Gorsza

Oficjalne recenzje i

Okrutna

Link do recenzji

496 70 383

Magda prowadzi zwyczajne życie. Mieszka w przytulnym domu w Krakowie, pracuje w komunikacji miejskiej, wolne chwile spędza, jeżdżąc na ukochanym motorze. Pozorny spokój zakłóca jedno spotkanie, po którym Magda nie może dojść do siebie. A potem jeszcze jedno. I kolejne… Gdy Magda spogląda w oczy kogoś, kogo miała nadzieję już nigdy nie zobaczyć, pozorny spokój znika. Zagłuszane koszmary i traumy uderzają ze zdwojoną siłą. Przerażona tym, co drzemie w głębi jej umysłu, Magda musi podjąć decyzję, od której zależeć będzie nie tylko jej życie…

Temat prześladowania rówieśniczego jest czymś, o czym zawsze warto pisać. Tym bardziej, jeśli możemy zobaczyć ten temat z perspektywy kogoś, kto na codzień ma do czynienia z młodzieżą, bowiem tak - autor na codzień jest nauczycielem.

Narracja jest tu prowadzona dwutorowo - z jednej strony mamy dorosłą Magdę, która stara się funkcjonować jako dorosła osoba. Na pierwszy rzut oka idzie jej wcale nieźle, ma pracę którą lubi, dobrego kumpla i spore mieszkanie w Krakowie. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej, zobaczymy małą, wystraszoną dziewczynkę żyjącą traumą z dzieciństwa, przez którą rozpada się jej codzienność i relacje - jak choćby ta z byłym mężem.

Z drugiej strony narracji mamy wspomnienia z jej dziennika i to, o czym bohaterka stara się zapomnieć - czasy podstawówki. Przenoszenie się ze szkoły do szkoły, wiecznie pijanych rodziców i rodziny zastępcze.

Niewątpliwym plusem dla mnie w tej książce jest to, ze jest to opowieść o zwykłej kobiecie - kierowczyni autobusu, wszystkie niuanse jej pracy i jej specyfikacja była ciekawym smaczkiem w całości. Jeśli chodzi natomiast o cały wątek, w którym eskalowała jej trauma… hmm. Troszkę nieprawdopodobne, troszkę naciągane. Ale w ramach lektury thrilleru psychologicznego się sprawdza i zdecydowanie dostarcza emocji.

„To wciąż dzieje się na nowo…”

Bardzo dobra książka z wartką akcją, wyrazistymi postaciami i przede wszystkim z poruszonym bardzo trudnym tematem.

Autor stworzył bardzo ciekawą historię, która brzmi tak realnie, jakby mogła wydarzyć się naprawdę. Nieprzyjemne wspomnienia z lat szkolnych nagle dość mocno o sobie przypominają i nie chcą odpuścić. Mamy możliwość stopniowego poznawania wydarzeń z teraźniejszości, przeplatanych wydarzeniami z przeszłości. I jak to w życiu bywa, przeszłość często rzuca długi cień na przyszłość. Tak też jest w książce „Gorsza”. Chociaż temat trudny, to bardzo dobrze i z dużym zainteresowaniem czytało mi się tę książkę. Napięcie towarzyszyło mi do ostatnich stron. A główny watek daje sporo do myślenia, bo „to wciąż dzieje się na nowo…”.

„To wciąż dzieje się na nowo…”

"Gorsza" Jarosław Czechowicz

Thriller psychologiczny, który podejmuje trudną tematykę prześladowań.

Akcja toczy się w Krakowie. Poznajemy Magdę, która na co dzień pracuje jako kierowca autobusu miejskiego. Magda ma za sobą trudną i bolesną przeszłość.
Jak trudną wie tylko ona, bo nie sposób zmierzyć ludzkiego cierpienia i wstydu, który przeżywało się w szkolnych latach dzień w dzień niczym niekończący się koszmar.

Bardzo ciekawiło mnie potoczy się akcja w piwnicy, w której znajdowały się trzy, uwięzione kobiety. Te dwanaście godzin nie do końca przebiegło tak jak miało być w założeniach porywaczy.

Autor świetnie poprowadził akcję. Jednak to zakończenie było wg mnie sztosem. Trzymające w napięciu do końca,

Czy karma wraca i ktoś kto bezwzględnie niszczył drugiego człowieka może żyć bez wyrzutów sumienia? Co kierowało oprawczyniami i dlaczego tak łatwo przyszło im upokarzanie w szkolnych murach gdzie tyle par oczy było świadkami?

Autor w ciekawy sposób podszedł do opisu przemiany ofiary w kata. Czy ta walka będzie miała swoich wygranych czy będzie dla każdej ze stron patową porażką?

Czy brak reakcji to przyzwolenie na przemoc? Uważam, że tak. Nie ma we mnie zgody na poniżanie, wyśmiewanie, wytykanie palcami i wszelkiego rodzaju agresję wobec innych.

Szokujące jest to, a zarazem prawdziwe i wielce prawdopodobne, że autor inspiracje do napisania tej książki zaczerpnął ze swojej pracy nauczyciela.

Szkolny korytarz to miejsce niejednego wspomnienia. Każdy z nas ma lubi miał wpływ na to jakie to wspomnienia.

"Gorsza" Jarosław Czechowicz

Thriller psychologiczny, który podejmuje trudną tematykę prześladowań.

Ta powieść to studium psychologiczne dziewczyny, która czuła się gorsza i tak ją postrzegali wszyscy dookoła. To walka o samą siebie, swoje życie, możliwości i potrzeby. Bardzo trudna i smutna opowieść tym bardziej, że na co dzień, niestety, takich "gorszych" jest mnóstwo. Już najwyższy czas zacząć ich zauważać i pomóc.

"Trzy Kobiety. Dwanaście Godzin. Jedna Przeszłość"
Magda jest dorosłą kobietą, która prowadzi bardzo spokojne i zwyczajne życie. Mieszka w bardzo spokojnej okolicy a zawodowo jest kierowcą autobusu.
Niestety życie Magdy nie zawsze tak wyglądało. Jako dziecko miała mnóstwo problemów w szkole. Była prześladowana. Mieszkała w ubogich warunkach z rodzicami, którzy nadużywali alkoholu. Magda trafiła do domu dziecka i wcale nie było lepiej.

Czy zemsta po latach za lata życia w strachu smakuje lepiej ?

Na końcu był szok, bo nie tego się spodziewałam.

"Trzy Kobiety. Dwanaście Godzin. Jedna Przeszłość"

"Trzy kobiety. Dwanaście godzin. Jedna przeszłość".
Ostatnio nie miałam za wiele czasu na czytanie, ale udało mi się przeczytać "Gorszą" Jarosława Czechowicza.
I to był bardzo dobry wybór. Wsiąkłam.
Od pierwszej strony.
Autor porusza bardzo ważny temat gnębienia w szkole przez rówieśników.
Nawet jeśli byliście tymi szczęśliwcami, którzy nie doświadczyli tego na własnej skórze, na pewno mieliście takie osoby w swoim otoczeniu.
Historia, którą stworzył Czechowicz na kartach mrocznego thrillera, sięga czasów podstawówkowych.
Magda nie miała łatwego życia.
Nie dość, że jej rodzice byli alkoholikami, to jeszcze w szkole była prześladowana przez rówieśników.
A właściwie przez rówieśnice.
Bo to od koleżanek Magda zaznała najwięcej zła.
To one zafundowały jej prawdziwe piekło na ziemi.
Nieustannie dawały jej odczuć, że jest tą inną, gorszą.
Odrzuconą, napiętnowaną przez los "gnojówą".
I to piętno towarzyszy Magdzie w całym dorosłym życiu.
Kobieta wciąż pamięta wstyd, strach i upokorzenia, jakich wtedy zaznała.
Traumatyczna przeszłość nie pozwala jej ułożyć sobie życia i zaznać spokoju.
Aż któregoś dnia na jej drodze stają dawne prześladowczynie i Magda ma wreszcie okazję, by się zemścić.
Ale czy metoda, którą wybierze, będzie tą właściwą?
Czy przyniesie jej ukojenie?
I czy w przewrotnej grze, którą rozpocznie, faktycznie to ona pociąga za wszystkie sznurki?
Historia Magdy, która w dorosłym życiu wciąż musi się mierzyć z ciężarem koszmarnych wspomnień, mocno mną poruszyła.
Czechowicz snuje przerażającą opowieść o tym, jak dzieciństwo determinuje całe życie człowieka.
Jak agresja, z jaką dziecko spotyka się w domu czy w szkole, może zrujnować psychikę dorosłego człowieka i odebrać mu szansę na normalne życie.
Autor próbuje znaleźć też odpowiedź na pytanie, skąd w dzieciach bierze się zło i kto za to odpowiada.
"Gorsza" to wreszcie przewrotna opowieść o tym, jak ofiara staje się katem i czy ta droga jest słuszną reakcją na przemoc.
To moje pierwsze spotkanie z piórem Czechowicza, a już jestem fanką jego twórczości i wiem, że sięgnę po inne jego książki. Polecam.

"Trzy kobiety. Dwanaście godzin. Jedna przeszłość".
I to był bardzo dobry wybór. Wsiąkłam.
Od pierwszej strony.
Autor porusza bardzo ważny temat gnębienia w szkole przez rówieśników.

Kraków... Kto nie kocha Krakowa? To miasto ma w sobie czar, urok, piękno... Ale jak się okazuje skrywa też kilka mrocznych tajemnic.
Akcja książka @jaroslaw_czechowicz_autor rozgrywa się właśnie w tym magicznym miejscu. Magda, główna bohaterka, to kobieta prowadząca z pozoru normalne życie. Udało jej się uciec od przeszłości i traum z nią związanych. Pracuje w komunikacji miejskiej jako kierowca autobusu. W wolnych chwilach, tak jak każdy, zajmuje się swoimi pasjami. Wystarczy jednak jedno spotkanie, które powoduje, że wszystko co źle z jej przeszłego życia powraca i trzeba stawić temu czoła.
Autor w genialnym stylu prowadzi fabułę książki. Akcja wartka i trzymająca w napięciu. Czytając zupełnie się wyłączyłem i wciągałem historię opisaną tutaj praktycznie jednym tchem. Gorąco polecam fanom thrillerów psychologicznych, bo znajdą tu wszystkie najlepsze cechy gatunku. Rewelacja. Ta pozycja to rozrywka na najwyższym poziomie.

"Gorsza" porusza temat związany ze szkolną przemocą rówieśniczą, jak wpływa ona na życie nawet dorosłych już osób. Poznajemy Magdę, która po przypadkowym spotkaniu dawnych dręczycielek zaczyna planować zemstę. Czy zemsta daje jej satysfakcję, czy przerywa kręg przemocy - o tym nie będę pisała, by nie zdradzać fabuły przyszłym czytelnikom. Powieść interesująco napisana, dla mnie dodatkowym atutem były opisy pracy głównej bohaterki - jako motorniczej komunikacji miejskiej w Krakowie. Ciekawa książka z zaskakującym zakończeniem.

"Gorsza" Jarosława Czechowicza to bardzo smutna, a jednocześnie pełna realizmu opowieść.

Główna bohaterka Magda była ofiarą przemocy w szkole podstawowej. Na swojej szkolnej drodze spotkała aż trzy oprawczynie, które nie zawahały się przed ośmieszaniem, poniżaniem, agresją fizyczną, wyłudzaniem, jednym słowem zamienianiem życia koleżanki w koszmar. Do tego rodzice Magdy pogrążeni byli w swoim alkoholowym świecie, więc dziewczyna została sama z własnymi lękami oraz poczuciem gorszości. Poznajemy ją w książce jako dorosłą kobietę, kierowcę autobusu, która mimo upływu czasu słyszy w głowie pełne nienawiści słowa, pamięta każdy jeden incydent, a wszystko to wraca ze zdwojoną siłą, gdy w autobusie właśnie spotyka swoje dawne prześladowczynie. Wówczas przychodzi do głowy plan, który jednak nie kończy się powodzeniem.

Wiecie, co jest najgorsze? To, że słowa "To wciąż dzieje się na nowo" znajdują potwierdzenie w otaczającej rzeczywistości. Słyszymy przecież o nękaniu psychicznym w szkołach, o coraz częstszej cyberprzemocy, która jest równie wyniszczająca jak agresja fizyczna. Nie zawsze ofiary znajdują pomoc w szkole czy w domu rodzinnym. Takie sytuacje są trudne, gdyż zazwyczaj dziecko nie chce się przyznać, że coś się dzieje i tylko czułe oko dorosłego może zauważyć zmiany.
A kat? Katem może być nawet pozornie wzorowy uczeń, jak Beata z książki albo osoba, która odreagowuje stres związany z sytuacją rodzinną. To też są osoby, które wymagają pomocy.

Przerażające jest to, jak bardzo nastolatek może zranić, skrzywdzić i zdeptać swojego rówieśnika. Trauma nie kończy się wraz zakończeniem szykanowania lub ukończeniem szkoły. Pozostaje na całe życie.

Trzy kobiety, łączy ich czwarta, która nie wybaczyła im przeszłości. Żadna z nich nie wie jaki zakopać topór wojenny. Czy uda im się zapomnieć o starych krzywdach i pójść dalej?
Mam okropny dylemat co do tej książki.
Z jednej strony jest dobra, bo całkiem nieźle napisana, pomysł na fabułę ciekawy i z ogromnym potencjałem. Należy też wspomnieć o ważności tematu. Gnębienie w szkole, brak reakcji ze strony pedagogów to problem, z którym każdy z nas w różnym stopniu i z różnej strony się zetknął. Cieszę się, że autor poruszył go, bo z pewnością jest to rzecz, która nadal wymaga ogromu pracy od społeczeństwa.
Natomiast z drugiej strony czegoś mi zabrakło. Książka wydała mi się pozbawiona ognia, swoistej dynamiki. Ponadto brak mocnej intrygi sprawił, że książkę w kontekście "rozrywki" odbieram raczej obojętnie. O tym na czym polegała cała intryga zorientowałam się około 50 strony, a zaledwie kilkanaście stron później doszłam do tego o co biega w całej książce. Jedyne co mi pozostało później to uzupełnianie wiedzy szczegółowej z tego co jest pomiędzy początkiem a końcem.
Dla mnie niestety, ale taka książka raczej nie jest ciekawą i porywającą pozycją. Zdecydowanie bardziej wolę zagadki, które do samego końca będą pod znakiem zapytania. Moim zdaniem autor popełnił błąd w momencie, gdy na samym początku odkrył wszystkie strategiczne karty, a na później nie zostawił już niemalże nic, bo książka ratowałaby się gdyby pomiędzy było coś szokującego lub silnie oddziałującego na czytelnika.
Książki raczej nie polecam. Uważam, że jeśli szukacie w książkach rozrywki to z tej tematyki znajdziecie zdecydowanie lepsze pozycje.

Mam okropny dylemat co do tej książki.