Gościniec

Okładka książki Gościniec Kasia Bulicz-Kasprzak Patronat LC
Okładka książki Gościniec
Kasia Bulicz-Kasprzak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Saga wiejska (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans

Oficjalne recenzje i

Zmienne koleje losu

Link do recenzji

497 70 385

"Gościniec" przeniósł mnie do lat 20, 30-tych XX-go wieku. To była wyjątkowo barwna  kontynuacja, która znów wywołała we mnie moc wzruszeń /czasem do małych łez/, ale i trochę uśmiechu /trafiały się zabawne sytuacje/.
Tynczyn z tamtych lat...  Podsumowując, powieści zawierają moc bólu, śmierci, zranień, smutków, tajemnic, ale i nadziei, codziennej radości z najprostszych spraw. Autorka pięknie opisała mentalność chłopskich rodzin, a ich losy wywierały na mnie ogromne wrażenie. Momentami czułam się tak, jakbym to ja żyła w tamtych czasach.
Ta saga intryguje, fascynuje, zachwyca... Obraz polskiej wsi początku XX-go wieku przedstawiony jest bardzo realistycznie. To barwna, niezwykle klimatyczna historia, zawierająca moc życiowych mądrości.

2003

Ilość bohaterów - przytłaczająca.
Schematyzm - przerażający.
Temat przemocy małżeńskiej zaistniał i... tyle... gdzieś zgubiło mi się przesłanie.

Ilość bohaterów - przytłaczająca.
Schematyzm - przerażający.

Cudowna saga, bardzo wciągnęły mnie losy bohaterów. Piękny styl pisania autorki. Polecam.

Historia Zośki bardzo przypomina mi losy siostry mojej prababci 💕

Historia Zośki bardzo przypomina mi losy siostry mojej prababci 💕

Drugi tom Sagi Wiejskiej. Tak samo wciągający jak pierwszy. Polecam.

Drugi tom Sagi Wiejskiej. Tak samo wciągający jak pierwszy. Polecam.

Bolesna część sagi. Możliwe, że odłożyłabym ją, gdyby była pierwszym tomem, ale zżyłam się z bohaterami... A teraz cieszę się, że przeczytałam! Oprócz współczucia, smutku i gniewu doświadczyłam też prawdziwego wzruszenia oraz -niespodziewanie - śmiałam się w głos przy okazji pewnej, śmiertelnie poważnej (z natury rzeczy) ceremonii. Ponadto: interesujące losy bohaterów, ujmujące opisy zjawisk natury i dużo fascynującej, różnorodnej wiedzy o życiu na wsi w pierwszej połowie XX w. Rozbawiło mnie bardzo trafne ukazanie lekkomyślności kur. Dodam od siebie, że ewolucja najwyraźniej jest bezradna wobec tych stworzeń, bo i moje doświadczenia potwierdzają ich kompletny brak rozsądku i mimowolne, samobójcze tendencje... :D

"Dziewięć rzeczy powinno być tajemnicą:
bogactwo, kłótnie, rodzina, religia, zdrowie, romanse, prezenty, honor i hańba."

Zgadzacie się?

Drugi tom obfituje w wydarzenia. Poznajemy nowych bohaterów. Idziemy przez kolejne lata życia rodzin.
Towarzyszymy w upadkach i wzlotach życia.
W tej części kibicowałam najbardziej Krystynie i Natalii.

Jak ja lubię takie sagi.
Historie rodzinne przedstawiane na przestrzeni lat i pokoleń, to mój ulubiony gatunek literacki.
Wiecie, że czytam też inne książki, jednak uparcie wracam.
Tyle lat, a mentalność ludzka bez zmian.

Ukojona słowami, pomysłowością Autorki płynęłam przez strony.
Na początku każdego rozdziału przepis kulinarny lub przypis odnośnie nazewnictwa używanego na wsi.

Powtórzę się, jestem ZACHWYCONA.

"Dziewięć rzeczy powinno być tajemnicą:

Zgadzacie się?

Towarzyszymy w upadkach i wzlotach życia.
W tej części kibicowałam najbardziej Krystynie i Natalii.

Jak ja lubię takie sagi.
Historie...

Na półkach: , , , ,

Zapraszam Was do Tynczyna lat 20. i 30 XX wieku, gdzie zabiera nas Kasia Bulicz-Kasprzak. Powieść jest zdecydowanie lepsza od pierwszego tomu cyklu "Skrawek pola". Zatraciłam się w losach bohaterów całkowicie...

Na początek musiało nastąpić szybkie przypomnienie sobie kto jest kim, czyją córką, czyją siostrą, czyją wnuczką czy synową. By w chwilach narodzin, śmierci, ślubów czy zaręczyn nie pomieszać rodzin.

W latach 20. i 30. obserwujemy pokolenie Anieli, Marianny, Antka, Zosi, Wawrzka, ale również ich rodziców i dzieci. Jak ludzie żyją każdego dnia, jakie mają obowiązki - zarówno kobiety jak i mężczyźni. W jaki sposób pomagają dzieci i najczęściej jak narzekają czy plotkują starsi.
Bardzo często powracamy poprzez wspomnienia bohaterów do przeszłości, do wydarzeń które minęły, ale mają ogromny wpływ na teraźniejszość i przyszłość.

Jedni rodzą dzieci a inni się zakochują... Dyzio, Jasiek - aż miło było obserwować ich podchody. Niezwykłą postacią okazała się Natala, taka młodziutka dziewczyna a taki los ją spotkał - byłam godna podziwu dla jej samozaparcia!

Naprzemiennie z powyższą akcją czytelnik śledzi losy Krystyny, której losy opowiedziane zostały od roku 1892, kiedy miała cztery lub pięć lat. Świat ani rodzina nie były dla niej łaskawe. Zwłaszcza matka nie stanowiła dla małej, ślicznej córeczki opoki, nie dawała miłości. Raczyła zaś innymi "rarytasami"...
Czytając rozdziały poświęcone Krystynie byłam w coraz większym szoku, czułam jej żal, ból, rozpacz... Jej życie było naprawdę trudne, ale nie zdradzę Wam, nic więcej.

Jak ten wątek połączy się z mieszkańcami Tynczyna? Gorąco polecam Wam tę powieść! Wrażliwsi czytelnicy mogą przygotować chusteczki.

Finał należy do Krasuli, która zakończyła książkę w taki sposób, że pozostaje tylko czekać na ciąg dalszy!

"Gościniec" wielokrotnie powodował, że niedowierzałam temu, jakie decyzje podejmowali bohaterowie. I to dorośli! Dzieci bywały mądrzejsze, dojrzalsze, bardziej pomocne. Autorka w stosunku do pierwszego tomu pominęła nieco opisów, które były nieco nużące (te które pojawiły się tym razem są niezwykle realistyczne - zapachy i rośliny wręcz się czuje!) i skupiła się na losach postaci, co wyszło książce zdecydowanie na plus. Początek każdego rozdziału rozpoczynają przepisy na słodkości lub opis gleb, roślin, maszyn rolniczych.

Akcja rozgrywa się na realnym tle historycznym - wybuch I wojny światowej, wcześniej wojna prowadzona przez cara i bunt ludzi na szkoły z językiem rosyjskim czy pracę dla panów.

Podsumowując - "Gościniec" to powieść przejmująca, przepełniona bólem, trudami porodu, utratą bliskich osób, ranami ciała i duszy oraz smutkiem, żalem i sekretami. Znajdziecie w niej również przesądy, zwyczaje, zaloty, przekraczanie granic, strach i tęsknotę, ale także alkoholizm, przemoc oraz miłość - która przemija, ale też taką, która pozostaje na zawsze. Bardzo mi się podobało i z śmiało mogę polecić!

Druga cześć sagi wiejskiej, przedstawiająca autentyczne losy chłopskich rodzin.
W tym tomie poznajemy w szczególności ciężkie życie Krysi Malickiej.
Polecam 👍

Druga cześć sagi wiejskiej, przedstawiająca autentyczne losy chłopskich rodzin.
W tym tomie poznajemy w szczególności ciężkie życie Krysi Malickiej.
Polecam 👍

Niesamowita.
Bardzo się cieszę, że autorka zapowiedziała tom IV, już nie mogę się doczekać.

Jak dla mnie to książka, którą warto przeczytać po kilka razy, ponieważ jest tam tak dużo wątków i postaci, że można ich nie ogarnąć za pierwszym razem.

Cykl dla osób lubiących historię opowiedzianą w ciekawy sposób, osób mających osobowość melancholijną i sentymentalnych ;-)

Niesamowita.
Bardzo się cieszę, że autorka zapowiedziała tom IV, już nie mogę się doczekać.