Czarna Góra

Okładka książki Czarna Góra
Andrzej Pilipiuk Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Światy Pilipiuka (tom 12) fantasy, science fiction
396 str. 6 godz. 36 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Światy Pilipiuka (tom 12)
Wydawnictwo:
Fabryka Słów
Data wydania:
2021-02-24
Data 1. wyd. pol.:
2021-02-24
Liczba stron:
396
Czas czytania
6 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379646357

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Relax nr 45 Andy Belanger, Frank Bello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Artur Grzenda, Hermann Huppen, Tomasz Jeruszka, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
Ocena 4,0
Relax nr 45 Andy Belanger, Fran...
Okładka książki Relax nr 44 Brian Azzarello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Scoot Ian, Tomasz Jeruszka, Dave Johnson, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Zbigniew Larwa, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Karol Weber, Chris Weston, Łukasz Zabdyr
Ocena 6,2
Relax nr 44 Brian Azzarello, Wo...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Powrót do przeszłości



1886 585 193

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
818 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
497
258

Na półkach:

Pilipiuk w formie. Pięć opowiadań, niespełna czterysta stron, Paweł Skórzewski i Robert Storm. Wszystko zwięzłe, radujące poczuciem przygody i świetnie spięte ze sobą. Pilipiuk po prostu umie pisać i tyle.

Zbiór nie jest długi, ale każde opowiadanie jest kompletne i dobrze przemyślane. Od tytułowej “Czarnej Góry” zabierającej nas na Sybir, gdzie mamy okazję zobaczyć młodego Skórzewskiego po “Jesienny Sztorm” świetnie spinający opowiadanie “Decha” z Robertem Stormem w roli głównej, a także “Duchy Poveglii” wydane w zbiorze “Przyjaciel człowieka” na początku zeszłego roku. Fantastyczne jest to, że powiązanie jest nienachalne, jeśli nie jesteśmy na szukanie smaczków - da się przegapić.

Chociaż tytułowe opowiadanie ma bardzo przyjemny klimat i stanowi mocne otwarcie to najbardziej do gustu przypadły mi “Decha” i “Dwie czaszki” - podążanie za Robertem Stormem ma w sobie coś z ekscytacji jaką czuło się czytając Pana Samochodzika za dzieciaka. Nie jestem historykiem i na dodatek moja wiedza obejmuje raczej okres od starożytności do jakiegoś szesnastego/siedemnastego wieku, ale sposób w jaki Pilipiuk pisze sprawia, że człowiek nie wątpi w rzetelnośc informacji i ufa w podawane fakty. Gdyby się uprzeć - można by pogrzebać, sprawdzić ile w tym wszystkim twardej prawdy, a ile fikcji czy domysłów, ale szczerze mówiąc? Nie chcę. Nie chcę sobie odebrać tego poczucia niewinnego zapału poszukiwacza skarbów, specyficznego powrotu do dziecięcych marzeń o byciu archeologiem. Jednocześnie - w myśl zasady, że literatura powinna bawić i uczyć, dzięki “Dwóm czaszkom” miałem okazję dowiedzieć się tego i owego o plemieniu Natangów czy Jaćwieży, co po krótkiej kwerendzie na pewno wzbogaciło mój zasób nietypowych ciekawostek. Człowiek to się jednak uczy cały czas.

Od całego zbioru najbardziej odstaje “Grom”, który przenosi nas do Warszawy w roku 1927, gdzie atmosfera jest niezwykle wręcz napięta, a historia pokazuje jak odpowiedni człowiek może przypadkowo znaleźć się w odpowiednim miejscu i zmienić koleje losu. Spotkamy tu i Piłsudzkiego i zwykłych warszawiaków, martwiąc się zarówno bezrobociem spoglądając przez ramię Henryka jak i losem całej Polski przysłuchując się rozmowom Piłsudzkiego z doradcami. Samo opowiadanie jest ciekawe i wydaje się dobrze oddawać klimat tamtych czasów, ale (o ile czegoś nie przegapiłem, a jest to możliwe) nie łączy się z resztą historii w zbiorze.

Przy tak krótkim zbiorze nie ma co się rozwodzić nad treścią - nie będę Wam psuł radości z czytania. Pilipiuk jest po prostu dobrym pisarzem, prowadzi swoje historie z wyczuciem, sprawnie manipulując napięciem i tempem akcji. Dialogi wypadają naturalnie i rzeczowo, postacie są przyjemne i z niejednym z bohaterów chciałoby się usiąść przy herbacie/kawie/kieliszku. Jeśli jest jedna rzecz, do której mógłbym się przyczepić to spora zbieżność w stylu wypowiedzi postaci - bohaterowie różnią się od siebie, ale sposób w jaki prowadzone są dialogi często odznacza się pewną inteligencką manierą. Mi to osobiście nie przeszkadza i nie kłuje to też w oczy podczas czytania, ale patrząc na zbiór jako całość da się to jednak zauważyć.

“Czarna Góra” jest świetna. Chociaż nie brakuje tutaj napięcia i poczucia niebezpieczeństwa (ciężko czuć się bezpiecznie z SS-manami z “Jesiennego sztormu”) to całość utrzymana jest w klimacie przygody. Pilipiuk potrafi zarazić nas gorączką poszukiwania dawno zaginionych skarbów i chociaż nie chodzi tutaj o złoto i kosztowności (albo może właśnie dlatego) - łatwo złapać bakcyla i ekscytować się szansą na odnalezienie dawno zapomnianych przedmiotów. Elementy fantastyczne są tu raczej drobniutkim dodatkiem niż regułą, ale wprowadzane są z doskonałym wyczuciem. Kawał dobrej literatury - gorąco polecam.

https://www.facebook.com/gniazdoszeptunow

/#Akeien

Pilipiuk w formie. Pięć opowiadań, niespełna czterysta stron, Paweł Skórzewski i Robert Storm. Wszystko zwięzłe, radujące poczuciem przygody i świetnie spięte ze sobą. Pilipiuk po prostu umie pisać i tyle.

Zbiór nie jest długi, ale każde opowiadanie jest kompletne i dobrze przemyślane. Od tytułowej “Czarnej Góry” zabierającej nas na Sybir, gdzie mamy okazję zobaczyć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 002
  • Chcę przeczytać
    253
  • Posiadam
    217
  • 2021
    93
  • 2022
    20
  • Fantastyka
    18
  • Teraz czytam
    17
  • 2023
    12
  • Audiobook
    9
  • Pilipiuk
    8

Cytaty

Więcej
Andrzej Pilipiuk Czarna Góra Zobacz więcej
Andrzej Pilipiuk Czarna Góra Zobacz więcej
Andrzej Pilipiuk Czarna Góra Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także