Grown

literatura młodzieżowa
Katherine Tegen Books
2020-09-15
2020-09-15

Mocna, ujmująca, przerażająca i dająca do myślenia.

Mocna, ujmująca, przerażająca i dająca do myślenia.

To jest po prostu NIESAMOWITY tytuł, który moim zdaniem naprawdę warto przeczytać 🧡. To głos czarnoskórych osób, przede wszystkim kobiet, przeciwko niesprawiedliwości systemu, który nie traktuje ich równo, a już szczególnie gdy cierpią. Choć oczywiście to dotyczy każdych kobiet, bo przecież to najłatwiej jest zrzucić winę właśnie na nie 😠.

Zaczynając tę książkę od razu wiedziałam, że wywoła we mnie wiele emocji. Żołądek skręcał mi się z niesmaku, wściekłości, szoku. To obrzydliwe, jak dorośli mężczyźni, a do tego gdy mają władzę i pieniądze, wykorzystują kobiety. I najgorsze jest to, że to nie fikcja, to dzieje się naprawdę 😭.

Obecnie coraz więcej widzę treści, które zamiast "chrońcie swoje córki" głoszą "edukujcie swoich synów" i to jest święta prawda! Nie powinniśmy być chronione, ponieważ żadne niebezpieczeństwo nie powinno nam grozić, kiedy wychodzimy na ulicę ❗️

Genialna książka, czytajcie, jeśli jeszcze nie znacie, bo naprawdę warto! 💚

Zaczynając tę książkę od razu...

Poruszony jest naprawdę ciekawy i trudny temat. Jednak nie do końca chyba odczułam opisanie głównej postaci, czegoś mi zabrakło. Ciężka książka, na pewno nie dla każdego i nie na każdy dzień.

Emocjonalnie trudna książka, ale myślę, że bardzo wartościowa.

Emocjonalnie trudna książka, ale myślę, że bardzo wartościowa.

To moje drugie zetknięcie się z tą autorką. Zdecydowanie bardziej udane niż "Monday nie przyjdzie" (różnią się tym, że tu główna bohaterka nie jest irytująca),choć wciąż czuć, że jest to młodzieżówka. Ale młodzieżówka, która porusza trudne tematy w odpowiedni sposób nakierowując młodego czytelnika na to, co jest dobre, a co złe. Gdybym była młodsza, zapewne byłabym bardziej zachwycona - nie jestem główną grupą docelową i zdaję sobie z tego sprawę :) Historia jest wciągająca i pouczająca, to dobra lektura dla osób 16+ :)

Jedna z najlepszych książek, przeczytanych przeze mnie w tym roku. Książka przy której nie da się przejść obojętnie. Czytając ją towarzyszyło mi milion emocji, czułam ucisk w sercu, łzy leciały ciurkiem, a wulgarne słowa (w stosunku do pewnej jednostki) cisnęły się na usta. To lektura, przy której trzeba co chwilę robić sobie przerwy, by odpocząć od ciężaru emocjonalnego, jaki, ta dość krótka historia, dostarcza. Jest to opowieść wymuszająca na czytelniku łzy, nie wypuszcza ze swoich macek, aż do jej skończenia.

„Dorosła” porusza niezwykle istotne i ciężkie tematy. To potrzebna i druzgocząca opowieść, którą niełatwo się czyta. Autorka stanęła na wysokości zadania poruszając tak trudny problem z wielką delikatnością i szacunkiem. Enchanted Jones jest niezwykle silną kobiecą bohaterką, która mimo młodego wieku, niezwykle wiele przeszła. Co prawda, w niektórych fragmentach może denerwować, jej wybory nie są rozsądne, logiczne a nawet druzgoczące w skutkach, jednak należy pamiętać, że przede wszystkim Enchanted jest nastolatką, która sama musi dojść do pewnych wniosków. Bohaterkę, z racji na jej młody wiek, łatwo omamić, łatwo jest nią manipulować i przez to lektura tej powieści jest tak ciężką przeprawą. Czytelnik w trakcie lektury krzyczy, płacze, wiedząc, że Enchanted w końcu (prawdopodobnie) zostanie uratowana (w jakiś sposób),ale mimo wszystko jej starania i odnajdywanie się w świecie dorosłych niezwykle bolą. Podobało mi się również podzielenie się pasją bohaterki, tzn. dawanie wielu metafor odnoszących się do pływania, które bardzo pasowało – zarówno do klimatu powieści, jak i do wydarzeń, jakie się działy w historii Enchanted.

Mimo emocji, jakie książka wywołuje, czyta się ją szybko. Została podzielona na cztery części, każda z nich napisana z perspektywy Enchanted i przeplatana rozdziałami „wtedy” i „teraz”, przy czym te drugie są dość mylące i wręcz aż do ostatniej strony intrygujące. Ocena byłaby wyższa, gdyby jednak portret głównej bohaterki był zarysowany bardziej szczegółowo, czegoś mi tutaj jednak zabrakło. Zakończenie, choć ciekawe i angażujące, sprawia wrażenie, że zostało napisane naprędce – wszelkie problemy dość szybko znajdują swój finał, spodziewałam się poruszania w innym zakresie. No, ale w ogólnym rozrachunku „Dorosła” to historia, która pozostanie ze mną na długo. To, jakie emocje we mnie wywołała w czasie lektury, było przecudowne i druzgoczące zarazem. Zapewne kiedyś sięgnę po kolejne książki autorki (zwłaszcza, że ma świetny styl),choć na pewno nie szybko zważywszy, ile emocji (bardzo prawdopodobnie) będą mnie kosztować.

trudna, wkurzająca,będzie wam się otwierać nóż w kieszeni
nie czytajcie jak macie podły humor
polecam

trudna, wkurzająca,będzie wam się otwierać nóż w kieszeni
nie czytajcie jak macie podły humor
polecam

Brakowało mi lepszego portretu bohaterki, bez tego czułam się jakby ktoś zabrał mi część puzzli i wmawiał, że wybrakowany obrazek powinien mi się podobać.

Muszę przyznać, że sięgnęłam po tę książkę przypadkiem, kiedy zobaczyłam ją na jednej z półek w bibliotece. Jako, że siedzę trochę w bookmediach, to wiedziałam czym jest i o czym opowiada. Wzięłam.

Odebrałam ją bardzo pozytywnie. Mówi o problemie, i to nie jednym, a mimo to nie czułam się jakoś przytłoczona ilością smutku i okrucieństwa, jakie wypływa z "Grown". Świetna historia, która potrafi porządnie uświadomić człowieka nie tylko na temat zagrożeń związanych z gwałtem i wykorzystywaniem nieletnich, ale także rasizmem oraz zbywaniem problemów ludzi czarnoskórych. Jako, że cała akcja dzieje się w Ameryce, jeszcze łatwiej mi uwierzyć w realność tego problemu.

Nie powiem, "Dorosła" to całkiem mocna pozycja, w niektórych momentach zdecydowanie mnie przybiła. Jest dobrze napisana i bardzo szybko się ją czyta. Jedyne, co mi przeszkadzało, to duża ilość słowa "Yo" na początku dialogów. Trochę, jakby autorka próbowała podkreślić ten "slang" młodych, czarnoskórych osób.

Polecam każdemu, pamiętajcie by na siebie uważać i zawsze być czujnym, bo nigdy nie wiadomo, która relacja może okazać się niezdrowa.

Nie potrafię zrozumieć dlaczego ta pozycja jest tak mało znana w Polsce. Sama jak zaczęłam czytać nie mogłam się od niej oderwać. Powodowała u mnie uczucie niepokoju, jakiego dawno przy żadnej książce nie czułam. Doskonale oddany przez autorkę został krąg przemocy, w jaki wciągnięto główną bohaterkę oraz to, jak wiele ją to kosztowało - bycie w nim, ale również i wyrwanie się z niego. Według mnie książka jest obowiązkowa dla... każdego w zasadzie - starszego i młodszego. Jako przestroga.