdę się wydarzyło w Brzózkowie. Zwykły dzień zamienia się w koszmar, o którym trudno zapomnieć. Klaudia wyjechała z rodzinnej miejscowości tak szybko, jak tylko mogła, lecz mimo to nie potrafi zapomnieć, wszystko tkwi w jej sercu niczym zadra. Gdy wraca wie, że bez względu na konsekwencje musi poznać prawdę. To zmieniło jej życie i tylko wyjaśnienie wydarzeń sprzed lat pozwoli jej odetchnąć. Dla niektórych może to być niewygodne, a dla niej wręcz niebezpieczne.

Z pozoru spokojna wieś, na pierwszy rzut oka nic się nie dzieje, lecz gdy przyjrzymy się dokładniej można dostrzec znacznie więcej. Wielu jej mieszkańców skrywa pewne tajemnice, mnożą się podejrzenia, rośnie nieufność. Widać jak łatwo osądzać bezpodstawnie i jak krzywdząca może być taka ocena. Zatruwa serca, mąci myśli. Trzeba przyznać, że autorka dobrze poprowadziła wydarzenia i w optymalny sposób rozbudowała warstwę psychologiczną. Ukazała, w jaki sposób traumatyczne wspomnienia mogą wpływać na przyszłość. Tajemnice przeplatają się z codziennymi problemami. Cały czas kibicuje się Klaudii, by mimo tak wielu trudności udało jej się odkryć, co przydarzyło się Anecie.

„Cień Judasza” to misternie skonstruowany thriller psychologiczny, w którym mimo braku rwącej akcji osacza nas gęstniejąca atmosfera wypełniona tajemnicami przeszłości i nieprzewidywalnością. Pokazuje, że nie można odgrodzić się od przeszłości, udać, że jej nie było. Przeszłość stanowi część nas, kształtuje i wpływa na teraźniejszość i przyszłość. Trzeba zmierzyć się z nią i spróbować zaakceptować, gdyż zmiany tego, co było nie są możliwe. Można tylko wyciągnąć wnioski. To debiut literacki wart polecenia i zachęcający do kolejnych książek pisarki.

"Cień Judasza" to kryminał, który nie jest może wybitny i raczej szybko o nim zapomnimy, ale czyta się dobrze.
Polecam na po południowy relaks.

Polecam na po południowy relaks.

Kryminał dziejący się w dwóch płaszczyznach czasowych.
Zbrodnia i brak kary.
Szukanie prawdy po latach.

To już było w różnych odsłonach, a jednak...
Powieść przyciąga świeżością.
Pomysł, rozpisanie, wydarzenia, ciekawi bohaterowie.
Autorka z ogromną umiejętnością snuje opowieść o dziewczynie teraźniejszej i jej pamięci.
Bo to co pamiętamy, nie zawsze jest odbiciem minionych wydarzeń. A to co widzimy, nie zawsze jest prawdą.

Jest kilka spraw/momentów które widziałam inaczej, kilka niedociągnięć fabularnych czy postaciowych. Jednak to tylko drobiazgi nie mające większego wpływu na ciekawy całokształt utworu.

Jestem pod wrażeniem.
Bardzo udany debiut.
Gratuluję i czekam na więcej.

empikgo audiobook

Kryminał dziejący się w dwóch płaszczyznach czasowych.
Zbrodnia i brak kary.
Szukanie prawdy po latach.

To już było w różnych odsłonach, a jednak...
Powieść przyciąga świeżością.
Pomysł, rozpisanie, wydarzenia, ciekawi bohaterowie.
Bo to co pamiętamy, nie zawsze jest odbiciem...

Tajemnicza, intrygująca, nieprzewidywalna. Autorka nieźle się nagłowiła, aby zrzucić cień podejrzeń na niewłaściwe osoby. Zaskakujące zakończenie. Polecam gorąco !!!

Klaudia znajduje się na życiowym zakręcie. W krótkim czasie straciła pracę, rozstała się z partnerem oraz pochowała mamę. Bolesne okoliczności zmuszają ją do tymczasowej przeprowadzki w rodzinne strony gdzie dziesięć lat temu dwie tragedie naznaczyły losy jej rodziny.

Najpierw zamordowano jej bliską kuzynkę Anetę. Później ojciec Klaudii popełnił samobójstwo. Niewielka społeczność dopowiedziała sobie brakujące elementy historii, wydając wyrok. Jednak dwie tragiczne śmierci nie są ostatnimi, które wydarzyły się w rodzinnych stronach Klaudii. Jakiś czas później odnalezione zostają kolejne zwłoki - bogatego,szanowanego przedsiębiorcy.

Wszystkie sprawy zostały w mniej lub bardziej logiczny sposób wyjasnione i zamknięte. W Klaudii budzi się jednak potrzeba by raz na zawsze zakończyć pewien etap w swoim życiu i dowiedzieć się co tak naprawdę wydarzyło się w noc festynu w 2005 roku. Im bardziej angażuje się w sprawę tym bardziej czuje się osaczona i zagrożona. Nawet jej wujostwo nie jest zadowolone z tego,że pragnie dowiedzieć się kto odebrał życie ich córce...

Kto okaże się tytułowym Judaszem? Ile tajemnic może skrywać jedna niewielka rodzina? Czy relacja Klaudii i Anety naprawdę była bez skazy? Jak bardzo beztroska i radosna atmosfera festynu wymknęła się spod kontroli?

Debiutancka powieść @annakusiak_autorka czytała mi się bardzo dobrze. Świetnie oddany został niepokój i aura tajemniczości, które Klaudia wyczuwa od samego przyjazdu w rodzinne strony. Przez większość książki akcja toczy się powoli, delikatnie upewniając czytelnika,że "coś tam jest bardzo nie tak". Nie jest to jednak pozycja, która nie da Wam zasnąć w nocy. Pomimo tego,że spotkanie z nią zaliczam do udanych, nie rzuciła mnie na kolana. 🙂

PS
W noc festynu miał miejsce z pozoru nic nieznaczący szczegół... Może uda się Wam go wytopić 🙂

Zacznę od tego, że nie jestem miłośniczką kryminałów i napiszę szczerze, że nie wiem co skłoniło mnie do sięgnięcia po tę książkę. Może ten intrygujący tytuł "Cień Judasza", który nawiązuje do postaci biblijnej, która mnie osobiście intryguje.
Ta powieść była miłą niespodzianką. Świetnie napisana, super poprowadzona narracyjnie. Intrygująca. Tajemnicza. Zaskakująca. Z klimatem zaściankowej miejscowości, która wierzy w swoich "proroków". Niesamowicie wciągająca. I to w dodatku debiut!
Gorąco polecam.

A za możliwość przeczytania dziękuję Czytam z przyjemnością i autorce.

Jak na debiut naprawdę niezła.

Jak na debiut naprawdę niezła.

Dodaj cytat z książki Cień judasza