Doktor Anna

Okładka książki Doktor Anna Ałbena Grabowska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Doktor Anna
Ałbena Grabowska Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Uczniowie Hippokratesa (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Uczniowie Hippokratesa (tom 2)
Marginesy
2021-08-11
2021-08-11
literatura polska historia medycyna choroby wewnętrzne ginekologia porody śmierć

Wyróżniona opinia i

Doktor Anna

przeczytanych książek 652 napisanych opinii 519

Druga część sagi medycznej . Świetne pożenienie faktów historycznych z beletrystyką. Z całą pewnością sięgnę po tom trzeci .

Lubicie powieści, które są oparte na faktach i opowiadają o życiu autentycznych osób?
Muszę przyznać, że ja akurat bardzo i zawsze podziwiam ogrom pracy, jaką autor musi włożyć w napisanie takiej powieści. W „Doktor Annie” Ałbena Grabowska przybliża nam postać Anny Tomaszewicz- pierwszej dyplomowanej lekarki praktykującej na ziemiach polskich. Jej historia jest niezwykle interesująca. Po ukończeniu studiów w Zurychu bohaterka ma problem z rozpoczęciem praktyki w Warszawie, a wszystko ze względu na jej płeć. Anna musi walczyć z uprzedzeniami, z oporem innych przed wprowadzanymi przez nią zasadami higieny oraz z zabobonami, które wciąż mają się dobrze i to nie tylko w najniższych warstwach społecznych.
Autorka dodatkowo wplotła w swoją powieść historie osób, które miały znaczący wpływ na rozwój medycyny. Jest to zabieg bardzo ciekawy i muszę przyznać, że te opowiadania przypadły mi do gustu. Stanowiły one wspaniałe tło dla głównego wątku, choć przy większości z nich czułam pewien niedosyt.
Książka jest drugim tomem cyklu Uczniowie Hippokratesa i z przyjemnością sięgnę po pozostałe! Co do kolejności czytania, to pewnie lepiej byłoby zacząć od części pierwszej, ale w żaden sposób nie przeszkadzało mi to w odbiorze książki.
Myślę, że „Doktor Anna” będzie idealnym wyborem dla miłośników powieści historycznych, pasjonatów medycyny oraz…feministek. Gorąco zachęcam do przeczytania!

Bardzo podobał mi się „Doktor Bogumił” i z przyjemnością donoszę, że „Doktor Anna” w niczym poprzedniemu tomowi nie ustępuje. Przy czym od razu dodam, że wcale nie trzeba znać historii Bogumiła, choć występuje on nawet w kolejnym epizodzie, to powieści napisane są tak, że można czytać je w dowolnej kolejności.

„Doktor Anna” opowiada o lekarce, która pragnie praktykować medycynę w czasach, gdy kobiet lekarzy po prostu nie ma. Na zachodzie dopiero szlak jest przecierany i Anna niejeden wysiłek będzie musiała podjąć, by cel swój osiągnąć. Anna Tomaszewicz-Dobrska jest tak w ogóle postacią historyczną, więc mamy tu super bonus - powieść historyczna poza scenerią przedstawia postać, o której nigdy nie słyszałem, a o której słyszeć powinniśmy wszyscy: pierwszej kobiecie z dyplomem lekarskim na ziemiach polskich w historii.

Jest zatem powieść o medycynie, ale i o emancypacji, w tle spotkamy i Sienkiewicza, i Prusa, i Orzeszkową czy Dąbrowską… A ponadto również masę innych ciekawych informacji, chociażby o tym jak wygląda harem sułtana w XIX wieku, doktor Anna staje bowiem przed koniecznością leczenia jego żon.

Świetna powieść, nie tylko dla fanów dobrych historii czy powieści historycznych. Za mało się mówi o Polkach, które torowały drogę kobietom do zdobywania najróżniejszych stanowisk, przecierały szlaki by dziś możliwość praktykowania przeróżnych profesji była tak oczywista dla obu płci. A droga do pełnego równouprawnienia daleka, promujmy więc tym bardziej prawdziwe bohaterki.

„Doktor Anna” opowiada o lekarce, która pragnie praktykować...

Nie myślimy o tym na co dzień, ale ile musiały przejść kobiety w XIX wieku, jeśli chciałby się kształcić. Drugie tyle, jeśli chciały być traktowane poważnie. Nawet po zdobyciu dyplomu miały utrudniony dostęp do pracy.
Do tego wstawki o naukowcach. To interesujące jaką drogę życiową pokonał Darwin albo Rentgen...
Cała seria godna polecenia.

Cała seria godna polecenia.

momentami ciekawa, momentami nudnawa, tak jak w poprzedniej-masa wtrąceń o innych lekarzach, osiągnięciach, miejscach i czasie- co dla mnie było irytujące, za ostatnią część już podziękuję

Druga część cyklu Uczniowie Hipokratesa o prekursorach polskiej medycyny. I podobnie jak pierwsza część jest to zbeletryzowana opowieść o rozwijającej się polskiej medycynie, tym razem w świetle działalności kobiet. Motywem przewodnim książki jest prawdziwa historia warszawskiej lekarki Anny Tomaszkiewicz. Życie Tomaszkiewicz było tak barwne i nietuzinkowe, że z wdziękiem wpasowało się temat powieści. Anna, po ukończeniu studiów medycznych w Zurychu powraca do Warszawy z nadzieją rozpoczęcia praktyki. Nie jest to łatwe zadanie dla kobiety, w dodatku Polki w czasach zaborów. Mężczyźni piastujący stanowiska lekarskie niechętnie rozpatrywali przyjęcie do swojego grona kobiety, nawet gdy ta udowodniła, że posiada wiedzę większą niż oni. Anna, dzięki swojemu uporowi nostryfikuje swój dyplom. Udaje się tego dokonać w Saint Petersburgu, gdzie przez przypadek zostaje zaangażowana to opieki nad haremem przebywającego tam sułtana. Po powrocie do Warszawy rozwija skrzydła jako lekarz chorób kobiecych i pediatra lecząc przede wszystkim tych najbiedniejszych. Wprowadza nowatorskie, jak na tamte czasy rozwiązania, w tym jako pierwsza Polka wykonuje cięcie cesarskie.
Ciekawa historia. Duży plus za przybliżenie ważnych postaci medycyny tj. Roentgen, Lister czy Pasteur.

Książka stoi pod znakiem kobiet, oraz walki o prawa do wykonywania zawodu. Poznajemy Doktor Annę już po ukończeniu studiów w Zurychu, która musi uzyskać zgodę Towarzystwa Lekarskiego na praktykowanie w Warszawie. Oczywiście takiego przyzwolenia nie otrzymuje, chociaż ma dorobek naukowy. W związku z tym wyrusza do Sankt Petersburga (wtedy Warszawa była pod zaborem rosyjskim),aby tam uzyskać zgodę.

Autorka dogłębnie pokazuje nam, jakie było ówczesne postrzeganie ludzi. Dosadnie pokazuje opór mężczyzn na kobiety, które zajmowałyby się leczeniem ludzi. Doktor Anna walczy o możliwość pomagania innym, nie poddaje się i dąży do zmian. To ona utorowała ścieżkę kolejnym kobietom w Polsce do zostania lekarkami.

Książka bardzo mi się podobała, oczywiście miała momentami dialogi, które nic nie wnosiły i warstwa obyczajowa mogłaby być krótsza ( wolałabym przeczytać więcej o tym, w jaki sposób Anna leczyła),jednak nie zmienia to faktu, że jest to dobra opowieść o prawach kobiet, o walce z konwenansami, o buncie przeciwko zaborowi, o społeczeństwie polskim w XIX w. Przede wszystkim jest o kobiecie inspirującej, która pragnie pomagać innym, w czystości, z zachowaniem zasad higieny. I pomyśleć, że to nie jest postać fikcyjna, tylko naprawdę żyła i praktykowała, osiągnęła tak wiele, po tylu trudach.

Lepsza od części pierwszej czyli Doktora Bogumiła

Lepsza od części pierwszej czyli Doktora Bogumiła

To moje drugie spotkanie z Ałbeną Grabowską i tak jak poprzednio odbyłam podróż do XIX wieku, aby przekonać się jak wielki postęp dokonał się w medycynie oraz jak wiele zawdzięczamy naszym poprzedniczkom.

"Doktor Anna" to wyjątkowa oparta na faktach historia o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na ziemiach polskich.

➡️ Anna Tomaszewicz po zakończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie w Zurychu wraca do Warszawy z zamiarem otwarcia praktyki. Jest utalentowana, pełna zapału, ma na koncie doskonale przyjęte przez środowisko publikacje naukowe, chce pomagać ludziom.

➡️ Obecnie pewnie by to wystarczyło, aby zdobyć pracę w szpitalu.
Ba!
Całkiem prawdopodobne, że Anna swoim zapałem oraz wiedzą byłaby sławna w środowisku lekarskim.

➡️Ale niestety XIX wiek w Polsce to nie był czas dla kobiet.
Towarzystwo Lekarskie, do którego Anna zgłasza się niedługo po przyjeździe, widzi w niej przede wszystkim kobietę – kogoś, kto nigdy nie powinien leczyć.

➡️Ale dzięki swojemu uporowi Anna cały czas dąży do celu, by nostryfikować dyplom i w końcu móc pracować w zawodzie. Gotowa jest udać się choćby do samego cara.

➡️ Autorka tak jak poprzednim tomie losy Anny przeplatała z historiami postaci, które miały przełomowy wpływ na dzieje medycyny.
Moim zdaniem jest to doskonały zabieg, gdyż możemy się czegoś więcej dowiedzieć. I kto wie? Może zabłysnąć w towarzystwie jakąś ciekawostką.

➡️ Jestem pod ogromnym wrażeniem siły oraz determinacji głównej bohaterki. To właśnie dzięki takim kobietom możemy być teraz niezależne i spełniać swoje marzenia. Jest to bardzo feministyczna opowieść z pozytywnym przesłaniem.

➡️Autorka przedstawiła nam trudną drogę, którą musiała przejść Anna. Jednocześnie po raz kolejny mogliśmy zobaczyć sposób funkcjonowania szpitali w XIX wieku, a nie był to widok przyjemny. Aż trudno uwierzyć że Anna musiała walczyć nie tylko o prawo do wykonywania zawodu, ale również o coś dla nas tak oczywistego jak czystość i sterylności w pomieszczeniach, czy godne traktowanie kobiet ciężarnych.

➡️Nie zabrakło również bohaterów z poprzedniej części, ale bez obaw! "Doktor Annę" można spokojnie czytać bez znajomości pierwszej części, choć ja niezmiennie polecam całą serię!

➡️Historia opisana przez autorkę wciąga i trudno oderwać się od losów bohaterów. Nie zabrakło szczypty humoru i sporo dawki wiedzy.

➡️ Anna Tomaszewicz po zakończeniu studiów...

Naprawdę ciekawa opowieść o historii medycyny, a przy okazji o historii Polski. Autorka posługując się ciekawymi postaciami odsłania przed czytelnikami kulisy pracy medyków w nie tak wcale odległych czasach, wprawiajac nas w osłupienie.

• Audiobooki