Gospodarz Giles z Ham. Kowal z Przylesia Wielkiego. Przygody Toma Bombadila

Okładka książki Gospodarz Giles z Ham. Kowal z Przylesia Wielkiego. Przygody Toma Bombadila J.R.R. Tolkien
J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Zysk i S-ka fantasy, science fiction

Świetna książka,

Świetna książka,

👍

👍

Niestety format książki różni się od reszty wydanej przez to wydawnictwo. Sama okładka jest super ale niestety to jedyna grafika jaką znajdziemy w książce.
Samo tłumaczenie bardzo dobre i czytało się miło.

Samo tłumaczenie bardzo dobre i czytało się miło.

Ale gówno.

Ale gówno.

Jest to piękny, niedawno wydany zbiór opowiadań i wierszy stworzonych przez J.R.R. Tolkiena, który polecam wszystkim fanom twórczości tego pisarza. Idealny na prezent zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników.

Bardzo dobra jako dodatek dla fana Śródziemia. Przyjemnie było poczytać o Kowalu i uroczym Bombadilu. Polecam

Przezabawny "Gospodarz...". Bardzo piękna historia przedstawiona w "Kowalu...". "Przygody Toma Bombadila" traktuję po prostu jako miły suplement do świata Śródziemia. Ogółem na plus, ale nic co koniecznie trzeba przeczytać.

Od tolkiena wezmę wszystko!

Od tolkiena wezmę wszystko!

“Tom spoglądał przez okno, jak gwiazdy migocą
I jak lśni młody księżyc, wędrując wraz z nocą.”

“Gospodarz Giles z Ham. Kowal z Przylesia Wielkiego. Przygody Toma Bombadila” J.R.R. Tolkiena to zbiór dwóch opowiadań a także cyklu wierszy nawiązującego do postaci Toma Bombadila – jednego z najbardziej tajemniczych bohaterów “Władcy Pierścieni”. Autor pokazuje tu nowe oblicze swojej twórczości. Wykorzystuje motywy, o których wcześniej pisał z całkowitą powagą, tym razem przedstawiając je w żartobliwy sposób, a także ukazuje swoją poetycką odsłonę. Ja jestem tą książką całkowicie urzeczona...

Tolkien udowodnił mi, że świetnie radził sobie z różnego typu tekstami: czy to wybitna epopeja czy prosty i humorystyczny tekst. Uwielbiam przedstawienie tajemniczej krainy w “Kowalu z Przylesia Wielkiego”, która wypełniona była magią i pięknem. Ogromnie cenię sobie także humor autora w “Gospodarzu Gilesie z Ham”. Fabuła w przypadku obydwu opowiadań zasługuje na same pochwały. Najbardziej jednak zachwyciły mnie wiersze Tolkiena. Emanuje z nich podniosłość, harmonia i niezwykły urok. Podczas czytania nie musiałam przykładać wagi do wyobrażania sobie opisywanych wydarzeń, gdyż obrazy same pojawiały się w mojej głowie. Zawdzięczam to barwnemu stylowi autora i wyczuwalnemu uczuciu jakie przelał w swoje wiersze. Co ciekawe, Tolkien zapisał, że autorami niektórych wierszy są takie postacie jak Bilbo czy Sam Gamgee, co dodawało im wyjątkowości.

J.R.R. Tolkien za sprawą książki “Gospodarz Giles z Ham. Kowal z Przylesia Wielkiego. Przygody Toma Bombadila” kolejny raz zabrał mnie w niezapomnianą podróż do baśniowego świata pełnego magii. Jestem przekonana, że będę często wracać do tej pozycji, gdyż zachwyciła mnie swoim urokiem i wywołała we mnie mnóstwo emocji. Jest to książka doskonała dla każdego, nawet dla osób, które nie miały wcześniej styczności z twórczością autora. Podsumówując, zbiór ten są w stanie opisać dwa słowa: magia Tolkiena. Zachęcam by dać się nią oczarować! :)

“Tom spoglądał przez okno, jak gwiazdy migocą
I jak lśni młody księżyc, wędrując wraz z nocą.”

Pierwsze opowiadanie opowiada o tytułowym Gilesie z Ham. Giles był zwykłym osadnikiem w małej wiosce, żyjącym uważnie i dość spokojnie. Pewnego dnia w okolicę jego ziemi przybłąkał się Olbrzym, którego z wielkim szczęściem udało się gospodarzowi przegonić. Powodzenie tej "akcji" było zbiorem wielu przypadków, ale wieś zaczęła niezwykle szanować Gilesa. Tak oto od tego momentu śledzimy jego losy i dalsze szczęście w życiu. Obserwujemy zmiany, jakie zachodzą w społeczności tej małej wsi. Szczególnie ciekawe były reakcje ludzi, którzy życzyli Gilesowi źle, a mimo to w życiu mu się udawało. Historia niejako ma według mnie dwa przekazy. W pierwszym dostrzegamy pozytywne zmiany zarówno w gospodarzu, jak i podejściu jego sąsiadów. Z drugiej strony jego sukces opiera się na zwykłym farcie, a ciężko pracujący sąsiedzi niestety nadal wiodą ciężki los. Całość miała taki bajowy klimat i cudowny język. Czytało się niezwykle szybko i jak na tak krótką formę, sporo tutaj było ukrytych wątków.
"Kowal z Przylesia Wielkiego" to również taki baśniowy klimat, szczególnie, iż tutaj mamy magiczny przedmiot wraz z jego magicznymi właściwościami. Bohaterów pełniących rolę kucharza jest kilku, w zależności od danego okresu czasowego. Raz na 24 lata odbywa się święto, na które zapraszanych jest 24 dzieci. Mistrz kuchni ma za zadanie przygotować im Wielki Tort, który będzie dla nich niespodzianką. Za tym wszystkim toczy się magiczna historia, pełna przygód, odległych krain i decyzji wyboru. Obserwujemy tutaj losy zarówno młodych, jak i starszych postaci. Autor poddaje analizie kwestię zaufania, przeznaczenia, rodziny oraz wiary. Z pozoru proste opowiadanie, wywołało we mnie mnóstwo emocji, a na koniec wywołało wręcz smutek. Myślę, że odbiór tej historii w dużej mierze będzie zależał od Waszego punktu odniesienia i interpretacji.
Przygody Toma Bombadila to zbiorek zabawne wierszy, które wiążą się z anegdotami pochodzącymi z "Hobbita" i "Władcy Pierścieni". Tu poziom już zdecydowanie podskakuje. Choć opowiadania zostały przetłumaczone wprost cudownie i lekko (porównałam sobie kilka przykładowych z oryginalnymi),to trzeba się nieco skupić, aby wyłapać powiązania ze znanymi już nam książkami. Całość czyta się stosunkowo szybko, choć raczej nie jest to fragment książki, który przeczytacie za jednym podejściem. Większość z nich zdecydowanie wywoływała we mnie głupawkę śmiechu, ale były też takie, które wywołały we mnie trochę nostalgii. Osobiście wprost uwielbiam "Hobbita", więc taki styl i tematyka totalnie wpasowały się w moje gusta czytelnicze.
Zbiorek wydany jest cudownie i bardzo podoba mi się to, że grzbiet pasuje stylistycznie do pozostałych książek J. R. R. Tolkiena wydanych w tym wydawnictwie. Oczywiście dostaniecie tutaj twardą oprawę, z piękną obwolutą, szytymi stronami i wstążeczką. Wszystko totalnie warte swojej ceny i miejsca na półce z książkami. Według mnie całkowity 'must have' dla zwolenników Tolkiena i jego twórczości.

• 2021
  • Fantastyka
  • Tolkien
  • 2023
  • Chcę w prezencie

Dodaj cytat z książki Gospodarz Giles z Ham. Kowal z Przylesia Wielkiego. Przygody Toma Bombadila