Głowa Kasandry

superNOWA
2008-09-19
1985-01-01
Głowa Kasandry

Napisać ze była słabą i rozczarowującą ta tak jakby nic nie napisać.....

Napisać ze była słabą i rozczarowującą ta tak jakby nic nie napisać.....

Przeczytałem w dwa popołudnia i - niestety - były to popołudnia stracone. Opowiadania (zwłaszcza tytułowe) przeraźliwie nudne, trącące myszką, kompletnie nieciekawe, zwłaszcza w dobie szeroko dostępnej, znacznie bardziej intrygującej literatury postapo.
Zdecydowanie nie polecam.

Zdecydowanie nie polecam.

Jedna z najlepszych światowych s-f , Baraniecki bardzo dokładnie oddał klimat początku 80's, świetne opowiadanie z niesamowitym tempem i zaskakujacym zakończeniem , pamiętajcie program Kassandra jest wciąż aktywny.

Wow, spodziewałam się jakiejś kiepskiej, męskiej opowieści nafaszerowanej nudnym fantazjowaniem o śrubkach, mięśniach, wojnach, laserach, gołych babach, wybuchach, rakietach, zabijaniu ludzi itd. A tymczasem książka była całkiem ciekawa. Choć oczywiście nie zabrakło fantazjowania o śrubkach i innych nudnych testosteronowych sprawach, ALE było to przeplecione fajną akcją i ciekawymi rozkminkami filozoficzno-religijnymi, więc byłam w stanie je zdzierżyć :) Na prawdę jestem mile zaskoczona, myślę, że nawet za kilka lat wrócę sobie do tej książki.

Kupiłem tą książkę dla tytułowego opowiadania. Jest ono ciekawe, jednak styl, język, nieumiejętnie budowane napięcie oraz nudziarstwo zabija całość. Niestety. Pozostałe opowiadania - słabo. Strasznie ciężko czytało mi się całość, uparłem się aby skończyć i tylko dlatego dotrwałem do końca. Nie polecam. Niestety.

Książka utrzymuje klimat i jak na wizję świata po wojnie nuklearnej, przedstawione losy ludzi są inne, niż przywykłem czytać. W wielu książkach jest to świat ocalałych, walczących że sobą na każdym kroku. Tutaj mamy lekko odmienną sytuację, bo zalążki małych społeczności nadal funkcjonują.
Brakowało mi trochę rozwinięcia genezy całej wojny i jej przebiegu, jak i sytuacji w innych miejscach na ziemi, ale autor oczywiście miał prawo skupić historię w jednym miejscu.
Poza tym, zakończenie jest dość nieoczywiste i szczerze powiedziawszy, nie spodziewałem się go. Książka kończy się w sposób otwarty, ale w tym sensie, że jej zakończenie może różnie interpretowane.
Czegoś mi brakowało w głównym bohaterze. Do samego końca był dla mnie "obcy" i nie potrafiłem się z nim utożsamić.

Mimowolna literacka podróż "re-sentymentalna" do peerelowskich lat osiemdziesiątych XX w. W nieskończenie smętnej, szarej beznadziei i degrengoladzie jaruzelszczyzny zaistniało coś takiego, jak "wyrób czekoladopodobny". Niestety, powstawały też "wyroby fantastykopodobne". To jeden z ich zbiorów.

Literatura marna na każdym poziomie: stylu (szkolne wypracowanie gryzmolone na sękatym drewnie),postaci (manekiny),sensu i logiki fabuły (nieistniejące, ewentualnie *silnie ujemne*),niekompetencji technicznej (silos rakietowy według blondynki) itd. Gigantyczne dziury fabularne obficie zapychane metafizyczną papką, zmieniającą te opowiaski w ocean nonsensu.

Jak kiepski dla polskiej SF musiał być rok 1985, skoro jedno z nieporozumień tego tomu okrzyknięte zostało wówczas "opowiadaniem roku"?

Ciężko uwierzyć, że na radosną pisaninę o broni masowego rażenia, rakietach międzykontynentalnych, silosach i tym podobnych porwał się "inżynier ochrony środowiska", bez elementarnej wiedzy o technice wojskowej. Ani jakiejkolwiek technice. Tudzież geometrii czy jednostkach miar. Nie rozumiejący znaczenia nawet takich słów, jak "taktyczny" czy "sferyczny". Strona techniczna aż mdli.

No, ale takie to były czasy wszechogarniającej bylejakości i smętnej chałtury. Nie-dzięki za przypomnienie. Nie zmęczyłem do końca - szkoda czasu.

"Głowa Kasandry" to krótkie opowiadanie, ale z ogromną siłą przekazu. Wydane zostało w 1985 roku, a nadal jest uznawane za jedno z najważniejszych dzieł literatury postapokaliptycznej. Poznajemy w nim świat po III wojnie światowej, która spowodowała zagładę tektoniczną i przebiegunowanie kuli ziemskiej. Na pierwszy plan wysuwa się główny bohater Teodor Hornic, który mieszkając w starej bazie wojskowej, zajmuje się odnajdywaniem i unieszkodliwianiem pozostałych w silosach głowic jądrowych, które pomimo końca wojny, nadal grożą wybuchem. Ale jego głównym celem staje się odszukanie legendarnej „Głowy Kasandry”, której wybuch może zniszczyć całą kulę ziemską, a w której posiadanie chciałyby wejść siły zbrojne wszystkich krajów.

Historia wydawała się prosta. Poszukiwanie, trochę technicznego języka i cel, który może dać wieczny spokój ocalonym po apokalipsie. Jednak świat przedstawiony przez Baranieckiego jest wypełniony anomaliami w świecie fauny i flory, lękiem przed radioaktywnymi opadami deszczu, jak również strachem związanym z zagrożeniem wybuchu kolejnego, balistycznego pocisku taktycznego. Autor doskonale ukazuje przemyślenia Hornica, co do kolejnych sytuacji, których doświadcza. Podoba mi się zderzenie jego wspomnień z wiedzą młodych ludzi, którym przyszło żyć już w czasach po wojnie atomowej. Wierzenia, brak zaufania nauce, próby tworzenia normalnej codzienności, relacji międzyludzkich.

Samo odnalezienie tytułowej "Głowy Kasandry" nie jest żadną niespodzianką, ale to, co po nim następuje już tak. Jak bardzo zmienia się rzeczywistość i do jakich dylematów moralnych doprowadza bohatera, to po prostu miażdży nasze całe przekonanie o tym, że wiemy, jak ta historia się skończy. Opowiadanie Baranieckiego nawet na chwilę nie pozwala nam odwrócić uwagi od treści, pobudza refleksje nad własnym sumieniem, chęcią życia pomimo niekompletnie funkcjonującego świata. Zdecydowanie ta nowela nie traci na swoim przekazie pomimo upływu lat.

Justyna Dudkiewicz
www.zaciesz.com

Po hucznych zapowiedziach spodziewałem się czegoś ciekawszego niż opisówka postapo (podzedł... okręcił...sięgnął). Choć może autor prostotą opisu działań bohatera chce zbudować obraz "złożoności" świata w jakim ten żyje. Generalnie mocna końcówka i od połowy dłużąca się drogą do niej.

Ciekawa historia postapo.

Ciekawa historia postapo.