Pozdrowienia z Wrocławia

Okładka książki Pozdrowienia z Wrocławia Monika Kowalska
Okładka książki Pozdrowienia z Wrocławia
Monika Kowalska Wydawnictwo: Książnica Cykl: Dwa miasta (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Dwa miasta (tom 3)
Książnica
2022-08-25
2022-08-25

Trzeci tom, to wejście we wrocławskie życie rodziny Szuba. Ada decyduje się na podjęcie życiowej decyzji i rozstaniu się z meżem tyranem, co w tamtych czasach jets decyzją niezwykłą. Zalezy jej jednak na tym, aby dzieci odzyskały spokój.
Józka wreszcie wychodzi z koszmaru wojennego i zaczyna żyć chwilą obecną. Nawiązuje kontakt z dawnym przyjacielem z dzieciństwa, mieszkającym w Londynie.
Nie jest łatwo Neli, która wciąż boryka sie z prześladowcą, a ten nie zamierza odpuscić.
Ten tom to powrót do czasów PRLu, tego siermiężnego, gdzie zdobycie czegokolwiek było cudem. To także mozolny powrót do normalności. To bohaterowie, mający takie same problemy jak wszyscy, to ogromne pragnienie takiego zwykłego życia.
Trochę zaskakuje mnie zakończenie, takie oderwane nagle od całości, gdzie początkowo nie można się zorientowac kto jest kim. I ta tęsknota za Lwowem.

Dalsze losy trzech sióstr Szubównych w nowej wrocławskiej rzeczywistości, gdy Polska wciąż jest pod obcasem ,, przyjaciół " ze wschodu.
W tej części życie dziewcząt powoli się normuje, każda idzie w swoją stronę i zaczyna żyć swoim życiem.
Adela pragnie zawalczyć o lepsze jutro dla siebie i swoich dzieci. I po przeczytaniu tej trzeciej części, można by było postawić kropkę na końcu, gdyż wydawać by się mogło, że to już koniec ale...ale to nie koniec.

Świetnie się czyta, wzruszająca, wciągająca. Polecam.

Świetnie się czyta, wzruszająca, wciągająca. Polecam.

Nowe pokolenie Szubów wrosło już w Wrocław to są już Wrocławianie nie Lwowiacy. Mają sentyment do Lwowa przekazany przez rodziców.Polecam

"Obawiała się, co ciotka powie na jej rozwód. Ale starsza pani tylko wyściskała ją serdecznie i pogratulowała mądrej decyzji.
- Szkoda, że tak późno się zdecydowałaś..."

Która Szubówna zdecydowała się na taki krok, jakim jest rozwód? Oczywiście Ada, której decyzja w niektórych budziła wiele sprzecznych emocji. Układna, stonowana, podporządkowana...

Wrocław lat 60-tych, to inny świat od tego, który pamiętamy z poprzednich dwóch tomów serii Dwa miasta.
Nie ma już najważniejszych ogniw rodziny - Julii i Pawła. A dorosłe córki żyją samodzielnie, chociaż więź jaka je łączy jest bardzo silna, co bardzo mi się spodobało.
Adela, Józia i Petroela. Każda inna, każda wyjątkowa, każda z planem na dalsze życie. Ale czy te plany są możliwe teraz do zrealizowania?
Adela, jak już wspomniałam rozwiodła się i na na nowo układa życie, patrząc przede wszystkim na swoje dzieci.
Józia, chociaż długo broniła się przed pewnymi wspomnieniami, postanawia zmienić swoje życie i wyjechać za granicę.
Nelka stara się z kłód, które spotyka pod nogami zbudować most. Zgłasza na policję to, co już dawno powinna, idzie na studia. W głowie ma wiele planów.

Życie toczy się dalej. Ktoś umrze, ktoś spotka miłość, ktoś inny będzie chciał być szczęśliwy... Jak to w życiu.
Jeśli jeszcze nie znacie tej serii, to polecam z całego serca ♡

- Szkoda, że tak późno się zdecydowałaś..."

Wrocław lat...

1975

Kolejna ,piękna, trzecia część już za mną.
Siostry trzymają się razem,wspierają i pomagają sobie-ich siła tkwi w siostrzanej miłości.
Całą sagę przeczytałam z wielką przyjemnością ,była to dla mnie niezwykle ciekawa i wzruszająca podróż.Podróż do korzeni Pani Moniki.

Kolejna ,piękna, trzecia część już za mną.
Tym razem przenosimy się do Wrocławia lat 60-tych i śledzimy dalsze losy sióstr Szuba.Adela rozwodzi się z Jędrkiem,ale nadal mieszka z nim pod jednym dachem,Józia mieszka z Nelą i zajmuje się krawiectwem.Śledzimy ich dalsze losy w codziennym życiu,dzielimy z nimi smutki i radości,patrzymy jak radzą sobie i rosną dzieci Adeli....

Trzecia część sagi lwowsko-wrocławskiej. Nie żyją Julia i Paweł. Ich córki, już dorosłe, Adela, Józka i Nelka muszą żyć samodzielnie. Adela podejmuje trudną decyzję: rozwód z Jędrkiem, ale chce zapewnić dzieciom spokój. Lata 60.-te i 70-te to trudny okres w dziejach Polski. Józka próbuje zawalczyć o swoje szczęście, Nela idzie na studia. Adela ma romans z doktorem. Ten jednak, mimo, ze leczy dzieci, nie potrafi być ojcem dla dzieci Adeli. Jędrek nie sprawdza się jako opiekun Tadeusza na wyjeździe do Lwowa. Tadeusz znajduje swoje szczęście. Wrocław staje się ich miastem, ale chcą poznać Lwów.

Podobnie jak dwie pierwsze części cyklu, czyta się dobrze i szybko, ale czegoś jej brak.
Nie jest już tak magicznie, brakuje malowniczych opisów Wrocławia czy Lwowa. Bohaterki także straciły. Ich losy już tak nie porywają, nie fascynują. Autorka przyznaje, że pewne rzeczy "dopowiedziała" by uzupełnić luki w życiorysie swojej babki i jej sióstr. Jednak jeśli te fragmenty, o których myślę, są tymi dopowiedzeniami, to brzmią one fałszywie i nie współgrają z całością.
Mimo lekkiego rozczarowania, polecam

Kolejna część historii z życia sióstr czyta się szybko i przyjemnie, tak jak poprzednie części. Oceniam ją minimalnie niżej, bo narracja wydawała mi się bardzo pospieszna i nierówna. Miałam wrażenie, jakby autorka chciała wcisnąć jak najwięcej w karty książki. Bardzo cieszy mnie czytanie opowieści, które dzieją się w moim ukochanym mieście.

Po "Lwowskiej kołysance" i "Wrocławskich tęsknotach", będących częścią cyklu Dwa miasta autorstwa Moniki Kowalskiej, sięgnęłam po tom trzeci pod tytułem "Pozdrowienia z Wrocławia". Z wielką przyjemnością wróciłam do świata Szubów, a właściwie sióstr Szubówien.

Akcja powieści rozpoczyna się w latach sześćdziesiątych we Wrocławiu, gdzie mieszkają siostry Szuba: Adela, Józka i Petronela. Dziewczęta już zadomowiły się w tym mieście, które przyjęło je, kiedy wraz z rodzicami wyruszały w nieznane z ukochanego Lwowa. Oprócz wędrówek po Wrocławiu, za sprawą córki Adeli, Róży, traficie również na chwilę do Rabki.

Tym razem mamy mniej emocji, a więcej życia i szarej codzienności pełnej problemów, z którymi siostry muszą sobie poradzić. Każda z nich ma swoje dylematy i dręczące je strachy przeszłości, z którymi muszą się zmierzyć. Adela podejmuje bardzo ważną dla siebie i dzieci decyzję, z którą zwlekała bardzo długo. Józia w końcu odważy się zawalczyć o spełnienie własnych marzeń, a Nela pójdzie za głosem serca. Czy siostry Szuba znajdą szczęście po latach trudów?

Autorka świetnie uchwyciła ówczesne realia i klimat epoki PRL-u. Sytuacje które przytrafiają się siostrom oraz dzieciom Adeli, są bardzo realistyczne, czasami humorystyczne, innym razem smutne i rozdzierające serce. Bardzo budująca jest więź, która łączy siostry. Wspierają się, doradzają sobie wzajemnie, proszą o pomoc, kiedy jest taka potrzeba, myślą o sobie, jednym słowem kochają się.

Znów nie znam miasta, w którym toczy się akcja powieści, ale sądzę, że wszystkie miejsca, w których pojawiają się bohaterowie, są prawdziwe i świetnie opisane. Dla kogoś, kto zna Wrocław, będzie to wyjątkowa wycieczka w przeszłość.

Chociaż ten tom miał być ostatnim, dopełniającym losy rodziny i zamykającym wątki, to już niedługo pojawi się tom czwarty, którego jestem bardzo ciekawa.

• Obyczajowa
  • 52 książki (2023)