Cień judasza

2021-03-01
9788382021523
literatura polska

Prawda, która przynosi ból

Książka, z której nie wieje nudą i nudnymi opisami. Fabuła dość realistyczna, wszystko trzyma się kupy. Całą frajdę popsuło mi tylko to, że mniej więcej w połowie domyśliłam się kto zabił przed laty kuzynkę bohaterki. Sama bohaterka lekko naiwna i lekkomyślna. Jednak to, co na końcu odkryła o swojej rodzinie jest przerażające. Strach pomyśleć, że w małych miejscowościach rzeczywiście mentalność ludzka może taka być. No i smutna prawda o tym, że dzięki pieniądzom i znajomością nożna wiele zatuszować oraz uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny.

Powrót na polską wieś po latach spędzonych poza nią. W tle dramatyczne wydarzenia rodzinne w przeszłości. Powinno być super, ale nie było. Nudnawe, przegadane, bez akcji. Nie porwała mnie ta historia.

Cień Judasza, Anna Kusiak
Pamiętasz swoje lata dziecięce, młodzieżowe? Wszystko wyglądało wtedy inaczej? A może masz jakieś sprawy niezamknięte z tamtego okresu? Klaudia, bohaterka, ma taką sprawę - zabójstwo swojej przyjaciółki! Po latach wraca do rodzinnego miasteczka, by zamknąć to co nie zostało rozwiązane. Jej prywatne śledztwo pociąga za sobą różne konsekwencje, które wywrócą jej historię życia. Jednak spokój duszy jest o wiele ważniejszy.
To pierwsze moje spotkanie z autorką i jakże udane. Prosta narracja, przejrzysta fabuła, a tak świetnie trzyma w napięciu. Te zabiegi świetnie ukazują również jak tajemnice z przeszłości potrafią wpływać na teraźniejsze, a ci którzy wydawali się godni zaufania nie zawsze w konsekwencji się takimi okazali. Jak ważne jest branie odpowiedzialności za swoje czyny bo nic nie pozostaje bez konsekwencji i nigdy nie jest za późno, by naprawić to, co kiedyś zostało popsute zawalone.

Cień Judasza, Anna Kusiak

Kończąc książkę Anny Kusiak ,,Cień Judasza '' nie było co prawda efektu euforii, ale da się przeczytać. Sama zagadka mało skomplikowana. Na uwagę zasługuje jednak pewien wydźwięk tej historii. Niechęć która nie minęła po latach, a nawet przybrała na sile. Czasami musimy wrócić w rodzinne strony- i uważam, że za każdym razem po wielu latach nieobecności nie szukać niczego na siłę tylko jak najszybciej, a może jeszcze szybciej ulotnić się z miejsca urodzenia. Kiedyś się nie udało, to mogło się udać , miało się udać teraz ?
Fabuła, zarys postaci, opis wydarzeń, dialogi....no cóż jest tak sobie, momentami słabo.

Dawno nie czytałam tak wciągającej fabuły.

Dawno nie czytałam tak wciągającej fabuły.

Intryga niezła, choć częściowo domyśliłam się zakończenia. Niemniej jednak pomysł był, spójny i ciekawy. Gorzej z resztą...

Gdyby skrócić tę książkę o opisy pogody byłaby to myślę jedna trzecia objętości. I tak nie czepiałabym się, gdyby chociaż autorka miała duży zasób słownictwa. A tu albo skwar albo pochmurno, albo burza. I tak w koło Macieju. Gdyby jeszcze skrócić o opisy picia kawy znów ubyłoby ze trzydzieści procent. Jak nie wstawiają wodę, to zalewają kawę, jak nie zalewają to piją.
I po tych odjęciach zostałoby sto stron. Niewiele to jak na kryminał.

Dlatego nie podobało mi się. Nudno, nijako, smutno i nieciekawie.

Zaskakująco dobra książka.

Zaskakująco dobra książka.

Jakoś nie mogę się określić co do tej książki. Niby wszystko jest, ale jakoś mnie nie przekonała. Może dlatego, że wszystkie osoby podejrzane były tak samo bezbarwne i pozbawione osobowości? Było mi wszystko jedno kto zabił. Może dlatego, ze policja była w tym wszystkim gdzieś z boku i śledztwo nie było prowadzone profesjonalnie?
Daję 6, bo jednak nie mam nic konkretnego do zarzucenia.

Daję 6, bo jednak nie mam nic konkretnego do...

Cień Judasza" to debiut Anna Kusiak - strona autorska , dodam, że w moim odczuciu - udany.👌

To powieść, która na pewno przypadnie do gustu miłośnikom lżejszych kryminałów z mocno rozwiniętym tłem obyczajowym.

Na kartach powieści poznajemy Klaudię, która po śmierci matki wraca do domu rodzinnego w niewielkiej wiosce, by tam uporządkować nie tylko rzeczy pozostałe po rodzicielce, ale też swoje życie, które mocno się skonplikowało w ostatnim czasie.

Dziewczyna na każdym kroku natrafia na ślady tragedii z przeszłości. Dziesięć lat temu, razem z kuzynką Anetą, poszła na wiejski festyn. W trakcie zabawy doszło między nimi do kłótni. Następnego dnia okazało się, że Aneta nie wróciła do domu, a po kilku nastepnych odnaleziono jej zwłoki w lesie.

Klaudia cały swój czas poświęca na poznanie prawdy o wydarzeniach z przeszłości. Za wszelką cenę chce dowiedzieć się, czy to było zabójstwo czy zwykły, nieszczęśliwy wypadek.

Autorka świetnie oddaje ducha małej miejscowości opisując relacje między jej mieszkańcami. Także tempo powieści zdaje się pasowac do realiów niewielkiej wioski - narracja jest spokojna, płynie jak spokojna rzeka. Słowo klucz w przypadku "Cienia Judasza" to tajemnica - szczególnie ta rodzinna odgrywająca bardzo istotną rolę w tej książce.

Bardzo dobrze czytało mi się tę historię i na pewno sięgnę po inne autorstwa Anny Kusiak, bo lubię też tę obyczajową stronę kryminału, którą autorka bardzo dobrze opisuje.

Trzecia książka Autorki. Przeczytana przeze mnie. Po"Rzece" i "Iskrze", które podobały mi się. Ktoś, kto lubi kryminały obyczajowe, to ten utwór właśnie jest dla niego. Przeszłość i teraźniejszość. Rodzinne tajemnice. I próba dotarcia do prawdy. Po dziesięciu latach. Dobre czytanie, choć mnie, osobiście, brakowało zwrotów akcji. Przez dłuższy czas niewiele się dzieje. Trochę nużące to sprzątanie mieszkania przez główną bohaterkę. Sprzątanie, z którego nic nie wynika. Ale całość broni się. Więc warto!

• Przeczytane 2021
  • Recenzenckie

Dodaj cytat z książki Cień judasza