Rzeka

Okładka książki Rzeka Anna Kusiak
Okładka książki Rzeka
Anna Kusiak Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Cykl: Żywioły Podkarpacia (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Żywioły Podkarpacia (tom 1)
Wydawnictwo Kobiece
2022-01-26
2022-01-26

Zbrodnia doskonała

Bardzo solidny kryminał. Lubię takie: blisko życia, bez nierealnych fajerwerków, z dobrym researchem, niezłym stylem, fajną główną bohaterką - taką "normalną" (jakkolwiek to brzmi, u mnie komplement). Duże brawa za lokalne smaczki - w Rzeszowie byłem dwa razy na krótko, ale sadzę, że lokalne klimaty oddane zostały wiernie. Nawiasem to dobry dowód, że jak najwierniejsze trzymanie się rzeczywistości, to zawsze w książce wartość dodana. Dla mnie lektura warta polecenia. Brawo pani Anno! Dodam, że jestem już po lekturze drugiego tomu Żywiołów i jak mnie natchnie, pewnie też skrobnę parę słów (a może na sam koniec cyklu?),ale już teraz powiem: zawiedziony nie jestem, wręcz przeciwnie.

Niestety zmęczyłam się czytając tę książkę. Szczególnie pierwsza połowa była tak bardzo nudna jak i główna postać. Potem było już lepiej , tylko to przyspieszenie akcji....... Mam nadzieję, że następne części wraz z panią detektyw która będzie naprawdę detektywem, bardziej przypadną mi do gustu.

Jak na kryminał za spokojnie. Można przeczytać ale szału nie ma

Jak na kryminał za spokojnie. Można przeczytać ale szału nie ma

Książka bardzo mi się podobała. Akcja powoli rozwija się i stopniowo przyśpiesza dosłownie jak rzeka wciąga im bardziej się w nią zagłębiasz. Polecam a ja zagłębiam się w następną część.

Przeczytałem. I to tyle, co mogę o tej książce powiedzieć. Nie porwała mnie ta rzeka. Niestety kupiłem też drugi tom i chyba też przeczytam...

"Rzeka" Anny Kusiak od wydawnictwa Kobiece jest pierwszą częścią serii kryminalnej "Żywioły Podkarpacia". Moją uwagę przykuła przede wszystkim magiczna nazwa serii oraz imię głównej bohaterki, Dobrosława, czy nie brzmi ono słowiańsko? A okazało się nie magicznie😅 ale całkiem tajemniczo, choć bez większych zwrotów akcji.

W Rzeszowie, razem z Panią detektyw, Dobrosławą Machniewicz, będziemy próbowali rozwiązać sprawę zaginięcia żony miejscowego milionera, Aliny Grzędowicz. Pewnego wieczoru kobita wychodzi z domu i już nie wraca. Jedyny ślad, który po niej pozostał to torebka na brzegu rzeki Wisłok. Dobrosława została wynajęta przez męża zaginionej jednak, dziwi się, że to właśnie do niej zwrócił się, milioner, z tą sprawą. Mógł wynająć każdego, a on zatrudnia przeciętą Panią detektyw, która częściej prowadzi sprawy rozwodowe niż zaginięcia. Kobieta powoli odtwarza ostatnie dni z życia Aliny, tyle że każdy ślad prowadzi do nikąd. Nic nie ma sensu. Kobieta błądzi po omacku. Nikt nic nie wie i nic nie widział. Przyjaciółki Aliny nabierają wody w usta. Pani detektyw nie mając innego wyjścia postanawia połączyć siły z doświadczonym policjantem Marcinem Czarneckim.

Książkę czyta się powoli, jej tępo jest wręcz ślimacze🙈 dopiero pod koniec trochę nabiera rozpędu. Klimat jaki stworzyła autorka bardzo mi się podobał. Otoczka tajemnicy i szczypta mroku w połączeniu z jesiennym krajobrazem powodują, że jest dość monotonne. Jeśli chodzi o główną bohaterkę, to pomimo jej dociekliwości i dążenia do odkrycia prawdy, jakość jej nie polubiłam. Wydała mi się taka trochę nijaka. Fabuła bardzo dobrze poprowadzona a zakończenie zaskakuje. Nie jest to rewelacyjny kryminał, czytałam lepsze, ale jest to dobry początek serii. Zwłaszcza, że autorka wplotła trochę tajemnicy z życia Pani Detektyw, które ciekawią a będą miały kontynuację w dalszych częściach.

W Rzeszowie, razem z Panią detektyw, Dobrosławą...

Książka dobra! Zapowiada się dobrą seria. Bo mam nadzieję, że to będzie seria. Drugi tom już jest. Choć z początku nieco nudziłam się, czytając. Ale tylko trochę. Potem już poszło. Bez odkładania powieści. Jest główna bohaterka, tym razem w roli detektywa. Młoda, samotna. Jest też komisarz. Może niezbyt młody, ale samotny. I coś zaiskrzyło. I jest jakaś tajemnica z przeszłości. Mroczna tajemnica, która pewnie wyjaśni się w kolejnym tomie, może tomach? I jest jeszcze Rzeszów, miasto, którego zupełnie nie znam. Dzięki pierwszej części już trochę poznałam. Zabieram się za "Iskrę", drugi tom serii Żywioły Podkarpacia.

Mega mnie zmęczyła ta książka.
Niby środek okej ale mega ciężko się czyta.

Mega mnie zmęczyła ta książka.
Niby środek okej ale mega ciężko się czyta.

Akcja książki toczy się na Podkarpaciu, a dokładniej w Rzeszowie i to w głównej mierze skłoniło mnie do przeczytania jej.

Po udanej lekturze „Cienia Judasza” sięgnęłam po następną książkę tej autorki i w sumie nie zawiodłam się, choć „Cień” był bardziej angażujący i bliższy rzeczywistości. Skąd tak w ogóle tyle kobiet w zawodzie detektywa? Ostatnio wpadają w moje ręce powieści, w których panie detektyw tropią złoczyńców, a kiedyś znałam tylko jednego detektywa - Philipa Marlowe i basta!

• Przeczytane 2022
  • Przeczytane w 2022