Zabawka

kryminał, sensacja, thriller
Mova
2021-03-01
2021-03-01

Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Ocena 7,1
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 2 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Ocena 7,3
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Grobowiec Tom I. Zaraza Jakub Bielawski, Paweł Ciećwierz, Bartłomiej Grubich, Grzegorz Kopiec, Sebastian Królikowski, Maciej Krzywiński, Dawid Lipski, Konrad Możdżeń, Łukasz Radecki, Tomasz Sablik, Kamil Staniszek, Wojciech Uszok, Krzysztof Wroński, Anna Maria Wybraniec, Robert Ziębiński
Ocena 6,9
Grobowiec Tom ... Jakub Bielawski, Pa...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

kim byla biegaczka?

kim byla biegaczka?

91/52/2022

91/52/2022

Przerażająca historia o zwyrodnieniu, do którego zdolny jest człowiek. Historie zbrodni na bezdomnych i bezbronnych kobietach wydarzyły się naprawdę w Warszawie. Zagadkę rozwiązywała córka jednej z zaginionych kobiet oraz młoda i ambitna policjantka. Przerywnikiem w opisie tych zdarzeń są fragmenty z pamiętnika młodej dziewczyny, która była krzywdzona przez własnego wujka. Po przeczytaniu tych urywków, czytelnik czuje się bezradny, ale i zły, ponieważ takie sytuacje mają miejsce w prawdziwym świecie i często są przykryte zasłoną milczenia, pomijane i często zapominane przez opinię publiczną. Autor zaprezentował czytelnikowi ciemną stronę ludzkiej natury. Człowiek jest zdolny do poniżania innych w sposób brutalny i bezwzględny i właśnie taka rzeczywistość została przedstawiona w tej książce.
Fakt, iż ten kryminał oparty został na prawdziwych wydarzeniach, nie pozwalał oderwać się od czytania. Bardzo dobrze napisany, wielowątkowy, cały czas trzymał w niepewności
To było moje pierwsze spotkanie z twórczością autora, ale nie zawiodłam się i na pewno sięgnę po kolejne dzieła.

Jeśli chodzi o poziom napięcia i z braku nudy rewelacja. Historia robi wrażenie. Aspekt kryminalny z boku. Gdyby nie kilka skrótów i hollywoodzka przyjaźń dwóch bohaterek książka byłaby rewelacyjna.
Polecam

Polecam

Pomysł dobry i na tym koniec. Treść i styl infantylne - szkoda było czasu.

Pomysł dobry i na tym koniec. Treść i styl infantylne - szkoda było czasu.

Autor miał świetny materiał źródłowy, bo historia oparta na faktach zwyczajnie wgniata w fotel gdy pomyśli się jak młoda dziewczyna została wyszkolona i złamana wobec zwyrodnienia bliskiej jej osoby. Cała fabuła na tym oparta budowała ciężki klimat oraz trzymała w napięciu połączonym z wgryzaniem się w tą chorą rzeczywistość.

Niestety sam pomysł to nie wszystko, bo zdecydowanie słabiej całość prezentuje się w pozostałych aspektach. Bohaterki połączone wspólnym dążeniem nawiązują bliższą relację. Mam wrażenie, że to takie mocno na siłę wpychanie chwytliwych obecnie tematów, dla mnie wyglądało jak nachalne i infantylne szukanie na siłę niepotrzebnych wątków ze szkodą dla wątku głównego. To nagłe połączenie sił osób z tak różnych światów było aż absurdalne.

Niestety sam pomysł to nie wszystko, bo...

Zabieg autora, by sięgnąć do autentycznych wydarzeń -zabójstw trzech bezdomnych kobiet oraz sprawy zaginięcia siedemnastoletniej Katarzyny i połączyć je z fikcją literacką zaowocował naprawdę świetną historią.

Dom Kryńskiego,znanego biznesmena: blichtr, bogactwo, idealna żona, miłość i urocza córka Ania. Obrazek rodziny idealnej.
Fakt, może deczko tą sielankę zaburza sama Ania, która aktualnie borykając się z problemami sercowymi, rzuca się w wir imprez, popijania, porannych kacy i próbą pogodzenia tego wszystkiego z pracą w kancelarii.
Nic to…kochający rodzice przeczekają ten kryzys, świat się im przecież nie zawali.
Czyżby?
Przychodzi dzień, gdy pojawia się artykuł opatrzony zdjęciem Kryńskiego obok kobiety, którą znaleziono martwą w lesie. To bezdomna i jak się okazuje, również była żona biznesmena. Dotąd spokojne życie Kryńskich trzęsie się w posadach. Tyle sekretów może wyjść na jaw.
Dla Ani jest to szok. Nie wiedziała, że ojciec był wcześniej żonaty. Czując, że rodzice nie mówią jej wszystkiego postanawia na własną rękę poznać prawdę. Gdy w jej ręce trafia zdjęcie sprzed lat, na którym Kryński pozuje wraz z innymi mężczyznami, nawet nie spodziewa się do jakich odkryć może ją ono doprowadzić.
Tymczasem ofiar przybywa.

Książka przeplatana jest prawdziwymi wpisami z pamiętnika Kasi Domareckiej, która zaginęła w 2000 roku i której nigdy nie odnaleziono. Na kartach tego papierowego powiernika zapisana jest historia jej tęsknoty za zmarłym tatą oraz odkrywanie romansu z przyjacielem ojca, wysoko postawionym adwokatem, który zaczął się, gdy była jeszcze dzieckiem.

W tej fabule mamy zawarte wszystko co jest potrzebne, by stworzyć dobrą historię o skrzywieniu ludzkiej psychiki, zwyrodnieniu, bezkarności.
Dużym plusem są tutaj autentyczne dialogi, bez literackiej sztuczcyzny.

To było naprawdę dobre.
Kiedy autor na koniec podkreślił, że kontynuacji nie będzie, biłam brawo, że na fali świetnej książki nie idzie tak jak inni korzystając z modnego od jakiegoś czasu marketingowego zabiegu serii (ja się w nich gubię i staram unikać).
Uważam, że Ziębiński ma taki potencjał, że stworzy kolejną wciągającą historię, dając życie nowym bohaterom, bez ciągnięcia za sobą starych postaci i wymyślania im życia obyczajowego na siłę.

Fakt, może deczko tą sielankę zaburza sama...

Bardzo słaba 5. Zbrodnia spoko. Reszta to słaba fabuła telenoweli. Rozwlekłe szczegółowe opisy co zjadła, jak zrobiła kawę i co było na kontrolne ekspresu, co miała w domu, jak rozłożyła jaki parasol i co pomyślała a z czego zdała sobie sprawę doprowadzają do szału. Taki zabieg telenoweli zepsuł przyjemność czytania. Połowę bym wyrzuciła z tej ksiàżki. Po niepotrzebnym opisie sceny porno dla mało wymagających znudziły mnie zupełnie. Przestałam czytać. To po prostu kolejny tak samo powielony komercyjny kryminał a mogł być świetny. Wyszło nudno i ordynarnie. Może teraz czytelnicy są po prostu mało wymagający…

Bardzo dobra książka, nie mogłam się od niej oderwać. Fascynujące jest sięgnięcie przez autora do autentycznych wydarzeń: zabójstw trzech bezdomnych kobiet oraz zaginięcia 17 letniej Katarzyny. Autor zgrabnie połączył te dwie odrębne historię w jedną. Zakończenie jest trochę naciągane, ale co tam. Przynajmniej w książce zwyciężyła prawda

Świetnie spędzony czas z tą książką. Miała w sobie coś co nie pozwalało się od niej oderwać. Świadomość tego że historia wydarzyła się naprawdę działała na psychikę.
Po przeczytaniu wygooglowałem historię Katarzyny która bardzo mnie poruszyła i do tej pory siedzi mi w głowie. Polecam.