Zanim zrozumiem

Okładka książki Zanim zrozumiem
Magdalena Wala Wydawnictwo: Pascal Cykl: Splątane losy (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Splątane losy (tom 2)
Pascal
2021-05-19
2021-05-19
literatura polska

Zdecydowanie najsłabsza część całej trylogii. Choć opisy przyrody i miejsc nadawały klimat, to jednak, są jakby przewleczone, podobnie jak przemyślenia.To jedyne minusy.
Całość czyta się przyjemnie.

Całość czyta się przyjemnie.

Na półkach: , , , , ,

Poznajemy Kingę ma za sobą toksyczne,nieudane małżeństwo,dom dziecka.
Stara się być silna samodzielna.W życiu kobiety wkrada się przeszłość dawna.
Zdecydowana jest wyjechać do pięknego Jesionowego zakątka zacząć życie od nowa.
Poznaje w Zagórzu Niemca,który chce odnaleźć dokumenty odszukać losy swoich przodków.
Historia wzruszająca,wzruszyłam się jak ją czytałam,ciekawa fabuła przedstawiona w tej książce,zwroty akcji dynamiczne,trzymała mnie bez przerwy w napięciu.
Mnóstwo emocji przekazała mi pisarka piórem pięknym napisana powieść obyczajowa i to bardzo dobrze.
Zachwyca i pochłania tą książka,mnie pochłonęła od początku do końca lektura,fajnie się czytało.
Wywarła na mnie dobre wrażenia,opowieść to o skrywanych tajemnicach rodzinnych sekretach,o miłości i o życiu opowiada powieść.
Pod urokiem,zachwytem jestem książki.
Dałam się porwać i urzekłam się tą książką,lubię takie historie,a tu sporo się działo.
Pozytywny odbiór książki mam zachwycona jestem książką.
Bardzo się mi podobała,z przyjemnością przeczytana cudna,przyjemna lektura.

Poznajemy Kingę ma za sobą toksyczne,nieudane małżeństwo,dom dziecka.
Stara się być silna samodzielna.W życiu kobiety wkrada się przeszłość dawna.
Zdecydowana jest wyjechać do pięknego Jesionowego zakątka zacząć życie od nowa.
Historia wzruszająca,wzruszyłam się jak ją czytałam,ciekawa...

Nie lubię książek z historią w tle, ale tu ciekawsza była ta historia sprzed lat, a nie to, co działo się u Kingi. W ogóle dwa tygodnie opisywane w książce dłużyły mi się niemiłosiernie. Było nudno. Za dużo opisów, mało akcji, ona lekko infantylna i chyba stara- tak wywnioskowałam po lekturze.

Dla mojej babci lub mamy byłaby to idealna powieść. Ja mówię nie.

Dla mojej babci lub mamy byłaby to idealna powieść. Ja mówię nie.

Bardzo dobra książka, wątek z książki obyczajowej splata się z koszmarem doświadczeń okołowojennych doświadczeń, daje do myślenia, można pokusić się o refleksję nie chodziłeś w czyichś butach, nie oceniaj jego życia.

Wspaniała ciepła historia o splatanych losach i trudnym czasie wojny.

Wspaniała ciepła historia o splatanych losach i trudnym czasie wojny.

Polecam!
Zaskakujące wątki!
Zobaczyć historie z innej strony - bezcenne.
Wydaje się komuś ... była wojna i po wojnie?! Bardzo realistyczne ujęcie jak to mogło wyglądać.
Trudne tematy. Podane w przystępnej odsłonie.

Polecam!
Zaskakujące wątki!
Zobaczyć historie z innej strony - bezcenne.
Trudne tematy. Podane w przystępnej odsłonie.

w "Zanim zrozumiem" autorka ponownie zabiera mnie w pełną tajemnic historię, która znowu zaprowadza mnie do Zaborza. Jak w poprzednim, to również w tym tomie mamy widoczny podział dwie zupełnie różne a tak podobne bohaterki.
Pierwszą z nich jest Kinga, która po rozwodzie stara się stanąć na równe nogi. Gdy już myśli, że prawie wszystko sobie uporządkowała z butami do jej życia wkracza przeszłość. Ta, która tak bardzo chciała wymazać z pamięci. Ponownie będzie musiała obudzić demony z dzieciństwa aby jeszcze raz się z nimi zmierzyć.
Drugą natomiast jest Alice, która z perspektywy wspomnień opowiada o tym co przeżyła jako dziecko, o koszmarach i tym jak wojna zniszczyła jej dotychczas idealny świat. Porusza również temat rodzinnej tajemnicy do której odkrycia ciągle dąży mimo upływ lat.

"Z doświadczenia wiedziała, że traum wyniesionych z dzieciństwa nigdy się nie zapomina. W człowieku zawsze gdzieś głęboko tkwi to piętno."
Autorka poraz kolejny porusza temat tabu. Tym razem pokazuje drugą stronę medalu. To w jakiej sytuacji znalazły się niemieckie kobiety tuż po zakończeniu wojny i co przechodziły one i ich dzieci. Jednak nie jest to jedyny trudny temat o którym przeczytamy w książce. Pani Wala opowiada i to już na wstępie książki o "matce" Kingi chociaż przyznam, że taka kobieta nie zasługuje by ją tak nazywać. Bo która matka zostawia kilkuletnie dziecko samo w domu, niszczy je psychicznie, nie okazując mu ani razu czułości, bliskości a do tego wszystkiego głodzi. Niestety jest to nadal wszechobecny problem mimo odpowiednich służb. Przyznam, że mi jako matce dwójki dzieci ciężko było to czytać a był to dopiero początek książki.
"Zaniedbywany Maluch z kolei zbyt szybko uczy się samodzielności. Tak szybko dojrzewa, że właściwie nie ma czasu na dzieciństwo. Trudności to dla niego codzienność. Tylko w takiej sytuacji szybko traci nadzieję. Można się też nabawić poczucia winy i przeświadczenia, że zasłużyło na taki los. "
Przez ciężkie dzieciństwo Kinga jest zamknięta w sobie zakompleksiona kobietą. Sytuacja się zmienia gdy w Zaborzu poznaje jednego z pensjonariuszy. Przy nim niczym kwiat dopiero zaczyna rozkwitać i otwiera się. Dzięki niemu postanawia rozpocząć nowe życie bez patrzenia za siebie oraz zaczyna się czuć kobietą a nie szarą myszką bez przeszłości. Powoli rodzi się między nimi uczucie, które autorka opisuje jak zwykle w sposób perfekcyjny. Obojga do Zaborza sprowadziły niezamknięte sprawy rodzinne. Kingę sprawa testamentu a Konrada tajemnica rodzinna jego babci.

W książce nie zabrakło również dramatycznych scen jak i tych od których uśmiech sam cisnął się na usta po te, które wzruszają do łez. Mieszanka wybuchowa. Jednak wszystko jest dawkowane w odpowiedniej ilości bez przesady dzięki czemu książkę czyta się bardzo przyjemnie.
Podsumowując tak samo jak poprzedni tom również na sam koniec zmusza do refleksji nad znaczeniem słowa "rodzina". Nie ważne czasem kto urodził a kto wychował. Bo bywa tak, że te osoby które nie są naszymi biologicznymi rodzicami dają nam więcej miłości, ciepła i bezpieczeństwa niż ci, którzy byli nimi naprawdę. Druga istotną kwestią jest to, że nie można obwiniać dzieci za błędy popełnione przez ich rodziców. Na sam koniec chciałabym dodać, że warto wierzyć, że niegdyś utracone bliskie osoby w końcu się odnajdą.

Z niecierpliwością czekam na trzeci i zarówno ostatni tom o Zaborzu. Jestem ogromnie ciekawa czym tym razem zaskoczy mnie autorka.

Ciekawa, choć pierwsza część podobała mi się bardziej.

Ciekawa, choć pierwsza część podobała mi się bardziej.

"Zanim zrozumiem" to druga część cyklu "Splątane losy". Bohaterką powieści jest Kinga. Po rozstaniu z mężem musi na nowo ułożyć sobie życie. Niespodzianką jest dla niej spadek od nieznanej osoby, więc planuje wyjazd na urlop do Zaborza, aby załatwić sprawę spadku. Zatrzymuje się w pensjonacie "Jesionowy Zakątek". Tam poznaje Konrada, fotografa z Niemiec. Okazuje się, że szuka on dworku, w którym mieszkała jego babcia, będąc dzieckiem. Między Kingą i Konradem nawiązuje się bliższa relacja.

W książce mamy także wątek historyczny z czasów II wojny światowej - poznajemy rodzinę Konrada. To bardzo interesujące wspomnienia o niemieckiej rodzinie, która zmuszona była opuścić swój dom.

Tę historię bardzo dobrze się czyta! Sięgnijcie po tę książkę! Udajcie się razem z Kingą do Zaborza. Moim zdaniem bardziej interesująca jest historia babci Konrada, jej wspomnienia, gdy była dzieckiem, wspomnienia okrutnej wojny.

Na mnie czeka już trzecia, ostatnia część "Zanim zapomnę".

Ciekawa fabuła, najbardziej interesują mnie te wątki historyczne. Można znaleźć takie wątki historyczne, o których się nie mówi na lekcjach historii, a przecież historia zatacza dużo większe kręgi. To są żywi ludzie, którzy tego doświadczyli.

Magdalena Wala Zanim zrozumiem Zobacz więcej
Magdalena Wala Zanim zrozumiem Zobacz więcej